Skandynawski Czwartek #45
Jeśli jesteście zagorzałymi fanami Muminków pewnie wiecie już, że to nie żadne słodkie hipopotamy, tylko fińskie trolle, że pierwowzór Muminka został narysowany na ścianie wychodka, a Tove Jansson nosiła spodnie z kociej skóry. Znalazłam dla Was jeszcze więcej mało znanych faktów o Muminkach.
Skąd się wzięły Muminki?
Gdy Tove Jansson była mała, wujek straszył ją Muminkami. Miały to być kuchenne trolle, które Tove spotka, gdy będzie po kryjomu wyjadać zapasy ze spiżarni. Muminki wyskoczą wtedy z półki i dotkną jej swoim zimnym nosem. Brr!
Muminki w kosmosie
Gdzieś pomiędzy Marsem a Jupiterem istnieje sobie planetoida 58345 Moomintroll, odkryta w 1995 r. przez Davida Ashera. Jej nazwa pochodzi od powieści „Kometa nad Doliną Muminków”.
Między wierszami
Książki o Muminkach są nie tylko dla dzieci. Dorośli odnajdą w nich mnóstwo głębokich znaczeń, egzystencjalnych pytań o tożsamość, poczucie przynależności i wspólnoty, a także tematy takie jak żałoba, samotność, seksualność, tolerancja, wolność. Niektóre z tych mądrości warto traktować poważnie, a inne z przymrużeniem oka – te drugie cytuję na fanpage’u bloga z hashtagiem #MuminCoelho
Pieluszki Muumi Baby
Wizerunek Muminków można znaleźć na wielu gadżetach i produktach codziennego użytku. W Finlandii powstały nawet muminkowe pieluszki! Jak na Finlandię przystało, pieluszki są bardzo wysokiej jakości: przyjazne środowisku i całkowicie pozbawione chloru (bielone tlenem). Nie zawierają również substancji nawilżających, konserwujących, ani zapachowych, więc są idealne dla wrażliwej skóry maluszka, w tym dla skóry atopowej. Posiadają certyfikat Nordic Swan Ecolabel, a technologia ich produkcji została opracowana we współpracy z Fińską Federacją Ds. Astmy i Alergii w Helsinkach. Więcej możecie dowiedzieć się na stronie muumibaby.pl. Przez najbliższy miesiąc będziemy testować je razem z Irenką. Wkrótce damy znać jak się sprawdzają!
Nowy serial animowany
Zapewne wielu z Was pamięta japońską wieczorynkę? Właśnie powstaje nowy serial telewizyjny o Muminkach fińskiej produkcji. Premiera planowana jest na rok 2019. Co ciekawe, pomysł tak bardzo spodobał się fanom Muminków, że w wyniku kampanii crowdfundingowej zebrano aż 127% potrzebnej kwoty. Więcej na temat animacji dowiecie się tutaj.
Źródło: Gutsy Animations
Oskar dla Muminków?
Z kolei pełnometrażowy film animowany produkcji polsko-fińskiej z 2017 roku pt. „Magiczna Zima Muminków” znalazł się na oficjalnej liście 26 filmów animowanych nominowanych do Oscara. Co istotne, film został wykonany klasyczną „kukiełkową” techniką animacji, co z pewnością wyróżni go na tle konkurentów ze studia DreamWorks czy Pixar. Trzymamy kciuki!
Źródło: Moomins at Christmas
Muminki to zoologiczny fenomen
Migotka zmienia barwę w zależności od nastroju, a Muminkowi na zimę wyrasta futerko, a potem zapada w sen zimowy.
Dolina Muminków istnieje naprawdę!
Na wyspie Kailo w pobliżu miasteczka Naantali na południowo-zachodnim wybrzeżu Finlandii znajduje się park rozrywki „Świat Muminków” (fin. Muumimaailma). Jest tam oczywiście błękitny Domek Muminków, a ponadto teatr Emmy, namiot Włóczykija, chatka Paszczaka, grota Hatifnatów, dom Czarownicy i jej wnuczki Alicji, łódź Tatusia Muminka, makieta smoka Edwarda, sensoryczny szlak bosych stóp, plaża, lodziarnia Topika i Topci, gofry Filifionki i mnóstwo innych atrakcji- zerknijcie na mapę.
Odwiedziliśmy Świat Muminków poza sezonem! Zobacz moją fotorelację:
Muzeum w Tampere i Domek Muminków DIY
W 2017 roku w fińskim Tampere otwarto muzeum poświęcone Muminkom i twórczości Tove Jansson. Pisarka bardzo lubiła to miasto i w 1986 roku podarowała tamtejszemu Muzeum Sztuki większość swoich prac. W muzeum można zobaczyć między innymi dwumetrową makietę domu Muminków, zbudowaną własnoręcznie przez widocznych na zdjęciu poniżej Tove, jej partnerkę (Tuulikki Pietilä) oraz przyjaciela (Pentti Eistola).
Źródło: Moomin Characters™
Elementy autobiograficzne
Powieści o Muminkach zawierają elementy autobiograficzne. Autorka pojawia się w „Dolinie Muminków w listopadzie” jako Homek Toft, który odwiedza dom Muminków tylko po to, aby przekonać się, że nikogo tam nie ma. Tove Jansoon napisała tę ostatnią książkę z serii w 1970 roku, po śmierci matki.
Z kolei pierwowzorem Too-tiki, która pojawia się w „Zimie Muminków” i „Opowiadaniach z Doliny Muminków” i jako jedna z nielicznych postaci współczuje Buce, była życiowa partnerka autorki – Tuulikki Pietilä.
Źródło: Moomin Characters™
Porażka Disneya
Tove Jansson otrzymała propozycję sprzedaży wizerunku Muminków od Walt Disney Company, ale jej nie przyjęła, chcą zachować kontrolę nad swoim dziełem. Później wraz z bratem stworzyła Moomin Characters Oy Ltd, która jest dziś jedną z największych fińskich marek.
Muminkowa książka kucharska
Na Amazon możecie kupić „Moomins Cookbook. An intoduction to Finnish cuisine” autorstwa Sami Malila (tekst) i Tove Jansson (ilustracje). Książka zawiera ponad 150 przepisów, które powstały w oparciu o powieści Tove Jansson oraz tradycyjną kuchnię fińską.
Jak Bobek z konopi
Bobek – jedna z ulubionych postaci moich dzieci – nie pojawia się w żadnej z dziewięciu książek o Muminkach. Natomiast pojawia się w komiksach narysowanych przez Tove, a także w opowiadaniu “Łobuz w Domu Muminków” z 1980 roku.
Wpis powstał we współpracy z Delipap Oy, producentem pieluszek Muumi Baby.
Spodobało Ci się?
Będzie mi miło, jeśli polubisz lub udostępnisz ten tekst:
…albo zostawisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
Aż się uśmiechnęłam sama do siebie, uwielbiałam muminki. Dzięki za miłe wspomnienia. Swoją drogą świetne pieluszki macie.
Uwielbiam Muminki i chcę takiego Bobka!!!
Aż mi się dzieciństwo przypomniało, kiedy czytałam ten tekst. Uwielbiałam Muminki:)
Wstyd przyznać ale nasze dzieci nigdy nie oglądały Muminków. Muszę im puścić bo bajka jest przecież cudowna.
Muminki wymiatają Trzy pierwsze książki widoczne na Twoim stosie umilały mi ostatnie tygodnie ciąży Koniecznie daj znać jak książki dla dorosłych!
Całe szczęście, że Tove Jansson nie sprzedała praw wizerunkowych Disneyowi
Skąd taka piękna koszulka?
To koszulka Lindex, którą Irka nosi już jako czwarte dziecko. Dostaliśmy ją lata temu po kuzynach moich dzieci z Finlandii, ale pod postem na fejsie dziewczyny pisały, że nadal można upolować podobne np. w second handach Tak więc trzymam kciuki za owocne łowy!
Ja jakoś nigdy nie przepadałam za Muminkami, ale chyba spróbuję zrobić próbę z moimi dziećmi. Od czego zacząć?
Jedna z moich ulubionych bajek dzieciństwa. Zawsze miałam sentyment do Buki.
a skąd Bobek ? widziałam na limango ale nie z różowym nosem
Tego na zdjęciu mój mąż kupił dla synka na lotnisku w Helsinkach. To było co najmniej 6-7 lat temu, więc pewnie teraz produkują je w innych kolorach