Chcę Wam dziś pokazać serię edukacyjną o przyrodzie, w której ostatnio się zaczytujemy książki edukacyjne dla 8 latka
Nasze dzieci mają ogromną wiedzę o przyrodzie, a pomimo to znalazły tu mnóstwo nowych ciekawostek. To seria „CO I JAK?” Wydawnictwa Wilga, autorstwa Marty Krzemińskiej, z ilustracjami Kamili Loskot.
Polecam tę serię dla dzieci w wieku 4-10 lat – jest dość uniwersalna, napisana bardzo przystępnym językiem, więc młodsze dzieci poszerzą swoje słownictwo i zaczną zdobywać wiedzę o przyrodzie, a starsze dzieci mogą już czytać poszczególne części samodzielnie i szukać nowych informacji. Obecnie dostępne są trzy części – zobaczcie jak wyglądają w środku:
„JAK ZWIERZĘTA ROZMAWIAJĄ?”
Tekst: Marta Krzemińska
Ilustracje: Kamila Loskot
Wydawnictwo Wilga
48 stron
Wiek 4-10 lat
Książka dostępna TUTAJ
Świetnie usystematyzowana i atrakcyjnie podana wiedza na temat wyjątkowo różnorodnych sposobów komunikacji ze świata zwierząt. Znajdziecie tu rozdziały na temat czterech podstawowych sposobów komunikacji w świecie zwierząt:
Głos i inne dźwięki
Sygnały zapachowe
Wygląd i ubarwienie
Mowa ciała
Ta seria pomoże Wam też udzielić odpowiedzi na setki trudnych pytań, które zadają kilkulatki
Podczas lektury dzieci dowiedzą się między innymi:
- Czy wszystkie zwierzęta mają uszy?
- Dlaczego królik tupie?
- Po co wąż syczy?
- Co to jest mimikra?
- Jak działa echolokacja?
- Co to są infradźwięki i ultradźwięki?
- Czy rośliny mogą rozmawiać ze zwierzętami?
- Co to jest ubarwienie ochronne i ostrzegawcze? W jaki sposób służą do komunikacji?
Wszystkie przykłady są świetnie dobrane – na przykład dowiadujemy się, że zwierzęta wydają dźwięki nie tylko własnym głosem, ale także przy pomocy ogona (bóbr), nóg i pokryw skrzydeł (koniki polne, pasikoniki i świerszcze), skrzydeł (owady), nóg (królik), ogona z grzechotką (wąż grzechotnik) oraz dziobem, lecz bez użycia strun głosowych (bocian). Pozostałe rozdziały i ciekawostki to: narządy wzmacniające głos, śpiew ptaków, odgłosy zwierząt niesłyszalne dla ludzi, komunikacja za pomocą zapachów (oznaczanie terytorium, ślady zapachowe, odstraszanie i obrona zapachem, przywabianie partnera), taniec w świecie zwierząt, ubarwienie ochronne, ostrzegawcze, mimikra i dymorfizm płciowy i inne.
Na końcu każdej części znajduje się podsumowanie z najważniejszymi informacjami.
Bardzo podobają mi się ilustracje Kamili Loskot. Świetna kreska i czyste barwy, które znam już od dawna z charakterystycznych grafik Balansdog oraz Natuli Dzieci Są Ważne.
„DLACZEGO SŁOŃCE ŚWIECI?”
Tekst: Marta Krzemińska
Ilustracje: Kamila Loskot
Wydawnictwo Wilga
48 stron
Wiek 4-10 lat
Książka dostępna TUTAJ
Nasze dzieci od paru lat interesują się Układem Słonecznym i kosmosem, więc ta książka to strzał w dziesiątkę. Wyjaśnienie dlaczego Słońce świeci, jak powstało i jak jest zbudowane to tylko jedno z wielu zagadnień wyjaśnionych w tej książce. Inne tematy to siła grawitacji, pory roku, inne słońca we Wszechświecie, sondy kosmiczne, wiatr słoneczny, zaćmienie Słońca i Księżyca, zorze polarne, dni i noce polarne, warstwa ozonowa, promieniowanie UV, tęcza, panele i kolektory słoneczne, strefy klimatyczne i zamieszkujące je zwierzęta oraz wpływ Słońca na życie na Ziemi.
Ta książka również pomoże Wam odpowiedzieć na wiele „trudnych” pytań
- Kiedy powstało Słońce?
- Po co nam filtr w okularach?
- Jak szybkie są promienie słoneczne?
- Jak działa zegar słoneczny?
- Po co nam witamina D?
- Jak powstaje zorza polarna?
- Czy Słońce czasem wybucha?
- … i wiele innych ciekawostek.
„DLACZEGO ROŚLINY ROSNĄ?”
Tekst: Marta Krzemińska
Ilustracje: Kamila Loskot
Wydawnictwo Wilga
48 stron
Wiek 4-10 lat
Książka dostępna TUTAJ
Część pt. „Dlaczego rośliny rosną?” najbardziej z całej serii przypomina mi podręcznik do biologii – lecz podany w znacznie ciekawszej i ładniejszej formie Znajdziecie tu przekroje ilustrujące komórkę rośliny, budowę liści, łodygi, korzeni, nasion, kwiatów, owoców oraz proces kiełkowania. Dzieci dowiedzą się czym różnią się rośliny nagonasienne od okrytonasiennych, a owoce od warzyw, na czym polega zapylenie, jakie są różne rodzaje łodyg i korzeni, jak rozmnażają się rośliny, a także jak można w ramach eksperymentu zafarbować kwiaty. Poznają też rośliny mięsożerne, pasożytnicze, półpasożytnicze, wodne, a także liście spichrzowe oraz kształty liści różnych gatunków drzew, roślin zielnych, mchów i paproci. Są tu też roślinni rekordziści oraz wyjątkowe rośliny: dziwidło olbrzymie, lodoicja seszelska, raflezja, durian, sekwoje i najstarsze drzewo świata rosnące w Szwecji
W tej części na końcu również znajduje się podsumowanie najważniejszych informacji oraz pytania-zagadki, dzięki którym możemy sprawdzić ile dziecko zrozumiało o zapamiętało podczas lektury:
- Które roślina ma największe kwiaty?
- Czy ptaki pomagają roślinom rosnąć?
- Po co roślinom dwutlenek węgla?
- Czy rośliny jedzą mięso?
- Co to jest chlorofil?
- Czym różnią się rośliny okrytonasienne i nagonasienne?
Bardzo polecam Wam wszystkie książki z serii „Co i jak?”. Jest jeszcze jedna część: „Dlaczego deszcz pada?” obecnie niedostępna, czekamy na dodruk
Napiszcie w komentarzu czym interesują się Wasze dzieci – jeśli znajdę wartościowe, ciekawe i pięknie wydane książki na ten temat, na pewno pokażę je na blogu lub Instagramie.
Trzymajcie się!
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
książki edukacyjne dla 8 latka
ZOBACZ TEŻ:
4 komentarzy
Zamówione dwie części, choć najfajniejsza o roślinach już w Empiku była wyprzedana
Część “Dlaczego deszcz pada” jest już dostępna
Świetnie W chwili publikacji tej recenzji była dostępna tylko stacjonarnie w Empiku.
Uwielbiam twoje posty na temat książek dla dzieci. Zawsze fajnie je wybierasz. Już kiedyś kupiłam z twojego polecenia książki dla moich maluchów i ja jak i one były bardzo zadowolona. Myślę, że kupię i te, takie książki edukacyjne są wspaniałe dla takich mniejszych dzieci