Seria „Młodzi przyrodnicy” Wydawnictwa Wilga to rewelacyjne książki o przyrodzie dla dzieci w wieku 5-12 lat. Razem z dziećmi jesteśmy wiernymi czytelnikami tej serii – polecam ją na blogu regularnie już od 2019 roku ksiazki o naturze dla dzieci
Ich tematyka jest bardzo różnorodna, do tej pory ukazało się już 25 części (cała lista w linku). Niedawno ukazała się również seria poświęcona porom roku, którą chcę Wam dziś pokazać
„Młodzi Przyrodnicy. WIOSNA w świecie przyrody”
„Młodzi Przyrodnicy. LATO w świecie przyrody”
„Młodzi Przyrodnicy. JESIEŃ w świecie przyrody”
„Młodzi Przyrodnicy. ZIMA w świecie przyrody”
Książki o porach roku znacznie różnią się od pozostałych części serii: większy format, twarda okładka, wewnątrz przede wszystkim zdjęcia oraz… kody QR, dzięki którym możemy posłuchać głosów wydawanych przez zwierzęta!
Poza tym każda z 4 części to ponad 100 stron ciekawostek o przyrodzie i porach roku, w wyjątkowo czytelnej i przystępnej formie. Najważniejsze terminy, definicje i nazwy gatunków wyróżniono na kolorowo.
Książki zachęcają do uważnej obserwacji natury i podpowiadają, na co zwracać uwagę w poszczególnych porach roku. Podkreślają, że pory roku nie są jednolite, a także płynnie przechodzą jedna w drugą (i omawiają zjawiska wspólne dla tych przejściowych pór).
Znajdziecie tu wiele ciekawostek, pięknych zdjęć i estetycznych ilustracji, które ułatwią rozpoznawanie gatunków zwierząt i roślin oraz wiosenne, letnie, jesienne i zimowe obserwacje
Autorką tekstu we wszystkich częściach jest Patrycja Zarawska – świetnie wybrała tematy, zjawiska i ciekawostki charakterystyczne dla każdej z pór roku i omówiła je bardzo przystępnie i ciekawie dla młodego Czytelnika. Oprócz informacji na temat przyrody znajdziecie tu również wiele praktycznych, “życiowych” wskazówek, na przykład co zrobić z choinką po świętach albo dlaczego pokrzywa parzy.
Co istotne, wszystkie informacje dotyczą gatunków roślin, zwierząt i grzybów występujących w Polsce – to kolejna ogromna zaleta tej serii, bo z doświadczenia wiemy już, że książki dla dzieci o tej tematyce to często dość swobodna zbieranina gatunków z całego świata.
Autorka zachęca dzieci do prowadzenia dzienniczka obserwatora i notowania gatunków napotkanych podczas wycieczek i spacerów o różnych porach roku. Ponadto na końcu każdej części znajdują się indeksy oraz słowniczki wyjaśniające trudniejsze pojęcia, takie jak dymorfizm płciowy, estywacja, elajosom, imago, pierzga, mikoryza, mimikra, melanizm, synantropia, szadź, szreń, śryż i tak dalej
Oprawa graficzna, zdjęcia i ilustracje również zachwycają – dzięki nim lektura jest jeszcze przyjemniejsza, ciekawsza i bardziej wciągająca. Nasze dzieci z przyjemnością zaglądają do tych książek, chociażby po to, żeby je sobie przejrzeć.
Zajrzyjcie do środka:
“WIOSNA”
“LATO”
Tu nawiązanie do “Dzieci z Bullerbyn”
A tu bardzo praktyczny klucz do rozpoznawania gatunków gadów występujących w Polsce:
“JESIEŃ”
“ZIMA”
Podsumowując, z przyjemnością wracamy do serii “Młodzi Przyrodnicy” i po raz kolejny Wam ją polecamy.
Jeśli znacie i lubicie pozostałe części, to również ukazały się dwie nowe części:
“W górach“ oraz “Pająki“
Te wydania są nieco krótsze i prostsze, z mniejszą ilością tekstu i większym fontem. Ponadto ciekawostki z życia zwierząt często mają tu formę opowiadania – tak jak opowieść o niedźwiedzicy Kamie i jej rodzinie w książce “W górach”.
ksiazki o naturze dla dzieci
Trzymajcie się zdrowo!
Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Wilga.
ksiazki o naturze dla dzieci
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
ksiazki o naturze dla dzieci
SPRAWDŹ, CZY POTRZEBNY CI
PLASTEREK DLA RODZICA:
ksiazki o naturze dla dzieci