Jakie były najlepsze książki dla dzieci i młodzieży wydane w 2020 roku? Zapraszam na nasze kolejne zestawienie. Podobnie jak w roku 2018 i 2019 jest ono subiektywne i niezależne. Jednak jeśli jesteście stałymi Czytelnikami bloga, to z pewnością już wiecie, na co zwracam uwagę, wybierając książki dla dzieci:
- wartościowa treść, piękny język i estetyczne ilustracje
- mądre książki o relacjach i emocjach, wspierające dzieci i rodziców
- ważne, czasem dość trudne tematy
- wyjątkowa skandynawska literatura dla dzieci
- najlepsze albumy edukacyjne, doskonale opracowane pod względem merytorycznym i graficznym
- mało znane, godne uwagi perełki wydane w ramach self-publishingu lub przez niewielkie wydawnictwa tj. Widnokrąg, Tekturka, Rzeczownik, Format, Literówka.
Jeśli macie podobny książkowy gust, to najlepsze książki dla dzieci 2020 roku, które tu zebrałam, na pewno Was zachwycą!
Uporządkowałam je według wieku:
- 0-6 lat
- 6-10 lat
- 10-15 lat
Pokażę Wam również dwie książki laureatów The Astrid Lindgren Memorial Award.
Ponadto na końcu zestawienia znajdziecie najpiękniejsze wydania nordyckiej klasyki – nie są to nowości, ale nowe wydania lub dodruki wznowione w 2020 roku.
Sprawdźcie, o jakie tytuły warto uzupełnić domową biblioteczkę
KSIĄŻKI DLA DZIECI 0-6 lat
„ROK W GÓRACH”
Małgosia Piątkowska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
28 stron
wiek 0-6 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Całokartonowa książka obrazkowa formatu A4, która spodoba się zarówno maluszkom, jak i przedszkolakom (0-6 lat). Wyszukiwanka z pięknymi ilustracjami, które pokazują jak zmienia się natura w górach przez 12 miesięcy w roku. Jeśli lubicie „Rok w lesie” Emilii Dziubak, to „Rok w górach” również Was zachwyci. To pewnie zależy od dziecka, ale Irka i Romek lubią „Góry” nawet bardziej niż „Las” Ilustracje są tu bardziej realistyczne, jest też więcej lokalizacji (3 krajobrazy x 4 miesiące), jest też więcej scenek z życia młodych zwierząt, które nasza Irenka uwielbia wyszukiwać, interpretować i opowiadać własne historyjki. Przez cały rok zwierzętami opiekuje się uroczy Leśny Duszek. Na początku są krótkie opisy wszystkich górskich gatunków pojawiających się w książce, a na końcu zadanie – dwie ilustracje i 10 różnic do odnalezienia.
SERIA „MUMINKI. SZUKAJ I ZNAJDŹ”
Päivi Arenius
Wydawnictwo Egmont
22 strony
wiek 0-6 lat
>> najniższa cena tutaj:
„MUMINKI W LESIE. SZUKAJ I ZNAJDŹ”
„MUMINKI I MORZE. SZUKAJ I ZNAJDŹ”
Mocne, całokartonowe książki, idealne dla najmłodszych jako pierwsze spotkanie z Muminkami Niewiele tekstu i duże ilustracje z baaardzo prostymi zadaniami – to przede wszystkim labirynty, wyszukiwanki i zagadki:
Co znalazła Mała Mi? Połącz buty w pary. Spróbuj znaleźć dwie różnice między konikami morskimi. Która ścieżka prowadzi do lasu? Kto zostawia największe ślady, a kto najmniejsze? Czy widzisz dwie takie same chmury?
Ilustracje zawierają niewiele szczegółów, więc nawet maluszki bez problemu sobie poradzą. Zadania są przedstawione w formie obrazków lub tekstu, więc dziecko może „czytać” książki samodzielnie lub z dorosłym.
SERIA „(Nie) tacy sami. Tosia i Julek”
Magdalena Boćko-Mysiorska
Wydawnictwo Dwukropek
18 strony
wiek 0-6 lat
>> najniższe ceny tutaj:
„Tosia i Julek się kąpią”
„Tosia i Julek robią siku”
„Tosia i Julek idą do przedszkola”
W lutym 2021 będzie premiera kolejnych części tej serii:
„Tosia i Julek uczą się dzielić”
„Tosia i Julek myją zęby”
Rewelacyjna seria kartonowych książeczek, która pomaga zrozumieć problemy typowe dla rozwoju większości dzieci (niechęć do nocnika, kąpieli, przedszkola) i wspiera rodziców w duchu porozumienia bez przemocy (NVC).
Bohaterami są bliźnięta, Tosia i Julek. Seria pokazuje, że dzieci w tym samym wieku mogą być różne i reagować w skrajnie różny sposób na te same sytuacje: Tosia nie lubi myć włosów i mieć farby na dłoniach, a Julek uwielbia się kąpać i malować rękami. Tosia chętnie korzysta z nocnika, a Julek woli pieluchę. Ich rodzice podchodzą do tego w duchu NVC: ze spokojem i szacunkiem wobec dziecka, jego wrażliwości sensorycznej, indywidualnych predyspozycji i potrzeb.
Magda Boćko-Mysiorska to pedagożka, terapeutka i trenerka. Obserwuję profil Magdy na Instagramie @magdalenabockomysiorska.pl i uwielbiam jej spokój, ogromną empatię wobec dzieci i rodziców oraz sposób, w jaki uczy o emocjach, rodzicielstwie bliskości i NVC.
„Tosia i Julek się kąpią”
„Tosia i Julek robią siku”
„PRZEKROJE”
Agnieszka Sowińska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
28 stron
wiek 1-6 lat
>> najniższa cena TUTAJ
„Przekroje” to rewelacyjna pozycja edukacyjna – jedna z pierwszych książek, którą poleciłam Wam na blogu w 2015 roku, o tutaj Moje dzieci się na niej wychowały i do dziś jest jedną z najchętniej czytanych. Mamy wersję z 2015 roku z miękkimi stronami. W roku 2020 książka została wydana ponownie w formie kartonowej – idealnej dla najmłodszych dzieci. Nowa okładka wygląda tak:
Na każdej stronie znajduje się przekrój przez warzywo lub owoc, w którym „mieszkają” składniki odżywcze. Ilustracje są kapitalne: w soczystych barwach, pełne detali i ciekawostek, które Romek i Irenka jako maluchy potrafili zgłębiać przez kilkadziesiąt minut. Bohaterowie wykonują tu czynności odpowiadające ich funkcjom w przyrodzie: sulforafan, witamina E i garbniki dzielnie polują na wolne rodniki, potas nurkuje, błonnik pęcznieje od wody, a witamina C wszystko naprawia. Pamiętam, że dziadkowie byli zachwyceni, gdy trzyletni Romek opowiadał fascynujące historie, których głównymi bohaterami byli kwas foliowy, sulfojafan, gajbnik i fosfoj Dzieci lubią też szukać zwierząt, które można spotkać w ogrodzie – są tu krety, dżdżownice, biedronki, ślimaki, motyle i inne żyjątka.
Książka nada się również dla dzieci w wieku szkolnym 6-10 lat – na początku jest drobny tekst i garść informacji na temat funkcji poszczególnych wartości odżywczych w organizmie.
A to nasza starsza wersja z 2015 roku:
(wszystkie ilustracje wewnątrz są takie same)
SERIA „JULIA”
Eva Eriksson, Lisa Moroni
Wydawnictwo Wilga
36 stron
wiek 1-5 lat
>> najniższe ceny tutaj:
„Julia je wszystko”
„Julia siada”
„Julia się chowa”
Wspaniała, na wskroś skandynawska seria dla najmłodszych. Julia to ciekawa świata dziewczynka w wieku mniej więcej 1,5-2 lat. Bada świat, ma dużo swobody, eksperymentuje, biega po parku w „skandynawskich” nieprzemakalnych spodniach, tarza się w liściach i kładzie plackiem w kałuży
Poza tym Julia je wszystko, i to dosłownie! Zajada piasek z piaskownicy i jest ciekawa jak smakuje mrówka. Próbuje nawet zajęczych bobków (!), które przerażona babcia wygrzebuje jej z buzi. Babcia i tata Julii bywają zszokowani, jednak traktują dziewczynkę z ogromną miłością, empatią i szacunkiem.
Jeśli jesteście wyluzowanymi rodzicami, z pewnością pokochacie tę serię tak jak my. Jest tak prawdziwa i życiowa, zabawna i ciepła, że jej lektura zawsze wprawia mnie w dobry humor. Pomaga też zrozumieć i zaakceptować, że dzieci są jakie są (niezależnie od szerokości geograficznej) i jest w tym mnóstwo magii i uroku
„Julia je wszystko”
„Julia siada”
„Julia się chowa”
„MRU MRU”
Kaisa Happonen, Anne Vasko
Wydawnictwo Widnokrąg
36 stron
wiek 2-5 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Fińska, urocza książeczka dla najmłodszych: opowieść o małej niedźwiadce Mru Mru, która marzyła o tym, żeby zobaczyć zimę. Gdy cała rodzina zapada w gawrze w zimowy letarg, jej wcale nie chciało się spać. Dlatego zima wdawała jej się długa, ciemna i nudna.
Bardzo,
bardzo
nudna!
To historia o inności i odkrywaniu świata. Mój mąż twierdzi, że ta książeczka jest „bardzo fińska” Bez wyraźnej puenty i ze specyficznym, ciekawym motto: „Noc nocą, dzień dniem, zima zimą, a niedźwiedź niedźwiedziem.”
„Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”
Urszula Młodnicka-Kornaś, Agnieszka Waligóra
Wydawnictwo Sensus
136 strony
wiek 3-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Niepozorna okładka kryje bezcenną treść. Warto kupić tę książkę od razu, bo bardzo szybko znika z magazynów (ja załapałam się na dodruk).
Pink to niebieski stworek, dość nieśmiały, nie zawsze pewien tego, co myśli i czuje (i czy to jest okej?). Zastanawia się, czy jest tak samo ważny jak inni. Z czasem dowiaduje się, że jest unikalny – co nie znaczy, że idealny. Odkrywa, że wcale nie musi być idealny, obserwuje siebie i stara się ze sobą zaprzyjaźnić. Dotąd nie lubił swoich słabych stron, bo nie wiedział, że jest wartościowy dokładnie taki jaki jest – ze wszystkimi wadami i zaletami. Nie musi być lubiany, ani zapraszany na wszystkie urodziny i on też nie musi wszystkich lubić. Jego wartość i samoocena nie musi zależeć od zdania innych. Dowiaduje się, że warto zaprzyjaźnić się ze sobą, wybaczać sobie błędy i z odwagą próbować nowych rzeczy.
Mały Czytelnik przechodzi tę ścieżkę razem z głównym bohaterem, wypełniając w książce puste miejsca i zadania, dzięki którym dowie się wiele o sobie, stopniowo budując poczucie własnej wartości.
Sugerowany wiek to 3-6 lat, ale starszym dzieciom ta książka też się przyda – bo wszystkie dzieci powinny mieć szansę uwierzyć w siebie
„OPOWIEDZ COŚ STRASZNEGO, ALBERCIE”
Gunilla Bergstrom
Wydawnictwo Zakamarki
32 strony
wiek 3-6 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Kochamy przygody Alberta Wydawnictwa Zakamarki! Do tej pory nasza ulubiona część tej szwedzkiej serii to „Pospiesz się, Albercie” – świetnie pokazuje, jak wyglądają rodzinne poranki, szykowanie się dzieci do szkoły i przedszkola oraz ograniczona cierpliwość rodziców
„Opowiedz coś strasznego, Albercie” to kolejna część, która idealnie pasuje do naszej rodziny: Irenka od zawsze uwielbia wszelkie potwory, duchy, zombie i czarne charaktery. Jest nieustraszona! W nowej części Albert opiekuje się podobnym berbeciem – małym chłopcem, który ledwo nauczył się mówić, ale nie chce już słuchać bajek o „malutkich myskach i kurcackach”. Zamiast tego prosi Alberta, żeby opowiedział „straśną baję” Albert bardzo się stara, czym zyskuje szacun oraz przyjaźń malucha i zostaje taką nianią, jaką od początku chciał być.
„DZIKA”
Emily Hughes
Wydawnictwo Rzeczownik
32 strony
wiek 3-6 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Opowieść o dzikości serca, wolności i byciu sobą. To historia dziewczynki wychowanej w lesie przez zwierzęta. Gdy Dzika zostaje odnaleziona i sprowadzona do miasta, wszystko wydaje jej się dziwne i obce, a społeczeństwo nie akceptuje jej „zwierzęcych” zachowań. Możecie jednak liczyć na szczęśliwe zakończenie
To jedna z piękniejszych znanych mi książek obrazkowych, zresztą sami zobaczcie! Natura, dzikość, cudowne ilustracje i staranne wydanie (z tłoczonym grzbietem z tkaniny). Ta pozycja to debiut Emily Hughes – jestem bardzo ciekawa Jej kolejnych książek!
„Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu”
Maja Strzałkowska
(self-publishing)
36 stron
wiek 4-8 lat
>> najniższa cena TUTAJ
„Julka i Szpulka” to rewelacyjne połączenie: opowieść detektywistyczna, aktywizujące zadania oraz misja traktowania dzieci podmiotowo, z poszanowaniem ich praw, etapów rozwoju i trudnych emocji. Bardzo podoba mi się Szpulka, która jest tu wizualizacją dziecięcych uczuć – to plątanina nitek, które opadają, gdy Julka jest smutna, jeżą się, gdy się wścieka i podrygują z radości, gdy się śmieje.
Książka jest aktywizująca i „interaktywna”. Znajdziecie tu kilka pomysłowych, różnorodnych zadań i zagadek:
- naklejki do uzupełnienia tekstu i ilustracji
- strona, na której trzeba narysować „portret pamięciowy” lalki Lulu
- strony umożliwiające wybór „tropów” i kolejności czytania
- labirynt z czterema zadaniami na końcu książki
To historia detektywistyczna dla dzieci, napisana w tak logiczny, uporządkowany sposób, że nasza czteroletnia Irenka już podczas pierwszego czytania sama rozwiązała zagadkę. Jednak nie jest to książka „jednorazowa” – nasza córka z przyjemnością wielokrotnie do niej wraca
Maja Strzałkowska wydała tę książkę samodzielnie, więc nie znajdziecie jej w księgarniach. „Julkę i Szpulkę” można kupić tylko bezpośrednio na stronie autorki. Już nie możemy doczekać się kolejnych części!
„Dziura”
Øyvind Torseter
Wydawnictwo Format
64 strony
wiek 3-6 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Øyvind Torseter to wybitny norweski pisarz i ilustrator, znany i nagradzany na całym świecie. „Dziura” ukazała się dotąd w 17 krajach. To wyjątkowa powieść graficzna dla dzieci i dorosłych. Minimalistyczny, graficzny majstersztyk, który uruchomi Waszą kreatywność, wyobraźnię, a może nawet trochę namiesza Wam w głowach Tytułowa zagadkowa dziura to otwór na wylot w całej książce, wokół którego jest zbudowana cała historia – a trzeba było nie lada pomysłowości, aby ją stworzyć. Razem z dziećmi możecie wymyślać dziesiątki wyjaśnień czym tak naprawdę jest dziura, skąd tam się wzięła i jakie były jej dalsze losy
„Małe”
Stina Wirsén
Wydawnictwo Zakamarki
32 strony
wiek 3-6 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Mądra, ważna, a jednocześnie boleśnie trudna książka, poruszająca temat fizycznej i psychicznej przemocy w rodzinie. Pomimo że nie jest to łatwa lektura, uważam, że każdy powinien ją przeczytać i po swojemu zinterpretować i porozmawiać z dzieckiem. Przedszkolaki dowiedzą się z niej, że każde dziecko ma prawo do miłości, poczucia bezpieczeństwa i zawsze może poprosić o pomoc. Równie istotny jest przekaz skierowany do dorosłych: słuchajmy dzieci uważnie, nie lekceważmy ich słów i dajmy im poczucie, że mogą nam powiedzieć o wszystkim.
Główny bohater to Małe, które mieszka z Jednym i Drugim. Małe lubi, gdy w domu jest cicho i spokojnie, jednak takich dni jest niewiele. Dlatego tak bardzo lubi chodzić do przedszkola. Żyje w strachu i gdy kolejny raz z przedszkola odbiera je nabuzowany rodzic, Małe wie, że w domu znów będzie niebezpiecznie. Czuje się winne, gdy słyszy, że znowu zrobiło coś nie tak, choć nie ma pojęcia o co chodzi. Gdy Jedno z rodziców odchodzi, Małe jest samotne, zaniedbane i bezsilne – to zbyt wielka odpowiedzialność dla takiej małej istotki. Jednak na szczęście potrafi poprosić o pomoc.
Smutna i przejmująca historia, która daje do myślenia i na długo zostaje w głowie.
KSIĄŻKI DLA DZIECI 6-10 lat
Mam dzieci w wieku niespełna 5 i 9 lat, więc siłą rzeczy z młodszą córką czytam też wszystkie książki przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Bardzo jej się podobają – nie są „nieodpowiednie”, zbyt trudne, ani zbyt poważne. To przede wszystkim ze względu na ilość tekstu są przeznaczone raczej dla dzieci do samodzielnego czytania (6-10 lat) lub dla młodszych do czytania razem z rodzicem.
„Zgadzam się albo i nie!”
Rachel Brian
Wydawnictwo Debit
64 strony
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Ale to jest dobra rzecz! Rewelacyjna książka w formie komiksu, która w wyjątkowo przystępny, prosty i zabawny sposób uczy dziecko asertywności. Podpowiada jak rozpoznawać i chronić własne granice, szanując siebie, a jednocześnie respektując granice innych ludzi.
Każde zdanie w tym komiksie jest przemyślane i nadaje się na cytat, podobnie jak w książce „Jesteś ważny, Pinku”, którą pokazałam Wam wyżej
To pigułka wiedzy, która dodaje dziecku świadomości własnych praw, odwagi, pewności siebie i poczucia sprawczości. Komiks pokazuje wiele ważnych zagadnień:
- Co to są granice?
- Jest wiele sposobów na utrzymywanie relacji z innymi ludźmi
- Nietykalność cielesna
- Kto decyduje, gdy chodzi o bezpieczeństwo? (przechodzenie przez ulicę, przyjmowanie lekarstw itd.)
- Zaufaj instynktowi – on podpowiada, z czym czujesz się dobrze
- Nadużywanie władzy
- Dwa oblicza zgody: mów jasno i wprost i słuchaj innych (przyjmowanie zgody i odmowy)
- Czy ubranie wyraża zgodę?
- Masz prawo zmienić zdanie (nawet jeśli wcześniej sto razy mówiłeś „tak”)
- Jak tworzyć zdrowe relacje (oznaki zdrowej relacji i sygnały ostrzegawcze niezdrowej)
- To nie Twoja wina – gdy dorosły zachowuje się niewłaściwie wobec dziecka
- Zaufania nie dostaje się raz na zawsze
- Szanowanie granic innych osób (w życiu i w mediach społecznościowych)
- Jak reagować, gdy komuś dzieje się krzywda?
- Rola grupy wsparcia
Wrzuciłam tę książkę do kategorii 6-10 lat, lecz tak naprawdę warto kupić ją dzieciom w każdym wieku: młodszym na zapas, a starszym jako wsparcie w trudnych nastoletnich latach.
To dla mnie bardzo ważny temat – od początku macierzyństwa uczę tego nasze dzieci. Jestem pewna, że stawianie granic jest kluczowe dla ich bezpieczeństwa, asertywności i budowania zdrowych relacji. Wiem, że gdyby mnie tego nauczono, uniknęłabym wielu życiowych fakapów
„Self-regulation. Szkolne wyzwania”
Agnieszka Stążka-Gawrysiak
Wydawnictwo Znak
240 stron
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Wsparcie dla dzieci i rodziców we wszystkich typowych, trudnych sytuacjach związanych ze szkołą. Są tu opowiadania dla dzieci:
- o zdalnej nauce jako dużym obciążeniu dla dzieci i rodziców
- o lęku przed szkołą
- o niskiej samoocenie
- o niechęci do prac domowych
- o konfliktach z rówieśnikami i rodzeństwem
- o odreagowaniu trudnych emocji po powrocie ze szkoły
- o wpływie ekranów na zachowanie dzieci
Znajdziecie tu również świetne rozdziały skierowane do rodziców – skondensowana, bardzo pomocna wiedza na temat rozwoju dziecka:
- Mózgowe wi-fi, błędne koło stresu i współregulacja (tzw. rezonans limbiczny oraz różnica pomiędzy samoregulacją a samokontrolą)
- Rozwój mózgu, zachowania wywołane stresem, tryb walki i ucieczki
- Nastawienie na rozwój, bez porównywania się do innych
- Znaczenie relacji i asertywności w konfliktach z rówieśnikami
- Zasady dotyczące ekranów, wspierające samoregulację dzieci
Jeśli nie macie czasu na czytanie grubych poradników (na przykład „Self-reg” Stuarta Shankera) przeczytajcie razem z dziećmi tę książkę – gwarantuję, że Wam pomoże. Zupełnie inaczej spojrzycie na Wasze problemy wychowawcze i szkolną rzeczywistość.
Nasz syn jest wysoko wrażliwy, ma zaburzenia SI, więc nawet w „normalnych warunkach” nie jest lekko, a epidemia i zdalna nauka zrobiła swoje. Wiedza o samoregulacji, uważność na emocje dziecka i trzymanie ręki na pulsie naprawdę codziennie ratuje nam życie!
Dlatego z całego serca polecam “Self-regulation. Szkolne wyzwania” autorstwa Agnieszki Stążki-Gawrysiak z bloga Dylematki.pl. Czekałam tę część jak na szpilkach! Rok temu w zestawieniu najlepszych książek dla dzieci wydanych w 2019 roku wyróżniłam pierwszą część “Self-regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę” (skierowaną do dzieci w wieku przedszkolnym) i byłam pewna, że druga część trafi do tegorocznego zestawienia
„Dołek”
Emma Adbåge
Wydawnictwo Zakamarki
36 stron
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Potęga wyobraźni, wolność i dzikość. Zabawa bez zabawek: patykiem, kamieniem, listkiem, na drzewie, w glinie, błocie, niezależnie od pogody! Kontakt z naturą i wartości, które tak bardzo cenię, wychowując Romka i Irenkę – staram się popularyzować to podejście na blogu i w grupie na Facebooku o wdzięcznej nazwie „Matki Dzikich Dzieci”, do której serdecznie Was zapraszam.
Tak jak pisałam na Instagramie: mam ciary na całym ciele zawsze, kiedy czytam “Dołek”! Nie znam drugiej książki, która tak doskonale ilustruje potrzebę swobodnej zabawy i autonomii dzieci, a także dziecięcą wyobraźnię, która wygrywa w każdych warunkach
To historia pokazująca rozdźwięk pomiędzy światem dzieci i światem dorosłych. Obnaża poczucie władzy i kontroli (niektórych) dorosłych – wszystko oczywiście „dla dobra dziecka” Pokazuje, że brak zrozumienia świata dzieci, chowanie ich pod kloszem i irracjonalny lęk o ich bezpieczeństwo, prowadzą opiekunów do totalnie nielogicznych i niesprawiedliwych decyzji.
Autorką tekstu i ilustracji jest Emma Adbåge – te ilustracje nie każdemu się spodobają (są tak brzydkie, że aż ładne ), ale tak czy siak idealnie pasują do tej historii.
Polecam Wam „Dołek” z całego serca, za cudowny pomysł i ważny przekaz To nie jest tytuł, który można tak po prostu odstawić na półkę i o nim zapomnieć. Już dawno żadna książka dla dzieci nie zrobiła na mnie takiego wrażenia.
„Warstwy”
Marta Szloser, Ania Jamróz
Wydawnictwo Literówka
56 stron
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Przepięknie zilustrowana, poetycka książka o tym, aby patrzeć i odczuwać głębiej. Nie oceniać, nie osądzać, nie wyciągać pochopnych wniosków. Przypomina, że świat nie jest taki, jak wygląda na pierwszy rzut oka. Warto go odkrywać z ciekawością, uważnością i zaufaniem. Pokazuje, że cały świat: przedmioty, ludzie, emocje, zdarzenia i doświadczenia – wszystko składa się z warstw. Głęboko poruszająca i dająca do myślenia pozycja, tak naprawdę dla dzieci i dorosłych w każdym wieku
„Klimatyczni”
Olga Ślepowrońska, Weronika Żurowska
Wydawnictwo Tekturka
144 strony
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Inspirująca książka o tym, jak na wiele sposobów możemy zrobić coś dobrego dla świata. Treść, ilustracje i sposób wydania nawiązuje do recyklingu i ochrony środowiska, w tym ochrony klimatu. Znajdziecie tu opowiadania o 7 bohaterach z różnych części świata, których łączy jedno: troska o środowisko i ludzi. Wszystkie zagadnienia są doskonale wyjaśnione – autorka zachowała równowagę, opisując poważne tematy lekkim i przystępnym językiem. W każdym rozdziale znajduje się komiks i wskazówki dla czytelników jakie zmiany mogą wprowadzić w swojej codzienności i najbliższym otoczeniu.
Historia powstania tej książki również jest bardzo ciekawa. Autorka, Olga Ślepowrońska, to wolontariuszka, która bezinteresownie czyni dobro, pomagając dzieciom, o których świat zapomniał. Olga spisała 6 historii bohaterów z całego świata, a gdy Wydawnictwo Tekturka poznało ją bliżej, postanowiło zrobić autorce niespodziankę, docenić jej aktywizm i zamieścić w książce dodatkowy rozdział na temat jej działalności – Olga dowiedziała się o tym już po wydruku, gdy dostała swój pierwszy egzemplarz
„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek, które zmieniły świat”
Elena Favilli
Wydawnictwo Debit
224 strony
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Kolejna część „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, tym razem z historiami imigrantek. Nasza rodzina jest wielokulturowa, a dzieci wychowujemy w duchu równouprawnienia, więc zależało mi na książce o tej tematyce. Z tą różnicą, że według nas to nie „bunt” tylko prawo przysługujące każdej kobiecie i dziewczynce – tak to przedstawiamy naszym dzieciom.
Bardzo dobra książka, zawierająca kilkadziesiąt ciekawych historii. Jedyne co mi w niej przeszkadza, to wybór przykładów – można odnieść wrażenie, że kobiety z całego świata muszą wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, Kanady lub Wielkiej Brytanii, aby odnieść sukces…
„Co budują zwierzęta”
Emilia Dziubak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
64 strony
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Uwielbiamy książki Emilii Dziubak, zwłaszcza te przyrodniczo-edukacyjne. Autorka to nie tylko utalentowana artystka i graficzka. Posiada też pasję i bogatą wiedzę na temat biologii i ekologii oraz umiejętność jej przekazywania w wyjątkowo przystępny i estetyczny sposób (a wiem co mówię, bo sama jestem mgr ochrony środowiska z prawie 10-letnim doświadczeniem w edukacji ekologicznej ) .
„Co budują zwierzęta” to album w dużym formacie (28 x 34 cm), w którym dzieci poznają ogromną różnorodność budowli w świecie zwierząt: dobrze znane kopce mrówek, gniazda pszczół, os i innych owadów, tunele kretów, żeremia bobrów, a także mniej znane budowle, takie jak kopce lęgowe nogala zmiennego (jedna z największych ptasich budowli), altanka ogrodnika brunatnego, gniazda szyte przez krawczyki, gniazda ze śliny i wiele innych. Są tu osiedla, domy jednorodzinne i kawalerki Domy na wodzie i pod wodą, nad i pod ziemią. Polecamy dziko i gorąco – to kolejna książka z tego zestawienia, która spodoba się nie tylko Dzikim Dzieciom, ale też Dzikim Rodzicom
„Daj gryza”
Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, Natalia Baranowska
Wydawnictwo Dwie Siostry
112 stron
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Wydawnictwo Dwie Siostry w tym roku rozwaliło system! Wydało tyle perełek, obok których nie można przejść obojętnie, że już po bardzo ostrej selekcji w tym zestawieniu znajdziecie aż 5 ich tytułów.
“Daj gryza” to duży, gruby, ciężki album (format 27 x 37 cm), w którym znajdziecie mnóstwo ciekawostek na temat kuchni z różnych stron świata. Na pierwszej stronie jest mapa i numery rozdziałów, z których każdy jest poświęcony jednemu z 26 krajów. Każdy rozdział to podróż śladami smaków i potraw, liczne powiązania kuchni z przyrodą, kulturą i historią danego kraju, informacje o charakterystycznych składnikach i zwyczajach oraz dwa tradycyjne, proste przepisy. Już wypróbowaliśmy kilka z nich – najbardziej zachwycił mnie irański omlet „kuku sabzi” z ogromną ilością ziół, przypraw, żurawiną i orzechami włoskimi. Mniam!
Na końcu książki jest indeks i oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami kulinarnej historii.
„Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”
Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Wydawnictwo Dwie Siostry
128 stron
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Na tę książkę czekałam od 2019 roku (jej premiera została przesunięta) i było warto!
Kolejna, pięknie wydana, wielkoformatowa pozycja Wydawnictwa Dwie Siostry, od której dzieciom trudno się oderwać. Ma formę komiksu przeplatanego planszami edukacyjnymi. Główni bohaterowie – wiewiórka Ula i żubr Kuba – podróżują do Parku Narodowego Yellowstone, przeżywając wiele zabawnych przygód, poznając po drodze przyrodę 8 parków narodowych, ciekawostki, różnice i podobieństwa.
„Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata”
Robert G. Fresson
Wydawnictwo Dwie Siostry
112 stron
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Jedna z najlepiej zaprojektowanych książek edukacyjnych, jaka trafiła w nasze ręce: prosta, czytelna, uporządkowana i estetyczna. To przewodnik, który wyjaśnia co oznaczają kolory współczesnych i dawnych flag, herbów i chorągwi oraz widoczne na nich symbole: czerwone koło na środku flagi Japonii, krzyże, słońca, gwiazdy, lwy, orły i smoki. Dowiecie się, że najstarszą narodową flagą świata jest flaga Danii (na której wzorują się flagi pozostałych krajów nordyckich).
KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY 10-15 LAT
W tym roku w zestawieniu po raz pierwszy pojawiły się książki dla nastolatków Są napisane tak, że nawet dorosły przeczyta je z przyjemnością. Wszystkie trzy wciągają i trzymają w napięciu do ostatniej strony. Zostaną w Was na długo i dadzą do myślenia.
Wszystkie trzy historie są zaangażowane społecznie. Poruszają ważne tematy m.in. śmierci, kłamstwa, rodzinnych relacji, samotności, przyjaźni. Przeczytałam je ze razem starszym synem (prawie 9 lat), z odpowiednią rozmową i komentarzem – nie unikamy takich trudnych tematów, ale myślę, że będą idealne do samodzielnego czytania dla dzieci w wieku 10-13 lub 12-15 lat (w zależności od dziecka).
„Jedyna taka Ester”
Anton Bergman, Emma Adbåge
Wydawnictwo Widnokrąg
128 stron
wiek 10-13 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Wypatrzyłam tę książkę w zapowiedziach na długo przed jej premierą – po pierwsze dlatego, że uwielbiam skandynawską literaturę dla dzieci oraz twórczość Emmy Adbåge, a po drugie dlatego, że główna bohaterka ma na imię tak jak nasza Irenka na drugie: Signe
Signe poznaje w szkole nową dziewczynkę, Ester, która fascynuje ją pod każdym względem. Dziewczynki bardzo szybko nawiązują przyjaźń, odwiedzają się nawzajem i spędzają ze sobą mnóstwo czasu. Jednak z czasem zachowanie i kłamstwa Ester budzą podejrzenia Signe, jej rodziców i czytelników…
Czytając tę książkę spodziewałam złego zakończenia, jednak na szczęście zaskoczył mnie tzw. umiarkowany happy end Przy okazji ta historia (podobnie jak polecane wyżej „Warstwy”) bardzo dobitnie pokazuje, że życie nie jest czarno-białe i nie warto nikogo pochopnie osądzać.
„Brune”
Håkon Øvreås
Wydawnictwo Dwie Siostry
132 strony
wiek 10-15 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Norweska powieść dla nieco starszych dzieci i nastolatków. Główny bohater to Rune – chłopiec, który wieczorami staje się superbohaterem o ksywce Brune. Towarzyszą mu przyjaciele: Svartle i Blåse. Dzięki nauce norweskiego wiem, że ich pseudonimy pochodzą od kolorów, odpowiednio: brązowego (brun), czarnego (svart) i niebieskiego (blå). To zarazem kolory farb, których superbohaterowie używają podczas swoich misji
W powieści nie brakuje trudnych tematów: śmierć, żałoba, przemoc, zemsta. Niedawno zmarł dziadek Runego, a chłopiec staje się ofiarą przemocy ze strony szkolnych kolegów. Jednocześnie to dowcipna i wzruszająca historia o przyjaźni, lojalności, przygodzie i odwadze. Książka została przetłumaczona na ponad 30 języków i otrzymała wiele nagród na całym świecie.
„Gołymi rękami”
Bart Moeyaert
Robert G. Fresson
Wydawnictwo Dwie Siostry
104 strony
wiek 10-15 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Głęboko poruszająca historia o chłopięcym wybryku, który wymknął się spod kontroli. O poczuciu winy, skomplikowanych emocjach, agresji, zemście i uprzedzeniach. Klimat tej historii jest niezwykle ciężki i duszny – pod tym względem przypomina mi bardzo „Zabić drozda”.
Ward i Bernie to przyjaciele, 9-10 letni chłopcy. Poznajemy ich, gdy uciekają przed Betjemanem – porywczym, wulgarnym i agresywnym sąsiadem z plastikową ręką. Na kolejnych stronach stopniowo poznajemy motywację bohaterów i ich dalsze losy.
Plastikowa ręką Betjemana to wyrazista metafora przewagi dorosłego nad dzieckiem (z której dorosły nie zawsze zdaje sobie sprawę) oraz jego paskudnej samotności: „ale w ręce Betjemana nie było czucia, bo i po co? Dla kogo?”
Ward: „Kiedy patrzyem na siebie, widziałem, jak samotny jestem ja sam. Nawet z Berniem i jego matką obok. Nawet z moją matką i moją siostrą Lorną kawałek dalej we wsi, gdzie było coraz więcej ludzi, którzy robili coraz więcej hałasu. Naturalnie, rozumiałem, dlaczego Betjeman obgryza paznokcie i wygląda za okno. Samotność jest okropna.”
Bardzo podoba mi się postać matki Berniego, która zachwyca przenikliwą mądrością. Pamiętacie „Warstwy” i „Jedyna taka Ester”? Zaglądanie pod powierzchnię to motyw, który wielokrotnie pojawia się w tym zestawieniu
Czy to samotność i frustracja odebrała niebezpiecznemu sąsiadowi zdolność racjonalnego myślenia, czy to jego trudny charakter sprawił, że Betjeman żyje w odosobnieniu? Jak krótka jest droga do przemocy? Ile warte jest życie zwierzęcia i jak ta “cena” zmienia się w zależności od sytuacji życiowej? Jak łatwo dzieci ulegają manipulacjom ze strony rówieśników? Jakie będą konsekwencje przemilczanych emocji i braku porozumienia?
„Gołymi rękami” to historia po mistrzowsku opowiedziana przez Barta Moeyaera, wielokrotnie nagradzana. Autor jest również laureatem prestiżowej The Astrid Lindgren Memorial Award.
Wydawnictwo rekomenduje tę historię dla wieku 12+. Moim zdaniem to zależy od dziecka – warto, aby tę książkę najpierw przeczytał rodzic i sam zdecydował. Niezależnie od wieku, warto o niej rozmawiać.
(książka bez ilustracji)
NOWE WYDANIA,
KTÓRE WARTO MIEĆ NA PÓŁCE
Polecam Wam również dodruki i nowe wydania znanych klasyków, które ukazały się w 2020 r. Przepięknie wydane i zilustrowane, idealne na prezent W tym wpisie pokazywałam jak wyglądają w środku.
- „Przygody Astrid” (Zakamarki, po raz pierwszy wydane w 2007 roku)
- nowe wydanie „Przygody Pippi” z kolorowymi ilustracjami (Nasza Księgarnia)
- nowe wydanie „Ronja, córka zbójnika” z ilustracjami z serialu animowanego (Nasza Księgarnia)
- przepiękne, pastelowe nowe wydania Muminków (Nasza Księgarnia):
Które tytuły najbardziej Ci się spodobały?
Co planujesz kupić albo wypożyczyć z biblioteki?
Daj znać w komentarzu
A jeśli Ci mało… Sprawdź moje subiektywne zestawienia najlepszych książek wydanych w 2018 i 2019 roku.
Przydatny wpis?
Kliknij „Lubię to” lub udostępnij wpis na Facebooku:
Miłego dnia!
najlepsze książki dla dzieci 2020
Chcesz być na bieżąco?
Obserwuj nas na Instagramie:
najlepsze książki dla dzieci 2020
PRZECZYTAJ TEŻ:
najlepsze książki dla dzieci 2020
Dziekuje Renia za ten wpis. Oj już wiem co kupię moim chłopcom Muminki Przekroje i Jesteś ważny Pinku
Dziękuję, jak zwykle dogłębny i bardzo przydatny wpis!
Czytanie z dziećmi i rozmawianie o książkach to zdecydowanie jedna z najfajniejszych spraw w rodzicielstwie!
Na pewno niedługo kupię dla dzieci Przekroje i Pinka. Z pozostałych pozycji mamy już jakieś 70 procent, więc nieźle
Super propozycje, mam synka w wieku 8 lat, z pewnością coś wybiorę, pozdrawiam
Cześć!
Jak ukazuje się taki wpis u Ciebie wykupuję pół księgarni :)) na szczęście wszyscy u nas w rodzinie kochają książki i baaaardzo dziękujemy za Twoje typy, zawsze się u nas sprawdzają, dlatego tak bardzo lubię Twoje wpisy o książkach. Ja i moja dwójka w wieku 2,5 i 6,5 roku
Polecam „Nie mamy pojęcia – przewodnik po nieznanym wszechświecie”. Co prawda to już dla starszych dzieci, ale i dla dorosłych. Doskonała lektura. Chyba najlepsza książka popularnonaukowa, jaką czytałem.
Super, super, super! Dobrze, że niektóre pozycje są już w bibliotece, bo bym zbankrutowała