Norwegia, Szwecja, Dania… a Finlandia i Islandia? Czy to również Skandynawia?
Wspominałam o tym kiedyś tutaj (KLIK), ale postanowiłam uporządkować tę wiedzę w odrębnym poście. Niniejszy wpis to taki podręczny, asekuracyjny glosariusz, do którego będę odsyłać w razie wątpliwości 🙂 Często będę poruszać na blogu tematykę krajów skandynawskich, więc wyjaśniam raz a dobrze:
• pod względem geograficznym kraje skandynawskie to wyłącznie Norwegia, Szwecja, Dania, czyli kraje leżące na Półwyspie Skandynawskim, Półwyspie Jutlandzkim i archipelagu rozrzuconych pomiędzy nimi wysp.
• pod względem etnograficznym z mieszkańcami Skandynawii spokrewnieni są również mieszkańcy Islandii. Języki używane w czterech ww. krajach należą do grupy skandynawskiej języków germańskich.
• pod względem kulturowym i historycznym do krajów skandynawskich zaliczyć można również Finlandię. Jednak pod względem etnograficznym Finowie nie są spokrewnieni z pozostałymi mieszkańcami Skandynawii – język fiński należy do podrodziny języków ugrofińskich (tak jak język estoński, a także węgierski).
Jeśli chcemy być super-hiper dokładni, warto wspomnieć jeszcze o Radzie Nordyckiej i przytoczyć definicję „krajów nordyckich”. Są to kraje należące do ww. Rady, w tym: Finlandia, Islandia, trzy kraje stricte skandynawskie (Norwegia, Szwecja, Dania), a także terytoria autonomiczne z nimi związane: Grenlandia, Wyspy Owcze i Wyspy Alandzkie.
Macie ochotę zgłębić temat? 🙂 Jeśli tak, polecam książkę australijskiego historyka, Tony’ego Griffithsa, specjalizującego się krajach skandynawskich: „Skandynawia: wojna z trollami. Historia, kultura i artyści od czasów Napoleona do Stiega Larssona”.
Źródło mapy: Wikimedia Commons (CC)
2 komentarzy
Lubię i cenię sobie taką precyzję 😉 Dzięki za dawkę informacji, do tego w tak przejrzystej formie 🙂
Dzięki! Służę pomocą 🙂