Nie robię noworocznych postanowień. Oczywiście mam plany na 2020 rok, ale nie są to jakieś ambitne zmiany nawyków, rewolucyjne postanowienia „od 1 stycznia” oraz obietnice, których trudno mi będzie dotrzymać 😉 Jednak mam jedno małe rodzicielskie postanowienie. Spisałam sobie na kartce i powiesiłam na lodówce słowa – kilka prostych zwrotów – które chcę częściej powtarzać dzieciom w 2020 roku. Znam ich moc i powtarzam je odkąd jestem mamą, jednak w nadchodzącym roku chcę to robić jeszcze częściej. W codziennej gonitwie i roztargnieniu czasem zapominamy o tym, co jest dużo ważniejsze niż uporządkowany plan dnia, punktualne położenie dzieci spać albo odrobione lekcje. jak mówić do dzieci
Poniżej lista 15 rzeczy, które warto powtarzać dzieciom w 2020 roku i zawsze! 🙂
Do kilku z nich dopisałam krótkie wyjaśnienie. Pozostałe nie wymagają komentarza <3
Zasługujesz na to, by traktować cię z szacunkiem.
Lubię z Tobą przebywać. Cieszę się, że jesteś, a ja jestem Twoją mamą / Twoim tatą.
Masz prawo wyrażać swoją złość i smutek. Nie ma złych uczuć, są tylko trudne.
Ja też czasem tak się czuję.
Zaufaj swoim uczuciom – każde z nich jest dla Ciebie ważnym sygnałem.
Zawsze możesz powiedzieć „nie”.
Uwielbiam cię dokładnie takiego, jakim jesteś. Kocham cię i w pełni akceptuję.
Jesteś dla mnie ważny.
Razem damy radę. Chętnie ci pomogę.
Mocno wspieram samodzielność Romka i Irenki, ale to jasne, że zdarzają się wyzwania i problemy, które ich przerastają. „Razem damy radę” – wielokrotnie miałam okazje przekonać się, że te słowa działają jak magiczne zaklęcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Każdy jest w czymś dobry.
Każdy popełnia błędy. Gdy coś Ci się nie uda, nadal jesteś mądry i wartościowy. Wiem, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy.
Romek w tym roku zaczął szkołę. To systemowa, państwowa szkoła, a wcześniej przez 4 lata syn chodził do przedszkola Montessori. Tak jak wiele dzieci, w niektórych dziedzinach Romek jest wybitny i powyżej przeciętnej, a w innych radzi sobie dużo gorzej od rówieśników, więc potrzebuje naszego wsparcia. Te słowa są bardzo pomocne.
Uwielbiam obserwować cię, gdy…
…rysujesz/ budujesz/ grasz/ jeździsz na rowerze (i tak dalej). Ten zwrot pomaga wybrnąć, gdy nie chcemy stosować pochwał, ani oceniania. Bo co powiedzieć, gdy dziecko pokazuje nam jeden ze swoich pierwszych rysunków ? 😉 Te słowa doceniają wysiłek, jakie dziecko wkłada w swoją pasję, sport lub prace plastyczne Sprawdzają się zawsze: niezależnie od tego, czy rysunek jest ładny czy brzydki, czy dziecko wygrało przy przegrało zawody. Niezależnie od tego czy dziecko jest zadowolone, czy rozczarowane, możemy w ten sposób je wspierać.
Podobne zwroty, których warto używać to: uwielbiam obserwować, gdy się śmiejesz / uwielbiam Cię słuchać, kiedy coś opowiadasz.
Ciągle uczę się czegoś od ciebie.
Dorośli też mogą się wiele nauczyć od dzieci. Warto, aby dzieci też o tym wiedziały! Aby budować u dziecka poczucie własnej wartości, zmniejszyć dystans i ogromną dysproporcję w hierarchii dorosły-dziecko.
Wiem, że jesteś mądry i dobry.
Wersja, którą od lat powtarzam Romkowi i Irence brzmi „Wiem, że masz mądrą główkę i dobre serduszko”. Pamiętam, aby powtarzać te słowa zawsze, gdy dzieci się pokłócą, pobiją, albo gdy coś im się nie uda i złoszczą się same na siebie.
Jesteś dla mnie radością.
Warto tłumaczyć dzieciom, że czasem jest nam trudno, mamy problemy i spięcia z dziećmi, ale to jednostkowe sytuacje. Jednak gdy spojrzymy szerzej, dzieci nie są dla rodziców problemem i utrapieniem, tylko radością i szczęściem. One muszą to wiedzieć!
Dlaczego regularne powtarzanie tych słów jest tak ważne?
Ponieważ to, co mówimy do dzieci – nasz komunikat, nasz głos – w przyszłości stanie się WEWNĘTRZNYM GŁOSEM DZIECKA. Ono będzie tak o sobie myślało, tak mówiło do samego siebie – w dzieciństwie, a prawdopodobnie również w życiu dorosłym. Uświadomienie sobie tego głęboko mnie poruszyło.
„Sposób, w jaki mówimy do naszych dzieci,
staje się ich wewnętrznym głosem.”
(Peggy O’Mara)
W ogromnej mierze to od nas zależy, czy nasze dziecko będzie dla samego siebie dobre, troskliwe i wyrozumiałe, czy krytyczne, surowe i obwiniające się. Więcej na ten temat dowiecie się z artykułu psychoterapeutki Anny Czarneckiej na portalu Dzieci Są Ważne.
Wewnętrzny głos
Mam dla Was te „magiczne” słowa i zwroty w formie listy do pobrania:
>> POBIERZ <<
Oczywiście jest znacznie więcej zwrotów, których warto używać. Najważniejsze to:
- Kocham Cię
- Przepraszam / dziękuję / proszę
- Jak Ci mogę pomóc?
- Chcesz się przytulić?
- Wierzę, że dasz sobie radę.
- Jak się z tym czujesz?
- Słyszę Cię i rozumiem.
- Liczę się z Twoim zdaniem.
- Ale się napracowałeś/aś!
- Najważniejsze, żebyś to Ty był z siebie dumny / była z siebie dumna.
…ale te akurat słychać u nas codziennie, a na liście umieściłam zwroty, których chcę używać częściej 🙂
Jeśli spodobał Wam się dzisiejszy wpis, pobierzcie listę, wydrukujcie sobie, powieście na lodówce i stosujcie regularnie. Mówcie tak do dzieci, do męża, partnera i… do samych siebie! 🙂 Wierzę, że taki dobry wewnętrzny głos czyni cuda – zmienia nasz sposób postrzegania siebie i świata oraz nasze relacje z otoczeniem. Każdy i każda z nas na to zasługuje.
Udostępnij ten artykuł,
albo zostaw komentarz poniżej ↓
Miłego dnia!
jak mówić do dzieci
POBIERZ TUTAJ DARMOWY EBOOK O MONTESSORI:
jak mówić do dzieci
Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:
jak mówić do dzieci
PRZECZYTAJ WIĘCEJ O RODZICIELSTWIE BLISKOŚCI: