Tu Renia Hannolainen – matka, która odpuściła Piszę o ubłoconym, dzikim dzieciństwie i wyluzowanym, świadomym rodzicielstwie. Wspieram inne kobiety, bez oceniania, lukru i rywalizacji!
Mieszkamy w Polsce, ale kocham też Skandynawię. Polecam Wam najlepsze książki i seriale książki dla dzieci i dorosłych.
Po więcej zapraszam na stronę O BLOGU oraz na FACEBOOKA i INSTAGRAM. Rozgość się z herbatką i bądź 
na bieżąco!

KATEGORIE

blog parentingowy

Ronja.pl to edukacyjny blog parentingowy – najmniej moralizatorski i najbardziej skandynawski! Macierzyństwo bez spiny, lukru i rywalizacji.

Jeśli myślisz „aha, skandynawski, czyli biały i sterylny” to… nic bardziej mylnego! Tu skaczemy po kałużach, a z dzieci zdrapujemy błoto dopiero wtedy, gdy nie możemy ich poznać Nie znajdziesz tu sterylnych wnętrz i modnego designu. Fascynuje mnie przede wszystkim kultura i społeczeństwo Skandynawii oraz tamtejsze „dzikie dzieciństwo” (nie mylić z bezstresowym wychowaniem!).

Na blogu znajdziesz masę ciekawostek o:

A jeśli Twoje pierwsze skojarzenie to „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren, to też słusznie ;) Jednak niech ta skandynawska otoczka Was nie zmyli – mieszkamy w Polsce i dobrze nam tutaj. Zapraszam do naszego nieidealnego świata! 

blog parentingowyRenia Hannolainen – autorka bloga. Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę – głównie siebie i męża… a dzieci tylko od czasu do czasu Zawodowo ochroniarz środowiska i koordynatorka kampanii edukacyjnych. Do mody na wszystko, co „eko” podchodzi z dystansem, lecz sprzeda duszę diabłu za komplet ślicznych eko-pieluch i wymarzoną chustę.

 

 

blog parentingowyMąż – mój niezawodny głos rozsądku. Najlepszy partner i tata na świecie. Wprawdzie do bloga nie przyłożył ręki, ale na jego usprawiedliwienie działa fakt, że ma własne, bardzo angażujące hobby – jest artystą, wydawcą i organizatorem koncertów na scenie muzyki eksperymentalnej. Zawodowo redaktor portalu Culture.pl. Uwielbia grzyby, owoce leśne, saunę i białe noce. Urodzony w Karelii, ma fińsko-rosyjskie korzenie, ale od 2009 roku mieszka w Polsce i jakoś ze mną wytrzymuje

 


blog parentingowy

Romek – pierworodny, rocznik 2012. W momencie założenia bloga całkiem zwyczajny trzylatek, choć dla nas oczywiście „wyjątkowy” Cechy szczególne: nieodłączne auto w dłoni, odwaga, zaraźliwy śmiech, basowy głosik, blond loki i wybite zęby. Fan motoryzacji, Edda China i Mike’a Brewera.

 

 


blog parentingowy

Irka – mała łobuziara, która przez kilka miesięcy udawała Pana Kijankę Tymczasowa mieszkanka brzucha matki, oczekiwana z niecierpliwością. Jak na płód przystało wierzga, kopie i wysysa z rodzicielki to, co najlepsze.

 

 

Gdzie jeszcze jesteśmy?

Zapraszam Cię do obserwowania naszych mediów społecznościowych:
FACEBOOK – znajdziesz tam linki do nowych i najciekawszych wpisów oraz głupie obrazki
INSTAGRAM – kadry i filmiki z naszego codziennego życia i najfajniejsze miejsce do luźnych babskich pogaduszek
TWITTER – informacje o nowych artykułach na blogu

Koniecznie też zapisz się do blogowego NEWSLETTERA oraz do najfajniejszej grupy na Facebooku MATKI DZIKICH DZIECI.

KATEGORIE TEMATYCZNE,
CZYLI O CZYM POCZYTASZ NA BLOGU?

Skandynawskie Czwartki

Lekkie zabarwienie skandynawskie bloga w formie czwartkowych wpisów.
Kultura i przyroda krajów skandynawskich, a także tamtejsze spojrzenie na wychowanie dzieci – to moje koniki… z Dalarny :)

Mama + Ciąża

Nie pouczam, nie grożę paluszkiem, nie piszę jak żyć. Sama popełniam mnóstwo błędów i spowiadam Wam się tutaj z tych największych. Czasem przebąknę coś o rodzicielstwie bliskości i NVC, bo z nimi mi po drodze. Wyobraźnia, niezależność, otwartość na świat, w tym wszystko to, co inne i egzotyczne – to dobre nawyki, które chcę przekazać moim dzieciom Resztę przeczytacie na blogu.

Kobieta

O kobiecości, o zdrowych piersiach, o partnerstwie w związku, o małych przyjemnościach, o świecie dorosłych.
Wierzę, że rodzice mogą zapewnić dzieciom fajne dzieciństwo, nie wypruwając sobie żył i pozostając sobą… czy jakoś tak

Dom + DIY

Nasze małe mieszkanko (całe 53 m²) i pomysły na DIY, zabawy w duchu Montessori i ciekawe eksperymenty dla dzieci.

Wege kuchnia

Wszyscy czworo jesteśmy wegetarianami. W tej kategorii znajdziesz przepisy kulinarne dla całej rodziny oraz teksty obalające mity na temat zdrowej i ekologicznej żywności. Większość przepisów pochodzi z mojego „starego” bloga DzikieZiemniaki.pl, który skończył swój krótki żywot w sierpniu 2015 roku

Jestem zwyczajną, zabieganą mamą, która lubi pysznie zjeść, ale nie ma zamiaru spędzić życia przy garach. Dlatego przedsta­wione tu prze­pisy są bardzo proste i z reguły szyb­kie w wyko­naniu.

Miłej lektury!

blog parentingowy