Jak najlepiej zakończyć ferie zimowe? Świetny pomysł to opera lub teatr dla dzieci online!
Mam ciekawą propozycję dla Was i Waszych dzieci: spektakl „Wehikuł czasu” Opery Bałtyckiej w Gdańsku, który będzie dostępny w najbliższy weekend (16 i 17 stycznia 2021 r.) w formie live streamingu. Dzięki temu możecie obejrzeć go na żywo w każdym miejscu z dostępem do sieci w Polsce i na świecie. teatr dla dzieci online
Bilet rodzinny to koszt 25 zł i można kupić go tutaj:
BILETY DO OPERY BAŁTYCKIEJ
sobota 16 stycznia 18:00
niedziela 17 stycznia 17:00
(można logować się kwadrans wcześniej)
„Wehikuł czasu” to opera naukowa dla dzieci i młodzieży (wiek 5-15 lat). To nauka przez zabawę, bez względu na wiek widzów. Bohaterem opery jest Antek – chłopiec zafascynowany fizyką, który pomaga znajomemu naukowcowi, Panu Teofilowi, w budowie wehikułu czasu. Jakiś czas później naukowiec trafia do szpitala, a Antek musi podjąć współpracę z Moniką – wielką fanką meteorologii. Nastolatkowie odczytują pozostawione im wskazówki i rozwiązują naukowe zagadki, aby uratować pana Teofila. Antek korzysta z wehikułu, odbywając podróże w czasie. Trafia między innymi do 1280 roku, do pracowni pierwszego polskiego naukowca, Witelona. To jeden z bohaterów spektaklu, a zarazem postać historyczna – żyjący w XIII wieku fizyk, matematyk, filozof, optyk oraz twórca podstaw psychologii spostrzegania.
Polecam pobrać program teatralny spektaklu „Wehikuł czasu” – znajdziecie w nim między innymi instrukcje, jak wykonać razem z dziećmi proste eksperymenty inspirowane pracą Witelona:
- Efekt Tyndala (model mgły) i przenoszenie dźwięku
- Słońce i energia
- Tęcza instant
- Od czego zależy wysokość dźwięku?
Wykonując te eksperymenty wspólnie z dziećmi, możecie doświadczalnie sprawdzić, jaki związek zachodzi między Słońcem a pogodą, dlaczego chmury są białe, jak powstaje tęcza i pioruny.
Doświadczenia zostały opracowane przez Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, które odwiedziliśmy z Romkiem i Irenką w lutym 2020 r. (kilka zdjęć pokazywałam Wam tutaj).
W programie teatralnym spektaklu znajdziecie również artykuły twórców oraz wywiad z naukowymi ciekawostkami na temat podróży w czasie i astrofizyki.
REALIZATORZY
Francesco Bottigliero – kierownictwo muzyczne
Justyna Skoczek – libretto
Tomasz Man – reżyseria
Zuzanna Kubicz – scenografia i kostiumy
Michał Stenzel – reżyseria świateł
OBSADA
Antek – Sebastian Mach
Monika – Magdalena Wachowska (16.01.), Monika-Julia Jarmoszewicz (17.01.)
Pan Teofil / Witelon – Piotr Płuska
Ochroniarz – Paweł Faust
Karaluch – Marcin Marzec
Dyrygent – Marta Kaca
Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku
Jak czytamy w programie teatralnym spektaklu: „Opera naukowa Justyny Skoczek i Francesca Bottigliera została opracowana z myślą o młodych widzach, apeluje jednak do emocji i postaw, które nie zależą od wieku. Realizatorzy stanęli przed wyzwaniem pogodzenia wartkiej akcji z projektem utopii. Bohaterowie Wehikułu jeżdżą na deskorolkach, podróżują w czasie, wynajdują panaceum, słowem – świetnie się bawią, a zarazem siłą wyobraźni i zamiłowaniem do piękna przezwyciężają ograniczenia. Zupełnie jak my, fani opery.” Romuald Wicza-Pokojski, Dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku
Przytoczę jeszcze piękne słowa współtwórcy „Wehikułu czasu”, pana Francesco Bottigliero: „Podczas pracy (…) starałem się podkreślić znaczenie samego człowieczeństwa, samej świadomości tego, kim jesteśmy – stworzeniami, które po prostu zamieszkują Ziemię. Rozumiem to jako kontrast dla oszałamiającego rozwoju technologii i wynikającego zeń poczucia, że zostaliśmy zdominowani, „zawłaszczeni”. Szczególnie potrzebny jest dzisiaj krok wstecz w celu ponownego odnalezienia „ja”, które obok troski o własny dobrostan, patrzyłoby z szacunkiem na otaczający świat.”
Oprawa muzyczna „Wehikułu czasu” jest lekka, ilustracyjna i spodoba się nie tylko wytrawnym słuchaczom, ale również tym, dla których opera jest nowym doświadczeniem. Jest to więc doskonała okazja, aby wprowadzić dzieci w ten świat.
Oto kilka zdjęć z pracy nad spektaklem:
(fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP)
Polecam też ciekawy reportaż z przygotowań do prapremiery, prób online oraz pracy Opery Bałtyckiej w Gdańsku w czasie epidemii. Znajdziecie tam więcej informacji na temat specyfiki gry aktorów w czasach społecznego dystansu, nowego świata znaków reżyserskich, pracy nad scenografią, kostiumami, oświetleniem oraz o „zasadzie trzeciego rzędu”.
Spektakle „Wehikułu czasu” będą grane na żywo w sobotę i niedzielę (16 i 17 stycznia) na platformie Live Bilety 24, więc w tych dziwnych czasach, pomimo obostrzeń związanych z epidemią, można poczuć się jak w prawdziwym teatrze Staramy się wspierać kulturę i korzystać z każdej takiej namiastki normalności. To bardzo cenne doświadczenie – zarówno dla dzieci, jak i dla nas.
Jak widać na załączonym obrazku Romek i ja jesteśmy już eleganccy, zwarci i gotowi
Na koniec przypomnę jeszcze tylko, że bilet rodzinny to koszt 25 zł i można kupić go tutaj: BILETY DO OPERY BAŁTYCKIEJ 16 stycznia lub 17 stycznia.
Ronja poleca!
Przydatny tekst?
Kliknij „Lubię to” lub udostępnij na Facebooku:
Miłego dnia!
Chcesz być na bieżąco?
Obserwuj nas na Instagramie:
teatr dla dzieci online
PRZECZYTAJ TEŻ:
2 komentarzy
Wygląda super, wielkie dzięki za polecenie!
Ciekawe!