Czy można nauczyć dziecko empatii?
Jak się za to zabrać? Po jakie książki o empatii dla dzieci warto sięgnąć? książka o empatii dla dzieci
Jak rozwijać empatię u dziecka?
Każdy człowiek ma w mózgu tzw. neurony lustrzane odpowiedzialne za empatię, lecz nie każdy korzysta z nich w równym stopniu 😉 Badania nad rozwojem mózgu wykazały, że neurony lustrzane rozwijają się najintensywniej u dzieci w wieku przedszkolnym i na początku edukacji szkolnej.
Empatia dziecka częściowo jest uwarunkowana genetycznie, lecz w ogromnym stopniu zależy od środowiska, w jakim dziecko rozwija się w pierwszych latach swojego życia – pod wpływem wszystkich doświadczeń z tego okresu powstają połączenia neuronów w mózgu oraz wzorce działania, które determinują zachowanie dziecka w przyszłości.
Najlepszy sposób na rozwijanie u dzieci empatii to… dobry przykład! 🙂 Gdy codziennie stawiamy na empatyczną komunikację z dzieckiem, gdy się nim interesujemy, gdy szanujemy to, co dziecko odczuwa i komunikuje, nie umniejszając jego potrzeb i emocji – to wszystko jest nauką empatii.
Ponadto gdy dziecko obserwuje, jak troszczymy się o siebie nawzajem oraz o innych ludzi i zwierzęta – również uczy się empatii. To jest podstawa.
A pożytecznym dodatkiem i pretekstem do rozmów są wartościowe, ciekawe książki.
Mam taką starą, zniszczoną i już niedostępną na rynku książkę z opowiadaniami o zwierzętach. Obok wychowania, miała ona ogromny wpływ na rozwój mojej empatii. I do dziś jestem przekonana, że jeśli nauczymy dziecko empatii wobec zwierząt, nie będzie miało problemu z empatią wobec ludzi! 🙂
Kiedyś pokażę na blogu tę starą książkę z mojego dzieciństwa, natomiast dziś chcę Wam polecić dwie rewelacyjne pozycje, które mają premierę 30 września.
Dostaliśmy je dwa tygodnie temu jako przedpremierowe egzemplarze recenzenckie i od tamtej pory Romek i Irka codziennie każą mi je czytać 😆 Bardzo polecam!
„Jaśminka uratowana świnka”
Tekst: Leslie Crawford
Ilustracje: Sonja Stangl
Wydawnictwo Studio Koloru
Twarda okładka, 40 stron
Wiek 3-10 lat
Książka dostępna TUTAJ
To aktualnie ulubiona książka naszej Irenki – przedszkolaka lat 3,5 🙂
Tytułowa Jaśminka to mała świnka, która wyskoczyła z ciężarówki, skuszona „najwspanialszym zapachem na świecie (…) wonią leśnej ściółki, dojrzałych dzikich owoców, świeżych, jędrnych liści i pysznych grzybów ukrytych wśród korzeni drzew.” Słowem: zapachem wolności, którym nie miała okazji nacieszyć się, przebywając w hodowli.
Świnka ucieka z transportu do lasu, a tam spotyka małą Rózię i jej Mamę, które postanawiają zaopiekować się świnką. Jednak życie w mieście okazuje się nieodpowiednie dla Jaśminki. Autorka podkreśla, że świnie to bardzo inteligentne zwierzęta – podobnie jak psy, delfiny i szympansy. Dlatego gdy nie mają zajęcia i odpowiedniej przestrzeni, szybko się nudzą i stresują. Podobnie jest z Jaśminką pod nieobecność jej opiekunek, więc Rózia i jej Mama przekonują się, że śwince będzie lepiej w specjalnym schronisku, gdzie będzie miała wszystko to, co świnie lubią najbardziej: duży zielony teren, kąpiele błotne i innych „świńskich” przyjaciół 🙂
„Jaśminka usiadła i nagle poczuła w nosie jakby łaskotanie.
Co to za słodki zapach! Co to…? Ależ tak! Świnie!
Świnie potrafią wywąchać strach, a Jaśminka go tutaj nie czuła.
Dochodził do niej tylko zapach radości.”
To opowiadanie luźno oparte na faktach – prawdziwej historii świni, która uciekła z transportu i trafiła do schroniska dla zwierząt. Bardzo podobają mi się ilustracje Sonji Stangl: czarno-białe, gdy zwierzęta znajdują się w niewoli i w pięknych, nasyconych kolorach – gdy odzyskują wolność.
Na końcu książki znajdują się ciekawostki o świniach, które podkreślają ich inteligencję, wrażliwość i empatię. Wiedzieliście, że…
- są bardzo towarzyskie i budują silne rodzinne relacje?
- uwielbiają się bawić? Dla czystej przyjemności gonią się nawzajem, podskakują, turlają piłkę i dzwonią dzwonkiem.
- są wyjątkowo empatyczne, wrażliwe i czułe? Z łatwością rozpoznają, co czują ich towarzysze i pocieszają się nawzajem.
- mają swój własny język? To aż 30 różnych rodzajów chrząknięć 🙂
- świnie są wyjątkowo inteligentne? Potrafią nauczyć się m.in. przychodzić na zawołanie, używać kuwety, a nawet korzystać z joysticka i grać w gry komputerowe?
- wbrew obiegowej opinii są bardzo czyste! Uwielbiają pływać, a błotnych kąpieli zażywają po to, aby się ochłodzić (ponieważ się nie pocą). Natomiast nigdy nie zanieczyszczają swojego otoczenia moczem i odchodami.
książka o empatii dla dzieci
„Jasnopióra uratowana kura”
Tekst: Leslie Crawford
Ilustracje: Sonja Stangl
Wydawnictwo Studio Koloru
Twarda okładka, 40 stron
Wiek 3-10 lat
Książka dostępna TUTAJ
To podobna historia – tym razem o kurze, która poznaje smak wolności i trafia pod opiekę małego chłopca o imieniu Mateo. Chłopiec powoli, stopniowo zdobywa jej zaufanie i wielokrotnie ratuje z opresji. Nawiązanie prawdziwej przyjaźni zajmuje im dużo czasu, jednak w końcu Jasnopióra i Mateo stają się najlepszymi przyjaciółmi. „Mateo odkrywa, co lubią robić kury. Jasnopióra też odkrywa, co lubią robić kury” …bo nigdy nie zaznała wolności i nie miała okazji się o tym przekonać.
To wzruszająca opowieść o wolności, szacunku, empatii i międzygatunkowej przyjaźni 🙂 Przygody Jasnopiórej są oparte na prawdziwej historii kur z fermy w miejscowości Croton w stanie Ohio, które przeżyły atak tornado. Książka zwraca uwagę, że zachowania, które stopniowo odkrywa Jasnopióra leżą w naturze ptaków i są im niezbędne do szczęścia. Tymczasem kury, które żyją w ciasnych kurzych fermach, nie mają szans, aby doświadczyć tego wszystkiego.
Na końcu książki również znajdziecie ciekawostki na temat kur. Wiedzieliście, że…
- kury są ciekawe, towarzyskie i wcale niegłupie?
- są inteligentne i mają świetną pamięć? Można wołać je po imieniu, nauczyć grać na pianinie i jeździć na rowerze!
- mają swój własny język? To aż 24 różne dźwięki.
- są empatyczne i mają swój charakter? Niektóre są nieśmiałe i nerwowe, a inne przyjacielskie jak psy.
- są dobre z matematyki? Od wyklucia potrafią dodawać, odejmować i rozpoznawać kształty.
- są spokrewnione z tyranozaurem! 🙂
W książce znajdziecie jeszcze więcej ciekawostek.
książka o empatii dla dzieci
Książki nie tylko dla wegetarian 😉
„Jaśminka uratowana świnka” i „Jasnopióra uratowana kura” to książki o zwierzętach hodowlanych, które odzyskały wolność. Jednak bez obaw, nie znajdziecie tu brutalnej prawdy o hodowli zwierząt na rzeź, ani nawoływań do wegetarianizmu i weganizmu.
U nas w domu wszyscy czworo jesteśmy wegetarianami, więc empatia wobec zwierząt to temat, który bardzo często poruszamy w rozmowach z dziećmi. Mamy też różne książki na ten temat, mniej lub bardziej brutalne 😉 Jednak w „Jaśmince” i „Jasnopiórej” nie znajdziecie przerażających, krwawych obrazków z rzeźni, ani opisów cierpienia zwierząt. Zdaję sobie sprawę, że wielu rodziców uważa takie treści za zbyt dosłowne – pochodzenie mięsa to brutalna prawda, przed którą chcą chronić dzieci i przekazać ją w nieco łagodniejszej formie.
Ograniczenie mięsa w diecie jest słuszną decyzją, zwłaszcza w kontekście ogromnego problemu jakim stanowią obecnie zmiany klimatu. Jednak jestem zdania, że każdy z nas ma prawo sam dojrzeć do tej decyzji, we własnym tempie.
Autorka „Jaśminki” i „Jasnopiórej” ugryzła temat z innej strony – to książki, które uczą empatii i szacunku wobec zwierząt. Przekonują, że zasługują one na naszą troskę, opiekę, a nawet przyjaźń. Pokazują ich wrażliwość, emocje i inteligencję.
Jednocześnie nie robią z nich zwierzątek domowych – to bardzo ważne! Historia o świni pokazuje, że nie nadaje się ona do życia w mieście, w przydomowym ogródku. To rozwiązanie nie jest dobre ani dla świnki, ani dla jej opiekunek. Zarówno Jaśminka, jak i Jasnopióra nie jest „maskotką”. Potrzebuje odpowiednich warunków i bezpiecznego stada – towarzystwa swoich pobratymców.
Bardzo cieszę się, że na rynku pojawiają się tak wartościowe książki!
A w komentarzu mam do Was pytanie: jak kształtowała się Wasza empatia?
Co miało na nią największy wpływ?
Udostępnij ten artykuł:
Miłego dnia!
Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:
OBSERWUJ NASZ INSTAGRAM:
TO CI SIĘ SPODOBA:
Czy dziecko powinno znać prawdę o pochodzeniu mięsa? Przeczytaj, jak to wygląda w Norwegii:
książka o empatii dla dzieci
Partnerem wpisu jest Wydawnictwo Studio Koloru.
3 komentarzy
Dzięki za recenzję 🙂 Myślę, że warto mieć je w swojej biblioteczce bo empatia jest szalenie ważna!
Chciałam zapytać jaka to stara książka o zwierzętach?? 🙂 Bo poszukuję właśnie książek kształtujących empatię. O ile mnóstwo jest pozycji dla dzieci ogólnie o emocjach, to takich do ćwiczenia empatii, współczucia, wrażliwości, nie mogę wiele znaleźć.
Również chciałabym zapytać o tytuł tej książki o zwierzętach?