Ostatnio poleciłam Wam na blogu wiele wartościowych książek dla dzieci. Jednak nie samą literaturą dziecięcą człowiek żyje Tym razem chciałabym opowiedzieć Wam o książce skierowanej do dorosłych, która jest moim numerem jeden tej jesieni. Dorociński książka
„Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety” to zbiór wywiadów Marcina Dorocińskiego z pasjonatami, którzy zawodowo lub prywatnie zajmują się ochroną przyrody oraz badaniem i ratowaniem zwierząt – zarówno dzikich, jak i udomowionych.
Bardzo lubię Pana Marcina Dorocińskiego jako aktora, jednak nie obserwuję w sieci żadnych osób publicznych, ani gwiazd – z prostego powodu: z braku czasu (i z wyboru ). Tym bardziej pozytywnie zaskoczyła mnie informacja, że Pan Marcin Dorociński tak aktywnie działa na rzecz ochrony przyrody i od lat pomaga zwierzętom (między innymi ma dwa adoptowane psy, w tym jednego z poważnymi problemami). Czytając rozmowy zebrane w książce „Na ratunek” widać wyraźnie, że Pan Marcin siedzi w tym temacie naprawdę głęboko (tego nie da się udawać) i angażuje się w działania ochronne z przekonania i powołania, a nie dla poklasku. To się czuje w tych wywiadach!
W zbiorze „Na ratunek” znajdziecie następujące rozmowy:
- O ratowaniu rannych lub przypadkowo wybudzonych zimą jeży – to rozmowa z właścicielami Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Jeżurkowo”, Magdaleną Jaworską-Szwed i Oktawianem Szwed
- O fascynujących zwyczajach wilków i ich ochronie – rozmowa z dr hab. Sabiną Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”
- O leczeniu i rehabilitacji rannych ptaków – rozmowa z dr Agnieszką Czujkowską z „Ptasiego Azylu” w warszawskim ogrodzie zoologicznym
- O wyzwaniach związanych z ochroną żubra – rozmowa z prof. Rafałem Kowalczykiem z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży
- O certyfikatach MSC i świadomych zakupach – rozmowa z Anną Dębicką z Marine Stewardship Council
- O realiach adopcji zwierząt – rozmowa z Ireną Kowalczyk-Ornowską ze Schroniska w Korabiewicach
- O badaniach naukowych fascynujących, długowiecznych nietoperzy – rozmowa z dr Maciejem Fuszara z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku UKSW
- O ponadczasowych problemach związanych z pomaganiem zwierzętom – rozmowa z Łukaszem Balcerem z TOZ
- O potrzebie stworzenia Turnickiego Parku Narodowego i ochronie gatunkowej łosia – rozmowa z Pawłem Średzińskim z Fundacji „Dziedzictwo Przyrodnicze”
- O tym, jak globalne ocieplenie wpłynie na życie nas wszystkich – rozmowa z prof. Szymonem Malinowskim z Instytutu Geofizyki PAN
Wywiady zostały przeprowadzone bardzo profesjonalnie, ciekawie i dynamicznie. Jest tu jednocześnie mnóstwo merytorycznej wiedzy, ciekawostek, humoru oraz elementów zaskoczenia. Dowiecie się między innymi:
- Jak zaopiekować się rannym lub obudzonym w zimie jeżem?
- Co zrobić, gdy znajdziemy rannego ptaka?
- Jakie kontrowersje wiążą się z ochroną gatunkową wilka w Polsce?
- Pies czy wilk – który z nich jest lepszym ojcem?
- Dlaczego wilki regulują populacje dzikich ssaków kopytnych lepiej niż myśliwi?
- Jak i czym dokarmiać ptaki w mieście? (na pewno nie chlebem!)
- Dlaczego najlepsi wolontariusze to ci z uporządkowanym życiem osobistym?
- Jak wrażliwy jest ekosystem Puszczy Białowieskiej i dlaczego nie warto zmieniać jej w typowy las gospodarczy?
- Jak zachować się w lesie, gdy spotkamy rodzinę dzików, łosi lub jeleni?
- Co to jest certyfikat MSC i jak robić świadome zakupy?
- Kogo powiadomić, gdy znajdziemy na plaży fokę lub morświna?
- Jak wygląda dzień w schronisku dla zwierząt? Jak wspierać schroniska?
- Czym zajmuje się chiropterolog?
- Jakim cudem w mieście można usłyszeć nietoperza? (od wielu lat codziennie wieczorem słyszę je na Ursynowie, a latem zeszłego roku naszą sypialnię odwiedził mroczek posrebrzany! )
- Czy nietoperze naprawdę wplątują się we włosy i jak zachować się podczas bliskiego spotkania z nietoperzem?
- Jaka organizacja pomocy zwierzętom (druga najstarsza na świecie!) działa w Polsce i z jakimi ponadczasowymi problemami się mierzy?
- Jak działa Krajowa Komisja Etyczna do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach?
- Jak powstaje park narodowy i dlaczego to takie trudne?
- Czy naukowcy potrafią produkować chmury?
- Jakie są plusy i minusy energii atomowej?
- Na czym polega bańka informacyjna Google i Facebooka i jak ogranicza naszą wiedzę o świecie?
- Jak chronić klimat na małą i dużą skalę?
Z wywiadów znajdujących się w tej publikacji, największe wrażenie zrobiły na mnie te o wilkach i globalnym ociepleniu. Jeszcze na długo pozostaną w mojej pamięci. Ochrona środowiska potrafi być fascynująca! Zwłaszcza, gdy opowiadają o niej pasjonaci.
Na końcu książki znalazła się także otwierająca oczy rozmowa Marcina Dorocińskiego z prof. Szymonem Malinowskim z Instytutu Geofizyki PAN o tym, jak globalne ocieplenie wpłynie na życie każdego z nas. To temat bardzo mi bliski. Dbam na co dzień o środowisko i nawyki naszej rodziny, a od kilkunastu lat co miesiąc wspieram finansowo organizacje ekologiczne. Jestem mgr ochrony środowiska i przepracowałam prawie 9 lat w tej branży. W tym czasie miałam okazje poznać różne perspektywy: sektora rządowego, prywatnego oraz organizacji pozarządowych, więc rozumiem je i każdy problem traktuję wielowymiarowo.
O zmianach klimatycznych była mowa już w czasach moich studiów (w latach 2002-2008), a tak naprawdę dużo wcześniej: pierwsze wzmianki pojawiły się już w latach 60. XX wieku. Od tamtej pory bardzo dokładnie zbadano i udokumentowano to zjawisko i 97% naukowców na świecie jest zgodna co do tego, że globalne ocieplenie (w takim tempie, w jakim postępuje w ostatnich latach) jest efektem działalności człowieka. Dlatego bardzo martwi mnie fakt, że po tylu latach, zamiast pracować nad skuteczną strategią działania i konkretnymi rozwiązaniami, nadal stoimy w miejscu i dyskutujemy o tym, czy problem zmian klimatycznych z winy człowieka w ogóle istnieje.
W rozmowie z Marcinem Dorocińskim, profesor Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki PAN wyjaśnia, że globalne ocieplenie (i nasza bezczynność) może doprowadzić do zaniku świata – takiego, jaki znamy i jaki rozumiemy. Według naukowców w związku z ociepleniem klimatu grozi nam zderzenie się z dwoma tzw. granicami wzrostu. Przekroczenie pierwszej oznacza zanik biosfery, która stanowi podstawę piramidy naszych potrzeb. Zbudowaliśmy naszą cywilizację, infrastrukturę i całe życie w oparciu o ww. stabilne warunki, które panowały na Ziemi przez kilka tysięcy lat. Nasz gatunek wyewoluował w konkretnych warunkach klimatycznych, przy określonej ilości CO2 w powietrzu, określonym poziomie zakwaszenia oceanów itd. Jako gatunek ludzki jesteśmy w stanie istnieć tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Przekroczenie drugiej granicy to naruszenie tych warunków, podstaw istnienia naszej cywilizacji i (wcale nie tak delikatnej) równowagi, która zapewnia nam przetrwanie. Warto dodać, że planeta doskonale poradzi sobie bez gatunku ludzkiego, ale my nie poradzimy sobie bez planety, środowiska, wody pitnej i innych zasobów.
Dlatego gdy ignorujemy potrzebę ochrony środowiska (w tym klimatu) – to tak, jakbyśmy piłowali gałąź, na której siedzimy. Moim zdaniem „Na ratunek” to książka dla każdego, niezależnie od zainteresowań. To lektura, która przystępnie, ciekawie i na luzie uświadamia, że środowisko naturalne i gatunek ludzki stoją obecnie w obliczu poważnych zagrożeń. Książka „Na ratunek” alarmuje, ale też daje nadzieję. Przynajmniej ja pod wpływem tej lektury czuję przypływ energii, ciepło i nadzieję.
„Na ratunek.
Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety”
Marcin Dorociński
Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda, 350 stron
Premiera książki: 14.10.2019
Książkę w najniższej cenie znajdziecie >> TUTAJ
Sięgnijcie po książkę „Na ratunek” i dajcie znać jakie przemyślenia macie po jej lekturze. Planuję częściej pisać na blogu o ochronie środowiska i popularnych, ekologicznych mitach (wszystkie moje poprzednie wpisy na ten temat znajdziecie TUTAJ). Dlatego jeśli macie jakieś pytania lub zagadnienia, o których chcecie dowiedzieć się więcej – dajcie znać w komentarzu.
Dorociński książka
Udostępnij ten artykuł,
albo zostaw komentarz poniżej ↓
Miłego dnia
Partnerem wpisu jest Wydawnictwo Znak.
ŁAP DARMOWY EBOOK O MONTESSORI:
POZNAJ SKUTECZNE SPOSOBY NA WZMOCNIENIE ODPORNOŚCI:
Dorociński książka