Sezonowa Szmuglerka – MARZEC

W marcu do gry powraca rzodkiewka, a po piętach już depczą jej kolejne nowalijki!
Sprawdźcie zbiór marcowych, sezonowych przepisów i link do świetnego vademecum wiedzy o małych niejadkach.


Komu przyda się cykl Sezonowa Szmuglerka?

W ramach cyklu „Sezonowa Szmuglerka” na początku każdego miesiąca zamieszczam na blogu listę warzyw i owoców, na które trwa sezon, wraz z linkami do archiwalnych przepisów. Komu przyda się taka ściągawka?

• Osobom, które chcą wprowadzić do kuchni więcej sezonowych warzyw i owoców i urozmaicić dietę.

• Rodzicom niejadków wszelkiej maści. Kiedy Twoje dziecko nie cierpi warzyw lub owoców, sprytnie przemyć je w pysznym, ładnie podanym daniu. Możliwości jest mnóstwo: kotlety z kaszy i drobno zmielonych warzyw, kolorowe koktajle, faszerowane łódeczki, pieczone warzywa a la frytki… na pewno znajdziecie coś, co się sprawdzi!


3 typy niejadków

Wiedzieliście, że istnieją różne rodzaje niejadków? Otóż niejadek niejadkowi nierówny Świetnie opisała to Alicja na blogu Mataja.pl:


Bo kto to właściwie jest taki niejadek? Dla jednych będzie to dziecko, które je mniej niż pozostałe dzieci w rodzinie/grupie rówieśniczej. Dla innych będzie to dziecko, które choć zje w zasadzie wszystko co mu się da to nigdy nie zje całej porcji, którą my nałożono.

Dla jeszcze innych niejadek to dziecko, które coś tam je (jedno więcej, drugie mniej), ale je tylko określone produkty i potrawy, jest bardzo wybredne, opornie przyjmuje nowości kulinarne (albo wcale ich nie przyjmuje), przez co czasem/często trzeba mu gotować inne danie niż reszcie rodziny lub dostosowywać posiłki całej familii do jego preferencji. Dziecko może odrzucać określane pokarmy tylko ze względu na ich konsystencję, strukturę, zapachach, a nawet widok. Ba! Taki niejadek może nie zjeść posiłku bo np. chleb który je dotknął ogórka którego nie je.


Nasz Syn to zdecydowanie ten trzeci typ A który opis najlepiej pasuje do Waszych dzieci?

Cały artykuł możecie przeczytać tutaj: Skąd się biorą niejadki? Przeczytajcie koniecznie! Może okazać się, że wcale nie macie niejadka, tylko „super smakosza”

Alicja napisała również o bardzo ważnej sprawie: rodzicowi dziecka wszystkożernego bardzo trudno będzie zrozumieć rodzica niejadka. Dlatego jeśli trafił się Wam niejadek, olejcie wszystkie uwagi sugerujące, że Wasze dziecko wcale niejadkiem nie jest. A także wszystkie bezcenne rady jak „uleczyć” niejadka w 3 sekundy. Nie ma się co zadręczać, że gdzieś popełniliście błąd. Niejadki istnieją i już!

O bardzo trudnym przypadku klinicznym możecie przeczytać u Kasi na blogu Bookija: Kliniczny przypadek niejadka
Wbrew pozorom to bardzo pokrzepiająca historia :) 
Na szczęście niejadki wyrastają z niejedzenia. Mam nadzieję, że wszyscy nie osiwiejemy, zanim to nastąpi Bo cóż nam pozostało? Anielska cierpliwość i szmuglowanie – mam nadzieję, że cykl „Sezonowa Szmuglerka” Wam w tym pomoże. Trzymam kciuki!


Pst, zdradzę Wam coś: ja też byłam niejadkiem! Co więcej, reprezentowałam ten sam „typ”, do którego obecnie zalicza się nasz Syn. Gdzieś tak do 20 roku życia jadłam tylko wybrane produkty, a było ich bardzo niewiele. Ponadto nie tolerowałam określonych konsystencji, struktur, zapachów oraz skrupulatnie oddzielałam na talerzu składniki obiadu… no, mówię Wam, koszmar! Dziś sama się z tego śmieję!
Co się zmieniło? Rozkręciłam się na dobre dopiero, kiedy wyjechałam na studia do Wrocławia i zaczęłam samodzielnie gotować. Także wiecie: dla każdego jest nadzieja!


A oto aktualna LISTA PRZEPISÓW NA MARZEC:
• kliknięcie w fotkę przekieruje Was do przepisu
• kliknięcie w nazwę warzywa przekieruje Was do listy potraw, w którego skład wchodzi dane warzywo


Sezonowe warzywa i owoce

MARZEC
Burak

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC SONY DSC
SONY DSC


Cebula

SONY DSC

SONY DSCSONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC


Cykoria

SONY DSC

SONY DSC


Fasola

SONY DSCSONY DSC


Jarmuż

SONY DSCMarchew

placki ziemniaczaneSONY DSCSONY DSCSONY DSC

SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC


SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

 

 

 


Por

SONY DSC


Rzodkiewka! ♥

W marcu rzodkiewka wraca do gry!
Mea culpa, nie opublikowałam dotąd żadnego przepisu z rzodkiewką w roli głównej… ale czy są potrzebne? Chrupcie rzodkiewki na zdrowie na kanapkach i w sałatkach. A dzieciom możecie przemycić je drobniutko posiekane i wymieszane z ryżem, kaszą lub jako składnik niezawodnych kaszowo-warzywnych kotletów.


Seler

SONY DSCSONY DSCSONY DSC


Ziemniak

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC


placki ziemniaczaneSONY DSCSONY DSCSONY DSC


Ponadto w marcu wciąż trwa sezon na:
• Brukiew, pasternak i topinambur
• Owoce: cytrusy, gruszki i jabłka

Co ugotujecie w pierwszej kolejności?

.

podpis05_200px cut

.

.

.

.

Fot. tytułowa – Helen K (CC)


To również może Was zainteresować:

Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline