Jesienią i wiosną pojawiają się najciekawsze książki dla dzieci – obserwuję to na rynku już od kilku lat. Mam kilka znajomych, które pracują w wydawnictwach i one też to potwierdzają. Zapraszam Was na kolejne zestawienie nowości z naszej biblioteczki – to książki dla dzieci w wieku 2-10 lat. Prawie wszystkie (oprócz „Atlasu Mitów”) ukazały się na polskim rynku jesienią – we wrześniu lub październiku 2019.
W tym zestawieniu znajdziesz najciekawsze książki dla dzieci:
- nowe części naszych ulubionych skandynawskich serii
- książki Montessori friendly + kod rabatowy -20% na wszystkie książki Wydawnictwa SAM
- kartonowe książki z ruchomymi elementami dla maluchów
- świetnie napisane i przetłumaczone językowe perełki
- książki edukacyjne poruszające niszowe tematy
- mądre i wzruszające książki, których nie da się zapomnieć
Seria „Miś Pracuś”
Benji Davies
Wydawnictwo Wilga
Wiek 1+
Świetna seria książeczek dla maluchów. W każdej z nich znajduje się 5 ruchomych, bardzo pomysłowych elementów. Zwykle książeczki tego typu są dość delikatne, lecz te wyglądają naprawdę solidnie.
W każdej części jest też 8 krótkich wierszyków. To powtarzające się, rytmiczne frazy, które maluchy w pewnym wieku uwielbiają – przekonałam się o tym boleśnie czytając w kółko „Idziemy na niedźwiedzia”, o której pisałam TUTAJ 😀 To tłumaczenie brytyjskiej serii „Busy Bear” popularnej na całym świecie. W planach są kolejne części. Na początek ukazały się:
„Miś Pracuś. Pomocnik Mikołaja” – najniższa cena TUTAJ
„Miś Pracuś. Straż pożarna” – najniższa cena TUTAJ
„Miś Pracuś. Karetka pogotowia” – najniższa cena TUTAJ
„Buziak? Nie!”
Barbara Rose, Volker Friedrich
Wydawnictwo SAM
30 stron
Wiek 3-8 lat
Książka dostępna TUTAJ
W końcu! W końcu ktoś wydał taką książkę! 🙂 Pokazuje dzieciom, że mają prawo mówić „nie” w niekomfortowych sytuacjach. Pokazuje rodzicom, że mają obowiązek szanować granice oraz tzw. integralność cielesną dzieci. To bardzo ważna lekcja.
Smutna i straszna prawda jest taka, że jeśli dziecko raz nauczy się, że dorośli notorycznie łamią jego granice (na przykład zmuszając do niechcianych całusów, bo przecież są taaakie słodkie!), to w przyszłości to samo dziecko może stać się ofiarą przemocy, w najgorszym wypadku – molestowania seksualnego. Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na integralność cielesną dzieci. Mój cały wpis na ten temat znajdziecie TUTAJ.
Bohaterem książki jest mały chłopiec, Leoś, nie ma ochoty całować cioci, wujka, ani babci. Chłopiec obserwuje starsze rodzeństwo, które wymyśliło sprytne sposoby, aby unikać niechcianych buziaków. Na końcu Leoś również wpada na taki pomysł! 🙂
To rewelacyjna książka Wydawnictwa SAM, specjalizującego się w książkach tzw. Montessori friendly. To książki, które pokazują świat takim, jaki jest – bez bajeczek o bocianie i owijania w bawełnę, ale w formie dostosowanej do wieku i umiejętności poznawczych dziecka. „SAM” to jedno z pierwszych słów, które wypowiada każde dziecko (zaraz obok „nie!” ; ) ), właśnie stąd wzięła się nazwa Wydawnictwa. Wszystkie książki wspierają samodzielność dzieci, a samo wydawnictwo też działa na tej zasadzie, więc nie kupicie tych książek w żadnej księgarni, tylko na stronie Wydawnictwa SAM.
Mamy jeszcze dwie starsze książki tego wydawnictwa, które również bardzo Wam polecam:
- „To wszystko rodzina!” – to książka, która na przykładach tłumaczy, że nie ma jednego modelu tradycyjnej rodziny i tak naprawdę najważniejsza jest miłość, która nas łączy – książka dostępna TUTAJ.
- „Dziecko w brzuchu mamy” – to napisana przez mamę lekarkę książka, która wyjaśnia skąd się biorą dzieci. Realistycznie i bez cenzury, ale w sposób dostosowany do wieku – książka dostępna TUTAJ.
Kod brzmi RONJA i działa do poniedziałku 18.11. (do północy) na stronie wydawnictwa.
„Biblioteczka Montessori. Geografia”
Marie Eschenbrenner, Sabine Hofmann, Emmanuelle Tchoukriel
Wydawnictwo Egmont
56 stron + mapa + naklejki
Wiek 4-10 lat
Najniższa cena TUTAJ
W lipcu pokazałam Wam tutaj świetne zestawy z serii „Biblioteczka Montessori”. Właśnie pojawiła się kolejna część: Geografia. Do książki załączona jest duża, rozkładana mapa oraz zestaw naklejek. Każdy kontynent przedstawiony jest na 4 stronach, które trzeba wypełnić naklejkami: teoretyczny wstęp na temat danego kontynentu oraz państwa, stolice i flagi.
„Basia do słuchania” + audiobook
Zofia Stanecka, Marianna Oklejak
Wydawnictwo Egmont
272 stron
Wiek 3-10 lat
Najniższa cena TUTAJ
Grubaśny zbiór o Basi – ulubionej bohaterce polskiej serii dla dzieci. Jest tu 11 opowiadań, które już pewnie dobrze znacie (spis treści na zdjęciu poniżej), a dodatkowo do książki załączona jest płyta z tymi samymi opowiadaniami, czytanymi przez Marię Seweryn. Nasz Romek bardzo lubi ich słuchać (Irenka jeszcze nie ogarnęła tematu audiobooków).
„Opowieści z Doliny Muminków”
Filippa Widlund, Alex Haridi, Cecilia Davidsson
Wydawnictwo Egmont
176 stron
Wiek 3-8 lat
Najniższa cena TUTAJ
Prześliczne wydanie Muminków na podstawie opowiadań Tove Jansson <3 To perełka, którą wyszperałam w zapowiedziach na wiele tygodni przed premierą i rozdawałam Wam na Instagramie (warto obserwować mój profil!). Na 176 stronach znajdziecie tu przepiękne, pastelowe, typowo muminkowe ilustracje oraz cztery opowiadania napisane przez Filippę Widlund, Alex Haridi i Cecilię Davidsson (uproszczone w stosunku do oryginalnych opowiadań Tove Jansson, które często okazują się zbyt trudne dla przedszkolaków). To idealna wersja przejściowa pomiędzy najprostszymi książeczkami o Muminkach dla maluchów, a „dorosłymi” i dość trudnymi w odbiorze oryginalnymi opowiadaniami Tove Jansson. Ronja poleca! 🙂
„Albercie, Ty złodzieju!”
Gunilla Bergstrom
Wydawnictwo Zakamarki
32 strony
Wiek 3-8 lat
Najniższa cena TUTAJ
Kolejna część jednej z naszych ulubionych skandynawskich serii. Tym razem Albert zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież klucza do domku na drzewie (który dzieci budowały w poprzednich częściach). Albert przeżywa całą gamę uczuć – bardzo podoba mi się, że w tej części położono taki nacisk na emocje. Historia kończy się happy endem i niesie bardzo ważne przesłanie, że nie musimy przejmować się opinią i plotkami wszystkich wokół nas. Ważne, gdy jest choć jedna osoba, która nas wierzy i gdy my czujemy się dobrze sami ze sobą.
„Hedwiga i lato ze Sznyclem”
Frida Nilsson, Anke Kuhl
Wydawnictwo Dwie Siostry
216 stron
Wiek 6-10 lat
Najniższa cena TUTAJ
Poprzednią część tej szwedzkiej serii polecałam Wam w zestawieniu „Najlepsze książki dla dzieci 2018”. To językowa perełka, którą czytam z ogromną przyjemnością. Fantastyczna powieść, która (podobnie jak książki Astrid Lindgren) udowadnia, że zupełnie zwyczajny dzień może stać się niezwykłą przygodą. Znajdziecie tu zarówno doskonały, nieco przewrotny humor, jak i poważne problemy i trudne tematy, podane w typowo skandynawskim stylu. Ta część oswaja młodego czytelnika z chorobą i śmiercią starszej osoby.
„Kazik Pegazik”
Philip Reeve, Sarah McIntyre
Wydawnictwo Akapit Press
156 stron
Wiek 4-10 lat
Najniższa cena TUTAJ
Kolejna doskonale napisana i przetłumaczona perełka, pełna humoru i międzyludzkiego ciepła. Z przyjemnością objęłam tę książkę patronatem medialnym, a całą recenzję możecie przeczytać tutaj:
„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica srebra”
Martin Widmark, Helena Willis
Wydawnictwo Zakamarki
124 strony
Wiek 4-10 lat
Najniższa cena TUTAJ
Kolejna część kultowej skandynawskiej serii kryminalnej dla dzieci. Nasz syn już zna na pamięć te książki! Tym razem do miasteczka Valleby przybywa ekipa archeologów, ktoś kradnie kalosze pastora i włamuje się na teren wykopalisk. Jak zwykle kilka osób ma motyw, a wyjaśnienie okazuje się zaskakujące. Jako wierni fani Lassego i Mai oraz skandynawskich kryminałów – polecamy! 🙂
„ŚNIEŻNA SIOSTRA”
Maja Lunde, Lisa Aisato
Wydawnictwo Literackie
192 strony
Wiek: 3-99 lat
Najniższa cena TUTAJ
Są takie książki, które zapadają w pamięć na całe życie i to jest właśnie jedna z nich. Być może tutaj już przeczytaliście moją recenzję tej książki?
To przepiękna, głęboko wzruszająca norweska opowieść świąteczna, w której aspekt religijny ograniczono do minimum, przedstawiając Gwiazdkę przede wszystkim jako rodzinne święto. Dzięki tej historii domownicy docenią fakt, że mogą spędzić święta RAZEM. O tym, o czym dokładnie jest książka (bez spoilerów 😉 ) przeczytacie tutaj:
„Śnieżną siostrę” stworzył norweski duet przezdolnych kobiet: Maja Lunde („Historia pszczół” oraz „Błękit”) i Lisa Aisato, która stworzyła te przepiękne, klimatyczne ilustracje. Pomału przygotowuję zestawienie najlepszych książek dla dzieci 2019 roku i „Śnieżna siostra” na pewno się w nim znajdzie!
„Śmieciogród”
Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo Papilon
80 stron
Wiek 3-10 lat
Najniższa cena TUTAJ
To chyba najlepsza książka dla dzieci o ochronie środowiska, która trafiła w moje ręce. Jest przepiękna – zachwycam się dosłownie każdą stroną. Stworzyła ją Ola Woldańska-Płocińska (to zdecydowanie moja ulubiona polska ilustratorka, której styl i dobór kolorów rozpoznam wszędzie) z myślą o swoich synkach 🙂 Znajdziecie tu cudowne ilustracje i typografię oraz masę wiedzy o odpadach i idei zero waste. Książka jest doskonale dopracowana pod każdym względem: merytorycznym, graficznym, typograficznym… Prawdziwa perełka!
Jest tu mowa o współczesnym problemie z olbrzymią ilością śmieci, historii opakowań, rodzajach surowców, świadomych zakupach, śladzie węglowym, segregacji odpadów, kompostowaniu, freeganizmie, zanieczyszczeniu oceanów i kosmosu, ekologicznych nawykach i minimalizmie.
Jest gruba (80 stron), z dużą ilością tekstu, więc nada się raczej dla starszych dzieci lub dla młodszych – do czytania na raty, tak czytamy z Irenką.
„Everest”
Sangma Francis, Lisk Feng
Wydawnictwo Adamada
80 stron
Wiek 5-10 lat
Najniższa cena TUTAJ
Duża, bardzo ładnie wydana książka, która jest skarbnicą wiedzy na temat himalaizmu oraz historii i kulturze pogranicza Nepalu i Tybetu – zerknijcie na spis treści i ilustracje:
„Atlas Mitów. Potwory, herosi i bogowie oraz mapy dwunastu mitologicznych krain”
Thiago de Moraes
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
96 stron
Wiek 6-10 lat
Najniższa cena TUTAJ
To nie nowość, ale jeszcze nie pokazywałam Wam tej książki na blogu, a bardzo chcę Wam ją polecić. Od dawna szukałam książki, dzięki której będę mogła pokazać dzieciom ogromną różnorodność kultur, mitów i pochodzenie religii na świecie – ten tytuł doskonale spełnia to zadanie. Znajdziecie tu mity Indian Ameryki Północnej, Azteków, Janomamów, Jorubów, egipskie, irlandzkie, nordyckie, greckie, słowiańskie, hinduistyczne, japońskie oraz polinezyjskie.
Bardzo podobają mi się również ilustracje w moich ulubionych, zgaszonych kolorach 🙂 Piękne wydanie, duży format. Potężna dawka wiedzy o świecie, którą warto mieć na półce.
„Awaria elektrowni”
Tina Oziewicz
Wydawnictwo Dwie Siostry
40 stron
Wiek 3-8 lat
Najniższa cena TUTAJ
Poruszająca wyobraźnię książka o tym, co dzieje się w mieście, gdy zgaśnie światło. Nocne zwierzęta, które często możemy spotkać w mieście (lis, ropucha, nietoperz, ćma i inne), rośliny, a także mieszkańcy, którzy po raz pierwszy od dawna mogą podziwiać przepiękne, zapierające dech w piersiach rozgwieżdżone niebo…
„Zjadamy banany”
Katie Abey
Wydawnictwo Papilon
32 strony
Wiek 2-6 lat
Najniższa cena TUTAJ
Prosta i zabawna książka obrazkowa – na każdej rozkładówce zwierzęta zajadają inną potrawę. Nie wszystkie z nich są super zdrowe (pojawiają się też lody i pizza), ale morał brzmi „jemy wszystko”. Fajna książka i dobra okazja, aby podczas lektury rozmawiać z dzieckiem na temat zróżnicowanej diety i zdrowych wyborów żywieniowych.
To tyle na dziś 🙂 Daj znać w komentarzu czy w dzisiejszym wpisie znalazłaś coś dla siebie 😉 tfu, oczywiście dla Waszych dzieci? Polecisz mi inne perełki, które zostały wydane tej jesieni?
Udostępnij ten artykuł,
jeśli masz wśród znajomych osobę, której może się przydać:
Miłego dnia 🙂
ŁAP DARMOWY EBOOK O MONTESSORI:
POZNAJ SKUTECZNE SPOSOBY NA WZMOCNIENIE ODPORNOŚCI:
najciekawsze książki dla dzieci
3 komentarzy
Ronja, dzięki Tobie na nowo odkrywam Muminki, za co jestem Ci ogromnie wdzieczna. Moja córka również je uwielbia(ostatnio mówi „chcę żeby było już ciemno, wtedy poczytasz mi muminki”) ?. Oczywiście mamy „Basie” ale na razie brak większego zainteresowana ze strony córki. Dziś wybieramy sie do kina na film więc może bardziej ją zaciekawi 🙂 Śnieżna Siostra kusi od jakiegoś czasu… chyba czas na zakup. Pozdrawiam 🙂
Oj tak „Idziemy na niedźwiedzia” u Nas też już wałkowane bardzo często. ? Nie mogę się doczekać aż Młody będzie miał 3 lata to wtedy zaczynają się te najciekawsze tytuły. Choć „To wszystko rodzina” już czeka u nas na półce. Czekam na kolejne ciekawe polecenia dla 2-latkow?
Haha, przecież to oczywiste, że nie kupuję tych pięknie ilustrowanych, wspaniałe wydanych książeczek dla siebie, tylko dla mojej córeczki, nawet przez myśl mi to nie przeszło:D no, może troszeczkę…;) Z racji, że moje dziecko właśnie skończyło 2 lata, to w tym zestawieniu najbardziej zainteresowała mnie książeczka o Muminkach, ale zastanawiam się czy nie będzie jeszcze za wcześnie dla takiego malucha?