Oto lista najlepszych książek dla dzieci wydane w 2019 roku. Sprawdźcie, co warto dołożyć do domowej biblioteczki :) najpiękniejsza książka dla dzieci
Podobnie jak w zeszłym roku, ta lista to subiektywne i niezależne zestawienie. To jasne, że nie byłam w stanie przeczytać wszystkich książek wydanych w tym roku. Jednak jestem na bieżąco z nowościami i wybieram to, co trafia w nasz gust. Jeśli czytacie blog Ronja.pl od jakiegoś czasu, wiecie już pewnie, co cenię w książkach dla dzieci. Są to zazwyczaj:
- Piękne i wzruszające książki o emocjach
- Książki mądrze mówiące o trudnych i ważnych tematach
- Perełki edukacyjne doskonale opracowane pod względem merytorycznym i graficznym
- Skandynawskie historie, których klimat jest nie do podrobienia
- Książki przygodowe, napisane świeżym i dowcipnym językiem
- Estetyczne, nieszablonowe ilustracje są dodatkowym atutem
Jeśli macie podobny książkowy gust, najlepsze książki dla dzieci 2019 roku, które tu zebrałam, na pewno Was zachwycą! Najpiękniejsza książka dla dzieci to trudny wybór, dlatego kolejność jest przypadkowa. Wszystkie książki w tym zestawieniu zachwycają tekstem, ilustracjami, przekładem lub tematyką… albo wszystkim na raz!
„Self-reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”
Agnieszka Stążka-Gawrysiak
Wydawnictwo Znak
128 stron
wiek 3-6 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Tę książkę wypatrzyłam w zapowiedziach wydawniczych, kupiłam w maju w dniu premiery i zachwycałam się nią na Instastory. To pozycja, która realnie pomaga dzieciom i rodzicom radzić sobie w trudnych sytuacjach, kiedy wszystkim puszczają nerwy.
Self-reg to metoda samoregulacji oparta na wynikach badań naukowych, która pozwala zrozumieć stres i lepiej zarządzać swoim napięciem i energią. Metodę self-reg znamy od dawna (i mamy dwie inne książki na jej temat), jednak ta książka wyjaśnia ją w najbardziej przystępny sposób. Zawiera idealnie dobrane przykłady życiowych sytuacji, z którymi Romek i Irenka totalnie się utożsamiają, a także krótkie, teoretyczne rozdziały skierowane do rodziców.
Autorką książki jest Agnieszka Stążka-Gawrysiak – pierwsza w Polsce facylitatorka Self-Reg (certyfikowana w kanadyjskim MEHRIT Centre założonym przez Stuarta Shankera, twórcę tej metody). Więcej możecie też dowiedzieć się na blogu Agnieszki Dylematki.pl, który jest kopalnią wiedzy na temat zastosowania self-reg w życiu codziennym oraz ogromnym wsparciem, zwłaszcza dla osób wysoko wrażliwych.
„Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że zwykłe dyscyplinowanie uczy dziecko samokontroli, ukrywania swoich emocji i tłumienia potrzeb. Self-Reg to samoregulacja. Metoda, która pozwala opanować nadmierny stres i zlikwidować przyczynę złego samopoczucia, a nie tłumić samo zachowanie, które z niego wynika. Dzięki niej mądrze wesprzesz swoje dziecko.”
„Ignacy idzie do przedszkola”
Ada Olbrycht, Zosia Dzierżawska
Wydawnictwo Mamania
60 stron
wiek 2-4 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Książka o adaptacji w przedszkolu, która nadaje się ona dla dzieci uczęszczających do wszystkich rodzajów placówek (nie tylko Montessori!). Opowiada o łagodnej i skutecznej adaptacji, z ogromnym wyczuciem i odpowiednim szacunkiem dla trudnych emocji dziecka. Na końcu znajduje się również skierowany do rodziców rozdział na temat adaptacji i pedagogiki Montessori. Od ponad 5 lat jestem związana z Montessori (prywatnie i zawodowo), dlatego bardzo ucieszyłam się widząc te książkę. Chociaż tak jak wspomniałam – jest ona uniwersalna i przeznaczona dla wszystkich dzieci.
Na blogu też możecie poczytać o adaptacji w żłobku i przedszkolu – łagodnej i skutecznej, w duchu rodzicielstwa bliskości:
„Pan Stanisław odlatuje”
Justyna Bednarek, Paweł Pawlak
Nasza Księgarnia
32 stron
wiek 3-8 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Opowiadanie Justyny Bednarek – autorki m.in. kultowych książek o skarpetkach:
- „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”
- „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”
- „Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają”
Duży format i świetne ilustracje Pawła Pawlaka. Głównym bohaterem jest Pan Stanisław, przesympatyczny staruszek, który jest już zmęczony dotychczasowym życiem i planuje wielką przygodę: podróż życia ku chmurom. Bardzo podoba mi się nawiązanie do „Karlssona z dachu” Astrid Lindgren To wzruszająca, optymistyczna i poetycka historia, która w ciepły i pogodny sposób przedstawia temat śmierci i pożegnania z bliską osobą. W 2018 roku straciłam Tatę, a Romek i Irenka – ukochanego Dziadka, więc poszukuję książek, które pomagają dzieciom oswoić się ze stratą, a to jest zdecydowanie jedna z najpiękniejszych.
„Powiedz to w mig”
Rasa Janciauskaiti
Wydawnictwo Dwie Siostry
72 strony
wiek 4-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Wyjątkowa książka, która powstała na Litwie we współpracy z osobami niesłyszącymi. Indre, Dmitrijus, Rasa, Deimante, Arnoldas i Vaiva opowiadają o tym, jak widzą świat i z jakimi wyzwaniami się zmagają. Pokazują zarówno wady, jak i zalety faktu, że nie słyszą.
Dmitrijus: „To, że nie słyszę, nigdy nie było dla mnie przeszkodą (…). Jako dziecko grałem w piłkę ze słyszącymi kolegami z sąsiedztwa i bez problemu dogadywałem się z nimi za pomocą gestów i mimiki. To ja wszystkich zbierałem i namawiałem, żeby grać dalej. Chłopaki z podwórka chętnie dołączali do drużyny, w której się znalazłem. Często zostawałem kapitanem. Chociaż byłem jedynym Głuchym wśród słyszących dzieci, czułem się szczęśliwy.”
Znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek na temat języka migowego oraz przystępnie podaną wiedzę o społeczności Głuchych. Ogromną zaletą tej książki są nietuzinkowe, pełne ekspresji i humoru ilustracje.
Seria „Specjalne Moce”
Dr Tracy Packiam Alloway, Ana Sanfelippo
Wydawnictwo Zielona Sowa
24 stron
wiek 3-6 lat
>> najniższe ceny TUTAJ:
książka o ADHD
książka o autyzmie
książka o stanach lękowych
książka o dysleksji
To seria książeczek, która ma na celu podniesienie samooceny u dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SPE). Autorka podkreśla mocne strony dzieci z problemami i pokazuje, że każdą inność można przekuć w wartość. Moim zdaniem to również doskonałe książki dla dzieci bez takich problemów – piękna lekcja empatii, tolerancji i docenienia „inności”.
„Najwyższa na świecie wieża z książek”
Rocio Bonilla
Wydawnictwo Papilon
44 strony
wiek 3-6 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Głównym bohaterem jest Jerzyk, który marzy o lataniu i jest rozczarowany, że mu się to nie udaje. Na urodziny mama wręcza mu książkę, ze słowami: „Są inne sposoby, by latać, synku”. Chłopiec zaczyna czytać na potęgę, aż buduje najwyższą wieżę z książek i zaczyna rozumieć słowa Mamy.
Prosta historia, z niewielką ilością tekstu, która pokazuje potęgę wyobraźni i zaszczepia w dzieciach miłość do książek. Warto mieć ją na półce
„Spacer z psem”
Sven Nordqvist
Wydawnictwo Media Rodzina
32 strony
wiek 3-99 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Sven Nordqvist to obok Lisy Aisato nasz ulubiony norweski ilustrator, a jednocześnie autor ukochanej serii Romka o Findusie i Pettsonie O rewelacyjnych audiobookach i książkach z tej serii pisałam tutaj:
Nordqvist stworzył też książkę obrazkową „Gdzie jest moja siostra?” (niestety jest już niedostępna) i „Spacer z psem”, który jest do niej bardzo podobny, z tą różnicą, że zupełnie jest pozbawiony tekstu. Główny bohater zabiera psa cioci na spacer, a po drodze trafia do niezwykłych krain i przeżywa dziwne przygody. Jest tu tyle zaskakujących szczegółów, że z pewnością za każdym kolejnym podejściem trafimy na coś, czego nie widzieliśmy wcześniej. Ilustracje są duże, piękne i baśniowe, w unikalnym stylu Nordqvista. Dzięki takim książkom nie martwię się o przyszłe poczucie estetyki naszych dzieci
„8 + 2 i wycieczka rowerowa do Danii”
Anne Cath. Vestly
Wydawnictwo Dwie Siostry
208 strony
wiek 5-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Szósty tom serii o przygodach naszej ulubionej wielodzietnej rodziny, w której skład wchodzą: mama, tata, Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i Morten. Tę serię polecałam Wam już w artykule o książkach świątecznych i na pewno wspomnę jeszcze co najmniej raz w zestawieniu najciekawszych książek z Norwegii.
To wyjątkowo rodzinna seria, pełna humoru, ciepła, optymizmu, radości z drobiazgów, poczucia wspólnoty i ducha współpracy :) Tym razem rodzina razem z babcią rusza na wielką wakacyjną przygodę – wyprawę rowerową do Danii. Jako rodzina rowerowych świrków, propsujemy podwójnie!
„Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych”
Begoña Ibarrola
Wydawnictwo Finebooks
172 strony
wiek 3-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Begoña Ibarrola to hiszpańska psycholog i pedagog, której książki dla dzieci i poradniki dla rodziców cieszą się dużą popularnością.
Znajdziecie tu 20 opowiadań o odwadze, uprzejmości, uczciwości, współpracy, autonomii, wrażliwości, wysiłku, spokoju i harmonii, odpowiedzialności oraz wdzięczności. Na końcu każdego rozdziału są również fajne wskazówki dla rodziców, w tym propozycje wspólnych zabaw i rozmów. Ogromną zaletą tej książki jest fakt, że dotyczy wartości ogólnoludzkich, które utwierdzają i wzbogacają nasze człowieczeństwo i są uniwersalne – niezależnie od tego, w jakim kręgu kulturowym się wychowaliśmy.
Tym razem ilustracje nie powalają swą urodą, ale ze względu na wartościową treść można na to przymknąć oko
W poprzednich latach w Polsce wydano również inne książki tej autorki:
„Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym”
„Bajki, które pomagają odkrywać talenty”
„Gdzie jesteś, Mamo?”
Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak
Wydawnictwo Ezop
36 stron
wiek 3-8 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Ciepłe i urocze opowiadanie, będące kontynuacją „Proszę mnie przytulić”. Tata Niedźwiedź i Synek Niedźwiadek ruszają na spotkanie z Mamą Niedźwiedzicą, jednak pomylili miejsce spotkania. Mama Niedźwiedzica również ich szuka, a leśne zwierzęta, które spotyka po drodze, nie wiedzieć czemu domagają się przytulasów
Przemiłym zabiegiem jest, że na ilustracjach pojawiają się bohaterowie poprzednich bestsellerów duetu Wechterowicz i Dziubak: „Proszę mnie przytulić”, „Uśmiech dla żabki” oraz „Na zawsze przyjaciele”. A także kot Homer z książki napisane j i zilustrowanej przez Emilię Dziubak „Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt”, którą polecałam Wam TUTAJ jako jedną z najlepszych książek 2018 roku. Prawdziwa gratka dla fanów!
„Chłopiec, kret, lis i koń”
Charlie Mackesy
Wydawnictwo Albatros
128 stron
wiek 4-99 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Idealna książka na prezent – dla dziecka i dorosłego w każdym wieku! Można ją przeczytać w 15 minut, ale… o wiele lepiej robić to powoli, zostawiając sobie czas na przemyślenia. To zbiór ilustracji i cytatów (memów?), które Charlie Mackesy publikuje na swoim Instagramie. Niektóre trochę trącą Coelho, ale bądźmy wyrozumiali Bohaterami książki jest chłopiec, kret, lis i ogromny, przepiękny koń – uwielbiam taką kreskę! To proste, mądre słowa o przyjaźni, miłości i wierze w siebie.
„- Masz jeszcze dla mnie jakąś inną radę? – zapytał chłopiec.
– Nie mierz swojej wartości tym, jak jesteś traktowany – odpowiedział koń.
– Zawsze pamiętaj, że twoja obecność dużo znaczy, że jesteś ważny i kochany, i że dajesz światu coś, czego nie daje nikt inny.”
„- Łzy płyną nie bez powodu i świadczą o twojej sile, nie słabości.
– Jaka jest najodważniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek powiedziałeś? – spytał chłopiec.
– Pomóż mi – odparł koń.
– Kiedy okazałeś największą siłę? – wypytywał nadal chłopiec.
– Gdy ośmieliłem się okazać słabość. Prosząc o pomoc, wcale się nie poddajesz. Przeciwnie, pokazujesz, że nie chcesz się poddać.”
„O dziewczynce, która chciała ocalić książki”
Klaus Hagerup, Lisa Aisato
Wydawnictwo Czarna Owca
56 stron
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Norweska książka wydana w lutym 2019, która mocno przypomina mi wydaną w październiku „Śnieżną siostrę”. Jest równie magiczna i przepięknie zilustrowana przez Lisę Aisato. To ilustracje z wyjątkowym klimatem i elementami naturalizmu i brzydoty.
Główna bohaterka to mała dziewczynka Anna, która uwielbia czytać książki i regularnie odwiedza bibliotekę. Pewnego dnia dowiaduje się, że te książki, których nikt nie wypożycza, muszą zostać zniszczone. Różnymi sposobami postanawia je ocalić. Pewnego dnia dostaje w bibliotece wciągającą książkę, której brakuje zakończenia. Próbując je odkryć sprawia, że książka staje się znana i poszukiwana na całym świecie. Jest tu szczypta magii i tajemnicy i ja też nie zdradzę nic więcej
Klaus Hagerup to jeden z najwybitniejszych pisarzy norweskich. Historia „O dziewczynce, która chciała ocalić książki” jest opowiedziana za pomocą krótkich, prostych zdań, jednak pauzy, których jest tu sporo, nie irytują, lecz skłaniają do refleksji. To opowiadanie z pięknym przesłaniem dla małych i dużych miłośników książek oraz wszystkich tych, którzy obawiają się dorastania i przyszłości.
To książka dla nieco starszych dzieci (pojawia się tu motyw śmierci babci oraz duchów grasujących w lesie), ale z niewiadomych względów nasza czteroletnia Irenka też uwielbia, gdy czytam jej „O dziewczynce…”. Także tak jak w przypadku wszystkich książek, które polecam na blogu – trzeba dopasować je do dziecka.
„Śnieżna siostra”
Maja Lunde, Lisa Aisato
Wydawnictwo Literackie
192 strony
wiek 6-99 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Już czwarty raz w tym roku polecam tę książkę na blogu, lecz nie mogło jej tutaj zabraknąć! To również pozycja zilustrowana przez Lisę Aisato. Natomiast tekst napisała Maja Lunde – norweska autorka takich bestsellerów jak „Historia pszczół” i „Błękit”.
To niezwykle wzruszająca historia o tęsknocie, stracie i wdzięczności za to, że możemy spędzić czas razem z bliskimi. Mocno skandynawska, magiczna, tajemnicza, pełna ważnych i mądrych przesłań opowieść w 24 rozdziałach. Prawdziwy wyciskacz łez! Całą moją recenzję możecie przeczytać TUTAJ.
„Kazik Pegazik”
Philipa Reeve, Sarah McIntyre
Wydawnictwo Akapit Press
160 strony
wiek 6-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Chyba jedyna typowo przygodowa książka w tym zestawieniu Znalazła się tu, gdyż jest rewelacyjne napisana i przetłumaczona, a dzięki temu wyjątkowo świeża i zabawna. To historia pegaza, który trafia do świata ludzi, zaprzyjaźnia się z małym chłopcem i ratuje mieszkańców miasta podczas powodzi. Pokazuje, czym jest bezinteresowna pomoc, poczucie wspólnoty, prawdziwa przyjaźń i troska.
Za przyjemnością objęłam tę książkę matronatem medialnym, a całą moją recenzję możecie przeczytać TUTAJ:
„Śmieciogród”
Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo Papilon
80 stron
wiek 3-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Najlepsza znana mi książka dla dzieci o ochronie środowiska, którą polecałam już w zestawieniu jesiennych nowości. Znajdziecie tu mnóstwo informacji i ciekawostek o odpadach, historii opakowań, rodzajach surowców, świadomych zakupach, śladzie węglowym, segregacji odpadów, kompostowaniu, freeganizmie, zanieczyszczeniu oceanów i kosmosu, ekologicznych nawykach i minimalizmie. Ochrona środowiska (przepraszam, ale nie mogę się przekonać do określenia „ekologia” – zboczenie zawodowe! ) to niezwykle ważny temat. Przez najbliższe kilkadziesiąt lat jego znaczenie będzie tylko rosło!
„Śmieciogród” to prawdziwa wydawnicza perełka, doskonale dopracowana pod każdym względem: merytorycznym, graficznym i typograficznym. To dzieło Oli Woldańskiej-Płocińskiej – uwielbiam jej prace i wszędzie rozpoznam jej styl. To taka książka, w której zachwycam się każdą stroną… a jest ich 80 Polecam z całego serca!
„Jaśminka, uratowana świnka”
Leslie Crawford, Sonja Stangl
Wydawnictwo Studio Koloru
40 stron
wiek 3-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Kolejna książka poruszająca ważny temat – tym razem jest to empatia wobec zwierząt. To opowiadanie luźno oparte na faktach – prawdziwej historii świni, która uciekła z transportu i trafiła do schroniska dla zwierząt. Nie znajdziecie tu brutalnej prawdy o hodowli zwierząt na rzeź, ani nachalnej wege propagandy „Jaśminka” (a także wydana jednocześnie „Jasnopióra, uratowana kura”) to książki, które pokazują wrażliwość, emocje i inteligencję zwierząt. Przekonują, że zasługują one na szacunek, empatię i opiekę, a nawet przyjaźń. A także, że nie są maskotkami i potrzebują odpowiednich warunków i przestrzeni do życia.
Moje recenzje „Jaśminki” i „Jasnopiórej” możecie przeczytać TUTAJ:
„Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”
Monika Utnik-Strugała, Małgosia Piątkowska
Nasza Księgarnia
64 strony
wiek 4-10 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Edukacyjna, wielkoformatowa, przepięknie wydana i doskonale opracowana pod względem merytorycznym. To książka o wszystkim tym, co się dzieje, kiedy dzieci śpią – to dla nich fascynujący temat! Znajdziecie tu naukowe ciekawostki na temat snu i funkcji organizmu w tym czasie, fazach snu, nocnych markach i rannych ptaszkach, lunatykowaniu, Układzie Słonecznym, Perseidach, gwiazdozbiorach, białych nocach i nocach polarnych, Nocy Kupały, akcji „Noc w Muzeum”, synoptykach, pracy na nocnej zmianie, „żywych latarkach” oraz roślinach i zwierzętach, które prowadzą nocny tryb życia. Dodatkowy plusik za wątki skandynawskie, które się tu pojawiają
najpiękniejsza książka dla dzieci
„Gabinet zoologii”
Carnovsky, Rachel Williams
Wydawnictwo Dwie Siostry
64 strony
wiek 5-12 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Kolejna przepięknie wydana, dopracowana w każdym szczególe książka edukacyjna – tym razem o zwierzętach. Ilustracje są na przemian kolorowe i czarno-białe, a do książki załączono specjalne soczewki:
- Przez czerwoną soczewkę widać zwierzęta, które prowadzą dzienny tryb życia
- Przez niebieską soczewkę widać zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia oraz zwierzęta aktywne o świcie i zmierzchu
- Przez zieloną soczewkę widać rośliny
Książka pokazuje 10 niezwykłych miejsc: kongijski las deszczowy, Pustynię Simpsona, Loch Lomond, Andy, Morze Weddela i Morze Rossa, las sekwoi, tajgę wschodniosyberyjską, Równinę Serengeti, dorzecze Gangesu oraz Rafę Apo.
W żadnej innej książce nie widziałam tak realistycznych i szczegółowych ilustracji. Dzięki temu tę książkę spokojnie można zaliczyć do kategorii książek tzw. Montessori friendly, czyli pokazujących świat tak, jak on wygląda w rzeczywistości. Oczywiście nie ma nic złego w antropomorfizacji bohaterów, czyli obrazkach przedstawiających uśmiechnięte zwierzątka w ubrankach i czapeczkach Ten zabieg również jest pożyteczny, np. w książkach takich jak wspomniane powyżej „Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych”. Jednak warto też uczyć dzieci odróżniania prawdy od fikcji.
najpiękniejsza książka dla dzieci
I jak? Znaleźliście w dzisiejszym wpisie coś ciekawego?
Jestem też ciekawa Waszego zdania! Jaka według Was była najpiękniejsza książka dla dzieci wydana w 2019 roku? Dajcie znać w komentarzu poniżej ↓
W ten sposób stworzymy tu razem piękną bazę wartościowych książek
Sprawdźcie też jakie były najlepsze książki wydane w 2018 roku:
Miłego dnia!
Udostępnij ten artykuł,
albo zostaw komentarz poniżej ↓
najpiękniejsza książka dla dzieci
POBIERZ TUTAJ DARMOWY EBOOK O MONTESSORI:
najpiękniejsza książka dla dzieci
Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:
najpiękniejsza książka dla dzieci
najpiękniejsza książka dla dzieci
5 komentarz
Uwielbiam takie wpisy. Z podanych mamy „Śnieżną siostrę”. „Kazika Pegazika” i „Gabinet zoologi”. Wszystkie trzy uwielbiane przez moje córeczki, chociaż najbardziej chyba Kazik Wynotowałam sobie kilka kolejnych pozycji do kupienia, dzięki ogromne!
Mamy „Gabinet zoologii” i bardzo lubimy. Młodszym synom bardzo podobała się książka „Kuku szuka szczęścia” – bardzo ciepła i mądra. Dla mnie zaś osobiście najistotniejszą książką roku była bajka „O królewiczu, który się odważył!”, która zwyciężyła w konkursie Piórko i została wydana w listopadzie
Jeśli chodzi o książkę Ignacy idzie do przedszkola to wg. mnie nie pasuje do każdej placówki. Czytając ją połowę muszę zmieniać aby pasowałam pod moje dziecko. Długie opisy co jestyw przedszkolu jak zlewki, szczotki do butów, koraliki itp. kompletnie nie kojarzą się maluchowi z jego przedszkolem. Tak jak samo to, że mama czeka u Pani dyrektor i może w każdej chili do wniosku iść. Jeśli chodzi o emocje to bardzo dobrze oddaje uczucia jakie się pojawiają w tych dniach. Jeśli chodzi o książkę uniwersalną dla każdego przedszkola, nie tylko Montessori to bardziej polecam Feluś i Gucio idą do przedszkola. Niestety w moim mieście nie ma takiej placówki i trzeba sobie radzić w inny sposobie a taka książka daje mętlik w głowie. To co znane jest nam bliskie a jeśli chodzi o Montessori a zwykła placówkę to są zupełnie dwa światy. Buziaki
dla mnie najśliczniejszą książką 2019 roku jest „Szara krowa w żółte paski” i ukryta w tej samej książeczce historyjka „Robaczek” , śliczne ilustracje, historie krótkie lekkie i przyjemne trochę o inności, tolerancji, odwadze i bezinteresownej pomocy
Super zestawienie! Często czerpie z Pani pracy inspiracje, bo analiza każdego aspektu życia Dziecka jest bardzo wymagająca, a ja niestety tak mam, że dużo nad wszystkim myślę.
Miło, że znalazła się pozycja p. Rasy Janciauskaiti z naszej szkoły w Wilnie.
Pozdrawiam z Litwy