Gdybym miała wskazać najlepszą polską serię książek dla dzieci, moja pierwsza myśl to „Basia” 🙂 basia książka
W minionym tygodniu, 14 października, premierę miały dwie nowe części tej serii:
„Basia i chorowanie”
„Basia i opowieści Miśka Zdziśka”
na wszystkie części „Basi” w sklepie Egmont.pl
Kod brzmi: BASIA35RONJA (uwaga: aby kod zadziałał, trzeba się zalogować!), daje 35% zniżki i działa do 22 października 2020 r.
A teraz już zapraszam Was na recenzję nowych części. A także naszą subiektywną listę zalet całej serii – jak tu jej nie kochać? 😉
ZA CO KOCHAMY BASIĘ?
Rodzina Basi i ich przeżycia są bardzo autentyczne – dzięki temu zarówno mały, jak i duży Czytelnik z łatwością daje się wciągnąć się w historię, identyfikuje się z jej bohaterami, a czasem uśmiecha pod nosem, dostrzegając podobne cechy i przywary u siebie lub członków swojej rodziny 😉
Basia jest zwykłą dziewczynką. Nosi koszulki w paski z uroczym pępkiem na wierchu 🙂 Uwielbia żelki, czasem kłóci się z braćmi i nie zawsze słucha rodziców.
Główna bohaterka może wydawać się Czytelnikom nieco „humorzasta”, ale bardzo podoba mi się sposób, w jaki w tej serii jest pokazany cały wachlarz dziecięcych emocji. Złość, smutek, rozczarowanie i inne trudne emocje pokazane są jako coś normalnego, do czego każde dziecko (i dorosły) ma prawo. Zresztą dorośli też są bardzo „normalni”: kłócą się i irytują. Czasem są surowi, a czasem niekonsekwentni, wyluzowani i cieszący się życiem.
Bardzo podoba mi się, że autorka nie moralizuje i nie narzuca najlepszych rozwiązań: rodzice Basi ciągle ich szukają, mierzą się ze swoimi słabościami i tak jak my uważają, że konsekwencja jest przereklamowana 😉 Ta seria, jak żadna inna pokazuje, że rodzicielstwo czasem bywa męczące, a ogarnięcie pracy, domu i wychowania dzieci – to nie bułka z masłem.
Jednocześnie, czytając kolejne części serii, wyraźnie widać, że nawet taka „nieidealna” rodzina to silna drużyna i ogrom bezwarunkowej miłości. Rodzina Basi ciągle zalicza rozmaite konflikty i sprzeczki, ale wszyscy jej członkowie starają się słuchać, rozumieć swoje potrzeby i nawzajem wspierać. Wszyscy chcą jak najlepiej, ale nie zawsze im wychodzi 😉 Mama i tata Basi, Janka i Franka to fajni, na wskroś „normlanie” rodzice. Wiemy, że kochają swoje dzieci najbardziej na świecie, ale zdarza im się przewracać oczami 😀 Na pewno byśmy się polubili!
W serii jest dużo pociesznych lub wzruszających momentów: gdy dzieci troszczą się o rodziców, dziadków i siebie nawzajem, gdy martwią się o losy zwierząt i planety. W ten sposób utrwalamy w dzieciach wartości, które są dla nas najważniejsze. To takie urocze i rozczulające, gdy troskliwa Basia robi choremu Tacie herbatę z 3 ząbkami czosnku! 😀
Kolejny fenomen tej serii to ważne, czasem trudne tematy, przedstawione z perspektywy dziecka. Basia poznaje świat, stara się go zrozumieć i często zadaje dokładnie takie pytania, jakie zadałyby nasze dzieci i inni mali Czytelnicy. Dzieci poznają świat razem z Basią i utożsamiają się z nią. Każda część serii porusza inny ważny temat: pobyt dziecka w szpitalu, choroba dziadka, trudne emocje, zazdrość o młodsze rodzeństwo, ekologia, bezpieczeństwo na rowerze, przyjaźń, tolerancja, zdrowe odżywianie, pasje, uzależnienie od elektroniki i wiele innych. Dzięki temu dziecko może oswoić te tematy, lepiej zrozumieć świat i wiedzieć, jak się zachować, gdy podobne sytuacje spotkają je w przyszłości. To edukacja w bardzo przystępnej, łatwo przyswajalnej formie – to ogromna zaleta tej serii!
Opowiadania są napisane przez Zofię Stanecką prostym, pełnym humoru i bardzo przyjemnym w odbiorze językiem. Bardzo lubimy też oprawę graficzną Marianny Oklejak – trochę w klimacie retro <3 Na ilustracjach nie brakuje ciekawych detali. Nasza Irenka w każdej części stara się znaleźć żółwia błąkającego się po mieszkaniu.
Bardzo się cieszę, że na polskim rynku wydawniczym mamy taką perełkę! Według mnie to najlepsza seria dla dzieci napisana i wydana w Polsce 🙂
Poniżej recenzja dwóch nowych książek o Basi oraz rozpiska wszystkich wydanych dotychczas części (naliczyłam ich aż 60!).
„BASIA I CHOROWANIE”
Nie wiem jak Wy, ale ja mam bardzo małe doświadczenie ze szpitalami. Przez ponad 8 lat rodzicielstwa, byliśmy na SOR tylko jeden jedyny raz: gdy Irka rozcięła sobie głowę, wspinając się… po czekoladę! 😀 Dziś się z tego śmiejemy (na szczęście nie trzeba było szyć, ani prześwietlać), ale wtedy stres był ogromny!
Do dziś cała się spinam na myśl o wizycie z dzieckiem w szpitalu, ale wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia i lęku przed nieznanym.
Dlatego bardzo się cieszę, że pojawiła się „Basia i chorowanie”, która oswaja ten temat – pobyt dziecka w szpitalu, kroplówką, opieką innej osoby itd. Wygląda na to, że zarówno dzieci, jak i matka potrzebują takiego oswojenia! 😀
W tej części cała rodzina Basi łapie jakiegoś paskudnego rotawirusa. Basia jest w najgorszym stanie, gorączkująca i odwodniona, więc trafia do szpitala. A ponieważ cała rodzina jest chora, w szpitalu dziewczynką opiekuje się brat taty, stryjek Grześ. Wszystko oczywiście kończy się dobrze i tydzień później cała rodzina spaceruje nad rzeką, a stryj Grześ nosi malutkiego Franka w chuście – bardzo lubię takie akcenty w książkach dla dzieci <3
„Basia i chorowanie”
Zofia Stanecka, Marianny Oklejak
Wydawnictwo HarperCollins
24 strony
wiek 3-8 lat
basia książka
„BASIA I OPOWIEŚCI MIŚKA ZDZIŚKA”
Narratorem tych opowiadań jest ulubiona przytulanka Basi – Misiek Zdzisiek. Wraz z Małpką i krokodylem Lolo przeżywają rozmaite przygody. Klimat tych opowiadań jest nieco inny, niż w klasycznej Basi. Zdzisiek stara się zrozumieć świat ludzi, więc ma ciekawe, czasem dość naiwne i urocze spostrzeżenia.
To gruby zbiór opowiadań (w sumie 192 strony), więc będziecie mieć lekturę na kilka wieczorów. Opowiadania są krótkie i zabawne, więc ta książka nada się również dla dzieci, które uczą się czytać samodzielnie. Ogólnie serię o Basi poleciłabym dla dzieci 3-8 lat.
Widzę, że nasza Irenka ma mieszane uczucia do tej książki. Słucha z ciekawością, ale jednocześnie widzę na jej buzi konsternację – córka zastanawia się, czy zabawki naprawdę ożywają i przeżywają różne przygody, kiedy ona idzie do przedszkola 😉 Wciąż ma wątpliwości!
„Basia i opowieści Miśka Zdziśka”
Zofia Stanecka, Marianny Oklejak
Wydawnictwo HarperCollins
192 strony
wiek 3-8 lat
basia książka
WSZYSTKIE SERIE I CZĘŚCI „BASI”
Seria o Basi jest tak rozbudowana, że już trochę się gubię! Zofia Stanecka i Marianna Oklejak to niezwykle produktywny i płodny duet 😉 Do tej pory wydano aż 60 książki o Basi:
- 35 cienkich opowiadań – to te najbardziej popularne książki z pojedynczymi opowiadaniami
- 10 grubych zbiorów opowiadań – mamy „Basię do słuchania” i nowość „Opowieści Miśka Zdziśka”
- 6 części serii „Basia i przyjaciele”
- 3 edukacyjne „Wielkie księgi”
- 4 kartonowe części „Basia i Franek” dla najmłodszych (mamy 2 z nich i też bardzo lubimy)
- 2 części idealne do nauki czytania z serii „Czytam sobie” – polecamy bardzo „Basię i kask”! Ten drugi tytuł („Lato pod psem”) też planujemy kupić.
Poniżej okładki prawie wszystkich części – sprawdźcie, których Wam brakuje 😉
(nie ma tu tylko serii „Basia i przyjaciele” oraz najnowszej części „Basia i chorowanie”)
KOD RABATOWY
WAŻNE: aby kod zadziałał, trzeba się zalogować w sklepie 🙂
A teraz napiszcie w komentarzu, która część „Basi” jest Waszą ulubioną? 🙂 U nas każdy ma swoją: Irka „Basia i dziadkowie”, Romek „Basia i słodycze”, a mąż i ja – „Basia na biwaku” <3
Przydatny wpis? 🙂
Kliknij „Lubię to” lub udostępnij na Facebooku:
Miłego dnia!
basia książka
Chcesz być na bieżąco?
Obserwuj nas na Instagramie:
basia książka
Więcej wartościowych książek dla dzieci znajdziecie tutaj:
2 komentarzy
Ale piękne jesienne zdjęcia! <3
Uwielbiamy Basię i Franka 🙂 Olek często sięa po te książeczki 🙂