Domek Muminków i Dolina Muminków istnieją naprawdę! 🙂 Znajdują się w parku rozrywki Moomin World (w jęz. fińskim: Muumimaailma) na wyspie Kailo w miejscowości Naantali, niedaleko Turku – najstarszego fińskiego miasta, dawnej stolicy Finlandii.
Świat Muminków – sezon i godziny otwarcia
Park działa tylko przez niecałe 3 miesiące w roku (czerwiec, lipiec, sierpień) oraz przez tydzień w lutym, kiedy odbywa się impreza „Winter Magic”.
Moomin World jest otwarty w godzinach:
10.00 – 18.00 (w terminie 8.06.–11.08.2019)
12.00 – 18.00 (w terminie 12.08.–25.08.2019)
10.00 – 16.00 (w zimie podczas imprezy „Winter Magic”)
Termin imprezy „Winter Magic” co roku nieco się różni: w 2018 roku trwała od 17 do 25 lutego, a w tym roku od 16 do 24 lutego 2019.
Czy warto odwiedzić Świat Muminków poza sezonem?
I tak, i nie. Z jednej strony Dolina Muminków jest wtedy prawie pusta – jest cicho, spokojnie i żaden „bohater drugiego planu” nie wchodzi w kadr 😉 Super opcja, jeśli tak jak my nie przepadacie za gwarem, ani wypchanymi Muminkami.
Z drugiej strony nie można wtedy obejrzeć wnętrza Domku Muminków i innych atrakcji, a jedynie pospacerować po terenie parku.
Jak dostać się do Świata Muminków poza sezonem?
Próbowałam w tej sprawie skontaktować się mailowo z biurem prasowym Moomin World na kilka miesięcy, a potem na kilka tygodni przed naszą podróżą, ale nie otrzymałam odpowiedzi. Widocznie pracownicy najedli się igliwia i zapadli w zimowy sen, tak jak Muminki 🙂
Pojechaliśmy więc w ciemno, a kiedy dotarliśmy do Świata Muminków trwały właśnie intensywne przygotowania do imprezy „Winter Magic”.
Bramy były zamknięte, ale można dogadać się z obsługą lub… wybrać na spacer wokół wyspy Kailo i wejść do parku od strony plaży – sądząc po liczbie śladów wielu turystów wybiera tę drogę 😉
Zimą, poza sezonem, w Świecie Muminków panuje niepowtarzalna, magiczna atmosfera. Miejsce sprawia wrażenie opuszczonego. Ścieżki, schodki, płoty i wszystkie kształty kryją się grubą pierzyną śniegu. Przypominasz sobie film „Magiczna zima Muminków”, słyszysz w głowie muzykę Łukasza Targosza i delikatny dźwięk zimowych dzwoneczków.
Jeśli masz bogatą wyobraźnię, masz wrażenie, że zaraz spod kamienia lub świerkowej gałązki wyskoczy któryś z bajkowych bohaterów. Zastanawiasz się co Tove Jansson powiedziałaby dziś na to wszystko…?
Domek Muminków
Był to jedyny dzień podczas naszej ponad tygodniowej podróży, kiedy na chwilę wyszło słońce, więc mieliśmy szczęście i okazję do niepowtarzalnych zdjęć. Wiatr wiał tak mocno, że oczy łzawiły mi na maksa… ale umówmy się, że to łezka wzruszenia na myśl o spełnionym marzeniu 😉
Domek Muminków i Dolina Muminków
Jak dojechać? Gdzie nocować?
Ile to wszystko kosztuje?
Piszę dla Was ebooka o kosztach i organizacji rodzinnej wyprawy do Świata Muminków w Naantali. Będzie to wygodny przewodnik, który możesz zapisać w telefonie lub wydrukować i zabrać w podróż. Aby go otrzymać zapisz się na newsletter:
Aby e-mail z ebookiem nie trafił do spamu lub folderu oferty/społeczności (jeśli masz pocztę gmail), dodaj adres kontakt@ronja.pl do książki adresowej.
Czy dzieciom się podobało?
Nasze dzieci (zwłaszcza Irenka) lubią czytać „uproszczone” książki o Muminkach, o których pisałam TUTAJ. Oryginalne powieści Tove Jansson oraz animowane bajki są jeszcze dla nich zbyt straszne.
W sezonie bardzo chciałabym zobaczyć domek Muminków w środku! Dzieci pewnie chętnie wzięłyby udział w animacjach i spróbowały tutejszych smakołyków (na przykład naleśników Mamusi Muminka <3 ). Jednak mam wrażenie, że wypchane Muminki byłyby dla nich wątpliwą atrakcją 😉
Spacer po uśpionej Dolinie Muminków również się im spodobał. Jednak od Domku Muminków Romek wolał łódź Tatusia Muminka i pomost ze znaną z książek kabiną kąpielową.
Zresztą co tam Muminki! Jak na dzikie dzieci przystało Romkowi i Irence najbardziej z całej wycieczki podobało się skakanie po zamarzniętych kałużach, zbieranie sopli i kruszenie lodu czym się dało: nogą, kijem, kamieniem. Najchętniej weszliby na skute lodem morze, ale na to nie pozwoliliśmy. Choć jak widać na zdjęciach Finowie nie mają z tym problemu 😉
Marzysz o rodzinnej wyprawie do Doliny Muminków? Masz ją na swojej liście wymarzonych podróży? Zapisałaś się na newsletter i ebooka? Daj znać w komentarzu poniżej ↓
Koniecznie zobacz też wpis o Naantali i 30 zdjęć ślicznych kolorowych domków:
Miłego dnia!
Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:
Udostępnij ten artykuł, jeśli nie boisz się Buki 😉
2 komentarzy
Cudownie po prostu. Nie miałam pojęcia, że wioska muminków istnieje! Kiedyś tam się wybiorę:)
Koniecznie! Naantali i Turku też warto zobaczyć 🙂