Jak się lubić w świecie pełnym różnic? Jak nauczyć tego nasze dzieci? Jak rozmawiać z nimi o odmienności, akceptacji i różnych strategiach radzenia sobie w trudnych sytuacjach?
Z pomocą przychodzi książka „Self-regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic? Opowieści dla dzieci o tym, że różnorodność jest fajna” autorstwa Agnieszki Stążki-Gawrysiak, wydana przez Wydawnictwo Znak. Rewelacyjna pozycja, która uczy jak akceptować, szanować oraz doceniać różnorodność i się jej nie obawiać.
To już czwarta część serii „Self-regulation”. Na blogu wielokrotnie polecałam Wam poprzednie części tej serii… a kolejne niezmiennie trzymają bardzo wysoki poziom!
W najnowszej części ujęło mnie to, że porusza między innymi zagadnienia związane ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera. Jednak nie jest to książka skierowana tylko do rodziców i dzieci z powyższymi wyzwaniami, lecz do wszystkich – bo tak jak brzmi podtytuł to „Opowieści dla dzieci o tym, że różnorodność jest fajna” Pokazane tu różnice wynikają z czynników takich jak: indywidualne predyspozycje, temperament, etap rozwojowy, upodobania, sytuacja rodzinna i zdrowotna – bardzo podoba mi się fakt, że jako NATURALNE przedstawione są zarówno te różnice, jak i emocje, które wywołują.
Bohaterami serii jest rodzeństwo znane z poprzednich części – Kuba i Lenka oraz ich znajomi z placu zabaw i przedszkola. Mali Czytelnicy będą towarzyszyć im w codziennych, życiowych sytuacjach, w których dzieci mają prawo odczuwać trudne emocje związane z niezrozumiałymi zachowaniami innych dzieci, nowymi, nieznanymi sytuacjami społecznymi, różnicami wiązanymi z temperamentem lub etapem rozwojowym oraz odmiennymi upodobaniami i zainteresowaniami rówieśników.
Książka podzielona jest na 6 rozdziałów – opowiadań, które w bardzo przystępny i ciepły sposób poruszają między innymi następujące zagadnienia:
- Dzieci zmagające się z lękiem
- Mutyzm wybiórczy
- Integracja sensoryczna
- Konflikty między rodzeństwem i sprawiedliwość (równo czy według potrzeb?)
- Zespół Aspergera i spektrum autyzmu
- Poczucie odmienności i różne strategie radzenia sobie z nim
- Wskazówki jak rozmawiać z dziećmi o odmienności
Pokazano również trudne emocje rodziców oraz przykłady komunikacji dorosły-dziecko będące dla mnie wzorem, do którego warto dążyć. To dla mnie bardzo istotny element – nikt z nas nie jest idealnym rodzicem, wszyscy popełniamy błędy, ale warto pracować nad sobą, a metoda samoregulacji emocji wspiera w tym jednocześnie dzieci i rodziców.
Na rynku ukazało się wiele tytułów na temat metody self-reg, lecz według mnie to właśnie książki Agnieszki Stążki-Gawrysiak wyjaśniają ją w najbardziej przystępny, prosty i praktyczny sposób!
Jeśli jeszcze nigdy nie zetknęliście się z metodą samoregulacji, to spokojnie – to, co najważniejsze wyjaśniono we wstępie oraz krótkim rozdziale „Wprowadzenie do samoregulacji”. Opowiadania dla dzieci są zgrabnie napisane i bardzo wartościowe, ale moja ulubiona część w każdej z książek z tej serii to skondensowane pigułki wiedzy – rozdziały skierowane do dorosłych po każdym opowiadaniu dla dzieci, stanowiące komentarz do opowiedzianej historii i pojawiających się w niej wyzwań i zagadnień. Powstały one we współpracy dr Jagodą Sikorą (psycholożką dziecięcą i facylitatorką podejścia Self-reg), a w poszczególnych rozdziałach dla dorosłych Czytelników omówiono:
- Spektrum autyzmu, akceptowanie różnorodności i kłopotliwe dziecięce pytania
- Słabo działające „hamulce”, wyzwania w obszarze integracji zmysłów i nieumiejętne czytanie sygnałów społecznych
- Między presją a unikaniem: jak wspierać dzieci zmagające się z lękiem
- Trudne emocje rodziców wyjątkowych dzieci. Mutyzm wybiórczy
- Dziecięce oszukiwanie, konflikty między rodzeństwem i „sprawiedliwe” traktowanie dzieci
- Poczucie odmienności, unikające strategie radzenia sobie i pomost do rozmowy o trudnościach
Jest tu mowa o metodzie małych kroków, reedukacji stresu, parafrazowaniu, wewnętrznej motywacji, poszukiwaniu balansu między unikaniem stresorów a zbyt silną presją, wyjaśnienie rozmaitych wyzwań rozwojowych… naprawdę masa, masa praktycznej wiedzy i pożytecznych wskazówek, które możemy zastosować w codziennym życiu!
Bardzo, bardzo polecam, nie tylko dla dzieci z powyższymi wyzwaniami, ale dla wszystkich, bo tak jak brzmi podtytuł to są „Opowieści dla dzieci o tym, że różnorodność jest fajna”
„Self-regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic? Opowieści dla dzieci o tym, że różnorodność jest fajna”
Agnieszka Stążka-Gawrysiak
Wydawnictwo Znak
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 184
Książka dostępna >> TUTAJ
książka o wychowaniu dzieci
Trzymajcie się!
Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Znak.
książka o wychowaniu dzieci
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
książka o wychowaniu dzieci
SPRAWDŹ, CZY POTRZEBNY CI
PLASTEREK DLA RODZICA:
zabawy dla niemowlaka