Ancymony i Cynamony! Przygotowałam dla Was listę najlepszych książek dla dzieci, wydanych w 2018. Zestawienie oczywiście jest subiektywne i bardzo „nasze”. Wybierając książki zwracałam uwagę na: wartościową treść, piękne ilustracje, oryginalność na tle innych książek wydanych w tym roku oraz tematykę zgodną z tym, co od 3 lat staram się przekazać na blogu.
Przy okazji zapraszam Was do obserwowania bloga na Instagramie, gdzie pytałam o Wasze typy. Jestem bardzo ciekawa Waszych wyborów! Jakie nowości książkowe zachwyciły Was w tym roku? Jakie tytuły warto dopisać do listy?
Lista jest uszeregowana według wieku, abyście mogli wybrać coś dla dzieci adekwatnie do ich etapu rozwoju i zainteresowań. Znajdziecie tu tytuły dla maluchów, przedszkolaków, a także dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków – polecam zwłaszcza fińskie „Powerbooki”!
Na liście znajduje się łącznie 20 książek dla dzieci. Kilka z nich polecałam już na blogu, ale większość pokazuję dziś po raz pierwszy. Zapraszam!
Seria „Co się stało?”
Karolina Lijklema, Hans Lijklema
Wydawnictwo Widnokrąg
Wiek 2+
„Co się stało? Małe wypadki” dostępna TUTAJ
„Co się stało? Wielkie plamy” dostępna TUTAJ
„Co się stało? Straszny bałagan” dostępna TUTAJ
„Biegają, skaczą, wspinają się, odkrywają, sprawdzają, próbują, uczą się. Czasami zaliczają małą wpadkę, ale nigdy się nie poddają!” – to motto tej serii, które doskonale oddaje moje marzenie o dzikim dzieciństwie i wyluzowanym rodzicielstwie. „Co się stało?” to rewelacyjne książeczki o tym, że warto się pobrudzić, warto być odważnym, eksperymentować i nie przejmować się porażkami. O tej serii pisałam już w maju, więc więcej ilustracji możecie obejrzeć w tym wpisie.
„A królik słuchał”
Cori Doerrfeld
Wydawnictwo Mamania
Wiek 2+
Książka, która głęboko mnie poruszyła i była pewnego rodzaju oświeceniem. Jeśli interesujecie się wspieraniem rozwoju emocjonalnego dzieci, na pewno razem z dziećmi próbujecie nazywać ich emocje i pomagać im je zrozumieć. Mówimy: „Jesteś zły, bo nie ma już bitej śmietany!” albo „Jesteś smutna, bo pokroiłam twoją kanapkę nie tak jak trzeba”.
Zawsze myślałam, że to jest okej, ale podczas lektury „Królika” zdałam sobie sprawę, że często… narzucamy się dzieciom ze swoimi interpretacjami. Że nasze rodzicielstwo jest czasem „przegadane”. Chcemy dobrze, a przecież czasem wystarczy po prostu być obok, w ciszy i dać dojść do głosu całemu bogactwu emocji, które siedzą w dziecku. Ta książka to must have dla maluchów i przedszkolaków. Bardzo polecam!
Książka dostępna TUTAJ
„Co mi powiedział tata”
Astrid Desbordes, Pauline Martin
Wydawnictwo Entliczek
Wiek 3+
Mamy poprzednie książki z tej przepięknej serii („Miłość” i „Moja młodsza siostra”), ta część również jest wyjątkowa. Poprzez piękne, proste metafory mówi o pokonywaniu życiowych trudności. Wyposaża dziecko w narzędzia, dzięki którym będzie patrzeć w przyszłość z odwagą, nadzieją i świadomością, że rodzic jest zawsze obok (nawet, gdy jest daleko). Zastanawiam się, czy dziecko jest w stanie zrozumieć ten przekaz… co nie zmienia faktu, że rodzicowi czytającemu tę książkę robi się ciepło na sercu.
Książka dostępna TUTAJ
„Zmartwienie Róży”
Tom Percival
Wydawnictwo Zielona Sowa
Wiek 3+
Kolejna ważna książka o uczuciach. Róża ma zmartwienie, które ją przerasta i przytłacza. Okazuje się, że wystarczy o nim porozmawiać, a wtedy zmartwienie kurczy się i zaczyna znikać. Dobra okazja, aby przekazać dziecku, że zawsze może z nami porozmawiać i zwierzyć się ze swoich problemów.
Książka dostępna TUTAJ
„Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia”
Oliver Jeffers
Wydawnictwo Zielona Sowa
Wiek 4+
To nie jest książka edukacyjna, więc nie znajdziecie tu informacji i ciekawostek To książka o tym, że planeta jest naszym wspólnym dobrem, a jej mieszkańcy są sobie bliscy, pomimo dzielących ich różnic. To wzruszająca książka o szacunku, tolerancji i otwartości na świat i o tym, że nigdy nie jesteśmy sami. Spojrzenie na planetę z perspektywy kosmosu to wyjątkowe i cenne doświadczenie – warto pokazać dziecku taki punkt widzenia. Książka jest przepięknie zilustrowana. Zdobyła wiele nagród, a jej nakład szybko się wyczerpuje, więc warto się pospieszyć.
Książka dostępna TUTAJ
„Mama”
Helene Delforge, Quentin Greban
Wydawnictwo Media Rodzina
Miałam wątpliwości, czy umieszczać tę książkę w zestawieniu – jest piękna i z pewnością zasługuje na miejsce na liście najlepszych książek, ale to raczej refleksyjna książka skierowana do rodziców, a nie książka dla dzieci. Pokazuje cały przekrój macierzyństwa: mamy z różnych kultur, młode i stare, mamy bliźniaków, mamy karmiące, mamy samotne, zapracowane, zmęczone, niecierpliwe, pełne obaw. Pokazuje istotę macierzyństwa, świat najbardziej intymnych emocji matki, uniwersalnych na wszystkich mam – niezależnie od szerokości geograficznej i sytuacji życiowej. Pokazuje też jak trudna potrafi być relacja mamy i dziecka. Trudno pisać o tej mądrej książce tak, aby nie otrzeć się o banał i nie spłycić jej przesłania. Myślę, że to doskonały pomysł na prezent dla każdej obecnej i przyszłej mamy.
Książka dostępna TUTAJ
„Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych”
Asia Gwis, Eliza Piotrowska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wiek 4+
A to już z pewnością książka, która nadaje się dla dzieci W 2017 roku zachwyciły mnie „Grzyby” (o których pisałam w tym wpisie), więc bez zastanowienia zamówiłam też „Jajo” i nie zawiodłam się. Więcej o taj książce pisałam w maju, więc w tym wpisie możecie zobaczyć więcej ilustracji. A dziś naszła mnie taka myśl, że ta książka to doskonały przykład dla szkół jak tworzyć interdyscyplinarny program nauczania i w intrygujący sposób przekazywać wiedzę z różnych dziedzin.
Książka dostępna TUTAJ
„Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt”
Emilia Dziubak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wiek 4+
Jak wiecie jestem mgr ochrony środowiska i przez prawie 9 lat zajmowałam się zawodowo edukacją ekologiczną. Miałam kiedyś pomysł, aby napisać „ekologiczne bajki” – opowiadania o zjawisku symbiozy, które wyjaśniałyby czym różni się mutualizm od komensalizmu i protokooperacji, historyjki o ewolucji z przykładami nisz ekologicznych, radiacji adaptacyjnej, konwergencji, dywergencji i tak dalej. Dobrze, że tego nie napisałam, bo to byłaby straszna nuda!
O wiele lepiej zrobiła to Emilia Dziubak w postaci ilustracji, w prosty sposób wyjaśniających występujące w przyrodzie zależności pomiędzy gatunkami. Sami zobaczcie jakie to piękne!
Książka dostępna TUTAJ
„Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata”
Yee-Lum Mak
Wydawnictwo Egmont
Wiek 4+
Czy wiecie, że w języku islandzkim HOPPÍPOLLA to czasownik oznaczający „skakać po kałużach”, a RAÐLJÓST to rzeczownik oznaczający „wystarczającą ilość światła, aby znaleźć właściwą drogę”? Z kolei w języku szwedzkim GÖKOTTA to rzeczownik oznaczający „posiłek spożywany przed świtem, by móc usłyszeć pierwszy śpiew ptaków”
„Innymi słowy” to nieduża, pięknie zilustrowana książeczka, pełna takich wyjątkowych słów, funkcjonujących w języku angielskim, francuskim, niemieckim, japońskim i innych językach świata. Jedno słowo dla określenia ulotnych, niezwykłych lub wieloznacznych rzeczy i zjawisk.
To książka dla każdego – również dla dzieci. Pokazuje bogactwo innych kultur, pobudza wyobraźnię i zachęca to radosnego słowotwórstwa i językowych eksperymentów.
Książka dostępna TUTAJ
„Ja, Jonasz i cała reszta”
Anti Saar, Alvar Jaakson
Wydawnictwo Widnokrąg
Wiek 5+
Książka, którą gorąco polecałam Wam w maju i już wtedy wytypowałam ją jako jedną z najlepszych książek roku. Od tamtej pory niewiele się zmieniło – w kategorii książek z przewagą tekstu nad ilustracjami ta książka ma tylko jedną poważną rywalkę, równie doskonałą pod względem językowym (o niej za chwilę).
To lekka i zabawna książka o życiu nieidealnej rodziny, widzianej oczami przedszkolaka. Książka została nagrodzona jako najlepsza książka dla dzieci w Estonii i zachęciła nas do bliższego poznania kultury tego kraju – można zacząć od kodów QR umieszczonych na stronach książki. Więcej na temat tej książki pisałam w tym wpisie.
A książka jest dostępna TUTAJ
„Hedwiga i Maks-Olof”
Frida Nilsson
Wydawnictwo Dwie Siostry
Wiek 6+
Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej książki dla dzieci. Wielkie brawa dla autorki i tłumaczki! To właśnie językowa perełka, którą przed chwilą zapowiadałam.
– Może byś powiedziała „przepraszam” – zrzędzi kobieta, usiłując wydostać się spod roweru.
Hedwiga przełyka ślinę. Coś dziwnego jest w tym słowie. Inne same wyskakują z ust, ale słowo „przepraszam” przykleja się do języka i prawie nigdy nie chce wyjść. Szczególnie jeśli ktoś leży na ziemi w podartych spodniach i uważa, że Hedwiga POWINNA powiedzieć „przepraszam”.
(…) Hedwiga biegnie do swojego roweru i wsiada na niego. Pedałuje mocno, czuje pustkę w żołądku. Na samym dnie pustki leży jedno słowo i grzechocze. Nie ma zamiaru wyjść na zewnątrz.
Poza świetną warstwą językową, powieść porusza wiele problemów typowych dla współczesnych dzieci w wieku szkolnym: zazdrość, kłamstwo, zaufanie, różnice finansowe i inne. Te tematy nie dotyczą jeszcze naszych dzieci, ale i tak z przyjemnością czytamy „Hedwigę” na dobranoc, bo jest tam mnóstwo uniwersalnego humoru.
„Hedwiga i Maks-Olof” to druga część serii – tak mi się spodobała, że na pewno kupię też pierwszą część.
Książka dostępna TUTAJ
„Afera nie z tej ziemi”
Anna Onichimowska, Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo Ezop
Wiek 6+
Bardzo ważna i mądra książka o problemach, z którymi nasze dzieci z pewnością zetkną się w kontaktach z rówieśnikami. O przyjaźni, uczciwości, złości „na cały świat” i świecie dorosłych, który często jest dla dziecka trudny i niezrozumiały. O tym, że czasem trzeba powiedzieć „NIE” najlepszemu przyjacielowi. O tym, jak przyroda pomaga nam nabrać dystansu do problemów i podejmować właściwe decyzje. Warto mieć tę książkę na półce, wracać do niej co kilka miesięcy i rozmawiać z dzieckiem na temat różnych występujących tu zagadnień.
Piękne kolory ilustracji Oli Woldańskiej-Płocińskiej dodają tej książce wyrazu. To trzecia część serii „Bulbes i Hania Papierek”, która bardzo mnie zachęciła, więc na pewno sięgnę po poprzednie części: „Prawie się nie boję” i „Z głową pod dywanem”.
Książka dostępna TUTAJ
„Malala i jej czarodziejski ołówek”
Malala Yousafzai
Wydawnictwo Tekturka
Wiek 6+
Malala Yousafzai to najmłodsza w historii laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Dziewczynka, na którą Talibowie wydali na nią wyrok śmierci, ponieważ walczyła o prawa kobiet do edukacji i równego traktowania. Gdy miała 15 lat, została postrzelona w głowę i szyję i cudem przeżyła. Teraz wraz z rodziną mieszka w bezpiecznym miejscu i wciąż walczy o prawa kobiet, pokój i lepszy świat. Malala napisała książkę dla dzieci, która w prosty i delikatny sposób dostosowany do małego czytelnika opowiada jej historię. Ważna książka, o której warto rozmawiać z dziećmi (zarówno dziewczynkami, jak i chłopcami): o tym jak żyją ich rówieśnicy w Pakistanie i innych krajach oraz jak ważny jest dostęp do wolnej edukacji.
Książka dostępna TUTAJ
„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”
Anna Dziewit-Meller
Wydawnictwo Znak
Wiek 6+
W 2017 i 2018 roku wydano kilka świetnych książek o dziewczynkach i kobietach, które mają moc „Podróże w spódnicy” to kolejny tytuł wpisujący się w ten nurt. To rewelacyjne, pełne ciekawostek i humoru, reporterskie przedstawienie kobiecych postaci historycznych. Książka została napisana w fajnej, zabawnej formie magazynu podróżniczego. Jest tu felieton Nellie Bly, listo do redakcji Gudrid Thorbjarnardottir, ogłoszenie Hester Stanhope, fotoreportaż Walentyny Tiereszkowej, porady Junko Tabei, a nawet horoskop Pojawia się tu również wiele innych inspirujących Dam, Dziewuch i Dziewczyn. To kontynuacja poprzedniej książki Ani Dziewit-Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”. Zdecydowanie warto znać!
Książka dostępna TUTAJ
„Kobiety i nauka. One zmieniły świat”
Rachel Ignotofsky
Wydawnictwo Egmont
Wiek 6+
To z kolei znakomicie opracowana i pięknie wydana książka o kilkudziesięciu kobietach, które przysłużyły się nauce. Mnóstwo ciekawostek na temat kobiet, które walczyły ze stereotypami, były dyskryminowane, lecz pomimo to się nie poddały. Wiele z nich musiało publikować wyniki swoich badań pod pseudonimami i dopiero po latach ich praca została doceniona. Wybitne matematyczki, biolożki, geolożki, filozofki, kosmonautki, programistki komputerowe, wynalazczynie, psycholożki – kobiety, które udowodniły, że gdy w grę wchodzi prawdziwa pasja, nie liczy się płeć, kolor skóry i pochodzenie.
Książka dostępna TUTAJ
„Powerbook dla dziewczyn” i „Powerbook dla chłopaków”
Jenni Pääskysaari
Wydawnictwo Media Rodzina
Wiek 10+
Na rynku ukazało się już kilka „książek mocy” dla dziewczynek i co najmniej jedna dla chłopców („Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi”). Większość z nich została napisana przez polskich, brytyjskich lub amerykańskich autorów. Dlatego bardzo ucieszyłam się, kiedy trafiłam na „Powerbook dla dziewczyn” i „Powerbook dla chłopaków” i mogłam sprawdzić jak TO robią w Finlandii!
Kolejna rzecz, która odróżnia „Powerbooki” od podobnych pozycji na rynku o fakt, że są one przeznaczone dla nastolatków, do samodzielnego czytania (podczas gdy pozostałe książki są skierowane raczej do młodszych dzieci, które jeszcze same nie czytają, ale już dużo rozumieją).
Autorką jest Jenni Pääskysaari – kobieta orkiestra, między innymi dziennikarka radiowa i telewizyjna, scenarzystka, prezenterka, producentka i matka. „Powerbooki” napisane są prostym językiem, który na szczęście nie jest na siłę młodzieżowy Bardzo podoba mi się w nich to, czego moim zdaniem zabrakło w naszym polskim wychowaniu, czyli zdrowej równowagi pomiędzy altruizmem a egoizmem. Obydwie książki w mądry sposób wyjaśniają nastolatkom ich prawa do rozwoju, spełniania marzeń, niezależności i wyrażania swojej seksualności. W książce dla dziewczynek pojawiają się przykłady i/lub wypowiedzi inspirujących kobiet – zarówno ze sceny międzynarodowej (Frida Kahlo, Ada Lovelace, wspomniana powyżej Malala Yousafzai i inne), jak i z fińskiego kręgu kulturowego (Selma Vilhunen, Meeri Koutaniemi, Enni Rukajärvi i inne). Podobnie jest w książce dla chłopców. Z pewnością przechowam „Powerbooki” gdzieś na dnie szafy i przekażę je naszym dzieciom w odpowiednim czasie
Książki dostępne TUTAJ:
„Powerbook dla dziewczyn”
„Powerbook dla chłopaków”
„Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci”
Michael Bird
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wiek 10+
Moim zdaniem to obecnie najlepsza dostępna na rynku książka o historii sztuki dla dzieci. Skierowana jest raczej dla starszych dzieci, które potrafią samodzielnie czytać, lecz młodsze też mogą ją przeglądać i czytać razem z rodzicami. Rodzice z pewnością też wiele się z niej nauczą. To skarbnica wiedzy, która posłuży Wam przez długie lata. O tej książce pisałam już w maju, więc więcej ilustracji możecie obejrzeć w tym wpisie.
Książka dostępna TUTAJ
To już wszystko. Polecam z całego serca każdą z powyższych książek jako “must have” w domowej biblioteczce, a także idealny pomysł na prezent. Oczywiście jest to nasz subiektywny wybór – pomimo, że jestem na bieżąco z nowościami wydawniczymi, to nie jestem w stanie przeczytać wszystkich. Dlatego jeśli trafiliście na inne nowości zasługujące na miano “najlepszej książki dla dzieci 2018 roku”, koniecznie dajcie znać w komentarzu, a ja chętnie je poznam Dziękuję!