SONY DSC
Dzięki tej książce Twoja rodzina inaczej spojrzy na owoce i warzywa, a Twoje dziecko już nigdy nie będzie takie samo…

„Przekroje. Owoce i warzywa” Agnieszki Sowińskiej to książka, która pomoże Waszym dzieciakom zaprzyjaźnić się z wszelką zieleniną. A jeśli nie zaprzyjaźnić, to przynajmniej oswoić A jeśli nie oswoić, to przynajmniej wtłoczyć do głów nieco starszych dzieci, że owoce i warzywa to samo zdrowie, błonnik, białko, witaminy i inne sympatyczne, kolorowe stworki.

SONY DSC

Ilustracje są kapitalne: pełne detali i ciekawostek, które nasz trzylatek może zgłębiać przez kilkadziesiąt minut… o ile wcześniej się wybiega
Jakość okładki, papieru i druku również jest na najwyższym poziomie. Kolory są bardzo soczyste, co nie każdemu odpowiada, jednak moim zdaniem w książce o owocach i warzywach takie właśnie powinny być! Dlaczego? Jak wiecie zamieszczam na blogu sporo przepisów kulinarnych. W swoim czasie próbowałam nakładać filtry na zdjęcia potraw i nie wygląda to dobrze – ośrodek głodu w mózgu człowieka reaguje prawidłowo wyłącznie na jedzenie, które prezentuje się zdrowo, świeżo i kolorowo.

SONY DSC

Bohaterowie książki to składniki odżywcze „zamieszkujące” polskie warzywa i owoce. Ilustracje przedstawiają przekroje przez ich domy, w których bohaterowie wykonują czynności odpowiadające ich funkcjom w przyrodzie: sulforafan, witamina E i garbniki dzielnie polują na wolne rodniki, potas pluska się w wodzie, a witamina C naprawia co popadnie.
Ponadto na ilustracjach grasują zwierzęta, które można spotkać w ogrodzie: krety, dżdżownice, biedronki, ślimaki, motyle i inne dobro.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

W sesji gościnnie wystąpiły:
główka eko-kapusty z kooperatywy spożywczej
oraz pomidory, ogórki i cukinie z warzywnika mojej Cioci :)


W pracy zawodowej zajmuję się między innymi sprawdzaniem publikacji edukacyjnych pod względem merytorycznym. A że zboczenie zawodowe nie daje się tak łatwo wykrzewić, tym razem również zapaliła mi się czerwona lampka: czy mieszkańcy domów zostali prawidłowo zakwaterowani? Czy magnez nie koczuje w śliwce nielegalnie, niczym sprytny squatters? Może jego miejsce na kanapie powinien zająć jod lub kwas foliowy? 

Aby rozwiać wątpliwości i podejrzenia, sprawdziłam wartości odżywcze poszczególnych warzyw i owoców. Odetchnęłam z ulgą… Bohaterowie zostali zakwaterowani poprawnie. Jednak nie uwzględniono wszystkich lokatorów. I tak we wspomnianej śliwce zamieszkuje witamina B, magnez i pektyna, natomiast zabrakło im współlokatorów w osobach: witaminy A, C i E, potasu, żelaza, wapnia, fosforu oraz antyoksydantów. Prawdopodobnie ze względów praktycznych – to byłby niezły tłok!
Nie udało mi się również znaleźć klucza, który autorka przyjęła podczas wyboru lokatorów (na przykład 3 składniki, których jest najwięcej pod względem ich masy).  

Jednak jestem pewna, że Waszym dzieciom ten problem nie będzie spędzał snu z powiek!
Książka może okazać się pomocna w przekonaniu niejadków, że owoce i warzywa są bardzo ciekawym i wartościowym pokarmem. Jeśli planujecie pogadanki na temat zdrowego odżywiania, ta książka będzie dla Was niezastąpioną pomocą.
Co sprytniejsze bestie mogą wprawdzie oświadczyć, że „nie będą przecież zjadać tych miłych ludzików” Jednak jestem pewna, że słyszeliście z ust Waszych rezolutnych dzieci już niejeden argument w ten deseń i świetnie dacie sobie radę w tej dyskusji


Książkę Przekroje” możecie zakupić TUTAJ za kilkanaście złotychTo pozycja zdecydowanie godna polecenia. Jak Wam się podoba?
A może znacie podobne wydawnictwa stworzone z myślą o niejadkach? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. Dzięki!
Miłego dnia!
.Renia-podpis

.


Jeśli spodobał Ci się ten tekst, podziel się nim ze znajomymi, klikając niebieski guziczek poniżej 
Dziękuję!


Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline