Promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i nie tylko – to misja tego bloga! 🙂 Dlatego uwielbiamy polecać Wam najbardziej wartościowe, atrakcyjne i wciągające książki dla dzieci i młodzieży – takie jak te z dzisiejszego wpisu. książka o zjawiskach atmosferycznych dla dzieci
To cztery rewelacyjnie opracowane książki edukacyjne, które zachęcą do czytania nawet te dzieci, które nie przepadają czytaniem i dłuższymi formami. W książkach edukacyjnych fragmenty tekstu są krótkie i pełne naukowych ciekawostek. A ciekawe, barwne, estetyczne ilustracje urozmaicają lekturę, przyciągają wzrok, często są ciekawe lub zabawne. To dlatego takie książki często okazują się bardziej przystępne dla dzieci, którym czytanie długich fragmentów tekstu jeszcze sprawia trudność.
A poza tym… tematyka! Świat jest taki fascynujący, pełen niezwykłych zjawisk, że tematy do książek i albumów edukacyjnych pewnie nigdy się nie skończą 😉
„JAD. TOKSYCZNE SUBSTANCJE W ŚWIECIE ZWIERZĄT”
Tekst: Ico Romero
Ilustracje: Tania Garcia
Wydawnictwo Kropka
48 stron
5-8 lat
Książka dostępna >> TUTAJ
Doskonale opracowana książka o występujących w świecie zwierząt naturalnych truciznach, która wielokrotnie nasz zaskoczyła. Każdy z nas słyszał o jadowitych wężach, pająkach, mrówkach, meduzach i skorpionach… ale czy wiedzieliście, że niektóre gatunki ssaków i ptaków też posługują się jadem?
Kiedy jad służy do ataku, a kiedy do obrony?
Jak to się dzieje, że zwierzęta nie zatruwają się własnym jadem?
Jak do produkują?
To tylko część pytań, która zadają mi Romek i Irenka. Wszystkie odpowiedzi i znacznie więcej ciekawostek znajdziecie w tej książce.
Treść została doskonale opracowana – fragmenty tekstu są wyważone: krótkie, treściwe i nieprzegadane. Ilustracje zachwycają barwami i wzorami, są nowoczesne, a jednocześnie realistyczne.
Na końcu książki znajduje się rozdział o tym, jak działa antidotum i co można zrobić, aby walczyć ze skutkami zatrucia jadem. A ponadto lista 13 dodatkowych, zaskakujących faktów, dzięki którym czytelnicy mogą jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę.
W opisie na stronie wydawnictwa ten tytuł jest zalecany dla dzieci w wieku 6-8 lat, jednak jestem pewna, że zaciekawi też młodsze i starsze dzieci: od 5 do 12 lat.
Autorką tekstu jest Ico Romero Reyes, a ilustracje stworzyła Tania Garcia.
Co ciekawe, ta książka powstała w czasie epidemii i lockdownu, kiedy dwuletni synek Autorki przez długi czas nie mógł wychodzić z domu. Ico Romero Reyes przez wiele lat pracowała w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej, gdzie odpowiadała za jakość i wartość merytoryczną treści naukowych. Dedykowała tę książkę wszystkim dzieciom, które „musiały spędzić wieczność w zamknięciu”. Autorka ma nadzieję, że ta książka będzie przypominać o tym, jak ważny jest kontakt z naturą 🙂
„ŚWIAT MÓRZ I OCEANÓW”
Tekst i ilustracje: Dieter Braun
Wydawnictwo Kropka
96 stron
8-12 lat
Książka dostępna >> TUTAJ
Wiadomo, że to kwestia gustu, ale według mnie to najpiękniej zilustrowana książka spośród tych, które tu dziś pokazuję 🙂 Wyjątkowe zestawienia moich ulubionych, zgaszonych kolorów, delikatne linie, ciekawa perspektywa, spójność – tę książkę naprawdę ogląda się i czyta z ogromną przyjemnością.
Opowieść zaczyna się od spojrzenia na naszą „błękitną planetę” z perspektywy kosmosu. Ta książka pokazuje nie tylko różnorodność biologiczną i fascynujące stworzenia żyjące w słonych zbiornikach wodnych, ale wyjaśnia również wiele zjawisk i zagadnień:
- Czym różni się morze od oceanu?
- Jak powstają odpływy i przypływy?
- Jakie są rodzaje desek surfingowych? 🙂
- Kto zaprojektował najbardziej znane wieże ratowników?
- Jakie są metody nurkowania?
- Na czym polega praca na morzu?
- Czy Morze Martwe to morze czy jezioro?
- Dlaczego odpady są tak groźne dla mórz i oceanów?
Ja również podczas lektury razem z dziećmi, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, na przykład co to są watty albo australijski cud natury „Twelve Apostles”. To jeden z powodów, dlaczego kolekcjonuję książki dla dzieci bez opamiętania – czytamy razem codziennie wieczorem, a w weekendy również w ciągu dnia i dla mnie to taka sama frajda jak dla Romka i Irenki.
Ta książka jest zalecana dla dzieci w wieku 8-12 lat, ale sześcioletnia Irenka też bardzo ją lubi, więc jeśli macie w domu małych przyrodników, to można próbować parę lat wcześniej 🙂
„CO WSTRZĄSA ZIEMIĄ?”
Tekst: Robin Jacobs
Ilustracje: Sophie Williams
Wydawnictwo Kropka
96 stron
5-8 lat
Książka dostępna >> TUTAJ
Ten tytuł jest znacznie grubszy od dwóch poprzednich (96 stron), ale czyta się błyskawicznie – ma dużą czcionkę i komiksowe ilustracje, uwielbiane przez dzieci. To książka o różnych zjawiskach atmosferycznych, sejsmicznych i katastrofach. Kolejne rozdziały dotyczą zjawisk takich jak: katastrofy geologiczne, trzęsienia ziemi, tsunami, wulkany, lawiny śnieżne, katastrofy meteorologiczne, cyklony tropikalne, tornada, śnieżyce i burze gradowe, pożary, zmiany klimatu i katastrofy naturalne.
Znajdziecie tu odpowiedzi na setki trudnych pytań zadawanych przez dociekliwe dzieci. A także instrukcje i wskazówki, jak prawidłowo zachowywać się podczas takiego kataklizmu, aby chronić swoje życie. Oby nigdy nikogo z Was to nie spotkało, ale zawsze lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć 😉 Bardzo ciekawa, pouczająca pozycja, która zachwyci małych odkrywców. W książce znajduje się wiele ciekawych schematów i map świata, a na końcu umieszczono indeks najważniejszych pojęć.
Polecam dla dzieci w wieku 5-12 lat.
„Britannica. Nowa encyklopedia dla dzieci”
Opracowanie: Christopher Lloyd i ponad 70 ekspertów
Ilustracje: Marc Ruffle, Jack Tite
Wydawnictwo Kropka
424 strony
9-12 lat
Książka dostępna >> TUTAJ
Zachwycająca, grubaśna kniga, którą można przeglądać przez długie godziny (ma aż 424 strony!). Fantastyczne kompendium wiedzy o świecie i różnych dziedzinach nauki – książka została opracowana przez ponad 70 ekspertów specjalizujących się w różnych dziedzinach: zoologii, archeologii, neurobiologii, astronomii, historii i wielu innych.
Wydanie jest podzielone na 8 obszernych rozdziałów:
Wszechświat
Ziemia
Materia
Życie
Ludzie
Starożytność i Średniowiecze
Czasy nowożytne i współczesne
Dziś i jutro
To ogromna, przebogata dawka wiedzy, którą można czytać po kolei lub na wyrywki. Wspaniały pomysł na prezent, który z pewnością posłuży dziecku długie lata i pomoże w przygotowaniu niejednej szkolnej prezentacji i pracy domowej 😉
Kiedy byłam mała uwielbiałam przeglądać hasła i ryciny w Encyklopedii PWN moich rodziców. Tak internet na papierze 😉 Potem dostałam grubaśną książkę „ABC Przyrody w pytaniach i odpowiedziach”, którą mam do dziś.
Mam porównanie i widzę, że „Britannica. Nowa encyklopedia dla dzieci” to jeszcze wyższa półka – doskonale opracowana i zawierająca nowoczesną, aktualną wiedzę. Zachwyciła mnie, więc teraz polecam każdemu, bez względu na wiek.
książka o zjawiskach atmosferycznych dla dzieci
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
książka o zjawiskach atmosferycznych dla dzieci
Trzymajcie się!
Wpis we współpracy z Wydawnictwem Kropka.
Partner nie miał wpływu na wyrażane przez nas opinie.
książka o zjawiskach atmosferycznych dla dzieci
SPRAWDŹ CZY POTRZEBNY CI #PLASTEREKDLARODZICA
książka o zjawiskach atmosferycznych dla dzieci
3 komentarzy
Na stronie Encyklopedii na Empiku widzę serię komentarzy (wygląda na zorganizowaną akcję) oskarżających autorów o fałszowanie historii w aspekcie II wojny i Holokaustu. Rzeczywiście jest coś na rzeczy czy to tylko „za mało napisali o Polakach”?
Sprawdziłam, w całej książce na temat II WŚ są dosłownie 2 strony na 424 strony, więc trudno cokolwiek zafałszować 😉 Po prostu jest to dość okrojona wersja pod kątem dzieci, bez drastycznych zdjęć, ale jest mowa o Holocauście i jego ofiarach, o tym jak Hitler doszedł do władzy, o Blitzkrieg, czołgach i bombie atomowej. Sam wybuch wojny przestawiony jest z punktu widzenia Wielkiej Brytanii oraz świata – ataku Japonii na Chiny w 1937 r., więc może o to chodzi? Jednak to zrozumiałe, skoro to brytyjska książka.
Bardzo dziękuję za sprawdzenie!