Przed przeprowadzką zrobiłam ostrą selekcję książek dla dzieci w naszej domowej bibliotece. Sprzedałam i rozdałam wiele tytułów, z których dzieci już wyrosły lub im się znudziły. Z ponad 600 książek zachowałam tylko 150 tytułów – postanowiłam sobie, że muszą zmieścić się w 2 kartonach. Nie było łatwo, ale się udało! 🙂Wydawnictwo Frajda
Teraz, po przeprowadzce, z ogromną przyjemnością uzupełniam nasze książkowe zasoby o nowe, najciekawsze pozycje. Dziś chcę Wam pokazać kilka świetnych książek nowego Wydawnictwa Frajda – znajdziecie tam tytuły polskich i zagranicznych autorów, w tym wiele perełek z Finlandii i Szwecji <3
Według mnie to książki dla dzieci w wieku 2-12 lat (przy każdym tytule podałam sugerowany przedział wiekowy).
Zapraszam!
„FAKTY O TATUSIACH”
Tekst: Oskar Kroon
Ilustracje: Jenny Lucander
Wydawnictwo Frajda
28 stron
4-10 lat
Książka dostępna >> TUTAJ
Oskar Koon i Jenny Lucander to skandynawski duet nagrodzony Augustpriset 2019 i Nordiska rådet 2020. To ich pierwsza wspólna książka, pokazująca świat tatusiów z punktu widzenia dziecka.
„Są dni, kiedy tatusiowie budzą się trochę za wcześnie. Tak się po prostu dzieje.” – od tych słów zaczyna się ta książka, wyjątkowo zabawna dla małych Czytelników i puszczająca też oko do dorosłych. Widzimy tu zaspanego tatusia, którego „trochę za wcześnie” budzi córeczka przebrana w kostium psa, ściągając z niego kołdrę zębami. Tata majstruje przy ekspresie do kawy, a poranne zajęcia zajmują mu mnóstwo czasu. Przy tym jest stale bombardowany pytaniami dziecka i co chwilę jest wpada na kostium psa, który został odłożony „gdziekolwiek”. Potem oczywiście poranny pośpiech w drodze do przedszkola i pracy, ale „nawet gdy przebywamy w różnych miejscach, to i tak jesteśmy razem. (…) Jakby łączył nas niewidzialny sznurek.” Z punktu widzenia dziecka tatusiowie będąc w pracy tęsknią za swoimi dzieciakami i najchętniej by się wtedy pobawili 🙂
To wyjątkowo ciepła i zabawna książka pokazująca rodzicielstwo bez filtra i dzień z życia tatusiów z punktu widzenia dzieci, ze szczyptą czarnego humoru. Bardzo podoba mi się, że ojcowie są tu samodzielni i zaradni – „potrafią wyprać wszystkie ubrania” i „zaśpiewać każdą piosenkę, jakiej tylko sobie zażyczymy.”
W tym czasie matki zajmują się innymi sprawami: pracują, są w delegacji, jeżdżą na rowerze, spacerują marząc i słuchając muzyki albo spędzają weekend w spa razem z przyjaciółkami. „Wracają do domu dopiero na kolację i przytulają nas z radości.”
A te ilustracje! Uwielbiam taki styl, kreskę, kolory, ilość detali i humor widoczny na każdej stronie. „Fakty o tatusiach” zachwyciły nas równie mocno, jak wiele innych skandynawskich książek, które pokazywałam Wam na blogu, więc gorąco polecam! 🙂
„MYSZONEK CHCE PO SWOJEMU”
i „MYSZONEK POMAGA W DOMU”
Tekst i ilustracje: Riikka Jäntti
Wydawnictwo Frajda
48 stron
2-6 lat
Książki dostępne >> TUTAJ
„Myszonek” to fińska, bestsellerowa seria książek dla najmłodszych. Została przetłumaczona na 18 języków i w końcu jest dostępna w Polsce! 🙂
Urocze ilustracje utrzymane w zgaszonych barwach i stylu retro oraz krótkie teksty, ukazujące codzienność mamy i dziecka. Myszonek zachowuje się jak każdy 2-3-latek, który ma swoje zdanie, chce wszystko robić po swojemu i zdobywa pierwsze skille samodzielności. Sam nalewa soku do szklanki, zalewając pół stołu, nastawia pranie, myje podłogę i pomaga mamie w innych pracach domowych. Próbuje sam się ubrać i złości się, gdy mu się to nie udaje. Ucieka z wózka i skacze w kałużach w drodze do przedszkola. Samo życie 😉 Mama wspiera go we wszystkim i według mnie jest wyjątkowo cierpliwa, jednak ta cierpliwość też ma swoje granice – to dobra okazja, aby porozmawiać z dzieckiem na przykład o scenkach mycia zębów w obydwu książeczkach.
Bardzo podoba mi się, że w książce „Myszonek chce po swojemu” pokazano, że maluch budzi się rano i ma świetny nastrój, a pomimo to i tak przez cały dzień mówi „NIE” – to naturalny etap rozwoju i potrzeba niezależności. Być może trochę uciążliwy dla rodzica 😉 ale bardzo ważny dla rozwoju dziecka.
Riikka Jäntti (ur. 1972) to mieszkająca w Helsinkach fińska ilustratorka i pisarka książek dla dzieci. Bardzo podobają mi się jej prace, kolory i detale, na przykład obrazek z domkiem Muminków na ścianie sypialni Myszonka 🙂
„Myszonek chce po swojemu”
„Myszonek pomaga w domu”
„SEKRET MAGIKA”
Tekst: Max Czornyj
Ilustracje: Ola Stępień
Wydawnictwo Frajda
172 strony
6-12 lat
Książka dostępna >> TUTAJ
Propozycja dla starszych dzieci, która bardzo wciągnęła Irenkę i Romka – przez kilka dni czytaliśmy „Sekret Magika” przed snem. „Zagadkowi Agenci” to pierwszy tom serii książek dla dzieci autorstwa Maksa Czornyja, tworzącego dotąd bestsellerowe kryminały skierowane do dorosłych czytelników.
Nasze dzieci bardzo lubią serie detektywistyczne (Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai oraz Przedszkole Wronie Gniazdo), więc ta książka też je od razu zaciekawiła. Główni bohaterowie to bracia Eryk i Roman Deryło oraz ich koleżanka Ewa, która wie wszystko o robotach i nowych technologiach. Każde z tej trójki ma inny talent i łączą siły, aby rozwiązywać zagadki kryminalne i pomagać dzieciom z osiedla.
Tym razem jest to Witek – mały chłopiec, który stracił swojego szczeniaka podczas przedstawienia Szalonego Magika. Zagadkowi agenci wkraczają do akcji, która toczy się wartko i z każdym rozdziałem staje się coraz bardziej wciągająca – tak jak wspominałam, czytałam dzieciom tę historię przed snem i trudno nam się było oderwać 😉
Polecam ten tytuł dla starszych dzieci i fanów serii detektywistycznych – mogą czytać „Sekret Magika” z rodzicem lub samodzielnie.
„101 LATARNI”
Tekst: Oksana Łuszczewska, Dzmitryj Bandarenka
Ilustracje: Oksana Draczkowska
Wydawnictwo Frajda
32 strony
3-7 lat
Książka dostępna >> TUTAJ
Delikatna, spokojna i ciepła książka, idealna do wyciszenia się i zasypiania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Mały Zachar próbuje zasnąć i wygląda przez okno. Wszystkie światła w blokowisku już pogasły, świeci się tylko w jednym oknie w wieżowcu naprzeciwko. To światełko przypomina chłopcu latarnię morską. Chłopiec wyobraża sobie, jak podobne światła będą się zapalać w budynkach, które projektuje jego tata. Rozmyśla, jak w tym czasie zasypia jego mama, przyjaciel i jego kot. W końcu przychodzi tata i pomaga chłopczykowi zasnąć, ale zamiast baranów liczą latarnie…
Warto czytać tę książkę cichutko i powoli – wtedy faktycznie usypia. Sprawdziłam na Irence, która najchętniej chodziłaby spać jako ostatnia z całej rodziny, bo uważa, że „sen jest dla słabych” 😉
„KOPARKA I KWIAT”
„KOPARKA I KACZUSZKA”
Tekst i ilustracje: Joseph Kuefler
Wydawnictwo Frajda
44 strony
2-6 lat
Książki dostępne >> TUTAJ
Proste i wzruszające historie o czułości, trosce i empatii w wykonaniu pozornie twardych i nieczułych, potężnych maszyn pracujących na placu budowy.
W części „Koparka i kaczuszka” na placu budowy zabłąkała się mała kaczka, która początkowo wszystkich irytuje, lecz z czasem zaprzyjaźnia się z koparką, dźwigiem, spychaczem, walcem i innymi maszynami i pomaga im w pracy. Załoga troszczy się o nią i chroni przed niebezpieczeństwem. W końcu koparka zaczyna rozumieć, że kaczuszka stała się dorosła i pora lecieć w świat. Nie zdradzę Wam zakończenia, ale na pewno sprawi, że dziecko uśmiechnie się od ucha do ucha 🙂
W części „Koparka i kwiat” główna bohaterka znajduje na gruzowisku maleńki, piękny kwiat. Od tej pory troskliwie się nim opiekuje: podlewa, osłania od wiatru, odwiedza w czasie pracy, a wieczorem śpiewa mu kołysankę. Jednak miasto się rozrasta i w końcu kwiat zostaje zniszczony w czasie prac budowlanych. Zrozpaczona koparka zbiera jego nasionka i zawozi w bezpieczne, zielone miejsce i tak jak wcześniej, troskliwie pielęgnuje. To piękna metafora ciągłości życia, przeżywania żałoby troski o naturę i kolejne pokolenia.
„Koparka i kaczuszka”
„Koparka i kwiat”
„WŁADCY PODWÓRKA”
Tekst i ilustracje: Joseph Kuefler
Wydawnictwo Frajda
48 stron
4-10 lat
Książka dostępna >> TUTAJ
W każdej grupie dzieci znajdzie się „osobnik alfa”, który chce rządzić i przejąć władzę nad innymi. Tylko czy to faktycznie aż taka dobra zabawa? Na podwórku pełnym dzieci Janek i Lena postanawiają zostać takimi władcami. Dzielą plac zabaw na połowy i ustalają swoje prawa i zasady. Wymuszają na innych dzieciach obietnicę, że będą im posłuszne, a wtedy oni pozwolą im się bawić w swoich królestwach. Z czasem Janek i Lena przygotowują plany podboju, walczą i rywalizują… aż w końcu dochodzą do wniosku, że o wiele przyjemniej bawić się razem i zamiast kolejnego planu podboju, zrzekają się swoich królestw i przygotowują „projekt przeprosinowy” 🙂 Jednak to jeszcze nie koniec, bo na władzę czyha już kolejna osoba…
To książka, która wspiera współpracę i asertywność, a jednocześnie pokazuje, jak skomplikowane potrafią być relacje z innymi dziećmi.
To już wszystkie książkowe nowości na dziś 🙂
W jakim wieku są Wasze dzieci?
Czy znalazłyście coś dla nich w dzisiejszym zestawieniu?
Która książka najbardziej Was zaciekawiła?
Trzymajcie się! <3
Współpraca recenzencka i reklamowa z Wydawnictwem Frajda.
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
7 komentarz
Super wpis. Uwielbiam polecajki ksiazek z pięknymi ilustracjami. Jestem mama 5 latka który ostatnio uwielbia muminki i serie tata oli 🙂 pierwsza i ostatnia pozycja bedzie nasza 🙂
Oj tak, dobre ilustracje to dodatkowe punkty do przyjemności czytania 🙂
Miłej lektury!
Świetne , zabawne i mądre pozycje, zapisuję na kolejne zakupy! Twoje polecenia biorę w ciemno, bo zawsze są super! Coś mi się zdaje, że zmierzamy w kierunku tych 600 ksiązek jak wy:)
Bardzo się cieszę, że korzystacie! I kibicuję w kompletowaniu kolekcji 🙂
Super 🙂 połowę pozycji znalazłam w pobliskich bibliotekach więc będzie czytane 😀
Miłej lektury! 🙂
Super artykuł, chętnie sprawdzę książki od tego wydawnictwa, ilustracje wyglądają pięknie