Trudno napisać wciągającą historię. Ale chyba jeszcze trudniej stworzyć dobrą książkę edukacyjną dla dzieci. Taką, która wciąga i fascynuje. Nie wieje nudą, nie trąci myszką, stęchlizną, ani zakurzoną encyklopedią.
Uwielbiam skandynawską literaturę dla dzieci, to już wiecie 🙂 Skandynawowie wymiatają w tworzeniu poruszających historii. Natomiast polscy autorzy i ilustratorzy nie mają sobie równych, jeśli chodzi o książki edukacyjne! Dziś polecę Wam kilka świetnych nowości z tej kategorii.
Zestawienie jest krótkie, bo mnie samą zawsze przygnębiają długie listy nowości książkowych. Chciałabym kupić prawie wszystko, a za jednym razem to niewykonalne. A kilka starannie wyselekcjonowanych perełek? W sam raz na pojedyncze zakupy!
Książki przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku, więc przy każdym tytule podałam dolną granicę wiekową. Nie jest jednak powiedziane, że starsze lub młodsze dzieci nie będą nimi zainteresowane. My czytamy w tym samym czasie niespełna dwuletniej Irce i prawie sześcioletniemu Romkowi, więc mocno naginamy wszelkie wiekowe limity, a pomimo to dzieciaki zawsze znajdą dla siebie coś interesującego.
Na końcu wpisu mam dla Was szybkie rozdanie. Kto rano wstaje, ten książkę dostaje, trololo 🙂 Powodzenia!
„Grzyby.
Dziwne fakty z życia grzybów,
o których nie mieliście pojęcia.”
Liliana Fabisińska, Asia Gwis
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wiek 4+
Książka dostępna tutaj
To jedna z tych niewielu książek, które całkiem serio mam ochotę nazwać „dziełem sztuki” i poświęcić jej osobny wpis (co na blogu zdarza się bardzo rzadko).
Co ciekawego może być w książce o grzybach? W tym właśnie cała sztuka, aby nie pokazać wyłącznie podziału na jadalne i trujące, tu rurki, a tu blaszki, a to obowiązkowy muchomor, bo kolorowy i ładnie wygląda w druku. No nie. Takich książek jest na pęczki. Czytałam je w dzieciństwie, czytałam je z synem, a w pracy przez wiele lat akceptowałam książki edukacyjne przed ich puszczeniem do druku. Zdaję sobie więc sprawę, jak niezwykle trudno stworzyć książkę, która pozytywnie się wyróżni na tle sztampowych atlasów, kluczy i innych edukacyjnych publikacji.
Dlatego kiedy kilka tygodni temu po raz pierwszy przeczytałam z Romkiem „Grzyby”, zaliczyłam taki opad szczęki, że do dziś nie mogę się pozbierać 🙂 Projekt graficzny, dobór kolorów i czcionek, akcenty retro i pomysły na prezentację ciekawostek ze świata grzybów – wszystkie te elementy sprawiają, że mogę przeglądać tę książkę godzinami!
Warto zaznaczyć, że nie jesteśmy jakimiś zapalonymi grzybiarzami, więc nie zapałałam miłością do tej książki z powodu jakiejś chorej fascynacji mykologią 😆 Po prostu latem byliśmy z moimi rodzicami na wczasach w Borach Tucholskich. Romek dzień w dzień siedział na ławce przed domkiem, gdzie Babcia czyściła zdobycze grzybobrania, a nasz syn pochłaniał atlas grzybów i pomagał w rozpoznaniu poszczególnych gatunków. Tak to się zaczęło.
„Opowiem Ci, Mamo, co robią dinozaury”
Emilia Dziubak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wiek 4+
Książka dostępna tutaj
Kolejna książka z popularnej serii „Opowiem Ci, Mamo”, z ilustracjami i tekstem genialnej Emilii Dziubak, którą na pewno już znacie z książek „Rok w lesie”, „Uśmiech dla żabki” i kilku innych hitów wydawniczych ostatnich lat.
To historia Kudłacza – sympatycznego jaskiniowca, który znalazł magiczny wehikuł czasu, przypominający wielkie jajo dinozaura. W towarzystwie zaprzyjaźnionego karalucha i nieodłącznej maczugi Kudłacz podróżuje po epokach geologicznych – od triasu do czwartorzędu, poznając ówczesne gatunki dinozaurów oraz fascynujący proces ewolucji życia na Ziemi.
Książka ma sztywne strony, ale nie nada się dla niemowlaków, jest zbyt skomplikowana. Mam wrażenie, że książkę wydano w tej formie raczej z myślą o przedszkolakach, które będą kartkować ją w nieskończoność 🙂
„Jak to działa? Zwierzęta”
Nikola Kucharska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wiek 6+
Książka dostępna tutaj
Duży format, ilustracje pełne ciekawych i zabawnych szczegółów oraz mnóstwo lekko podanej wiedzy na temat domowych i dzikich zwierząt:
Dlaczego psy zostawiają mokre ślady łap?
Po co świnie taplają się w błocie?
Jak to się dzieje, że szczur może skoczyć z dużej wysokości i nic mu się nie stanie?
Czy żaba słyszy, pomimo że nie ma uszu?
Dlaczego konie tak krótko śpią?
W książce znajdziecie odpowiedź na te i wiele innych pytań.
Książka zawiera przekroje przez ciała zwierząt, jednak nie są to przekroje anatomiczne, lecz zwyczaje poszczególnych gatunków. Romek jeszcze nie do końca rozumie ten zabieg i zastanawia się, dlaczego w brzuchu chomika znalazł się kołowrotek, a w brzuchu kota drapak 😉 Ich zrozumienie może sprawiać trudności maluchom i wymaga od dziecka minimum umiejętności abstrakcyjnego myślenia, dlatego poleciłabym ją dzieciom powyżej 6 r.ż.
„Julek i dziura w budżecie”
Tekst: Sylwia Wojciechowska
Ilustracje: Miriola Dzik
Wiek 6+
Książka dostępna tutaj
Świetna książka o edukacji finansowej, którą polecałam Wam jakiś czas temu (w tym wpisie). Ciekawe, zabawne i „życiowe” przygody tytułowego Julka to okazja do wyjaśnienia podstawowych pojęć z zakresu gospodarowania pieniędzmi: potrzeby i zachcianki, budżet domowy, oszczędności, poduszka finansowa, pożyczka, rata, odsetki, marża, wolny rynek, popyt i podaż.
Książka została napisana z myślą o dzieciach w wieku 6-10 lat, jednak młodszym dzieciom również może się spodobać. Zwłaszcza jeśli są zafascynowane tematem pieniędzy i z zapałem kolekcjonują grosiki w swojej pierwszej skarbonce (tak jak nasz Romek). To moment, którego lepiej nie przegapić, aby dziecko nie wyrosło na małego materialistę. Warto zachować czujność i mieć w zanadrzu tę ważną i pożyteczną książkę.
„Mały atlas ptaków
Ewy i Pawła Pawlaków”
Ewa Pawlak, Paweł Pawlak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wiek 3+
Książka dostępna tutaj
Krótkie historyjki z życia ptaków – przedstawicieli popularnych gatunków (jak szpak, sikora, sroka, kos, dzięcioł) oraz tych mniej znanych (jak kopciuszek, pokrzewka, dzwoniec, makolągwa, raniuszek czy grubodziób).
Książka ma sztywne strony, a każdy gatunek pokazany jest na 3 sposoby: w formie akwarelowej ilustracji, zdjęcia oraz obrazka wyklejanego ze skrawków tkanin.
Studiowałam ochronę środowiska, najpierw ze specjalizacją pedagogiczną, a następnie ze specjalizacją „ekologia i ochrona zwierząt”. Ornitologia była wówczas jednym z moich ulubionych przedmiotów. Dlatego na miejscu autorów dopisałabym przy każdym gatunku listę jego cech charakterystycznych, ale to tylko takie moje zawodowe zboczenie 😉 Na początek obecna forma książki jest wystarczająca dla dzieci.
„Mamo, nie mogę zasnąć”
Inês Castel-Branco
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wiek 5+
Książka dostępna tutaj
Nie umiem oddychać.
Takie stwierdzenie może dziwić, bo przecież jakoś żyję dzięki temu, że jakoś oddycham. No właśnie: „jakoś” jest tu słowem-kluczem. Wiele z nas oddycha nieprawidłowo i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Wieloletni stres i praca w pozycji siedzącej sprawiły, że oddycham płytko i bardzo mocno napinam mięśnie barków. Być może też to u siebie zauważyłyście? Przyciągam ramiona do uszu, kurczę się i chowam, jak żółw do skorupy 😉 Najpierw zwróciła mi na to uwagę nauczycielka jogi, a potem położna przy porodzie Romka stwierdziła, że zupełnie nie umiem oddychać. Niby chodziłam na szkołę rodzenia, ale jedne zajęcia na temat oddychania – co to jest?
Ćwiczenia oddechowe od lat widnieją na mojej liście, a ja od lat odkładam je „na później”. Jako mama staram się dbać o siebie, ale same wiecie jak jest… nawet w wolnej chwili zawsze znajdzie się coś ważniejszego niż oddychanie (sic!) 😆
To dlatego książka „Nie mogę zasnąć” jest dla mnie takim odkryciem! W prosty sposób tłumaczy i ilustruje kilkanaście ćwiczeń oddechowych: morska fala, nadmuchiwanie balonów, start rakiety, oddychanie w górach, wibrujące głoski i inne. To również ćwiczenia pomocne w koncentracji, opanowaniu emocji, wyciszeniu i zaśnięciu (stąd tytuł książki).
O ćwiczeniu „kula śnieżna”, wykorzystywanym w pedagogice Montessori, możecie poczytać więcej na świetnym blogu Tylko dla Mam (tutaj). Genialny sposób, aby POKAZAĆ dziecku emocje i pomóc mu je zrozumieć!
To co? Najlepszym prezentem w tym roku będzie pewnie kula z padającym śniegiem? 🙂
„Sen Alicji,
czyli jak działa mózg”
prof. Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski
Wydawnictwo WAM
Wiek 6+
Książka dostępna tutaj
To jedna z najciekawszych pozycji w tym zestawieniu. Wspominam o niej na końcu, ponieważ mam dla Was 5 egzemplarzy tej książki.
„Sen Alicji” to jedyna książka dla dzieci zmarłego niedawno profesora Jerzego Vetulaniego. Profesor był nie tylko wybitnym naukowcem i popularyzatorem nauki, ale również osobowością sceniczną (współtworzył m.in. Piwnicę pod Baranami) i utalentowanym gawędziarzem, który w niezwykle przystępny i zabawny sposób dzielił się wiedzą podczas licznych wykładów.
Na You Tube możecie znaleźć wiele wystąpień profesora. Oglądamy je razem z Mężem i co chwila parskamy śmiechem. A potem gadamy o tym, czego się dowiedzieliśmy. Na przykład jak to naprawdę jest z tymi mózgami kobiet i mężczyzn – jak zaakceptować i wykorzystać istniejące różnice, aby lepiej się dogadywać.
„Sen Alicji” to tytuł równie pożyteczny jak wspomniana powyżej książka o prawidłowym oddychaniu. Pomoże dzieciom zrozumieć działanie mózgu, rolę jego prawej i lewej półkuli, hormonów, endorfin i innych neuroprzekaźników, rozwój talentów odkrytych w dzieciństwie, pamięci sensorycznej, pożytecznym lęku przed śmiercią i zdrowych nawykach korzystnych dla mózgu.
Znajdziecie tu również sporo informacji o działaniu pamięci i skutecznych sposobach nauki. Właśnie czytam inną książkę poświęconą temu zagadnieniu: „Włam się do mózgu” Radka Kotarskiego, którą polecałam Wam tutaj. A potem, kto wie… Może zabiorę się za naukę jednego ze skandynawskich języków? 😀 (korzystając z metod opisanych w książce, autor nauczył się języka szwedzkiego w zaledwie 6 miesięcy!)
SZYBKIE ROZDANIE
Nie przedłużając, bo pewnie palce Was już mrowią, a wzrok staje się z lekka rozbiegany 😉 Konkursowe hasło to opinia wybitnego neurochirurga dziecięcego, profesora Stanisława Kwiatkowskiego, o książce „Sen Alicji”.
Jeśli chcecie otrzymać swój egzemplarz „Snu Alicji”, skopiujcie następujące zdanie: „KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!” i wklejcie je w komentarzu pod tym wpisem na blogu.
Zasady są proste:
1) Kto pierwszy, ten lepszy 😉
2) Komentarz należy zostawić na blogu, pod niniejszym wpisem. Komentarze zostawione na Facebooku nie będą brane pod uwagę. Przepraszam, ale jakiś porządek musi być.
3) Wysyłka książek tylko na terenie Polski.
Jeśli okaże się, że jesteś jedną z 5 pierwszych osób, które zostawiły komentarz, prześlij mi adres do wysyłki w mailu (kontakt@ronja.pl) lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. Zresztą spokojnie, na pewno jeszcze Ci o tym przypomnę 🙂
A jeśli dziś się spóźniłaś, uszy do góry! W przyszłym tygodniu będę miała do rozdania kilka ciekawych skandynawskich książek dla dorosłych, więc bądź czujna!
Znalazłaś coś dla siebie w dzisiejszym zestawieniu?
A może trafiłaś ostatnio na jakąś wydawniczą perełkę?
Daj znać w komentarzu. Dzięki!
Miłego dnia!
Polub lub udostępnij ten artykuł:
…albo zostaw komentarz poniżej ↓
Dziękuję! 🙂
To również może Cię zainteresować:
.
20 najsmaczniejszych książek
dla niemowląt
.
10 sprawdzonych książeczek o autach
wiek 0-4 lat
.
.
.
Książeczki rozwijające spostrzegawczość
wiek 18 m-cy
.
.
.
15 wyjątkowych książek o przyrodzie
wiek 3+
.
.
.
Pokochacie na zabój książki i audiobooki Svena Nordqvista
wiek 4+
.
.
Najlepsze książki dla przedszkolaka z wyobraźnią
wiek 4+
.
.
5 pięknych książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej i więcej…
wiek 5+
.
.
Przekroje – niezwykła książka o owocach i warzywach
wiek 3+
.
.
Piżamorama – książka wykorzystująca zjawisko iluzji optycznej „ombro cinema”
wiek 3+
.
.
A gdybym mogła mieć tylko jedną
skandynawską książkę dla dzieci, byłaby to…
.
.
Gry planszowe dla dzieci 2+
.
.
Gry planszowe dla dzieci 3+
.
.
.
Gry planszowe dla dzieci 4+
.
.
15 wszechstronnych gier edukacyjnych dla przedszkolaków
wiek 3-8 lat
.
.
.
„Wiesz, co jesz?” edukacyjna gra dla niejadków
wiek 3+
.
.
34 komentarzy
KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!”
Gratuluję refleksu, udało Ci się skomentować jako pierwszej! Dzięki za przesłanie adresu przez fejsa. Książki już zapakowane, czekam jeszcze na dwa adresy od Dziewczyn i juro ruszam na pocztę. Pozdrawiam 🙂
KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!
Gratki, jesteś druga 🙂 Książki już zapakowane, czekam jeszcze na dwa adresy od Dziewczyn i jutro książki polecą do Was. Pozdrawiam serdecznie!
KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!
Gratuluję! Skomentowałaś jako trzecia 🙂 Prześlij mi proszę adres do wysyłki książki na maila (kontakt@ronja.pl) lub w wiadomości prywatnej na fanpage’u bloga: https://www.facebook.com/ronjablog
Pozdrawiam serdecznie!
KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!
Serdecznie gratuluję i dzięki adres. Już zapakowałam książki, czekam jeszcze na dwa adresy i jutro wybieram się na pocztę. Uściski!
„KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!”
Gratuluję refleksu! Zamykasz pierwszą piątkę 🙂 Prześlij proszę adres do wysyłki książki na mój adres mailowy (kontakt@ronja.pl) lub w wiadomości prywatnej na fanpage’u: https://www.facebook.com/ronjablog
Jeszcze raz gratuluję i serdecznie pozdrawiam!
KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!
Dziękuję za udział! Niestety dziewczyny powyżej były szybsze, a książek mam tylko pięć. Zapraszam w przyszłości, będą kolejne rozdania 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!
Dzięki za udział! Niestety dziewczyny powyżej były szybsze, a książek mam tylko pięć. Zapraszam w przyszłości, będą kolejne rozdania 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
„KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!”
Dziękuję za udział! Niestety dziewczyny powyżej były szybsze, a książek mam tylko pięć. Będą kolejne rozdania, więc zapraszam w przyszłości 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
KTO MA MÓZG,POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ
Dzięki za udział! Niestety dziewczyny były szybsze, a mam tylko pięć książek. Zapraszam w przyszłości, będą kolejne rozdania 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!
Dzięki za udział! Niestety dziewczyny powyżej były szybsze, a mam tylko pięć książek. Zapraszam w przyszłości, będą kolejne rozdania 🙂 Ściskam!
Za długo czytałam artykuł ? pozdrawiam ?
KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!
Dziękuję za udział! Niestety dziewczyny powyżej były szybsze, a mam tylko pięć książek. Zapraszam w przyszłości, będą kolejne rozdania 🙂 Ściskam!
„KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!”
Dzięki za udział! Dziewczyny powyżej były szybsze, a niestety mam tylko pięć książek do rozdania. Zapraszam w przyszłości, będą kolejne fajne tytuły 🙂 Ściskam!
„KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!”
Dziękuję za udział 🙂 Dziewczyny powyżej były szybsze, a niestety mam tylko pięć książek do rozdania. Zapraszam w przyszłości, będą kolejne fajne tytuły do wygrania. Pozdrawiam serdecznie!
KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!
Dziękuję za udział 🙂 Dziewczyny powyżej były szybsze, a niestety mam tylko pięć książek do rozdania. Zapraszam w przyszłości i pozdrawiam serdecznie!
„KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!”
Dzięki za udział 🙂 Dziewczyny powyżej były szybsze, a niestety mam tylko pięć książek. Zapraszam w przyszłości, będą kolejne fajne tytuły do zgarnięcia. Pozdrawiam serdecznie!
KTO MA MÓZG, POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ!
Marta, dzięki za udział! 🙂 Dziewczyny powyżej były szybsze i niestety dla Was wszystkich. Ale zapraszam w przyszłości, będę miała kolejne fajne tytuły do rozdania. Ściskam!
Polecam rzucić okiem na „Den utrolige historie om den kjempestore pæra”. Duńska książkam, z niesamowitymi ilustracjami, u nas od kilku tygodni bardzo popularna. Nie wiem czy znajdziesz polskie tłumaczenie, ale w jakimś skandynawskim jezyku też Ci pasuje?