Koraliki do prasowania to genialna zabawka, która wszechstronnie, pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. A kiedy szkraby wyćwiczą swoje umiejętności manualne i koncentrację na tyle, aby przez kilka(dziesiąt) minut samodzielnie zająć się tą precyzyjną pracą, rodzic ma szansę na chwilę błogiej ciszy Nasze dzieci (4 i 8 lat) są już dość ogarnięte, układają koraliki od 3 roku życia i wciąż są nimi zafascynowane, więc takie chwile zdarzają się u nas nader często!
W tym artykule znajdziesz podstawowe info o koralikach:
- listę korzyści dla rozwoju – naliczyłam ich co najmniej 12!
- instrukcję na czym to wszystko polega
Artykuł powstał we współpracy z Braun, autorem poradnika Naprasowanki na ubrania – instrukcja obsługi.
Gdybym miała wskazać, w co nasze dzieci bawią się najczęściej, byłyby to właśnie koraliki do prasowania, rysowanie, klocki Lego oraz dzikie zapasy i skakanie po naszym łóżku. Tylko w odwrotnej kolejności Koraliki są u nas hitem od wielu lat: w 2015 roku Romek zaczął chodzić do przedszkola Montessori, gdzie takie układanki były jedną z pomocy. Romek był nimi tak zafascynowany, że prędko zaopatrzyliśmy się w IKEA w ich zapas. Ta faza trwała przez całe przedszkole – pamiętam, że nawet w zerówce syn narzekał, że mogą układać z koralików tylko w wybrane dni, a on chciałby codziennie. Od września 2019 roku Irka chodzi do tego samego przedszkola, więc dziś mamy w domu całe stosy takich prasowanek.
JAK TO DZIAŁA?
INSTRUKCJA OBSŁUGI KORALIKÓW
Koraliki układa się na podkładkach z wypustkami, które mają kilka milimetrów (są niższe niż koralik, więc żelazko ich nie dotyka). W czasie układania warto zadbać o to, aby w pracy było jak najmniej przerw i wąskich elementów – wtedy „dzieło” będzie bardziej trwałe.
Są różne rodzaje podkładek: przezroczyste lub nie, z wypustkami ułożonymi pod kątem prostym lub po przekątnej. Podkładki mają też różne kształty. My lubimy te najprostsze, w kształcie figur geometrycznych – mam wrażenie, że są bardziej uniwersalne i uwalniają kreatywność w większym stopniu niż np. gotowe płytki w kształcie zwierzątek.
Koraliki dostępne na rynku mają ogromną gamę kolorów, można też trafić na koraliki z metalicznym połyskiem, brokatem, dwukolorowe, przezroczyste oraz świecące w ciemności.
My najczęściej korzystamy z koralików z IKEI lub Flying Tiger, ale wiem, że na przykład koraliki marki Hama są dostępne w trzech różnych rozmiarach dostosowanych do rozmiaru dłoni – od przedszkolaka do nastolatka
Nasze dzieci najbardziej lubią układać „z wyobraźni”, ale w sieci znajdziecie setki gotowych wzorów i pomysłów do druku. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „koraliki do prasowania wzory” lub „hama beads templates”. Dziecko może po prostu zerkać na wzór podczas układania lub umieścić wydrukowany wzór pod przezroczystą podkładką (podczas zakupu zestawu warto zwrócić uwagę, czy podkładka jest przezroczysta).
Na koniec prasujemy „dzieło” przez papier do pieczenia, pergamin lub kalkę techniczną (zwykle do zestawów są załączone specjalne arkusze). Leżące na płytce koraliki przykrywamy arkuszem i prasujemy do momentu, gdy będą płaskie i stopione z sąsiednimi. Delikatnie odklejamy pracę od płytki, odwracamy, prasujemy z drugiej strony i gotowe.
W przypadku dużych prac, warto na czas stygnięcia przycisnąć układankę czymś płaskim i ciężkim, aby się nie wygięła – u nas w tej roli planer PSC i ceramiczna miska z cebulą
My prasujemy koraliki na szybko na kuchennym blacie, bo nie chce nam się rozkładać deski Naszemu blatowi w kuchni i tak już niewiele jest w stanie zaszkodzić… Mój mąż na szczęście nie boi się żelazka i to on najczęściej prasuje prace dzieci.
Czy każdym żelazkiem można prasować koraliki? Tak. Nawet żelazko takie jak nasze (z generatorem pary) się do tego nadaje, tylko oczywiście nie korzystamy wtedy z wyrzutu pary. Żelazko jest małe, lekkie i wygodne, ma zaokrągloną stopę, a wyrzut pary bardzo się przydaje. Można prasować nim tradycyjnie lub pionowo, a prasowanie w pionie tak naprawdę to jedyny sposób, aby wyprasować na przykład plisowaną spódnicę
Poza tym ten model ma filtr do wody, więc można nalewać ją prosto z kranu – prasuję szybko albo wcale więc dla mnie to ogromne ułatwienie!
Jak koraliki do prasowania wpływają na rozwój dziecka?
Rozwój umiejętności manualnych
To umiejętności, które później bardzo przydają się w przedszkolu i szkole, między innymi podczas rysowania i pisania. W codziennym życiu też się przydają – pomagają opanować inne umiejętności, na przykład samodzielne zapinanie guzików lub wiązanie sznurówek.
Chwyt pęsetowy, koordynacja ręka-oko, mała motoryka, sensoryka – to wszystko dziecko ćwiczy podczas układania. Inne sposoby, również wspierające te obszary, to układanie koralików z pomocą pęsety lub specjalnego patyczka. Koraliki są dostępne w wielu przedszkolach (Montessori i nie tylko) jako materiał rozwojowy i ciekawa, kreatywna zabawa.
Te niepozorne układanki uczą dzieci naprawdę mega precyzyjnych ruchów: w trakcie układania koraliki nie trzymają się na swoich miejscach stabilnie, więc trzeba układać je bardzo ostrożnie i dokładnie. Jeden fałszywy ruch i sąsiednie koraliki się przewracają i wypadają ze swoich miejsc. Dla maluchów może być to frustrujące, ale jednocześnie jest to doskonała…
Nauka cierpliwości
…która przyda się każdemu przedszkolakowi. Rodzicowi też
Koncentracja
Nie ma wyjścia – aby wykonać tak precyzyjną pracę, dzieci muszą być maksymalnie skupione i precyzyjne, więc siłą rzeczy przy okazji ćwiczą również koncentrację.
Kreatywność
Z koralików można układać samodzielnie lub według wzoru. Nasza Irenka to wyjątkowo kreatywna i niezależna bestia i nawet gdy ma wzór, zawsze musi w nim coś zmienić. Mówi wtedy na przykład: „O, tutaj się nie posłuchałam intelnetu Zlobiłam papudze inny dzióbek”.
Nauka dopasowania kolorów
Dziecko może tworzyć prace harmonijne pod względem kolorystycznym lub wręcz przeciwnie – kontrastowe i wyraziste. Gama kolorystyczna koralików dostępnych na rynku jest ogromna: znajdziecie zarówno koraliki w czystych, żywych kolorach, jak i pastelowe, neonowe, z metalicznym połyskiem lub brokatem, dwukolorowe, przezroczyste, świecące w ciemności i tak dalej.
Pobudzanie wyobraźni
Pomimo, że układanki z koralików wyglądają jak zwykłe kolorowe „piksele”, dzieci są w stanie zobaczyć w nich dużo więcej i wymyślać niesamowite historie. Oto kilka wymyślonych na poczekaniu historii naszej Irenki:
- Dziadek chomik, który poszedł na spacer i walnął się nosem w ścianę…
- „Słoneczny kosmita” leciał przez kosmos, spotkał króla lwa i bawił się z nim berka, a promienie słońca tańczyły w jego grzywie
- Płatek śniegu leciał przez las i usłyszał płacz arbuza, który zgubił swoją rodzinę. Przytulił go i pocieszył i zaprowadził do domu, na farmę Jana Kostowskiego – kimkolwiek jest
Nauka symetrii
Geometryczne podkładki inspirują do symetrycznych układanek. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i nawet, gdy nie znają nawet słowa „symetria”, ani jego znaczenia, potrafią dostrzec symetryczne elementy w otaczającym je świecie i pracach plastycznych. Dokładnie tak było z naszą córką, a miała wtedy tylko 3 lata! Przez kilka miesięcy miała fazę na symetryczne układanki i kolorowanki, zabawę symetrią i przełamywanie jej innymi kolorami.
Kilka symetrycznych prac Irenki:
Konstrukcje i wyobraźnia przestrzenna
Romek (8 lat) jest już bardziej zaawansowany i projektuje układanki 3D składające się z kilku elementów. W zeszłym roku syn zbudował w ten sposób obrazek na podstawce – to była bardzo duża praca, syn mega się nad nią napracował, a później podarował swojej kochanej wychowawczyni Jak dobrze, że syn nie zna jeszcze znaczenia słowa „lizus”, hehe To takie urocze! Bardzo mnie to rozczuliło.
A to inna przestrzenna praca Romka – auto w przekroju (każda warstwa jest inna)
Błoga cisza – największa zaleta koralików
Koraliki mają jeszcze jedną ogromną zaletę z punktu widzenia rodzica – jest to BŁOGA CISZA w czasie, gdy totalnie skoncentrowane dziecko przez kilkadziesiąt minut układa swój misterny obrazek.
Bezpieczeństwo
Prasowanie – oczywiście tę część wykonuje rodzic, ale przy okazji to nauka bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Dzieci czekają (mniej lub bardziej (nie)cierpliwie), a rodzic w tym czasie może walnąć pogadankę o gorącym żelazku, poparzeniach i bezpieczeństwie. Regularnie im o tym przypominam, bo nasze dzieci z tych niecierpliwych
DLA MAŁYCH I DUŻYCH
Koraliki do prasowania to ponadczasowa zabawa. Tak jak wspomniałam, koraliki zachwyciły naszego syna ponad 5 lat temu i do dziś mu się nie znudziły. System kolorowych „pikseli” daje mnóstwo możliwości. Wiem, ze dla starszych dzieci organizowane są twórcze warsztaty, na których układają z koralików na przykład postaci z Minecrafta.
Prezenty i dekoracje
Spotkałam się z zarzutem, że koraliki do prasowania poza układaniem nie mają żadnego zastosowania, bo po skończonej zabawie trafiają na dno szuflady albo do śmietnika, a plastik jest nieekologiczny.
Owszem, koraliki to plastik, termoplastyczne tworzywo sztuczne. Jednak pocieszam się, że u nas te prace „żyją” o wiele dłużej niż papierowe rysunki. Większość rysunków, malowideł, origami i wyklejanek trafia niestety na makulaturę, bo nie jesteśmy w stanie ich wszystkich przechowywać (na pamiątkę wybieramy tylko te najbardziej charakterystyczne). Cały czas rozglądam się na rynku za koralikami z biodegradowalnego tworzywa i mam nadzieję, że wkrótce takie powstaną.
Poza tym ułożenie koralików zajmuje o wiele więcej czasu, niż rysunek – w przypadku dużych i skomplikowanych układanek dzieci robią to na raty, nawet przez kilka dni, więc po prostu jest ich mniej.
Dzieci są bardzo dumne ze swoich prasowanek i obdarowują nimi kogo popadnie albo ozdabiają nimi swój pokój. Babcie obdarowane takimi prezentami, również ich nie wyrzucają, tylko dumnie eksponują na półkach „dzieła” wnucząt.
Tak jak wspominałam, Romek i Irka najczęściej układają z wyobraźni, ale kiedy trafiłam w sieci na zestaw koralików z Pippi, kupiłam go z przyjemnością – chyba bardziej dla siebie, niż dla dzieci (zestaw jest dostępny tutaj). W zestawie są 2 przezroczyste płytki, 3 wzory i 2000 koralików w kolorach, które rzadko można znaleźć w innych zestawach.
W takich momentach widać różnice w charakterach naszych dzieci: Romek jest perfekcjonistą i lubi układać wszystko identycznie jak we wzorze. Irka jest bardziej niezależna i kreatywna, często ponosi ją wyobraźnia, musi coś pozmieniać według własnego uznania, a w połowie pracy stwierdza, że „wie lepiej” i nie będzie ślepo trzymać się wzoru!
Jakie jeszcze zalety mają koraliki do prasowania?
Na pewno jeszcze jakieś znajdziecie! Ja naliczyłam aż 12, ale nie wierzę, że wymieniłam w tekście wszystkie
Dajcie znać w komentarzu, czy Wasze dzieci lubią układać z koralików i jakie „dzieła” stworzyły.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis,
kliknij „Lubię to” lub podziel się tym wpisem
ze znajomymi na Facebooku
Miłego dnia!
koraliki do prasowania
Chcesz być na bieżąco?
Obserwuj nas na Instagramie:
koraliki do prasowania
3 komentarzy
Świetne są te koraliki! Nawet nie wiedziałam, że można coś takiego kupić
Zniszczyłam kiedyś takimi żelazko teściowej… Do dzisiaj mi wypomina
O rany, współczuję Ale jak do tego doszło? Prasowałaś bez papieru?