Zapraszam na zestawienie najciekawszych skandynawskich nowości dla dzieci – wszystkie zostały wydane wiosną i latem 2020 roku. skandynawskie książki dla dzieci
Znajdziecie tu zarówno nowe, przepięknie ilustrowane wydania klasyków takich jak „Pippi Pończoszanka” i „Muminki”, jak i współczesne, wyróżniające się tytuły skandynawskiej literatury dziecięcej. Aż 21 wydawniczych perełek dla dzieci w wieku 1-100 lat 🙂
Skandynawską literaturę (i nie tylko) pokazuję też na bieżąco na moim Instagramie, który możesz obserwować TUTAJ:
skandynawskie książki dla dzieci
„DOŁEK”
Emma Adbåge
Wydawnictwo Zakamarki
36 stron
wiek 2-100 lat 🙂
najniższa cena TUTAJ
Jeśli moglibyście kupić tylko jedną książkę z tego zestawienia, niech to będzie ta! <3
Za każdym razem, gdy czytam tę książkę mam ciary na całym ciele 🙂
Nie znam drugiej książki, która tak doskonale porusza tematykę autonomii i „dzikości”. Ta historia pokazuje rozdźwięk pomiędzy światem dzieci i światem dorosłych. Obnaża naszą potrzebę władzy i kontroli (wszystko oczywiście „dla dobra dziecka” 😉 ) i daje do myślenia, czy takie podejście naprawdę jest najlepsze dla obydwu stron? Brak zrozumienia dziecięcego świata, nadmierna kontrola, lęk o bezpieczeństwo, prowadzą nas do totalnie nieracjonalnych, nielogicznych i niesprawiedliwych decyzji.
To książka o potędze wyobraźni, wolności i dzikości, które tak bardzo cenię wychowując Romka i Irenkę. Staram się popularyzować to podejście między innymi w grupie „Matki Dzikich Dzieci”, do której serdecznie Was zapraszam!
Swobodna zabawa, potęga wyobraźni, wolność i dzikość. Zabawa bez zabawek: patykiem, kamieniem, na pniu, korzeniu, drzewie, w glinie, błocie, niezależnie od pogody! Uczniowie pewnej szwedzkiej szkoły mają swój ulubiony „dołek” za salą gimnastyczną, w którym spędzają fantastyczny czas, mając do dyspozycji jedynie naturę, własną wyobraźnię i kreatywność. Z drugiej strony jest świat dorosłych: ich ogromna potrzeba kontroli, niechęć, nieracjonalny lęk i brak logiki w postępowaniu.
Jednemu z dzieci przytrafia się wypadek, ale wcale nie w dołku, tylko na schodach szkoły. Pomimo to nauczyciele zakazują uczniom bawić się w ich ulubionym miejscu. Na boisku jest nuda, dzieciaki próbują jakoś obejść system, bawiąc się na krawędzi dołka – przecież do niego nie wchodzą! 😉 W końcu nauczyciele zasypują dołek! (kierowani tokiem myślenia i przekonaniami, które są dla mnie zupełnie niezrozumiałe) Kolejnego dnia zaskoczone dzieci zamiast swojego ukochanego miejsca zabaw widzą w tym miejscu płaski plac… jednak już za chwilę dokonują kolejnego, wspaniałego odkrycia! Wolność i moc dziecięcej wyobraźni wygrywają, a dorośli znów są skwaszeni 😉
Autorką tekstu i ilustracji jest Emma Adbåge. Doskonale zdaję sobie sprawę, że takie ilustracje nie każdemu się spodobają (są tak brzydkie, że aż ładne 😉 ), ale tak czy siak idealnie pasują do tej historii.
Emma Adbåge zilustrowała również książkę „Hura, są święta!”, którą polecałam Wam tutaj:
SERIA „JULIA…”
Eva Eriksson, Lisa Moroni
Wydawnictwo Wilga
36 stron
wiek 1-5 lat
najniższe ceny tutaj:
„JULIA JE WSZYSTKO”
„JULIA SIADA”
Wspaniała, na wskroś skandynawska seria dla najmłodszych 🙂 Irenka i ja ją uwielbiamy i niecierpliwie czekamy na kolejne części!
Dlaczego uważam, że ta seria jest „na wskroś skandynawska”? 😉 Główna bohaterka to ciekawa świata dziewczynka, która ma dużo swobody i zachowuje się dokładnie tak, jak nasze „dzikie dzieci”, które wychowujemy w podobnym stylu. Mała Julia bada świat i eksperymentuje, siadając na wszystkim (co czasem kończy się jakimś małym wypadkiem). Biegnie na spacer w „skandynawskich” nieprzemakalnych spodniach, tarza się w liściach i kładzie w kałuży. Julia je wszystko (dosłownie!): zajada piasek z piaskownicy, jest ciekawa jak smakuje mrówka, nie omieszka też spróbować zajęczych bobków (ble!), które przerażona babcia wygrzebuje jej z buzi. Na twarzach babci i taty Julii widać czasem zaskoczenie i szok, jednak traktują dziewczynkę z ogromną miłością, empatią i szacunkiem.
Jeśli jesteście wyluzowanymi rodzicami, z pewnością pokochacie tę serię. Jest tak zabawna i ciepła, a jednocześnie taka prawdziwa i życiowa, że jej lektura zawsze wprawia mnie w dobry humor. Pomaga też zrozumieć i zaakceptować, że niezależnie od miejsca na świecie dzieci są jakie są i jest w tym mnóstwo magii i uroku.
MUMINKI DLA NAJMŁODSZYCH
Päivi Arenius
Wydawnictwo Egmont
22 strony
wiek 1-5 lat
Książki w najniższej cenie są dostępne tutaj:
„MUMINKI W LESIE. SZUKAJ I ZNAJDŹ”
„MUMINKI I MORZE. SZUKAJ I ZNAJDŹ”
Kartonowe „Muminki” dla najmłodszych, według mnie idealne dla dzieci w wieku 1-5 lat. Duży format, a na każdej stronie kilka zadań – to wyszukiwanki, labirynty i inne zagadki: Co znalazła Mała Mi? Które rzeczy w latarni morskiej wymagają naprawy? Spróbuj znaleźć dwie różnice między konikami morskimi. Jakie kształty tworzą gwiazdozbiory? Połącz w pary buty. Gdzie się podział czerwony kalosz Mimbli? Która ścieżka prowadzi do lasu? Kto zostawia największe ślady, a kto najmniejsze? Czy widzisz dwie takie same chmury? Który wianek jest taki sam jak ten, który plecie Panna Migotka?
Zadania są przedstawione w formie obrazków lub tekstu, więc dziecko może „czytać” książki samodzielnie lub z dorosłym. Ilustracje nie zawierają wielu szczegółów, więc nawet maluszki bez problemu wszystko znajdą. To idealne książki na pierwsze spotkanie z Muminkami.
Muminki
wszystkie części w najpiękniejszym wydaniu! <3
Tove Jansson
Nasza Księgarnia
wiek 6-100 lat
Przepiękne, pastelowe wydanie wszystkich części Muminków Tove Jansson. To klasyczne wydanie w przekładzie Ireny Szuch-Wyszomirskiej, a nie „uproszczone” opowiadania dla dzieci, które polecałam tu oraz tu. Jeśli jesteście fanami Muminków, na pewno już wiecie, że ta wersja nadaje się dla nieco starszych dzieci (według mnie od 6 lat wzwyż), wiele treści ukrytych między wierszami jesteśmy w stanie zrozumieć dopiero jako dorośli. Spotkałam się z opiniami, że Muminki to wcale nie są książki dla dzieci. Według mnie to świadczy o geniuszu Tove Jansson!
Wewnątrz znajdziecie klasyczne czarno-białe ilustracje autorki, na których Muminki wyglądają nieco inaczej niż słodziaki znane z filmów animowanych i popkultury 😉
To już chyba czwarte wydanie „Muminków”, które trafiło w moje ręce i zdecydowanie najpiękniejsze <3 Ronja poleca!
Książki w najniższej cenie są dostępne tutaj:
„Małe Trolle i duża powódź”
„Kometa nad Doliną Muminków”
„Pamiętniki Tatusia Muminka”
„Lato Muminków”
„Zima Muminków”
„Tatuś Muminka i morze”
„W Dolinie Muminków”
W ramach tej serii mają pojawić się jeszcze dwie książki (do tej pory wydano 7 z 9):
„Opowiadania z Doliny Muminków”
„Dolina Muminków w listopadzie”
„PRZYGODY PIPPI” wydanie kolorowe
Astrid Lindgren
Nasza Księgarnia
320 stron
wiek 3-12 lat
najniższa cena TUTAJ
Pamiętacie, że w naszym dzieciństwie Pippi to była Fizia? 😉
Chcę pokazać Wam nowe, zbiorowe wydanie przygód Pippi – znajdziecie tu wszystkie przygody: „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład” i „Pippi na Południowym Pacyfiku”. Mamy podobne wydanie (również Naszej Księgarni), ale w mniejszym formacie, z czarno-białymi ilustracjami i w żółtej okładce. Tutaj również znajdziecie klasyczne ilustracje Ingrid Vang Nyman, ale w kolorze! Poza tym to bardzo duża i gruba kniga, z dużą czcionką, pomocną dla dzieci, które niedawno zaczęły czytać. Książka idealna na prezent i na pierwsze spotkanie z Pippi 🙂
Jest to klasyczne wydanie przygód największej skandynawskiej suberbohaterki. Za chwilę pokażę Wam dwie mniej znane, lecz równie godne uwagi perełki: komiksy o Pippi oraz opowiadanie „Pippi w parku” po raz pierwszy opublikowane w Polsce.
„PIPPI NIE CHCE BYĆ DUŻA I INNE KOMIKSY”
Astrid Lindgren, Ingrid Vang Nyman
Wydawnictwo Zakamarki
60 stron
wiek 5-12 lat
najniższa cena TUTAJ
Najbardziej w Pippi lubię to, że zawsze jest sobą – w książkach, komiksach, filmach, wszędzie jest taką samą bezkompromisową, silną, mądrą i stanowczą dziewczynką. „Pippi nie chce być duża” to wybrane fragmenty książek przedstawione w formie krótkich i zabawnych komiksów: wizyta Pippi w szkole, spór z jegomościem, który chce kupić Willę Śmiesznotkę, podwieczorek z ciocią Laurą, wyprawa dzieci na wyspy Południowego Pacyfiku i kilka innych historii.
Znajdziecie tu również kontrowersyjne fragmenty o „czarnych dzieciach” – nie wiem czy wiecie, ale z tego powodu Astrid Lindgren była oskarżana o rasizm (według uznania możecie „ocenzurować” te dialogi lub porozmawiać z dziećmi na ten temat).
Bardzo podoba mi się forma wydania tych komiksów i klasyczne ilustracje Ingrid Vang Nyman w czystych, podstawowych kolorach.
„PIPPI W PARKU”
Astrid Lindgren, Ingrid Vang Nyman
Wydawnictwo Zakamarki
20 stron
wiek 3-12 lat
najniższa cena TUTAJ
„Pippi w parku” to opowiadanie, którego polscy fani twórczości Astrid Lindgren nie mieli jeszcze okazji poznać. W tym roku obchodzimy 75. urodziny Pippi i z tej okazji, dzięki Wydawnictwu Zakamarki, ta historia po raz pierwszy ukazała się w Polsce.
Tym razem Pippi, Annika i Tommy wybierają się do Sztokholmu – przeczytali w gazecie o chuliganach rozrabiających w tamtejszym parku i postanawiają zrobić z nimi porządek. A właściwie to Pippi postanawia 😉 Demontują Willę Śmiesznotkę i zabierają ją ze sobą, aby mieć gdzie mieszkać. Małpka Pan Nilsson oraz łaciaty koń oczywiście również wybierają się do stolicy. Na miejscu dziewczynka radzi sobie z opryszkami w swoim unikalnym stylu! 😉
Polecam to opowiadanie, zwłaszcza jeśli jesteście wiernymi fanami i kolekcjonujecie książki i komiksy o Pippi.
„8+2 i sztormowy wiatr”
Anne-Cath. Vestly
Wydawnictwo Dwie Siostry
240 stron
wiek 5-10 lat
najniższa cena TUTAJ
Ostatnia część cudownej, norweskiej serii dla dzieci, którą polecałam Wam już parę razy – między innymi tutaj i tutaj.
Cała seria „8+2” jest tak kojąca, ciepła, zabawna, a przy tym pozbawiona jakichkolwiek negatywnych czy kontrowersyjnych treści, że nada się dla dzieci w każdym wieku. Seria opowiada o wieloletniej rodzinie, która żyje bardzo, ale potrafi cieszyć się drobiazgami i wspólnie spędzonym czasem. W tej części babcia oraz najmłodsza pociecha (Morten) prowadzą tajemnicze śledztwo 😉 Poza tym ośmioro dzieci buduje piękny prezent dla rodziców, a w ich uroczym leśnym domku pojawia się nowy mieszkaniec…
Bardzo żałuję, że to już ostatnia część tej cudownej serii, ale mam nadzieję, że wkrótce na polskim rynku pojawią się przekłady pozostałych książek Anne-Cath. Vestly, która jest nazywana „norweską Astrid Lindgren” 🙂
„WSZYSCY SIĘ LICZĄ”
Kristin Roskifte
Wydawnictwo Dwie Siostry
58 stron
wiek 3-10 lat
najniższa cena TUTAJ
Norweska nowość oparta na bardzo fajnym koncepcie: stopniowe, budujące napięcie odliczanie, wyszukiwanka i wskazówki na temat poszczególnych bohaterów działają na wyobraźnię, a jednocześnie uświadamiają małemu Czytelnikowi, że każdy człowiek ma swój wewnętrzny świat, swoje sprawy, emocje i problemy. Każdy jest ważny i wszyscy się liczą!
„ZWYCZAJNY TYDZIEŃ Z RODZINĄ JANSSONÓW”
Martin Widmark, Petter Lidbeck, Pelle Forshed
Wydawnictwo Mamania
126 stron
wiek 5-10 lat
najniższa cena TUTAJ
Nowa seria Martina Widmarka (autora „Biura detektywistycznego Lassego i Mai”, „Nelly Rapp” oraz przepięknych książek ilustrowanych przez Emilię Dziubak).
Tym razem Pan Widmark ostro pojechał 😉 W tej historii wszystko jest na opak: dzieci opiekują się rodzicami, poganiają ich rano, odprowadzają i odbierają z pracy, zastanawiają się czy pozwolić rodzicom mieć psa i tak dalej.
Znajdziecie tu zarówno pełno zabawnych absurdów, jak i pokazane w krzywym zwierciadle zachowania typowe dla dzieci i dorosłych. Niektóre dość piętnujące i stereotypowe, co może razić rodzica, któremu bliska jest idea porozumienia bez przemocy i rodzicielstwa bliskości. Tak tylko ostrzegam! 😉 My z tego powodu odbyliśmy podczas lektury sporo „poważnych rozmów” z Romkiem i Irką.
„BRUNE”
Håkon Øvreås
Wydawnictwo Dwie Siostry
132 strony
wiek 8-14 lat
najniższa cena TUTAJ
Norweska powieść dla nieco starszych dzieci i nastolatków, którą trzymam dla Romka i Irki na przyszłość. Nasz Romek ma już 8 lat, ale jeszcze chwilę poczekamy z tą historią.
Główny bohater to Rune – chłopiec, który wieczorami staje się superbohaterem o ksywce Brune. Towarzyszą mu przyjaciele: Svartle i Blåse. Dzięki nauce norweskiego wiem, że ich pseudonimy pochodzą od kolorów, odpowiednio: brązowego (brun), czarnego (svart) i niebieskiego (blå). To zarazem kolory farb, których superbohaterowie używają w swoich misjach 🙂
W powieści nie brakuje trudnych tematów: niedawno zmarł dziadek Runego, chłopiec jest również ofiarą przemocy rówieśniczej… Jednocześnie to dowcipna i wzruszająca historia o przyjaźni, odwadze i żałobie. Książka została przetłumaczona na ponad 30 języków i otrzymała wiele nagród w Norwegii i innych krajach.
Seria „KEPLER 62”
Timo Parvela, Bjørn Sortland, Pasi Pitkänen
Wydawnictwo Widnokrąg
168 stron
Wiek 9-11 lat
Książki w najniższej cenie są dostępne tutaj:
„Kepler 62. Część pierwsza: Zaproszenie”
„Kepler 62. Część druga: Odliczanie”
Jak wyżej to książki, które trzymam dla dzieci na przyszłość 🙂 To fińska seria dla starszych dzieci i młodzieży z gatunku science fiction (nasz Romek jeszcze nie jest wkręcony w takie klimaty).
Jednym z autorów jest Timo Parvela, którego serię o Patem polecałam Wam TUTAJ:
Bohaterami „Kepler 62” są bracia Ari i Joni oraz ich koleżanka Marie. Niezwykłe przygody, kosmiczne tajemnice, inne wymiary, gra komputerowa oraz problemy współczesnych dzieci i nastolatków sprawiają, że te książki idealnie wpisują się w ich zainteresowania. Młodzi Czytelnicy znajdą tu suspens, wartki tekst i świetne, trochę mroczne ilustracje.
W przygotowaniu są kolejne dwie części tej serii.
Mam nadzieję, że znaleźliście w tym zestawieniu coś dla siebie oczywiście dla Waszych dzieci, hehe.
Obserwujcie mój Instagram @ronja.pl_renia albo fanpage Ronja.pl, gdzie będę Was informować o kolejnych, najbardziej wartościowych i godnych polecenia książkach skandynawskich (i nie tylko).
Kliknij „Lubię to” lub udostępnij wpis na Facebooku:
skandynawskie książki dla dzieci
Miłego dnia!
skandynawskie książki dla dzieci
Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:
skandynawskie książki dla dzieci
2 komentarzy
Super! Czy dzieli się Pani również ciekawą literaturą skandynawską dla dorosłych? (Jeśli jak wół jest to gdzieś wyłuszczone to proszę wybaczyć, bo albo mój telefon albo umiejętności surfera zawodzą.)
Cześć Magda, pisz do mnie proszę na ty, bo żadna ze mnie pani 😉
Tak, polecałam na blogu moje ulubione skandynawskie książki dla dorosłych. To dość stare wpisy, ale jest tam kilkadziesiąt książek przeróżnych gatunków, więc mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
https://ronja.pl/30-skandynawskich-ksiazek-1/
https://ronja.pl/30-skandynawskich-ksiazek-2/
https://ronja.pl/skandynawskie-ksiazki-idealne-na-jesien-i-zime/