13 ciekawostek, którymi zabłyśniesz w Dolinie Muminków
Skandynawski Czwartek #45

Jeśli jesteście zagorzałymi fanami Muminków pewnie wiecie już, że to nie żadne słodkie hipopotamy, tylko fińskie trolle, że pierwowzór Muminka został narysowany na ścianie wychodka, a Tove Jansson nosiła spodnie z kociej skóry. Znalazłam dla Was jeszcze więcej mało znanych faktów o Muminkach.


1. Skąd się wzięły Muminki?

Gdy Tove Jansson była mała, wujek straszył ją Muminkami. Miały to być kuchenne trolle, które Tove spotka, gdy będzie po kryjomu wyjadać zapasy ze spiżarni. Muminki wyskoczą wtedy z półki i dotkną jej swoim zimnym nosem. Brr!


2. Muminki w kosmosie

Gdzieś pomiędzy Marsem a Jupiterem istnieje sobie planetoida 58345 Moomintroll, odkryta w 1995 r. przez Davida Ashera. Jej nazwa pochodzi od powieści „Kometa nad Doliną Muminków”.


3. Między wierszami

Książki o Muminkach są nie tylko dla dzieci. Dorośli odnajdą w nich mnóstwo głębokich znaczeń, egzystencjalnych pytań o tożsamość, poczucie przynależności i wspólnoty, a także tematy takie jak żałoba, samotność, seksualność, tolerancja, wolność. Niektóre z tych mądrości warto traktować poważnie, a inne z przymrużeniem oka – te drugie cytuję na fanpage’u bloga z hashtagiem #MuminCoelho


4. Pieluszki Muumi Baby

Wizerunek Muminków można znaleźć na wielu gadżetach i produktach codziennego użytku. W Finlandii powstały nawet muminkowe pieluszki! Jak na Finlandię przystało, pieluszki są bardzo wysokiej jakości: przyjazne środowisku i całkowicie pozbawione chloru (bielone tlenem). Nie zawierają również substancji nawilżających, konserwujących, ani zapachowych, więc są idealne dla wrażliwej skóry maluszka, w tym dla skóry atopowej. Posiadają certyfikat Nordic Swan Ecolabel, a technologia ich produkcji została opracowana we współpracy z Fińską Federacją Ds. Astmy i Alergii w Helsinkach. Więcej możecie dowiedzieć się na stronie muumibaby.pl. Przez najbliższy miesiąc będziemy testować je razem z Irenką. Wkrótce damy znać jak się sprawdzają!5. Nowy serial animowany

Zapewne wielu z Was pamięta japońską wieczorynkę? Właśnie powstaje nowy serial telewizyjny o Muminkach fińskiej produkcji. Premiera planowana jest na rok 2019. Co ciekawe, pomysł tak bardzo spodobał się fanom Muminków, że w wyniku kampanii crowdfundingowej zebrano aż 127% potrzebnej kwoty. Więcej na temat animacji dowiecie się tutaj.


Źródło: Gutsy Animations


6. Oscar dla Muminków?

Z kolei pełnometrażowy film animowany produkcji polsko-fińskiej z 2017 roku pt. „Magiczna Zima Muminków” znalazł się na oficjalnej liście 26 filmów animowanych nominowanych do Oscara. Co istotne, film został wykonany klasyczną „kukiełkową” techniką animacji, co z pewnością wyróżni go na tle konkurentów ze studia DreamWorks czy Pixar. Trzymamy kciuki!


Źródło: Moomins at Christmas


7. Muminki to zoologiczny fenomen

Migotka zmienia barwę w zależności od nastroju, a Muminkowi na zimę wyrasta futerko, a potem zapada w sen zimowy.


8. Dolina Muminków istnieje naprawdę!

Na wyspie Kailo w pobliżu miasteczka Naantali na południowo-zachodnim wybrzeżu Finlandii znajduje się park rozrywki „Świat Muminków” (fin. Muumimaailma). Jest tam oczywiście błękitny Domek Muminków, a ponadto teatr Emmy, namiot Włóczykija, chatka Paszczaka, grota Hatifnatów, dom Czarownicy i jej wnuczki Alicji, łódź Tatusia Muminka, makieta smoka Edwarda, sensoryczny szlak bosych stóp, plaża, lodziarnia Topika i Topci, gofry Filifionki i mnóstwo innych atrakcji- zerknijcie na mapę.


9. Muzeum w Tampere i Domek Muminków DIY

W 2017 roku w fińskim Tampere otwarto muzeum poświęcone Muminkom i twórczości Tove Jansson. Pisarka bardzo lubiła to miasto i w 1986 roku podarowała tamtejszemu Muzeum Sztuki większość swoich prac. W muzeum można zobaczyć między innymi dwumetrową makietę domu Muminków, zbudowaną własnoręcznie przez widocznych na zdjęciu poniżej Tove, jej partnerkę (Tuulikki Pietilä) oraz przyjaciela (Pentti Eistola).


Źródło: Moomin Characters™


10. Elementy autobiograficzne

Powieści o Muminkach zawierają elementy autobiograficzne. Autorka pojawia się w „Dolinie Muminków w listopadzie” jako Homek Toft, który odwiedza dom Muminków tylko po to, aby przekonać się, że nikogo tam nie ma. Tove Jansoon napisała tę ostatnią książkę z serii w 1970 roku, po śmierci matki.
Z kolei pierwowzorem Too-tiki, która pojawia się w „Zimie Muminków” i „Opowiadaniach z Doliny Muminków” i jako jedna z nielicznych postaci współczuje Buce, była życiowa partnerka autorki – Tuulikki Pietilä.


Źródło: Moomin Characters™


11. Porażka Disneya

Tove Jansson otrzymała propozycję sprzedaży wizerunku Muminków od Walt Disney Company, ale jej nie przyjęła, chcą zachować kontrolę nad swoim dziełem. Później wraz z bratem stworzyła Moomin Characters Oy Ltd, która jest dziś jedną z największych fińskich marek.12. Muminkowa książka kucharska

Na Amazon możecie kupić „Moomins Cookbook. An intoduction to Finnish cuisine” autorstwa Sami Malila (tekst) i Tove Jansson (ilustracje). Książka zawiera ponad 150 przepisów, które powstały w oparciu o powieści Tove Jansson oraz tradycyjną kuchnię fińską.


13. Jak Bobek z konopi

Bobek – jedna z ulubionych postaci moich dzieci – nie pojawia się w żadnej z dziewięciu książek o Muminkach. Natomiast pojawia się w komiksach narysowanych przez Tove, a także w opowiadaniu „Łobuz w Domu Muminków” z 1980 roku.Wpis powstał we współpracy z Delipap Oy, producentem pieluszek Muumi Baby.Spodobało Ci się?
Będzie mi miło, jeśli polubisz lub udostępnisz ten tekst:


…albo zostawisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!

To również może Cię zainteresować:
Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline