Dziś coś dla dzieci, które są spragnione wiedzy o świecie i dla rodziców, którzy nie boją się trochę pobrudzić 😀
Dzieci kochają eksperymenty! Nasz syn przeprowadza podobne doświadczenia w przedszkolu Montessori – w ten sposób narodziła się miłość Romka do nauki 🙂 W domu też często robimy rozmaite doświadczenia. Szczerze mówiąc takie zabawy często ratują nam tyłek. Zwłaszcza w weekendy, kiedy Irka ma drzemkę, więc jesteśmy uziemieni w domu na 2-3 godziny, a Romek chce w tym czasie porobić coś ciekawego.
Pokażę dziś kilka sprawdzonych i niedrogich zestawów edukacyjnych:
Do ciekawych i bezpiecznych domowych eksperymentów z różnych dziedzin nauki (chemia, fizyka, meteorologia, geologia, astronomia i inne)
Do ćwiczenia dłoni (małej motoryki) dla maluchów i przedszkolaków
Do ćwiczeń czytania i pisania, a także do nauki angielskiego dla przedszkolaków
To zestawy włoskiej marki Lisciani, które są dostępne w stacjonarnych i internetowych sklepach z zabawkami (w tekście dodałam linki i ceny aktualne na dzień publikacji artykułu).
WIELKIE LABORATORIUM NAUKOWE 9 EKSPERYMENTÓW
Seria „I’m a Genius”
Wiek 8-12 lat (sześciolatek też sobie poradzi, tylko trzeba mu czytać instrukcję)
Cena 110 zł
Dostępne >> TUTAJ
Doświadczenia zostały tak dobrane, aby dziecko poznało 9 dziedzin nauki:
1. Meteorologia – „domowe tornado” z użyciem kolorowej wody i dwóch butelek połączonych specjalną nakrętką. Dla Romka to eksperyment z największym efektem WOW! Z boku wygląda to na bardzo prosty eksperyment, ale nasz syn był zachwycony. Bawił się nim kilka dni i wiele godzin, zmieniając kolory wody i kształty butelek. Efekty widzicie na zdjęciu tytułowym 🙂
2. Geofizyka i wybuchający wulkan – Składniki dołączone do zestawu starczą na kilka „wybuchów”, więc Romek chciał codziennie robić eksplozje w domu. Spokojnie, wszystkie użyte w zestawie barwniki łatwo się sprząta 🙂 Romek zabrał też ten zestaw do przedszkola, bo tam też chętnie robią eksperymenty tego typu.
3. Astronomia – świecący w ciemności układ słoneczny do samodzielnego zbudowania i powieszenia np. na lampie w sypialni dziecka.
4. Botanika – w tym „eksperymencie” dziecko ma za zadanie samodzielnie zbudować kartonowy ogródek, a potem posiać nasionka sałaty i rukoli i opiekować się nimi. To potrzebna i pożyteczna wiedza, jednak z Romkiem już wiele razy sialiśmy rozmaite roślinki, więc nie był aż tak zainteresowany, jak w przypadku pozostałych doświadczeń. Wszystko jest już w zestawie (podstawka, doniczki, ziemia i nasiona), potrzebujecie tylko wody do podlewania 🙂
5. Optyka – peryskop do samodzielnej budowy i kilka tarcz z ciekawymi złudzeniami optycznymi.
6. Chemia – kilkanaście bezpiecznych, ciekawych i kolorowych eksperymentów chemicznych, w tym: badanie pH, podstawowa wiedza o roztworach i stanach skupienia, musująca kolorowa kreda, wykrywanie skrobi w żywności, obserwacja enzymów ziemniaka, „niewidzialne” pismo, wytrącanie miedzi na spinaczu biurowym i wiele innych. Większość odczynników jest już w zestawie, a dodatkowo potrzebne są produkty spożywcze dostępne w kuchni, takie jak cytryna, sól lub czerwona kapusta.
7. Paleontologia – szkielet tyranozaura ukryty w wielkim gipsowym bloku do samodzielnego wydobycia. Nasz syn uwielbia takie zadania, więc kupuję każdy gips, który wpadnie mi w ręce. Duży plus za realizm: w odróżnieniu od innych tego typu zestawów (gdzie figurki są w jednym kawałku), poszczególne kości dinozaura są tu rozrzucone po całym bloku, a więc trzeba wydobywać je stopniowo i delikatnie – tak jak prawdziwy paleontolog.
8. Krystalografia – dziecko wykorzystuje odczynniki i sprzęt laboratoryjny (wszystko już jest w zestawie) i zakłada hodowlę kryształów. Siarczan glinu potasu wytrąca się w postaci niebieskich kryształów – w oczach dziecka to prawdziwa „magia” 🙂
9. Mechanika – dziecko buduje prosty młyn z kartonu i poznaje zasadę działania skrzydeł młyna, przekładni i kół zębatych. Warto tu zaznaczyć, że zestaw jest przeznaczony dla dzieci w wieku 8-12 lat, ale sześciolatek, który jest wkręcony w eksperymenty i budowle z klocków też sobie poradzi (oczywiście pod nadzorem dorosłego – zwłaszcza w przypadku eksperymentów chemicznych).
Ten zestaw edukacyjny nosi nazwę „Wielkie laboratorium naukowe 9 eksperymentów”, lecz tak naprawdę chodzi o 9 dziedzin nauki, a eksperymentów chemicznych jest znacznie więcej.
Do zestawu załączona jest książeczka, gdzie oprócz instrukcji znajdziecie teorię tj. budowa wulkanu, układu słonecznego, podstawy chemii, botaniki, optyki i pozostałych eksperymentów.
20 EKSPERYMENTÓW Z WODĄ I LODEM
Seria „I’m a Genius”
Wiek 7-12 lat (sześciolatek też sobie poradzi, tylko trzeba mu czytać instrukcję 😉 )
Cena około 58 zł
Dostępne >> TUTAJ
Kolorowe kostki lodu, podgrzewanie powietrza w balonie, łowienie kostek lodu, kroplomierz ze słomki, wyścig łódek i mydła, przyciąganie strumienia wody przez naelektryzowany balonik, przewodniki ciepła i wiele innych.
Romkowi najbardziej podobały się:
• bardzo malownicze doświadczenie „krople lodu” z wykorzystaniem wody, oleju i kolorowych kostek lodu
• doświadczenie pokazujące jak działają przewodniki ciepła – nawet mój Mąż był zaskoczony jak kostka lodu topi się na ZIMNEJ stalowej patelni 🙂
• eksperyment „w górę i w dół za rurką”, w którym woda sama przepływa pomiędzy naczyniami przez samodzielnie wykonany syfon z rurki
• tryskający balonik – bo wszystko, co sika podoba się dzieciom! 😀
Do zestawu załączona jest książka z dużą ilością teorii, więc trzeba się przygotować na czytanie i wykonywanie eksperymentów razem z dzieckiem. Z tego względu wszystkie eksperymenty, które dziś polecam świetnie się sprawdzą podczas długich jesienno-zimowych wieczorów.
WIELKIE LABORATORIUM 100 PIERWSZYCH EKSPERYMENTÓW
Seria „I’m a Genius”
Wiek 8-12
Cena około 58 zł
Dostępne >> TUTAJ
Zestaw dla dzieci, które mają totalną zajawkę na eksperymenty. Wykonuje się je na podstawie „Księgi eksperymentów” – instrukcji podzielonej na kilka działów tematycznych: powietrze, woda, siła i przyciąganie, dynamika, optyka, magia kolorów, chemia oraz geologia i przyroda.
W każdym dziale jest po kilka doświadczeń. Znajdziecie tu doświadczenia z zestawu „Woda i lód”, kilka z zestawu „9 eksperymentów” i mnóstwo dodatkowych. W zestawie macie sprzęt laboratoryjny i odczynniki chemiczne, a dodatkowo potrzebne są produkty spożywcze dostępne w kuchni, np. sól, cytrynę itd.
Dodatkowo do zestawu załączona jest plansza z naklejkami, na której dziecko zaznacza, które eksperymenty i działy już wykonało. Dziecko samo kontroluje swoje postępy i planuje kolejne zadania. Dla Romka to mega motywujące! 🙂
LABORATORIUM WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI
Seria „I’m a Genius”
Wiek 7-12
Cena 42 zł
Dostępne >> TUTAJ
Jak to działa? Budujemy okulary DIY z kartonu o wkładamy do nich telefon. W telefonie w aplikacji YouTube, wpisujemy w wyszukiwarkę „video 360”, wybieramy odpowiedni film i wciskamy ikonkę okularów w prawym dolnym rogu.
Być może okulary z kartonu to niższa jakość niż gotowe, plastikowe okulary dostępne w sklepach (za kilka stów), ale to rozwiązanie ma kilka zalet:
• cena
• karton zamiast plastiku
• element DIY – dziecko uczy się, jak skonstruowany jest taki sprzęt
Oczywiście trzeba znaleźć filmiki odpowiednie dla dzieci, jest tego mnóstwo. Romkowi najbardziej podobały się filmy z roller coasterami i stacją kosmiczną. Poza tym oglądaliśmy słonie i tygrysy w naturze, szczeniaczki golden retrievera, jazdę na nartach i snowboardzie, skok ze spadochronem i prowadzenie rozmaitych pojazdów. Warto wyszukać na przykład „video 360” National Geographic.
O ile nie jestem zachwycona, gdy dzieci nadużywają telefonów, tabletów, komputerów i telewizji, tak filmy z wirtualną rzeczywistością mają dużą wartość edukacyjną.
Romek był oczarowany! Obraz porusza się zgodnie z ruchem telefonu, więc patrząc w okulary dziecko kręci się, rozgląda, macha rękami, wchodzi pod stół i bardzo angażuje się w to co widzi, więc trzeba uważać, żeby nie poobijało się o meble 🙂
Super sprawą jest również załączony do zestawu plastikowy lejek do oglądania ruchomych hologramów wyświetlanych w telefonie.
W przyszłości na pewno wypróbujemy jeszcze inne zestawy „I’m a genius” marki Lisciani. Z tej serii dostępnych jest wiele ciekawych doświadczeń:
Laboratorium Minerałów
Szkielet Mamuta
Pierwsze Magiczne Sztuczki
gra Wielka Szkoła Aktorska
TABLICA FLUORESCENCYJNA LED
Seria „Carotina”
Wiek 3-6 lat
Cena 93 zł
Dostępne >> TUTAJ
Zestaw, który nadaje się zarówno dla malucha (2,5 letnia Irka bardzo go lubi), jak i dla przedszkolaka, do ćwiczenia dłoni i pisania. Do zestawu załączone 3 fluorescencyjne flamastry i kilkanaście szablonów, które podkłada się pod tablicę i rysuje się po zmywalnej powierzchni. Oczywiście można też tworzyć własne „dzieła”.
Następnie gasimy światło i podziwiamy pracę w ciemności, podświetlając ją różnymi kolorami (w ramce znajduje się specjalny przełącznik). Daje to bardzo ładny efekt, a dzięki wybiórczości kolorów, w zależności od rodzaju podświetlenia, poszczególne kolory flamastrów pojawiają się i znikają. Dzięki temu z bardziej „zaawansowanym” dzieckiem można tworzyć proste animacje 🙂
Na szablonach znajdziecie zadania o różnym stopniu trudności: tradycyjne „szlaczki”, kontury liter oraz rysunki i nazwy zwierząt, które widzicie na powyższych zdjęciach.
Carotina 1000 PYTAŃ
Seria „Carotina”
Wiek 3-6 lat (ale 2,5 letnia Irka też lubi ten zestaw)
Cena około 41 zł
Dostępne >> TUTAJ
Są tu zarówno zagadki, które nadają się dla dzieci w wieku Irki (kształty i kolory, dopasowanie zwierzęcia lub przedmiotu do środowiska, w którym występuje), jak i trudniejsze zadania dla przedszkolaków w wieku Romka (liczby, alfabet, czytanie).
Dziecko udziela odpowiedzi dotykając czarnych punktów Carotiną – to elektroniczny długopis w kształcie marchewki, która w przypadku błędnej odpowiedzi zachęca do kolejnej próby, a w przypadku poprawnej odpowiedzi delikatnie się świeci i wydaje jeden z trzech dźwięków potwierdzających: Okej! Juhu! lub moje ulubione Łułu-łułułu! 😀
Do zestawu dołączona jest tradycyjna prosta gra planszowa, w której zamiast rzucania kostką kręci się wskazówką. Irka jeszcze nie ogarnia planszówek, ale Romkowi gra bardzo się podobała… pod warunkiem, że wygrał 😉 Tak, nadal mamy problem z przegrywaniem, ale jak tylko znajdę na to mądry i skuteczny sposób, dam znać!
Zestaw „Carotina 1000 pytań” dostępny jest także w formie książeczki >> TUTAJ.
Mam wrażenie, że wówczas wygodniej korzysta się z Carotiny, niż w przypadku pojedynczych kart z pytaniami (zwłaszcza w podróży).
ZALICZONE NA 6! – ALFABET I SŁOWA
Seria „Carotina”
Wiek 3-6 lat
Cena 45 zł
Dostępne >> TUTAJ
To zestaw z elektronicznym pulpitem i dwiema marchewkami. Tu system działa nieco inaczej: aby wskazać prawidłową odpowiedź, należy jednocześnie użyć 2 marchewek. Wtedy obwód się zamyka, a Carotina wydaje dźwięk (w przypadku błędnej odpowiedzi jest cisza).
Zestaw zawiera 30 zabaw dydaktycznych, które przygotowują dziecko do nauki czytania i pisania. Ponadto rozwijają koordynację ręka-oko, zmysł obserwacji oraz umiejętności logicznego myślenia poprzez grupowanie i porównywanie. Zadania są zróżnicowane pod względem trudności: pierwsza litera, brakująca litera i brakująca sylaba.
ZALICZONE NA 6! – MOJA PIERWSZA NAUKA ANGIELSKIEGO
Seria „Carotina”
Wiek 3-6 lat
Cena 45 zł
Dostępne >> TUTAJ
Zestaw bardzo podobny do poprzedniego, z tym, że dotyczy nauki angielskiego. Tu również znajduje się 30 zabaw dydaktycznych o różnych poziomach trudności, w tym: odnalezienie przedmiotu lub zwierzęcia na ilustracji, alfabet, zbiory i liczby, części ciała, kształty i kolory.
Maluchom i starszym przedszkolakom, które nie czytają (tak jak Romek), trzeba dodatkowo czytać poszczególne słowa. Carotiny nie odczytują wyrazów, tylko wydają jeden dźwięk świadczący o prawidłowej odpowiedzi. Natomiast z najprostszymi zadaniami radzi sobie 2,5-letnia Irka. Pomiędzy naszymi dziećmi są 4 lata różnicy, a Irka naśladuje wszystko co robi Romek, więc wszystkie zabawki są u nas intensywnie testowane, niezależnie od przeznaczenia i sugerowanego wieku dziecka 😉
Dzisiejszy wpis powstał we współpracy z marką Dante – polskim dystrybutorem zabawek marki Lisciani.
Żeby nie było tak różowo, mam pewne zastrzeżenia do grafiki serii „I’m a genius” i „Carotina”, ale chyba wszyscy rodzice zakręceni na punkcie książek dla dzieci, są pod tym względem rozpieszczeni 😉 Producenci zabawek są daleko w tyle za ilustratorami książek.
Niemniej gry i zestawy edukacyjne marki Lisciani bardzo spodobały się naszym dzieciom. Oferta marki jest ogromna – obejmuje kilkadziesiąt różnych zestawów tematycznych, więc na pewno uda Wam się znaleźć zestaw dostosowany do zainteresowań dziecka.
Dobrej zabawy!
Będzie mi przemiło, jeśli polubisz lub udostępnisz ten artykuł:
Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku: