Jeśli szukacie ciekawych atrakcji na ten wyjątkowy dzień, to polecam Wam bardzo tegoroczną ofertę Muzeum POLIN. Przeniesiecie się do baśniowego boru pełnego szumu drzew i śpiewu ptaków albo do przedwojennego Muranowa, świata żydowskiej kultury, tradycji i baśni. To edukacja i świetna zabawa w jednym – program jest pełen zagadek, gier i zabaw, które można zorganizować zarówno w domu (niezależnie od miejsca zamieszkania), jak i w przestrzeni miejskiej warszawskiego Muranowa. dzień dziecka 2021 warszawa
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma wyjątkowo ciekawą i nowoczesną ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci, młodzieży i rodzin. W zeszłym roku polecałam Wam na blogu rewelacyjny rodzinny audioprzewodnik po wystawie stałej, dużą popularnością cieszy się również przestrzeń edukacji rodzinnej „U Króla Maciusia”.
A co Muzeum POLIN przygotowało na Dzień Dziecka w tym roku?
Poniżej polecam najciekawsze punkty programu 🙂 Hasło przewodnie tegorocznego święta to: „Tyle opowieści w głowie się pomieści”. Program został tak pomyślany, że będzie atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na pewno ciekawie spędzicie wspólny czas!
Muzeum od lat organizowało cieszący się wielką popularnością piknik, jednak w zeszłym mógł on odbyć się tylko online. W tym roku zaplanowano wydarzenia w sieci i na żywo:
- ONLINE: rodzinna gra narracyjna i koncert Bajki z Czerniowców
- OFFLINE: rodzinna gra miejska (Muranów) i zwiedzanie wystawy stałej z audioprzewodnikiem
DZIEŃ DZIECKA W MUZEUM POLIN
PROGRAM 2021
Poniżej znajdziecie listę atrakcji i wydarzeń, w których warto wziąć udział.
Zwróćcie proszę uwagę na daty – w Muzeum POLIN Dzień Dziecka startuje już w sobotę i niedzielę 29 i 30 maja.
Rodzinna, narracyjna gra online – leśne baśnie i ptasie trele 🙂
Niedziela 30.05.2021
Godz. od 11:00 do końca dnia
Wiek: dzieci 4-10 lat wraz z opiekunami
Aby rozpocząć grę wystarczy 30 maja wejść na stronę:
>> www.polin.pl/dziendziecka
Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej będzie dostępna gra z krótkimi słuchowiskami muzycznymi i pomysłami na zabawy, które możecie przeprowadzić samodzielnie, niezależnie od tego, w jakim zakątku kraju lub świata mieszkacie 🙂
Inspiracją do zadań, quizów i zabaw będą fragmenty tradycyjnych żydowskich bajek, więc dla dzieci to połączenie świetnej zabawy i edukacji. Będą to między innymi spisane ponad 100 lat temu Bajki z Czerniowców, dzięki którym razem przeniesiemy się do baśniowego boru pełnego szumu drzew i śpiewu ptaków. Gra będzie bogato ilustrowana – jej warstwę graficzną przygotuje ilustratorka Kasia Walentynowicz, które prace na pewno kojarzycie między innymi z festiwalu Kino Dzieci.
Wiecie już, jak bardzo cenię estetyczne ilustracje (zwłaszcza te w książkach dla dzieci), a Dzień Dziecka w Muzeum POLIN ma świetną oprawę graficzną:
fot. materiały Muzeum POLIN
Dzieci najpierw wysłuchają baśniowych opowieści, a potem otrzymają instrukcje i materiały, będą mogły odejść od ekranów i rozpocząć zabawę: budowanie, klejenie, a nawet latanie 😉 Do wykonania zadań potrzebne Wam będą podstawowe przybory plastyczne i biurowe: nożyczki, klej, drukarka, papier, kredki, flamastry i plastelina.
Zabawa będzie dostępna od godz. 11:00 do końca dnia i potrwa od 1,5 do 2 godzin.
Muzeum POLIN skontaktowało się ze mną z wyprzedzeniem i dzięki temu mogłam wypróbować niektóre zabawy razem z Romkiem i Irenką. Mogę powiedzieć jedno: to zabawy idealne dla kochających przyrodę Dzikich Dzieci! <3
Przykładowe zadania:
- Wytnijcie i pokolorujcie papierowe ptaszki na palce (karta pracy do druku)
- Zróbcie ptasie skrzydła z szala, prześcieradła lub koca i wykonajcie lot po mieszkaniu lub ogrodzie 🙂
- Uwijcie ptasie gniazdo z koca, kołdry i poduszek i wysłuchajcie kolejnej ptasiej opowieści
- Przygotujcie jedzenie dla ptaków (ziarenka, owoce i szyszki) korzystając z plasteliny, kawałków papieru lub krepiny
fot. materiały Muzeum POLIN
Rodzinna gra miejska po Muranowie
Niedziela 30.05.2021
Godz. 11:00-17:00
Wiek: dzieci 4-10 lat wraz z opiekunami
Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona (z uwagi na limit jednorazowych materiałów dla graczy). My się wybieramy, więc może spotkamy się gdzieś na trasie? 🙂
>> Bezpłatne wejściówki
możecie rezerwować TUTAJ <<
(1 wejściówka = 1 rodzina)
Jeśli mieszkacie w Warszawie lub okolicach, warto wybrać się na wiosenny rodzinny spacer w połączeniu z rodzinną grą miejską. To edukacyjna wyprawa śladami dawnego Muranowa, który przed wojną był zamieszkany głównie przez Żydów, a obecnie można tam znaleźć pamiątki po murach warszawskiego getta. Warto przekazywać dzieciom ten trudny i ważny kawałek historii, adekwatnie do wieku – w przypadku młodszych dzieci zaczynając od żydowskiej kultury, obyczajów, baśni i nauki przez zabawę.
Tym bardziej, że Muranów jest przepiękny, zwłaszcza o tej porze roku! <3 Na trasie spaceru w kolejnych punktach będą czekać na Was proste zadania: rysowanie kredą po chodniku, rozwiązywanie rebusów i puszczanie baniek mydlanych. Jedno z zadań polega na tym, że trzeba spojrzeć przez kolorową folię i odgadnąć zarys budynku, którego już nie ma na mapie stolicy. W ten sposób, bawiąc się wspólnie, poznacie kawałek historii Warszawy, a po przejściu całej trasy dzieci dostaną drobne upominki.
Aby wziąć udział w grze trzeba się zarejestrować (link powyżej) i odebrać w Muzeum specjalną paczkę z kartą gry i materiałami potrzebnymi do wykonania zadań w terenie.
Koncert online
Niedziela 30.05.2021
Godz. 15:00
Wiek: dzieci 4-10 lat wraz z opiekunami
Tematem przewodnim rodzinnej gry online są stare żydowskie Bajki z Czerniowców – te same bajki zostaną wykonane podczas koncertu przez muzyków: Basię Derlak i Gwidona Cybulskiego. Muzyce i opowieściom towarzyszyć będą piękne animowane aranżacje grupy Kolor Kolektyw.
Premiera koncertu będzie dostępna na YouTube i Facebooku Muzeum POLIN.
fot. materiały Muzeum POLIN
Rodzinny audioprzewodnik po wystawie stałej Muzeum POLIN
Sobota i niedziela 29-30.05.2021
Wiek: dzieci 6-12 lat wraz z opiekunami
Cena: 5 zł (to promocyjna cena z okazji Dnia Dziecka)
W zeszłym roku pokazałam Wam na blogu nowość na dziecięcej mapie Warszawy – świetnie opracowany rodzinny audioprzewodnik po wystawie stałej Muzeum POLIN. Wystarczy wypożyczyć w kasie muzeum małe, wygodne, bardzo proste w obsłudze urządzenie ze słuchawkami i ruszyć na zwiedzanie 🙂
Wystawa stała to „1000 lat historii Żydów Polskich”, więc tych z Was, którzy nie znają Muzeum POLIN i obawiają się, że to zbyt trudna tematyka dla dzieci, chcę uspokoić, że głównym tematem wystawy nie jest Holocaust, tylko żydowska kultura, święta, zwyczaje i tysiącletnia historia.
Zwiedzając wystawę z audioprzewodnikiem, usłyszycie opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych oraz rozmowy toczące na ulicach dawnych miast i miasteczek. Narratorem audioprzewodnika jest Pan Wojciech Malajkat, który opowiada o przygotowaniach do nowej roli w filmie, przybliżając zwiedzającym żydowską kulturę i obyczaje.
Trasa rodzinnego audioprzewodnika została opracowana tak, aby w jak największym stopniu zaangażować dzieci. Po drodze czeka na nie wiele zadań: poszukiwanie kolejnych punktów do odsłuchania audioprzewodnika, prasa drukarska, zaprojektowanie własnej monety, wytłoczenie pieczęci na bilecie w kasie dworca, nauka tańca przy dźwiękach gramofonu i wiele innych.
W zeszłym roku przeszliśmy całą trasę z Romkiem (syn miał wówczas niecałe 8 lat) i to była jedna z naszych najbardziej udanych wypraw do muzeum! Rodzinny audioprzewodnik Muzeum POLIN polecam zwłaszcza wtedy, gdy macie dzieci w wieku 6-12 lat.
Więcej zdjęć i szczegółów znajdziecie w tym wpisie na blogu:
Na każdym kroku kolekcjonuję ciekawostki związane z krajami nordyckimi i tu też wyłapałam wyłapałam jedną: ten projekt jest finansowany przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein (w ramach Funduszu EOG) oraz przez budżet krajowy.
Przestrzeń edukacji rodzinnej
„U Króla Maciusia”
To miejsce uwzględniające potrzeby najmłodszych: kolorowe, nowoczesne i bezpieczne. To przepiękna i doskonale zaprojektowana przestrzeń, więc na pewno znacie ją z widzenia z IG i wielu blogów 😉
„U króla Maciusia” odbywają się rodzinne warsztaty, a poza tym to miejsce funkcjonuje jako ciekawa sala zabaw – dzieci mogą tu brykać, muzykować, rysować i korzystać z bogato zaopatrzonej biblioteki (ponad 450 książek i filmów).
Wstęp do przestrzeni Króla Maciusia jest bezpłatny (wejściówki trzeba odebrać w kasie). Miejsce działa również teraz – obowiązują maseczki lub przyłbice oraz zmiana obuwia. Dzieci mogą przebywać tam razem z opiekunem w weekendy, w trzech przedziałach godzinowych: 11.00-13.00, 13.30-15.30 i 16.00-18.00 (wyjątkiem są dni, gdy odbywają się warsztaty i inne rodzinne wydarzenia).
dzień dziecka 2021 warszawa
Postaramy się spędzić Dzień Dziecka ciekawie i radośnie, ale znając nasze asertywne i wysoko wrażliwe dzieci… jestem gotowa na wszystko 😉 Wiecie jakie mam podejście do rodzicielstwa: nie musi być idealnie i sielankowo. Akceptujemy wszystkie emocje – wiemy, że to naturalny etap i wszyscy członkowie rodziny mają do nich prawo… i nawet, gdy pojawią się trudne emocje, to taki wspólnie spędzony czas będzie bardzo cenny dla naszej relacji <3 A już z doświadczenia wiemy, że w przypadku naszej rodziny wszystkie atrakcje związane z przyrodą sprawdzają się najlepiej i pomagają nam fajnie spędzić dzień.
Mam nadzieję, że przydadzą Wam się nasze polecajki i skorzystacie z wydarzeń zaplanowanych przez Muzeum POLIN 🙂 Program wydarzenia znajdziecie również na stronie muzeum.
A z okazji Dnia Dziecka już dziś życzę Wam i Waszym dzieciom spełnienia marzeń, wartościowych wspólnych chwil i cudownych wspomnień!
dzień dziecka 2021 warszawa
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
dzień dziecka 2021 warszawa
Miłego dnia!
dzień dziecka 2021 warszawa
2 komentarzy
można jeszcze gdzieś znaleźć tę kartę z rysunkami ptaków do druku?
Tak, to element gry online, która jest dostępna bezpłatnie jeszcze przez co najmniej tydzień 🙂