Nie wiem jak to się stało, że przez 6 lat istnienia bloga nie pojawiły się tu jeszcze książki o ojcostwie! 😀 Dla nas to bardzo ważny temat. Mamy grubo ponad 20 pięknych i/lub ciekawych książek dla dzieci z tatą w roli głównej. książki na dzień ojca
Ja bardzo doceniam relację mojego Męża z naszymi dziećmi, jak i moją własną relację z moim, niestety nieżyjącym już Tatą <3
Poniżej polecam Wam najpiękniejsze i najciekawsze książki o ojcostwie i relacji taty z dzieckiem. To książki dla dzieci w wieku 1-10 lat. Przy każdej książce podałam sugerowany przedział wiekowy.
Kolejność nieprzypadkowa 😉
„Co mi powiedział tata”
Astrid Desbordes, Pauline Martin
Wydawnictwo Entliczek
44 strony
Wiek 3-10 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Wzrusz gwarantowany! 🙂 Uwielbiamy całą serię, jednak część „Co mi powiedział tata” jest dla mnie zdecydowanie najbardziej wzruszająca i wartościowa pod kątem „wyposażenia” dziecka w cenny i mądry przekaz 🙂
Z wykorzystaniem przepięknych, prostych metafor książka mówi o pokonywaniu życiowych trudności. Buduje w dziecku w pewność siebie, narzędzia i przekonania, dzięki którym młody człowiek będzie patrzeć w przyszłość z odwagą, nadzieją i świadomością, że da sobie radę… i że nawet, gdy Taty nie ma tuż obok, to jednak zawsze jest! <3
Polecam tę książkę dzieciom w wieku 3-10 lat, a nawet starszym, bo mam wrażenie, że dopiero z wiekiem dzieci będą w stanie w pełni zrozumieć i docenić ten przekaz.
Pozostałe części tej serii to:
„Miłość”
„Moja młodsza siostra”
„Przyjaźń”
„Mój dom”
„To, co najcenniejsze”
Polecamy wszystkie! 🙂
„Tata Tosi jest feministą”
Rhonda Leet, Megan Walker
Wydawnictwo All Kids Publishing
30 stron
Wiek 3-10 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Tata Tosi wie, że dziewczynki i chłopcy mają takie same prawa, więc wychowuje córkę w duchu równości i feminizmu. Tata Tosi majsterkuje razem z córką, uczy ją do czego służą narzędzia, pozwala Tosi taplać się w błocie i ubierać jak tylko chce, ze słowami „Po prostu bądź sobą”. Mama Tosi ma „bardzo ważną pracę”, więc to tata przejmuje większość obowiązków związanych z prowadzeniem domu.
Tata zaplata Tosi warkoczyki, kibicuje równie gorąco na meczach hokeja, jak i na lekcjach baletu i nie wstydzi się wzruszyć podczas wspólnego oglądania filmu. A przy ognisku tata opowiada córce i jej koleżankom o dokonaniach słynnych kobiet. Rodzice powtarzają Tosi, że warto bronić swoich przekonań i walczyć o sprawy, które są ważne.
To bardzo dobra i potrzebna książka, normalizująca męski feminizm i pokazująca dobre wzorce. Moim zdaniem warto wydać taką książkę również w wersji dla chłopców, aby pokazać, że Tata-feminista to cenne wsparcie nie tylko dla córki, ale również dla syna.
„Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”
Sam McBratney, Anita Jeram
Wydawnictwo Harperkids
32 strony
Wiek 2-7 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Ta książka to hit i wyciskacz łez 😉 Jest tu wszystko: humor, czułość, uroczy mały berbeć i ogrom rodzicielskiej miłości, którą Tata Zając szepcze na ucho synkowi Zajączkowi, gdy ten zasypia. A ten sen to cudownie rozczulający moment, kiedy kochamy nasze dzieci najbardziej! 😉 Zawsze czytam końcówkę ze ściśniętym gardłem, bo też kochamy nasze dzieci jak stąd do Księżyca… i z powrotem <3
Gdzieś nam się zapodziała ta książka, więc zamiast zdjęć pokazuję Wam tylko grafiki z sieci. Musimy albo ją znaleźć, albo kupić jeszcze jedną, bo nie wyobrażam sobie raz na jakiś czas nie przeczytać jej z razem Romkiem i Irenką.
W tym roku ukazał się też cały pakiet:
„Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham kiedy jest…”
„Serce w butelce”
Oliver Jeffers
Wydawnictwo Tekturka
32 strony
Wiek 4-8 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
To wielopłaszczyznowa, oszczędna w środkach, minimalistyczna opowieść o stracie, tęsknocie, żałobie, a także o dziecięcej ciekawości świata. Smutna, a jednocześnie pełna nadziei.
Główna bohaterka była pełna radości życia, cieszyło ją każde najbardziej niepozorne odkrycie, dopóki towarzyszył jej tata (nie jest to jasno powiedziane, więc przez chwilę zastanawiałam się czy to nie dziadek, ale chyba jednak tata). Gdy dziewczynka została sama, zamknęła swoje serce w butelce, aby nie cierpieć. Przestała zauważać morze, zapomniała o gwiazdach i nie zwracała już uwagi na cudowności tego świata. Na wiele lat straciła radość życia i ciekawość i dopiero spotkanie z małym dzieckiem sprawiło, że serce mogło znów wrócić na swoje miejsce.
„Jak tata pokazał mi wszechświat” i „Jak tata się z nami bawił”
Ulf Stark, Eva Eriksson
Wydawnictwo Zakamarki
24 strony
Wiek 4-8 lat
Najniższe ceny tutaj:
„Jak tata pokazał mi Wszechświat”
„Jak tata się z nami bawił”
Dwie wspaniałe, dość podobne książki Ulfa Starka – jednego z naszych ulubionych szwedzkich autorów (czy jeszcze istnieje ktoś, kto nie zna książki „Jak mama została Indianką”? 😉 ).
Książki Ulfa Starka o ojcach to z jednej strony są to pełne cudownego humoru opowieści o prozie życia, która sprowadza nas na ziemię, a z drugiej postać ojca, który bardzo rzadko bawi się z dziećmi, spędza z nimi niewiele czasu, a gdy w końcu to robi, to ma ambitne, nierealne oczekiwania i łatwo się zniechęca (patrz: wdepnięcie w psią kupę podczas podziwiania Wszechświata). To również wielopłaszczyznowe, poruszające i filozoficzne opowieści – o tym, że Wszechświat jest wszędzie, o dziecięcym punkcie widzenia i chwilach, które zapamiętujemy na całe życie.
„Jak tata pokazał mi Wszechświat”
„Mus jabłkowy”
Klaas Verplancke
Wydawnictwo Dwie Siostry
32 strony
Wiek 4-8 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Słodko-gorzka opowieść o dobrych i złych chwilach, jakie spędzamy z naszymi dziećmi. Tata Janka jest zaangażowanym, ciepłym i autentycznym rodzicem: ma „mocne mięśnie, ale te na brzuchu są miękkie jak poduszka” i spędza z synem mnóstwo czasu, robiąc ciekawe rzeczy. Syn opowiada o nim w naturalny, rozczulający sposób, bez krzty oceniania.
Jednak kiedy kochany tata wpada w złość, zmienia się w groźnego tatę-pioruna i włochatego goryla. Dziecko ma wtedy prawo do strachu, poczucia niesprawiedliwości, złości i chęci ucieczki do innego, lepszego świata.
Ta książka oswaja temat rodzicielskiej złości, godzenia się i troski o relację, więc stwarza doskonałą okazję do rozmów z dziećmi na ten temat.
„Po prostu Tata”
Renata Piątkowska, Magdalena Pilch
Wydawnictwo Literatura
48 stron
Wiek 5-10 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
To nowość, która pojawiła się dosłownie parę dni temu. Jeszcze nie mamy tej książki, ale znam twórczość Renaty Piątkowskiej i mamy poprzednią część „Po prostu Mama” (pokazywałam ją w tym artykule), więc wiem, czego się spodziewać. To krótkie, głęboko poruszające opowiadania o rodzicielskiej miłości, która niejednokrotnie skłania rodziców do heroicznych czynów.
„Łobuz”
Alicja Dyrda, Aleksandra Gołębiewska
Wydawnictwo Natuli
28 stron
Wiek 2-6 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Tę książkę poleciłam Wam niedawno w artykule o książkach dla dzikich i „niegrzecznych” dzieci.
Antek bawi się z tatą w zapasy niedźwiedzi i zamianę ról. Taka zabawa to dobra okazja do rozmowy o różnych sposobach na przywitanie się z rodziną lub kimś obcym, o granicach i prawach człowieka. Rewelacyjna książka, która pokazuje, że zarówno dziecko, jak i dorosły ma prawo czegoś nie lubić, ma prawo decydować o swoim ciele i chronić swoje granice, nikogo nie krzywdząc.
„Jak być prawdziwym mężczyzną”
Scott Stuart
Wydawnictwo Znak
24 stron
Wiek 4-10 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Poza Brzechwą i Tuwimem, mistrzami w swym fachu, nie przepadam za wierszami dla dzieci i książkami, w których pojawiają się rymy. Coś mi w nich zawsze zgrzyta. „Jak być prawdziwym mężczyzną” również zawiera rymowany tekst, lecz książkę ratuje przekład Michała Rusinka.
Dzieci dowiadują się, jakie cechy były preferowane u mężczyzn na przestrzeni wieków (Wikingowie, piraci, Spartanie) i jak powstał wzorzec „prawdziwego mężczyzny”. Jednak najwyższy czas na zmianę. Dzisiejsi prawdziwi mężczyźni odkrywają w sobie i dają innym to, co najlepsze: nie jest to walka na wojnie, tylko walka o wartości, opieka nad rodziną, okazywanie uczuć, umiejętność przyznania się do błędu i mówienia „przepraszam”, uczciwość, zdrowa rywalizacja i realizowanie się w rozmaitych dziecinach – od konstruowania robotów po balet. Książka podkreśla rolę wolności, wyboru i akceptacji innych oraz tego, kim jesteśmy.
„Tata już biegnie”
Nadine Brun-Cosme, Aurelie Guillerey
Wydawnictwo Adamada
32 strony
Wiek 3-5 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Książka dla maluchów, które zaczynają przygodę z przedszkolem lub obawiają się rozłąki z rodzicem w innej sytuacji. Tata odwozi Mateuszka do przedszkola starym autem, które ledwo zipie. Synek martwi się, czy wieczorem samochód zapali i boi się, że tata nie odbierze go z przedszkola. Wspólnie wymyślają kolejne fantastyczne, zabawne i czarne scenariusze, a ojciec przekonuje synka, że cokolwiek się stanie – on zawsz znajdzie sposób, aby do niego dotrzeć <3
Seria „Tata Oli”
Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Wydawnictwo Dwukropek
32 strony
Wiek 5-10 lat
Wszystkie części serii i najniższe ceny znajdziecie tutaj:
„Tata Oli już nie chce być dorosły”
„Zwariowane wakacje taty Oli”
„Z tatą Oli na biwaku”
„Gwiazdka z tatą Oli”
„Tata Oli jest chory”
Poszczególne tomy nie są ze sobą powiązane, więc można czytać je w dowolnej kolejności. W każdej części znajdziecie nienachalne aspekty edukacyjne, lecz przede wszystkim każda historia to potężna dawka humoru – śmiało mogę powiedzieć, że to najbardziej jajcarska skandynawska seria dla dzieci! 🙂
Tata Oli to takie duże dziecko, przedstawione w nieco pobłażliwy sposób. Choruje na męską grypę, udaje, że nie jest dorosły, a na wakacjach co chwilę zalicza rozmaite wpadki. Tata Oli to wyjątkowo barwna postać – taka, która budzi sympatię lub irytuje 😉 My go polubiliśmy, jak przystało na rodziców, z dużą dawką luzu, dystansem do rodzicielstwa i świata 😉
Ilustracje też bardzo różnią się od tych „grzecznych”, które oglądamy w polskich książkach – musicie sami to zobaczyć:
Seria o Albercie
Gunilla Bergström
Wydawnictwo Zakamarki
32 strony
Wiek 4-8 lat
Wszystkich części jest ponad 30, więc wybrałam dla Was te, w których pojawia się najwięcej Taty oraz jego ciepłej relacji z Albertem:
„Pospiesz się, Albercie”
„Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie”
„Dobranoc, Albercie Albertsonie”
To kultowa szwedzka seria, która liczy ponad 30 tytułów i ma już prawie 50 lat! Jednak jest to lektura ponadczasowa, podobnie jak twórczość Astrid Lindgren i Tove Jansson. Najcenniejsze i dość nietypowe (jak na czasy, kiedy powstały te książki, czyli lata 70. XX wieku) jest spojrzenie na postać rodzica, ojca, który nie jest nieomylnym autorytetem i ma swoje słabości, do których czasem trudno się przyznać. Kochamy przygody Alberta!
„Julia siada”
Eva Eriksson, Lisa Moroni
Wydawnictwo Wilga
36 stron
Wiek 1-5 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Teraz pora na dwie świetne serie dla maluchów: to szwedzka seria o Julii i norweska seria o Poli.
Serię o Julii polecałam Wam już wśród najlepszych książek wydanych w 2020 roku. Seria składa się z 5 książeczek. W części „Julia siada” dziewczynce towarzyszy tata. To wspaniała, na wskroś skandynawska seria dla najmłodszych: Julia ma dużo swobody, odkrywa świat, eksperymentuje, biega po parku w „skandynawskich” gumowych spodniach, tarza się w liściach i kładzie plackiem w kałuży. Tata bywa zszokowany zachowaniem córki, jednak nie wpada w złość, tylko traktuje dziewczynkę z ogromną miłością, empatią i szacunkiem. Bardzo prawdziwa i życiowa lektura, która zawsze wprawia mnie w dobry humor i pomaga zaakceptować rodzicielstwo takim, jakie jest 🙂
„Pola mówi: sprzątamy!”
Irene Marienborg
Wydawnictwo Media Rodzina
36 stron
Wiek 2-5 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Norweska seria, którą poleciłam Wam wśród ponad 60 najlepszych norweskich książek dla dzieci dostępnych w Polsce.
Tata Poli to zgrywus, który potrafi zachęcić dzieci do sprzątania zabawek bez krzyków i złości. „Przez przypadek” sprząta kolegę Julii do schowka, a po smażeniu naleśników okazuje się, że sam potrzebuje pomocy w sprzątaniu – tu znów pojawia się element autoironii i zejścia z piedestału dorosłych, którego tak bardzo brakuje w polskiej literaturze dla dzieci.
Uczciwie uprzedzam, że tata Poli żartuje też z kupy oraz bąków, więc jeśli nie pozwalacie dzieciom na takie żarty (albo nie dajecie się w nie wciągnąć) to nie kupujcie tej książki.
„Tato, zdobądź dla mnie Księżyc”
Eric Carle
Wydawnictwo Tatarak
34 strony
Wiek 3-6 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Niezrównany Eric Carle tym razem stworzył książkę o ojcostwie. Monika prosi tatę o księżyc, a tata robi wszystko, aby go dla niej zdobyć. Do mnie średnio przemawia ta metafora ojcowskiej miłości, jednak faktem jest, że książka jest pięknie opracowana i zilustrowana. Zawiera też ruchome elementy, które Romek i Irka bardzo lubią.
Jakoś nie dostrzegam w tej metaforze magii, miłości ojca i wielkiego marzenia córki, tylko zachciankę, materializm i traktowanie natury jak zabawkę. A także niezgodność z faktami – nawet nasza czteroletnia córka wie, że Księżyc nie znika i nie zmienia się w rogalik, tylko zasłania go Ziemia 😉 Sami oceńcie czy to jest książka dla Was.
„Plusk!”
Canizales
Wydawnictwo Tatarak
24 strony
Wiek 2-4 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Krótka, kreatywna opowiastka o kąpieli i zabawie ojca z synkiem, w której dzięki dziecięcej wyobraźni ramię taty zmienia się w wieloryba, nogi w koniki morskie, stopy w homary, a nos i wąsy w ośmiornicę. Plusk! 🙂
„Tato, ta ci się udała”
Zdenek Sverak, Adolf Born
Wydawnictwo Dwie siostry
84 strony
Wiek 5-10 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Czeskie opowiadanie o Tatinku, który próbuje swoich sił w opowiadaniu bajek i sprostać wymaganiom córki i syna. Mamie przychodzi to bez problemu, a tacie nie, pomimo że bardzo się stara. Przyjmuje to za punkt honoru, szuka inspiracji w odległych zakątkach kraju, aż w końcu udaje mu się opowiedzieć bajkę, która zadowoli gusta jego dzieci.
Niezwykła, mocno abstrakcyjna książka, z równie wyjątkowymi ilustracjami – czytam, podziwiam i polecam, bo ciekawi mnie na jakich książkach wychowują się nasi sąsiedzi.
„Tomek i tata”
Suzanne Weber, Susanne Gohlich
Wydawnictwo Debit
80 stron
Wiek 4-8 lat
Najniższa cena >> TUTAJ
Proste historyjki do wspólnego czytania o tym, jak Tomek spędza czas ze swoim tatą. Nie znajdziecie tu głębokiego przekazu, tylko zwykłe, codzienne sytuacje: koparka przed domem, wizyta w muzeum, obserwacja gwiazd, kąpiel, zabawa w biuro, kolacja, majsterkowanie, pieczenie ciasta dla mamy i tak dalej.
Normalność, codzienność, troska – właśnie w takich warunkach kształtują się nasze relacje (choć o ważnych tematach też warto czasem pogadać 😉 ). książki na dzień ojca
książki na dzień ojca
To tyle 🙂 książki na dzień ojca
Przy wszystkich książkach podałam linki do Ceneo – to darmowa porównywarka cen, gdzie znajdziecie polecane książki w najkorzystniejszych cenach. To nie jest wpis sponsorowany, tylko linki afiliacyjne – oznacza to, że jeśli kupicie coś z mojego polecenia to zaoszczędzicie korzystając z najlepszej ceny, a kilka groszy (dosłownie) wpłynie na moje konto. Niby nic, ale dla mnie to bardzo ważny sygnał, że doceniacie moją pracę i korzystacie z naszych rekomendacji. Dziękuję!
książki na dzień ojca
A jaka jest według Was najpiękniejsza książka o ojcostwie?
W tym zestawieniu brakuje wielu, bo oczywiście nie byłam w stanie pokazać tu wszystkich książek z motywem taty… Tak na szybko do głowy przychodzą mi jeszcze „Dzieci z Wyspy Saltkrakan” i oczywiście „Ronja, córka zbójnika”! 🙂
Dajcie znać w komentarzu ↓ czy znalazłyście tu coś pięknego i ciekawego? Która książka podoba Wam się najbardziej i co warto dopisać do listy?
książki na dzień ojca
Miłego dnia! 🙂
książki na dzień ojca
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
książki na dzień ojca