Eksperymenty dla dzieci w domu – jak się za to zabrać? Wiele z nich można wykonać samodzielnie, ale do niektórych potrzebne są specjalne składniki i sprzęt. Pokażę Wam dziś zestawy z eksperymentami dla nieco starszych dzieci (wiek 7+ i 8+), które nasz Romek uwielbia. Od kilku tygodni co weekend testujemy dla Was zestawy z serii „Crazy Science” włoskiej marki Lisciani.
To nauka przez zabawę w towarzystwie zwariowanych naukowców, dziwnych stworów, duchów i zombiaków. Można tego nie lubić, ale dla dzieci edukacja w tej formie jest jeszcze ciekawsza i zabawniejsza. Wiem, wiem… ja też nie przepadam za duchami, glutami i zombie 😉 Ale rozumiem, że u dzieci to taki etap rozwoju, a taka nauka z przymrużeniem oka sprawia im frajdę i jest bardziej skuteczna niż inne, nudne zestawy.
Zestawy „Crazy Science” są dostępne w sklepach z zabawkami, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych (w tekście dodałam linki i ceny aktualne na dzień publikacji artykułu).
Doktor Szlam
seria Crazy Science
wiek 7+
cena 65 zł
zestaw jest dostępny tutaj
Najprostszy zestaw, dzięki któremu można wykonać kilkanaście rodzajów SLIME. Slime, inaczej „glutek”, to różne rodzaje masy plastycznej o zróżnicowanej konsystencji, gęstości, fakturze i kolorach. Przepisów na różne rodzaje slime jest kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset… Więcej znajdziecie poniżej w większym zestawie „Laboratorium Doktora Szlama”, w którym jest ich aż 100.
Niewątpliwą zaletą wszystkich zestawów z serii Crazy Science są rozbudowane, szczegółowe instrukcje w formie książeczek, które krok po kroku prowadzą nas prze wszystkie eksperymenty. Ich stopień trudności jest bardzo zróżnicowany, czasem rzeczywiście trzeba przeczytać instrukcję kilka razy, ale warto, bo w tych książeczkach jest mnóstwo naukowych ciekawostek oraz wyjaśnienie zjawisk i procesów zachodzących podczas eksperymentów.
Przez całą serię towarzyszy nam stworek Cillo – to bakteria pełniąca rolę przewodnika, która przedstawia kolejnych naukowców i krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób bezpiecznie wykonać poszczególne doświadczenia.
Poniżej zobaczycie wszystkie eksperymenty na zdjęciach. Dodam jeszcze tylko, że zabezpieczyłam stół ceratą, więc ta krateczka na stole, to cerata, a nie obrus. Aż tak wyluzowana nie jestem 😉
Zestaw jest dostępny w 3 wzorach i zazwyczaj wysyłany jest losowo — nie ma możliwości wybrania konkretnego wzoru.
Laboratorium Magnetycznych Kreatur
seria Crazy Science
wiek 8+
cena 90 zł
zestaw jest dostępny tutaj
Bardzo ciekawy zestaw, w którym wykonujemy serię 8 eksperymentów z żelazem w proszku i magnesami. W zależności od tego, jakich składników użyjemy, żelazo tworzy wyjątkowe „jeżykowate” struktury, albo srebrzysty slime poruszający się pod wpływem magnesu.
Tu również znajduje się szczegółowa instrukcja z naukowymi ciekawostkami i sympatycznym Cillo w roli przewodnika. Na pierwszej stronie instrukcji zawsze są spisane wszystkie zasady bezpieczeństwa, lista związków chemicznych znajdujących się w zestawie (warto tutaj sprawdzić ich numery, bo napisy na workach z reguły są w języku włoskim), informacje dla nadzorujących osób dorosłych, ogólne informacje na temat pierwszej pomocy oraz alarmowe numery telefonów. To wszystko niezbędne środki bezpieczeństwa, przy czym wszystkie doświadczenia z serii Crazy Science są bardzo bezpieczne – pod warunkiem, że używa się ich zgodnie z instrukcją.
Laboratorium Przerażających Duchów
seria Crazy Science
wiek 8+
cena 90 zł
zestaw jest dostępny tutaj
W tym zestawie razem z Cillo mamy do wykonania 7 eksperymentów z duchami w roli głównej. Te doświadczenia również obrazują różne zjawiska naukowe, na przykład znany eksperyment o nazwie „nurek Kartezjusza” albo balon-duch nadmuchany przez mieszaninę wodorowęglanu sodu z kwaskiem cytrynowym.
Dla fanów slime też coś się znajdzie: glutowate, zielone i świecące w ciemności duchy. Wyjaśniono tu również jak powstaje slime na bazie polimerów – polialkohol winylowy (PVA) stanowi bazę klejów używanych do wytwarzania „glutków”. W normalnych warunkach tworzące go długie łańcuchy o prostych, powtarzalnych cząsteczkach z łatwością się po sobie przesuwają i zachowują się jak płyn, natomiast po dodaniu aktywatora zwiększa się lepkość tej substancji i zmienia się ona w „gluta”.
Instrukcja ma formę komiksu i zawiera wszystkie wskazówki na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa, które wymieniłam powyżej.
Laboratorium wybuchowych eksperymentów
seria Crazy Science
wiek 8+
cena 119 zł
zestaw jest dostępny tutaj
Wybuchowy zestaw, w którym znajdziemy takie ciekawostki jak pasta do zębów dla słonia, eksplozja tysiąca barwnych baniek, wybuchowa pomarańcza, musujące rysunki, burza giovańska i domowy wulkan (w sumie jest tu 21 doświadczeń). Większość potrzebnych składników jest w zestawie, ale czasem trzeba poszukać w domu nożyczek, taśmy klejącej, oleju, klamerki do prania, zapałek albo papieru toaletowego 😉
Wszystkie wybuchy z zestawu są nieszkodliwe i super bezpieczne, jednak dziecko powinno wykonywać je pod nadzorem osoby dorosłej. Tu również jest instrukcja ze wszystkimi elementami, które opisałam powyżej.
Laboratorium Doktora Zombie
seria Crazy Science
wiek 8+
cena 119 zł
zestaw jest dostępny tutaj
Tym razem nasz zielony przewodnik Cillo wprowadza nas w „świat szalonej nauki, która jest przerażająco zabawna”. Jak wspominałam, nie przepadam za zombie, ale jeśli Wasze dzieci je lubią – ten zestaw będzie dla nich idealny!
Instrukcja ma tu formę zabawnej książeczki bulgoczącej zombiakowym humorem – występuje tu obrzydologia, gnijąca anatomia i podawanie pomocnej dłoni… w każdym znaczeniu tego słowa 😉 Jest tu 6 eksperymentów – są dość obrzydliwe, jednak nie pozbawione walorów edukacyjnych, na przykład bardzo fajnie wyjaśniono zasadę działania cieczy nienewtonowskiej, o której pisałam kiedyś w tym artykule.
W zestawie są wszystkie potrzebne elementy: foremki, kolorowe masy plastyczne, intensywnie zielony slime, czerwony klej, fluoroscencyjny proszek, skrobia kukurydziana, pędzelek i kilka innych drobnych elementów.
Wielkie laboratorium szalonego naukowca
seria Crazy Science
wiek 8+
cena 175 zł
zestaw jest dostępny tutaj
Razem z Cillo trafiamy do laboratorium szalonego naukowca, który przeprowadza zwariowane (ale bezpieczne) eksperymenty.
To bardzo zróżnicowany zestaw, w którym znajdziemy 15 doświadczeń w kilku wersjach. W instrukcji oprócz wskazówek na temat wykonania eksperymentów, znajdują się przystępne wyjaśnienia zjawisk fizycznych, reakcji chemicznych oraz naukowe ciekawostki, m.in. na temat sztucznego śniegu. Kilka doświadczeń powtarza się w pozostałych zestawach Crazy Science, na przykład domowy wulkan, huczące origami, wybuchowa dłoń, lawa w probówce, ruchome piaski i różne rodzaje slime. Romkowi najbardziej spodobał się składany „Kostek” 🙂
Laboratorium Doktora Szlama
seria Crazy Science
wiek 8+
cena 175 zł
zestaw jest dostępny tutaj
Największy zestaw do produkcji „szlamu”, czyli znanej i lubianej masy plastycznej SLIME. Jest tu kilkanaście składników oraz aż 100 przepisów na slime, przestawionych w formie instrukcji oraz wygodnego plakatu:
Zestaw jest duży, ale wszystkie elementy można przełożyć do mniejszej wygodnej walizeczki (widocznej na zdjęciu powyżej) i używać wielokrotnie.
Są tu slime’y na bazie 6 różnych przepisów bazowych, slime’y klejowo-żelowe, gluty z kosmicznej skały, gluty drażetki, okruchy, ciastogluty, gluty gumki, gluty neonowe, brokatowe, metaliczne, bezpieczne gluty jadalne, gluty antystresowe, piankowe, styropianowe, bawełniane… chyba nie muszę dalej wymieniać? 😉 Mali fani slime’ów będą zachwyceni!
Dzisiejszy wpis powstał we współpracy z marką Dante (dystrybutorem zabawek marki Lisciani w Polsce), która poprosiła mnie o recenzję zestawów edukacyjnych z serii Crazy Science. Zestawy bardzo nam się spodobały – używamy ich od kilku tygodni, a ponieważ w każdym zestawie jest od kilkunastu do kilkudziesięciu eksperymentów, czeka nas jeszcze wiele godzin fajnej zabawy. Według producenta to zestawy przeznaczone dla dzieci powyżej 8 roku życia (Romek skończy 8 lat w kwietniu), ale myślę, że młodsze dzieci pod opieką osoby dorosłej też sobie poradzą.
Dajcie znać w komentarzu, czy Wasze dzieci to też mali, szaleni naukowcy, którzy kochają eksperymenty? 😉 Jakie eksperymenty najczęściej robicie?
Dobrej zabawy! 🙂
Spodobało Ci się? 🙂
Udostępnij ten artykuł,
albo zostaw komentarz poniżej ↓
ŁAP DARMOWY EBOOK O MONTESSORI:
POZNAJ SKUTECZNE SPOSOBY NA WZMOCNIENIE ODPORNOŚCI:
eksperymenty dla dzieci w domu