Pod namiot, do pociągu, samolotu, komunikacji miejskiej i w kolejce do lekarza – dziś pokażę Wam książki, które idealnie sprawdzają nam się poza domem i w podróży.
To kolejne cztery książeczki z serii „Młodzi Przyrodnicy” Wydawnictwa Wilga, którą pokazywałam Wam na blogu w marcu (tutaj). Znajdziecie tu realistyczne ilustracje i mnóstwo ciekawostek o przyrodzie. Z wykształcenia jestem magistrem ochrony środowiska, a potem przez blisko 9 lat zajmowałam się edukacją ekologiczną, więc chcąc nie chcąc na wszystkie książki o tej tematyce patrzę przez pryzmat mojego zboczenia zawodowego 😉 Dlatego bardzo podoba mi się, że w seria „Młodzi Przyrodnicy” nie jest napisana infantylnym językiem, jak wiele innych publikacji skierowanych do dzieci. Autorce, Emily Bone, udało się osiągnąć złoty środek: książki nie są przeładowane fachową terminologią, ale wprowadzają poprawne pod względem merytorycznym pojęcia takie jak okrywa ciała, odnóża, żer, gniazdowanie, gniazdo lęgowe, kwiatostan, siewka, a także nazwy ciekawych gatunków. Każdy przyrodnik to doceni! 😀
Jedną z największych zalet tych książek jest fakt, że są lekkie i nieduże (jak cienki zeszyt formatu A5), więc nawet jeśli spakujecie w podróż wszystkie osiem, zajmą niewiele miejsca.
Seria została napisana w taki sposób, że zarówno Romek (7 lat), jak i Irenka (3 lata) są nią zaciekawieni i bardzo ją lubią. „Młodzi Przyrodnicy” nadają się dla dzieci w wieku:
- 3-6 lat – świetnie sprawdzają się jako książki do czytania przed snem. Są na tyle krótkie i przyjemne, że nie mam problemu, jeśli Irka poprosi przeczytać „jeście laz” (a prosi codziennie 😀 ).
- 6-9 lat – jako książki do nauki czytania
Wydawałoby się, że to bardzo proste książki, ale muszą mieć w sobie „to coś”, bo od marca czytamy je na okrągło i nasze dzieci znają je już na pamięć. Jesteśmy właśnie na Mazurach. Mieszkamy w drewnianym domku w lesie i rozbitym tuż obok namiocie. Miałam więc okazję sfotografować dla Was cztery nowe części serii „Młodzi Przyrodnicy” w doborowym towarzystwie mchu, drzew, szyszek i leśnych żyjątek 🙂
Dziś, 14 sierpnia 2019 roku, premierę mają kolejne części z serii „Młodzi Przyrodnicy”:
„Leśne stworzenia” dostępna TUTAJ
„Wybrzeże” dostępna TUTAJ
„Dzień i noc” dostępna TUTAJ
„Kwiaty” dostępna TUTAJ
W tym artykule możesz obejrzeć poprzednie części tej serii:
Seria „Młodzi Przyrodnicy” to tłumaczenie wysoko cenionych książek brytyjskiego wydawnictwa Usborne Children’s Books. Mam przyjemność objąć tę serię patronatem medialnym (wraz z autorami bloga Dzieci Lasu).
„Leśne stworzenia”
Dziecko pozna tu mieszkańców lasu: różnorodność gatunków oraz ich bardzo różnicowane zwyczaje w zakresie zdobywania pokarmu, budowania gniazda i poszukiwania schronienia. Tak jak wspomniałam, wszystko wyjaśnione jest prostym, lecz nie infantylnym językiem.
Pojawiają się tu również moje ulubione gatunki: raniuszek, zimorodek, jemiołuszka, orzesznica i pręgowiec amerykański (bardzo podobny do syberyjskiego burunduka).
Książka „Leśne stworzenia” jest dostępna TUTAJ
„Wybrzeże”
Znajdziecie tu ciekawostki na temat wybrzeży i wód różnych stref geograficznych – od raf koralowych po Antarktydę. Poznacie tez zwyczaje wyjątkowych gatunków, między innymi poskoczka mułowego, piaskówki i kałana.
Książka „Wybrzeże” jest dostępna TUTAJ
książka na podróż dla dzieci
„Dzień i noc”
Zwyczaje zwierząt, które prowadzą dzienny lub nocny tryb życia w różnych strefach geograficznych: oposy, fenki, skoczki pustynne, borsuki, nietoperze, płomykówki i inne ciekawe gatunki.
Trochę przeszkadza mi, że jakość ilustracji odbiega od pozostałych części serii, lecz dzieciom ta książka też bardzo się podoba.
Książka „Dzień i noc” jest dostępna TUTAJ
książka na podróż dla dzieci
„Kwiaty”
Książka w prosty sposób objaśnia różnorodność kwiatostanów i liści, kiełkowanie nasion oraz dojrzewanie owoców. Znajdziecie tu przykłady roślin występujących w ogrodach, parkach i na łąkach, a także nad wodą, w lasach deszczowych i na pustyni.
Książka „Kwiaty” jest dostępna TUTAJ
Daj znać w komentarzu, jak podoba Ci się dzisiejszy wpis.
A jeśli chcesz wychować dzieci blisko natury (nawet, gdy mieszkasz w mieście!) i wierzysz, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko, koniecznie dołącz do nas tutaj:
- Instagram Ronja.pl
- grupa bloga na Facebooku „Matki Dzikich Dzieci”
Udostępnij ten artykuł:
Miłego dnia!
Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:
Partnerem wpisu jest Wydawnictwo Wilga.
TO CI SIĘ SPODOBA: