Tęsknicie za spacerami i bliskością natury? Jeśli szukacie książek dla dzieci na ten temat – ta seria będzie idealna! 🙂 przyroda dla dzieci
Chciałam Wam przypomnieć o serii książeczek „Młodzi przyrodnicy”, którą w zeszłym roku objęłam patronatem medialnym. W marcu pojawiła się kolejna część z tej serii – „W stawie”. Zajrzyjcie do środka!
Dzięki tej serii dzieci poznają mnóstwo przyrodniczych ciekawostek. „W stawie” bardzo przystępnie pokazuje cykl życia ważki, żaby i traszki. Dzieci zobaczą, jak z jaja i kijanki powstaje dorosła żaba, a z oskórka larwy wydostaje się błękitna, dorosła ważka. Dowiedzą się o ciekawych gatunkach, takich jak drapieżny chrząszcz pływak żółtobrzeżek, albo płoszczyca, przypominająca skorpiona. Zapamiętają rzęsorki, nartniki, grzybienie oraz inne przykłady roślin, owadów, ryb, płazów, ptaków i ssaków, które żyją w stawie lub w jego okolicy. Poznają też ciekawostki na ich temat: po co ślimakom tarki, jak samiec ciernika opiekuje się swoim narybkiem, a także, że jętki potrzebują na dorastanie kilku lat. My najbardziej lubimy fragment o pająku topiku – w książce świetnie pokazano jak topik transportuje banieczki powietrza, budując pod wodą powietrzną kapsułę 🙂
W ostatnie wakacje „uratowaliśmy” ważkę 😀 Romek i Irka wyłowili ją z jeziora i początkowo wszyscy byliśmy przekonani, że jest już martwa. Jednak zauważyliśmy, że delikatne poruszała odwłokiem (ważki mają w odwłoku tzw. przetchlinki prowadzące do tchawek, które służą im do oddychania). Po kilkunastu minutach spędzonych na słońcu, na naszym plażowym kocu, ważka wyschła i odleciała! Dzieci bardzo się cieszyły, głęboko to przeżyły i do dziś często wspominają tę przygodę 🙂 A książka „W stawie” ponownie im o niej przypomniała.
Seria „Młodzi przyrodnicy” Wydawnictwa Wilga to niewielkie książeczki o przyrodzie dla dzieci w wieku 3-9 lat. Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie, znajdą tu wiele ciekawostek. Dla dzieci w wieku szkolnym te książki będą również idealne do nauki czytania. Seria została napisana w taki sposób, że zarówno nasz Romek (8 lat), jak i Irenka (4 lata) są nią zainteresowani. To książki idealne dla Dzikich Dzieci, które uwielbiają zgłębiać tajniki przyrody w teorii i w praktyce 😉
Autorką serii jest Emily Bone, a wszystkie części były konsultowane z naukowcami pod względem poprawności merytorycznej. Ogromną zaletą tej serii są realistyczne ilustracje i popularnonaukowy język – książki nie są przeładowane specjalistyczną terminologią, ale przemycają sporo przyrodniczej wiedzy. Jednocześnie nie jest to infantylny język, który często spotykamy w książkach dla najmłodszych. Serię tworzą następujące części:
- „Pory roku” dostępna TUTAJ
- „Dzieci zwierząt” dostępna TUTAJ
- „Owady i inne małe zwierzęta” dostępna TUTAJ
- „Dinozaury” dostępna TUTAJ
- „Leśne stworzenia” dostępna TUTAJ
- „Wybrzeże” dostępna TUTAJ
- „Dzień i noc” dostępna TUTAJ
- „Kwiaty” dostępna TUTAJ
- „W stawie” dostępna TUTAJ
Książki są niedrogie, każda z nich kosztuje 8-11 zł.
Nasze dzieci lubią wszystkie części, ale gdyby trudno Wam się było zdecydować, to napiszę Wam, po które tytuły sięgamy najczęściej 🙂 Są to „Leśne stworzenia”, „Dzień i noc”, „Dzieci zwierząt” i nową część „W stawie”.
Zdaję sobie sprawę, że w czasie kwarantanny ma to niewielkie znaczenie, ale tak na przyszłość – to niewielkie, cienkie i lekkie książeczki, które sprawdzą się idealnie poza domem, w podróży i komunikacji miejskiej.
Więcej książek godnych uwagi i polecenia znajdziecie tutaj:
Mam nadzieję, że znalazłyście tu coś dla siebie… dla dzieci, oczywiście! 😀
A jeśli zależy Wam, aby wychować dzieci blisko natury (nawet, gdy mieszkacie w mieście!) oraz wierzycie, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko, wskakujcie też tutaj:
- Instagram Ronja.pl
- grupa bloga na Facebooku „Matki Dzikich Dzieci”
Miłego dnia!
Mam do Was małą prośbę: jeśli spodobał Wam się ten wpis,
kliknijcie „Lubię to” na Facebooku lub udostępnijcie go swoim znajomym:
przyroda dla dzieci
Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:
przyroda dla dzieci