Hej, Mamo! Zadbaj o siebie, abyś mogła zadbać o innych

Jako że trwa sezon ogórkowy, mam dziś dla Was tekst lekki, łatwy i przyjemny, jednak nie pozbawiony głębszego przesłania. Na przykład, że wizyta u skacowanego fryzjera to nie najlepszy pomysł ;) A także, że my-matki powinnyśmy troszczyć się o siebie bez wyrzutów sumienia.

Nie wiem tylko, po kiego grzyba tak się głowiłam nad tytułem i trzykrotnie go zmieniałam?! Mogłam przecież zatytułować ten tekst po prostu: „Wylaszczona w lesie” :)Mit matki idealnej

Matka cyborg. Pewna siebie i pełna energii, ruszająca tanecznym krokiem na podbój świata. Gibka, zgrabna i powabną, ze starannym mejkapem i hybrydami bez odrostów. Spełniona prywatnie i zawodowo: robiąca błyskotliwą karierę i sypiąca równie błyskotliwymi ripostami podczas spotkań towarzyskich. Pielęgnująca bajkową, romantyczną relację z równie idealnym ojcem jej dzieci. Jedna z kobiet, które wszystkie komplementy przyjmują ze skromnym uśmiechem, a zdjęcia na Instagramie oznaczają hashtagiem #iwokeuplikethis Albowiem tak zupełnie od niechcenia matka-cyborg jest doskonałą partnerką, kochanką, menadżerką, kucharką, sportsmenką, stylistką, dekoratorką wnętrz i nie wiadomo kim jeszcze.

No jak to jest być taką wszechstronnie zadbaną mamą? Nie mam pojęcia i na bank nigdy się tego nie dowiem!

Umówmy się, każda z nas jest mamą wielozadaniową. Potrafimy ogarnąć wiele z powyższych dziedzin. Ba! W kilku z nich wymiatamy! Jednak kiedy próbujemy wymiatać we wszystkich, to grozi nam wypalenie.

To na pozór idealne życie, to tylko krucha fasada. Niewyobrażalna presja i ogromne ambicje, którym dzień za dniem próbują sprostać idealne matki”.

Długa lista oczekiwań wobec współczesnych kobiet składa się na wzorzec Matki Idealnej”. A jest to wzorzec niedościgniony! Im wcześniej to sobie uświadomimy i odpuścimy tę chorą, destrukcyjną rywalizację – z innymi matkami, z samą sobą oraz z dobą, która uparcie trwa tylko 24 godziny – tym lepiej!


60% matek spotyka się z krytyką

ze strony najbliższych osób

Każda z nas, jako matka, odczuwa presję. Najbardziej boli, kiedy tę presję wywierają najbliższe nam osoby. Opublikowane w czerwcu 2017 r. wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Michigan wykazały, że matki dzieci w wieku 0-5 lat są bardzo często krytykowane i zawstydzane przez bliskich, ze względu na swoje umiejętności rodzicielskie – ten problem dotyczy aż 60% matek.


źródło


37 % matek jest krytykowana przez własnych rodziców
36 % przez partnera (ojca dzieci)
31 % przez teściów
14 % przez przyjaciół
12 % przez inne mamy

Świeżo upieczonej matce przede wszystkim potrzebne jest wsparcie, a nie tzw. „dobre rady” i krytyka (nawet ta najbardziej „konstruktywna”). Fakt, te badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, ale czy w Polsce nie jest podobnie?


Dobra mama, czyli jaka?

Jak dziecko zapamięta Ciebie i swoje dzieciństwo? Gdy wybiegniemy w przyszłość i z tej perspektywy spojrzymy na nasze życie rodzinne, okaże się, że ten wysprzątany dom, dodatkowe zajęcia i edukacyjne zabawki są o wiele mniej ważne, niż nasza obecność i dobry nastrój. Niż pozytywny stan umysłu mamy i gotowość do bycia z dzieckiem tu i teraz. Głowy mądrzejsze od mojej nazywają to „emocjonalną dostępnością”

Już słyszę, jak wzdychacie: „O matko, kolejne oczekiwanie! Nie dość, że już gonimy w piętkę, to jeszcze każą nam spędzać wartościowy czas z dzieckiem.”

To prawda, raz po raz słyszymy, że szczęśliwa matka, to szczęśliwe dziecko… Tylko jak, do jasnej anielki, stać się taką szczęśliwą mamą? Nie będzie łatwo, zwłaszcza jeśli w szkole lub w domu wpojono nam skłonność do perfekcjonizmu. A tu trzeba wypiąć się na perfekcjonizm i odpuścić, co tylko się da (bo da się mnóstwo!). Załatwić tylko to, co niezbędne, wykonalne i stosunkowo łatwe. Przyjąć tzw. plan minimum – tak go w myślach nazywam Dopiero wtedy uda Ci się znaleźć czas dla siebie, pozwolić sobie na reset i regenerację sił.

A kiedy już zabierzesz się za wyczekany relaks, też nie musi być idealnie Pozwól, że opowiem jak to było u mnie:


Wylaszczona w lesie

Kilka tygodni temu wybrałam się z Mężem na randkę. Nieidealną randkę.

To było dopiero nasze drugie wyjście we dwoje od czasu ostatniej ciąży (czyli od ponad 1,5 roku). Pewnie to niewiele, ale dobre i to!

Rano wybrałam się do fryzjera, którego razem z Mężem kochamy równie bezgranicznie, co platonicznie Jednak okazało się, że w sobotni poranek nasz ulubiony fryzjer jest mega skacowany, a jego talent ulatnia się wraz z promilami. W sobotni poranek kocham go jakby mniej.W tej mojej nieidealnej fryzurze, z nieidealnym mężem pojechaliśmy na nieidealną randkę. Na rowerach pilnie wymagających serwisu popedałowaliśmy do Lasu Kabackiego, który oczywiście też był nieidealny i aż prosił się o Dzień Ziemi i zastęp pracowitych dzieciaków z workami na śmieci. A co nas komary pocięły, to nasze!I tylko sukienkę miałam idealną. Skrojoną i uszytą na wymiar przez Małgosię Bręczewską, której cudowne ubrania znajdziecie na Instagramie @nioska_clothes i Facebooku. To dzięki niej czułam się taka wylaszczona! :) 

Sukienka jest uszyta z mięsistej i „ciężkiej” bawełny, a spódnica na tyle szeroka i wygodna, że spokojnie można w niej jeździć na rowerze – nic nie podwiewa! :) W iście magiczny sposób ukrywa to, co lepiej ukryć i podkreśla to, co warto wyeksponować.Tak, moje drogie, minęło już 1,5 roku od porodu, a ja nadal śmiem z dumą nosić te dodatkowe 7 kilogramów Cholernie trudno wraca do wagi sprzed ciąży, kiedy cały zasiłek macierzyński przepuściłaś na mrożone kawki z lodami, bitą śmietaną, polewą karmelową i posypką z prażonych migdałów, a jedyne ciastka, które uznajesz, to te bezowe z kremem. Umówmy się, że to wiatr wydął moją sukienkę, bo tak szybko pedałowałam ;)Nioska szyje sukienki idealne dla matek – jednocześnie wpisujące się w ideę #matkawdresie oraz #slowfashion (za którą szalejecie tu i tu). Od dziś można czuć się wylaszczoną, będąc w dresie.

Acha, no i pamiętajcie: my-matki nie stroimy się dla leśniczego, sąsiadki, ekspedientki czy pani w przedszkolu. Robimy to przede wszystkim dla siebie… i może trochę dla męża. A skoro laszczymy się przede wszystkim dla siebie, to kto nam zabroni wylaszczyć się do lasu?


Zadbaj o siebie bez wyrzutów sumienia

Aby stać się mamą, która się nie stresuje i nie spieszy, która jest zrelaksowana, potrafi być „tu i teraz”, wysłuchać i zadbać o innych – aby być taką mamą i żoną, musisz NAJPIERW zadbać o siebie!

I nie mam tu na myśli tylko wyglądu, ale wszystko co pozwala nam się zrelaksować lub rozwijać. A już najlepiej, kiedy relaks i rozwój idą w parze – u mnie doskonale sprawdzają się na przykład audiobooki.

Tylko jak tego dokonać bez wyrzutów sumienia, że zaniedbujesz rodzinę? Jak zadbać o siebie bez poczucia, że ten czas przeznaczony na Twoje przyjemności, wyszarpujesz dzieciom i partnerowi? Jak wypracować tę odrobinę zdrowego egoizmu i przestać się poświęcać, a jednocześnie upewnić nasze rodziny, jak bardzo je kochamy i jak bardzo nam na nich zależy?

Jak odnaleźć tę równowagę?!

Bywają kobiety, które muszą uczyć się tego latami – tak jak ja. A zacząć jest łatwo: wystarczy powtarzać sobie, że robisz to dla rodziny = że dbasz o siebie, aby zadbać o innych! Wyrzuty sumienia rozwieją się wówczas równie szybko, jak nasze wyobrażenia o sielankowym macierzyństwie podczas połogu


Czy udaje Wam się traktować z dystansem wysokie oczekiwania wobec współczesnych matek? Jak radzicie sobie z presją i krytyką, zwłaszcza tą ze strony najbliższych osób? Potraficie dbać o siebie bez wyrzutów sumienia? Macie na to jakieś skuteczne triki? Dajcie znać w komentarzu. Dziękuję!

Renia-podpis


Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:


Spodobało Ci się?
Będzie mi miło, jeśli polubisz lub udostępnisz ten tekst:


…albo zostawisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
To również może Cię zainteresować:Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline