Jakie pieluszki dla alergika, skóry wrażliwej i atopowej?


Co warto wiedzieć o mało znanych na polskim rynku pieluszkach Muumi Baby?
Przez miesiąc testowaliśmy, czy to faktycznie Mercedes wśród pieluszek jednorazowychBEZ CHLORU

Na rynku jest sporo pieluszek z oznaczeniem „sensitive”, zalecanych dla maluchów z problemami skórnymi takimi jak alergia lub AZS (atopowe zapalenie skóry). Zawierają one substancje nawilżające lub zapachowe o łagodniejszym składzie lub są ich całkowicie pozbawione.

I wszystko fajnie, ale gdy się im przyjrzymy, okazuje się, że wszystkie, jak jeden mąż, są bielone chlorem. Chlor jest wykorzystywany w procesie bielenia celulozy i pozostaje w pieluszkach w śladowych ilościach, ale w przypadku skóry z problemami nawet takie ilości mogą powodować podrażnienia.

Podobnie zresztą jest w przypadku artykułów higienicznych dla kobiet. Coraz więcej kobiet rezygnuje z tradycyjnych, bielonych chlorem podpasek i tamponów, na rzecz zdrowszych, bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych rozwiązań.

Dlatego super fajną sprawą jest fakt, że w procesie produkcji pieluszek Muumi Baby w ogóle nie stosuje się chloru – ani do bielenia celulozy, ani w żadnym innym celu. Ponadto producent zrezygnował z jakichkolwiek substancji nawilżających, konserwujących lub zapachowych, ponieważ każda z tych substancji może mieć działanie alergizujące.


CERTYFIKATY

Federacja Ds. Astmy i Alergii

Walory hipoalergiczne pieluszek Muumi Baby i pieluchomajtek Muumi Walkers są regularnie sprawdzane przez fińską Federację Ds. Astmy i Alergii (Allergy and Asthma Federation). Ponadto organizacja ta uczestniczy w opracowywaniu nowych produktów.

Certyfikat Nordic Swan Ecolabel

Muumi Baby i Muumi Walkers posiadają certyfikat Nordic Swan Ecolabel – skandynawski system certyfikacji ekologicznej o kryteriach wyższych niż EU Ecolabel, czyli „zwykły” certyfikat stosowany w Europie. Takie oznaczenie mogą otrzymać wyłącznie produkty, których cały proces wytwarzania (od wyboru surowca do utylizacji produktu) następuje z poszanowaniem środowiska naturalnego. Produkty oznaczone w ten sposób nie mogą zawierać żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia korzystających z nich osób, ani dla środowiska naturalnego. Certyfikat Nordic Swan Ecolabel gwarantuje, że produkt jest ekologiczny i ma wysoki standard jakości.BRAK ODPARZEŃ I PODRAŻNIEŃ

Kiedy Irka jest w domu, korzystamy przede wszystkim z pieluszek wielorazowych (otulacz PUL + tetra). Jednorazówki zakładamy przed wyjściem z domu i na noc. Testowaliśmy marki z różnych półek cenowych i w przypadku każdej z nich zdarzały się jakieś mniejsze lub większe podrażnienia. Kiedy przez miniony miesiąc testowaliśmy pieluszki Muumi Baby i pieluchomajtki Muumi Walkers, skóra Irki ani raz nie była podrażniona ani odparzona.

Kiedy w tym wpisie, zapowiedziałam, że będziemy testować pieluszki Muumi Baby, kilka z Was napisało w komentarzach, że ich używacie i bardzo je sobie chwalicie. Zyskałam więc pewność, że nie będzie kwasu Dziękuję!


PIELUCHOMAJTKI
KIEDY? PO CO? DLA KOGO?

Nigdy nie zakładałam dzieciom pieluchomajtek i byłam do nich sceptycznie nastawiona. Nie miałam pojęcia po co ktoś coś takiego wymyślił. Ale kiedy w końcu spróbowałam… zapałałam do nich niespodziewaną miłością
Pieluchomajtki Muumi Walkers są naprawdę mega wygodne, miękkie, elastyczne i przyjemne w obsłudze. Nie spodziewałam się tego!

Pieluchomajtki doskonale sprawdzą się u dzieci, które:
• nie lubią przewijania na leżąco (często tak jest z dzieciakami, które właśnie nauczyły się chodzić!)
• LUB które kilka, kilkanaście (lub kilkadziesiąt? ) razy dziennie są wysadzane na nocnik. Pieluchomajtki są wówczas o niebo wygodniejsze niż zabawa z pieluchą zapinaną na rzepy.

Pieluchomajtki wydawały mi się niepraktyczne między innymi ze względu na utrudnione przewijanie w sytuacji, gdy w pieluszce wyląduje kupa. Jednak okazało się, że jest na to rozwiązanie: przy odrobinie wysiłku można rozerwać boczne gumki, aby nie ubrudzić nóg dziecka podczas zsuwania pieluchy (przepraszam za szczegóły, ale trudno ich uniknąć pisząc o pieluszkach ). Jednocześnie gumki są na tyle mocne i elastyczne, że na pewno nie pękną podczas dziecięcego brykania.


Wygodny plasterek pomocny w zwinięciu zużytych pieluchomajtek Muumi Walkers.


ELASTYCZNOŚĆ I WYTRZYMAŁOŚĆ

W przypadku tańszych pieluszek, w każdej paczce trafiały nam się 2-3 sztuki, których rzepy urwały się podczas przewijania. W przypadku pieluch Muumi Baby ani raz nam się to nie zdarzyło. Na próbę poddałam rzepy testowi wytrzymałości i musiałam ciągnąć naprawdę z całej siły, aby oderwać je od pieluszki.SZCZELNOŚĆ

Pieluszki i pieluchomajtki Muumi Baby testowaliśmy w warunkach bojowych: dzień i noc, w domu, na plac zabaw, w podróży samochodem, metrem, autobusem, a nawet podczas lotu samolotem do Sztokholmu! I żadnych przecieków! A wcześniej zdarzało się to regularnie, zarówno w pieluchach wielorazowych, jak i popularnych jednorazówkach.
Nie dostrzegam w tym żadnej „magii” i nie próbuję naginać rzeczywistości. Być może po prostu mieliśmy szczęście? Nie twierdzę, że przeciek w Muumi Baby NIGDY się nie zdarzy. Jednak obstawiam, że produkty te są wyjątkowo szczelne dzięki dobremu dopasowaniu, miękkości i odpowiedniej konstrukcji.


DOPASOWANIE

Kojarzycie te zabezpieczające falbanki pieluchy przy nóżkach? W pieluchach innych marek po przewinięciu dziecka zawsze musiałam je dodatkowo wywijać i naciągać na pupę. Wydawało mi się, że to jest okej. Że falbanki powinny być sztywne, aby dobrze zabezpieczały zawartość pieluchy.

Myliłam się! Okazało się, że miękkie falbanki Muumi Baby układają się o wiele lepiej i doskonale dopasowują do małej pupy. Pieluchy, a zwłaszcza pieluchomajtki Muumi Walkers, można śmiało porównać do miękkiego bawełnianego ubranka.


WYGLĄD

Wygląd pieluszek to jedna z mniej istotnych cech, ale postacie z Muminków na każdej pieluszce stanowią bardzo miły akcent.ZAPACH

Testując pieluszki nie da się uniknąć tego tematu, ale postaram się opisać go tak, aby nawet wrażliwe osoby nie marszczyły nosa
Rodzice często narzekają, że popularne marki pieluch wydzielają silną „chemiczną” woń, która staje się jeszcze bardziej intensywna, gdy pieluszka jest pełna. Pieluszki i pieluchomajtki Muumi Baby nie zawierają żadnych dodatków i dzięki temu prawie nie mają zapachu. Co najwyżej delikatny zapach, który mogłabym porównać do ozonu (co prawdopodobnie wynika z zastosowania tlenu zamiast chloru w procesie bielenia).
A gdy pieluszka jest pełna… pachnie po prostu tym, co „wyprodukowało” dziecko


CHŁONNOŚĆ

Szczelność (wynikająca z dopasowania) oraz chłonność to najważniejsze cechy pieluch. A że Romek uwielbia wszelkiej maści eksperymenty, podczas drzemki Irki postanowiliśmy sprawdzić jak „działa” taka pielucha.
Czy Was też fascynowały w dzieciństwie te wszystkie telewizyjne reklamy pieluch i podpasek z gwoździem programu w postaci niebieskiego płynu?Na jeden z długich zimowych wieczorów polecam Wam zabawę w domowe laboratorium. Niebieski płyn można wykonać metodą DIY, zabarwiając wodę kawałkiem bibuły. Potem odmierzamy płyn w miarce kuchennej i sprawdzamy, ile wchłonie pieluszka. Voila!Ponieważ nasz syn robi wszystko na maksa, podczas eksperymentu „jakoś tak zadrżała mu ręka” i wlał do pieluchy aż 400 ml wody (w rzeczywistości pielucha Irki nigdy nie jest aż tak pełna i ciężka). Nawet przy takim napełnieniu, gdy przycisnęłam do pieluszki ręcznik papierowy i przytrzymałam go przez dłuższą chwilę, był leciutko wilgotny.Wniosek: pieluszki Muumi Baby bardzo dobrze chronią pupę dziecka przed wilgocią. To ważne, bo wilgotna skóra łatwiej ulega podrażnieniom i odparzeniom. Mam wrażenie, że córce bardziej przeszkadza ciężka, niewygodna pielucha majtająca się między nóżkami, niż wilgoć jako taka.


CO JEST W ŚRODKU?

Wewnątrz pieluszki znajduje się chłonny granulat, podobnie jak w pieluchach innych marek. Różnica polega na tym, że to celuloza bielona tlenem (a nie chlorem). Ponadto pieluszki i pieluchomajtki tej marki nie zawierają alergenów, lateksu, formaldehydu czy ftalanów.
Co istotne, Muumi Baby i Muumi Walkers są w całości produkowane w Finlandii. Głównym materiałem jest wysokiej jakości celuloza pochodząca z certyfikowanych fińskich lasów.EKOLOGIA

Pieluszki Muumi Baby są przyjazne środowisku – na tyle, na ile mogą takimi być produkty jednorazowe – ze względu na brak wyżej wspomnianych szkodliwych substancji (zarówno na etapie produkcji, jak i w produkcie końcowym), wykorzystanie certyfikowanych surowców oraz szybką biodegradację.
Opakowania pieluszek również są w 100% biodegradowalne. Ponadto do produkcji pieluch wykorzystywana jest energia z elektrowni wodnych, a cały proces produkcji nie generuje szkodliwych odpadów. Odpadów produkcyjnych (pozostałości z procesu produkcji) jest niewiele i są one poddawane są recyklingowi lub przekazane do spalarni odpadów w celu wytworzenia energii.


PIELUSZKI W PODRÓŻY

Pieluszki Muumi Baby pod koniec listopada poleciały z nami do Sztokholmu.

Przeczytaj: >> Sztokholm oczami dziecka

Pomimo, że mieliśmy sporo bagażu udało nam się poupychać w zakamarkach zapas pieluszek na cały weekend. Fajna sprawa, że pieluszki Muumi Baby są składane „na trzy”, a nie „na dwa” jak pieluszki innych marek, dzięki czemu są wyjątkowo kompaktowe. Wydawałoby się, że to drobiazg, ale w praktyce ma duże znaczenie. Szwecja tania nie jest, więc cieszę się, że nie musieliśmy kupować pieluch na miejscu.


ROZMIARY

Pieluszki Muumi Baby 2-24 kg (rozmiary od 1 do 6)
Pieluchomajtki Muumi Walkers 7-26 kg (rozmiary od 5 do 7).W przypadku dzieci takich jak Irka (dużych i z okrągłym brzuszkiem ) lepiej wybrać pieluchomajtki o jeden rozmiar większe od pieluszek. Irka nosi pieluchy w rozmiarze 5, a pieluchomajtki w rozmiarze 6.


CENA

Opakowanie pieluch lub pieluchomajtek: 33-83 zł
(w zależności od rozmiaru i liczby pieluszek w opakowaniu)

Muumi Baby nie należą do najtańszych, ale cena jest tu wypadkową użytych materiałów i procesu produkcji. Biorąc pod uwagę tę wysoką jakość i cechy, które przetestowałam powyżej, rozumiem z czego wynika taka, a nie inna cena.

Poza tym w przypadku najtańszych pieluch oszczędność jest pozorna, bo mniej chłonne pieluchy trzeba po prostu częściej wymieniać. Jeśli chodzi o częstotliwość wymiany pieluch, to są dwie szkoły: przewijanie po każdym siku lub czekanie do momentu, kiedy pielucha pęka w szwach. Ja należę do tej pierwszej szkoły, bo zawsze mam wizję bakterii rozmnażających się na potęgę tuż obok wrażliwych okolic dziecięcego ciałka Obecnie Irka zużywa już niewiele pieluch w ciągu doby (kilkakrotnie mniej niż noworodek).

Jeśli zależy Wam na ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniu, polecam również system „pieluchowania”, który my stosujemy: w domu Irka nosi wielorazówki, a poza domem i w nocy – jednorazówki.


ZAPOWIEDŹ KONKURSU

Macie ochotę przetestować pieluszki lub pieluchomajtki Muumi Baby? Koniecznie zajrzyjcie na blog w styczniu, bo szykuję dla Was konkurs, w którym będzie można wygrać kilka opakowań pieluch w wybranym przez Was rozmiarze.

Nasze testy wykazały, że pieluszki i pieluchomajtki Muumi Baby to faktycznie Mercedes wśród pieluszek! Zdecydowanie ich największą zaletą jest proces produkcji przyjazny środowisku i bezpieczny dla skóry wrażliwej, alergicznej i atopowej. Jeśli dbacie o środowisko, a Waszego dziecka dotyczy jeden z tych problemów, pieluszki Muumi Baby będą dobrym wyborem!

Więcej na temat pieluszek Muumi Baby i pieluchomajtek Muumi Walkers dowiecie się na stronie polskiego dystrybutora.

Dajcie znać w komentarzu czy Wasze dzieci używały pieluszek Muumi Baby i jakie są Wasze wrażenia.

Miłego dnia!

Renia-podpis

Wpis powstał we współpracy z Delipap Oy, producentem pieluszek Muumi Baby.

Polub lub udostępnij ten artykuł:


…albo zostaw komentarz poniżej ↓
Dziękuję!To również może Cię zainteresować:


Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline