Zapraszam na zestawienie najchętniej czytanych, a zarazem najlepszych artykułów o rodzicielstwie opublikowanych na blogu w 2018 roku. Pojawiło się tu mnóstwo nowych osób (zwłaszcza w drugim półroczu), więc bardzo możliwe, że jesteś jedną z nich i masz co nadrabiać 🙂
W 2018 roku moje trzecie dziecko przeżyło prawdziwy skok rozwojowy! Oczywiście mam na myśli Ronję, czyli bloga oraz powiązane z nim media społecznościowe. Wszystko to dzięki Wam, dlatego bardzo dziękuję za to, że regularnie tu zaglądacie! 🙂 W 2018 roku fanpage bloga rozrósł się z 13800 do 34800 obserwujących, powstała grupa Matki Dzikich Dzieci (którą uwielbiam i serdecznie Was do niej zapraszam!) oraz blogowy newsletter. Wymieniłam z Wami setki wiadomości, a musicie wiedzieć, że kontakt z Czytelnikami to zdecydowanie najmilsza część blogowania <3 Dlatego jeśli macie do mnie jakąś sprawę, piszcie śmiało na kontakt@ronja.pl! Czasem skrzynka pęka w szwach i mam masę zaległości, ale wszystkie wiadomości czytam i na nie odpowiadam (prędzej czy później 😉 ).
Z jednej strony bardzo lubię kontakt z Wami, a z drugiej strony jest to kwestia, która mnie stresuje – od kilku miesięcy czytam o niepokojących zmianach na Facebooku i cięciu zasięgów, aby zmusić właścicieli stron do płacenia grubego hajsu za promowanie postów. Na razie jakoś sobie z tym radzę, ale będę Wam bardzo wdzięczna, gdy klikniecie OBSERWOWANIE > WYŚWIETLAJ NAJPIERW na fanpage’u Ronja.pl. Wtedy na pewno nie zniknę Wam z oczu! 🙂
Możecie też:
zapisać się na blogowy newsletter
dołączyć do grupy „Matki Dzikich Dzieci” na Facebooku
obserwować nas na Instagramie
W każdym z tych miejsc dzieje się coś innego, fajnego i ciekawego 🙂
Plany na 2019 rok
W 2019 roku na blogu szykują się duże zmiany:
• Nowy system komentarzy – mam nadzieję, że dzięki niemu więcej pogadamy na blogu, bo szkoda, kiedy komentarze pod nowymi wpisami „giną” na Facebooku
• Nowy, śliczny szablon bloga
• Premiera kanału na You Tube!
• Ebooki o Montessori i skandynawskiej literaturze dla dzieci
• Jeszcze więcej Skandynawii, dzikiego dzieciństwa i nieogarniętego macierzyństwa 😀
…i kilka innych niespodzianek, o których jeszcze nie chcę pisać. Nie jestem przesądna, ale te wydarzenia wywołuję u mnie tak gigantyczne emocje, że boję się o nich pisać, a nawet myśleć!
Dodam jeszcze tylko, że 4 z 10 najchętniej czytanych tekstów na blogu to wpisy sponsorowane. Dla mnie to sygnał, że artykuły, które tworzę w ramach współpracy nie przeszkadzają Wam i są dla Was równie ciekawe i wartościowe, jak te niesponsorowane. W żaden sposób nie odbiegają jakością od pozostałych wpisów, a często wręcz stają się tymi najchętniej czytanymi! 🙂
Bardzo mnie to cieszy, bo jak wiecie (pisałam o tym między innymi tutaj) w 2018 roku założyłam działalność gospodarczą związaną z blogiem i obecnie jest on moim jedynym źródłem dochodu. Gdybym zrezygnowała ze współprac i wróciła na etat, na pewno nie dałabym rady prowadzić dalej bloga na obecnym poziomie. Muszę jeszcze podkreślić, że na blogu nie publikuję nigdy typowych „wpisów sponsorowanych”, czyli tekstów przygotowanych przez reklamodawcę. Wszystkie artykuły piszę od A do Z samodzielnie, a reklamodawcy akceptują gotowy materiał.
Nie przedłużając – zapraszam na zestawienie najlepszych i najchętniej czytanych wpisów z 2018 roku. Miłej lektury!
Priorytetem w rozwoju noworodka i niemowlęcia NIE jest ruch – wywiad z fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim
Wywiad, który nieźle namieszał w mojej i Waszych głowach. Z jednej strony wiele z nas wiedziało o tym intuicyjnie, a z drugiej strony – niemałym zaskoczeniem było usłyszeć z ust eksperta, że kadra medyczna kładzie zbyt wielki nacisk na rozwój ruchowy dziecka, a zbyt mały – na rozwój emocjonalny, relacyjny, psychologiczny, podczas gdy wszystkie aspekty rozwoju są ze sobą ściśle powiązane.
Nie miałam wątpliwości, że to będzie najchętniej czytany tekst w minionym roku. W roku 2019 planuję więcej równie wartościowych wywiadów z ekspertami.
8 naukowych faktów o więzi mamy i dziecka
O noszeniu i bliskości, mentalizacji, zsynchronizowanych mózgach matki i dziecka i innych aktualnych badaniach na temat więzi. Uwielbiam wyszukiwać dla Was naukowe ciekawostki – czuję się wtedy młodsza o jakieś 15 lat 😀 Jak studentka buszująca w bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. Przygotowanie artykułów tego typu często trwa kilka tygodni, ale sprawia ogrom satysfakcji, więc w 2019 roku też możecie na nie liczyć.
Jak nauczyć dziecko chodzić? Błąd nieświadomie popełniany przez rodziców
Nie znoszę wytykać rodzicom błędów, które popełniają (mniej lub bardziej świadomie). Jednym z nich jest nauka chodzenia za rączki – obrazek utrwalony w niezliczonych filmach, reklamach i niestety świadomości rodziców.
Z drugiej strony nie mam sumienia ukrywać wiedzy, która była dla mnie nie lada odkryciem na początku mojego macierzyństwa. Do wielu rzeczy doszłam po kilku miesiącach, a nawet latach macierzyństwa i byłabym wdzięczna, gdyby ktoś podał mi je na tacy na samym początku. Młodzi rodzice często są tak zabiegani i wyczerpani, że nie mają czasu ani siły się dokształcać. Wiem, bo sama przez to przeszłam.
Nie chcę nikogo krytykować, ani pouczać, po prostu nie mam sumienia zachowywać tej wiedzy dla siebie. Mam nadzieję, że czytając moje edukacyjne teksty nie czujecie w nich moralizatorskich tonów! 🙂
Fakty i mity o adaptacji w żłobku i przedszkolu
20 wskazówek jak zaplanować skuteczną i łagodną adaptację, zgodną z rodzicielstwem bliskości. Wiele z Was stwierdziło, że to najlepszy wpis o adaptacji w żłobku i przedszkolu, jaki udało Wam się przeczytać. Nie będę się spierać! 😉
Jak dziecko uczy się mówić? 10 ciekawostek z najnowszych naukowych publikacji
Kolejny tekst najeżony ciekawostkami i aktualnymi badaniami naukowymi. O najlepszych książkach wspierających rozwój mowy, o nauce mówienia podczas snu, pogaduszkach z rówieśnikami, nauce języków obcych i roli muzyki. Wydawałoby się, że naukowcy zbadali już rozwój mowy wzdłuż i wszerz, jednak okazuje się, że w tej dziedzinie nadal wiele się dzieje.
Czego nie powie ci pediatra, ortopeda, ani neurolog?
O tym, dlaczego wszystkim rodzicom polecam wizytę u fizjoterapeuty pracującego NDT-Bobath… dla świętego spokoju i czystego sumienia 🙂
Gry bez prądu dla dwulatka i trzylatka – ponad 20 najciekawszych gier
To zestawienie cieszyło się Waszym ogromnym zainteresowaniem! Najwyraźniej podobnie jak ja jesteście fankami rodzinnego grania 🙂 Od lat marzę o chwili, kiedy będziemy z Mężem, Romkiem i Irką trzaskać w Monopoly i wymiatać w Scrabble. A ponieważ kropla drąży skałę… zaczynamy tak wcześnie jak tylko się da – od gier dla dwulatków i trzylatków.
80 pomysłów na prezent dla dzieci 0–6 lat: najlepsze zabawki edukacyjne i Montessori
Zabawki–pewniaki idealne na prezent. Znajdziecie tu zabawki drewniane, kreatywne, edukacyjne i/lub inspirowane pedagogiką Montessori. Polecam jako prezent, który spodoba się zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom 😉
Nauka podpowiada rodzicom, jak nie zepsuć poczucia własnej wartości dziecka
O różnicach pomiędzy samooceną, poczuciem własnej wartości, pewnością siebie oraz wiarą we własne możliwości. Najnowsze badania naukowe o tym, jak rodzice mogą wspierać i budować poczucie własnej wartości dziecka. Plus ciekawostka o matematycznym modelu samooceny.
10 naukowych faktów na temat zaangażowanych ojców
Wiele mówi się o tym, jak to super, kiedy ojcowie angażują się w opiekę nad dzieckiem i jego wychowanie. Na szczęście powoli staje się to oczywistością i normą, która coraz mniej dziwi.
W tym wpisie zebrałam wyniki najnowszych badań naukowych nad tym jak zaangażowanie ojca w opiekę nad dzieckiem wpływa na jego rozwój.
Znalazłyście na liście swoje ulubione teksty?
A może inny artykuł zapadł Wam w pamięć? Dajcie znać w komentarzu.
Jeszcze w tym tygodniu będę miała dla Was zestawienie najchętniej czytanych artykułów o Skandynawii <3
Udostępnij ten artykuł, jeśli masz wśród znajomych Mamę, której może się przydać:
Trzymajcie się!
Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:
Przeczytaj koniecznie:
Pocieszając płaczące dziecko, zwiększasz jego odporność na stres w dorosłym życiu
10 popularnych mitów na temat Rodzicielstwa Bliskości
Jeden ważny powód, aby nie zmuszać dzieci do jedzenia, ubierania się i rozdawania buziaków
Synu, błagam, ten jeden raz ugryź się w język!
10 dowodów na to, że moda skandynawska to styl idealny dla matek