Kilka dni temu premierę miała zachwycająca książka o smokach – prawdziwa perełka na rynku literatury dziecięcej: „Wyprawa po smoki” stanowiąca niezwykłe połączenie fantastyki i książki edukacyjnej.
Powiedzieć, że ta pozycja jest przepięknie zilustrowana i wydana – to jak nic nie powiedzieć 😉 Serio! Już dawno w żadnej książce dla dzieci nie trafiłam na tak zachwycającą szatę graficzną. Wspaniała kreska, mnóstwo detali i moje ulubione, nieco zgaszone barwy. Jakby tego było mało, „Wyprawa po smoki” jest wydana na bogato 😀 Z tłoczeniami, złotymi elementami i okładką o przemiłej fakturze.
Książkę zilustrował Tomislav Tomić i zrobił to doskonale – tak naprawdę na nowo stworzył fascynujący świat smoków, ich wizerunki i niezwykle różnorodne, ciekawe gatunki, które mocno działają na wyobraźnię. Leśne smoki z łuskami w kształcie grzybków lub cisowych igieł, lodowe smoki o przezroczystej krwi, delikatnych skrzydłach i łuskach przypominających sople, hydry z rybimi płetwami i błonami pławnymi, urocze miniaturowe smoki żyjące w puszczy amazońskiej, które upodobniły się do motyli i kwiatów oraz wiele innych zachwycających okazów, które poznacie dzięki tej książce. Co ciekawe, Tomislav Tomić jest również odpowiedzialny za oprawę graficzną ilustrowanego wydania serii o Harrym Potterze.
O ile do tej pory nie poświęcałam smokom specjalnej uwagi 😉 tak od dzisiaj będę je sobie wyobrażała właśnie tak, jak w tej książce. Jestem pewna, że podobnie będzie z Romkiem i Irenką, bo są tak samo zafascynowani tym wydaniem. Odkąd dostaliśmy przedpremierowy egzemplarz książki od Wydawnictwa Znak, dzieci codziennie do niej zaglądają, analizują ilustracje i rozmawiają o smokach.
Treść również jest bardzo ciekawa. Jeśli spodobały Wam się edukacyjne podchody dookoła świata, które polecałam ostatnio na blogu (klik), to ta książka też Was zachwyci!
Autorką tekstu Emma Roberts, a narratorką – tajemnicza Curatoria Draconis, czyli Strażniczka Smoków, która zaprasza małego Czytelnika „żółtodzioba” na pokład Smoczej Arki. Rusza razem z nim w podróż dookoła świata i stopniowo wprowadza w tajniki nauki o smokach, odwiedzając kolejne kontynenty.
Wasza misja to odnalezienie i ocalenie niebiańskiego smoka – najbardziej niezwykłego smoka na świecie (jak mówi podtytuł). Towarzysząc Strażniczce Smoków na każdym kontynencie zbieracie kolejne informacje o zwyczajach tego gatunku oraz wskazówki, gdzie można go spotkać. Misja kończy się sukcesem: Czytelnik razem ze Strażniczką odnajduje gniazdo, a w nim kryształowe jajo i nowo narodzone pisklę niebiańskiego smoka:
„Wyprawa po smoki” to połączenie fantastyki i edukacyjnej wyprawy dookoła świata. Fakty z dziedziny geografii i biologii przenikają się tu z historią, kulturą, sztuką, legendami, mitami, a także z fikcyjnymi ciekawostkami na temat smoków. Te elementy stanowią tak spójną, logiczną całość, że czytając tę książkę z dziećmi, łapałam się na myśli, co jest prawdą, a co fikcją 😀
Pomimo, że to książka o smokach, ma duże walory edukacyjne: pokazuje w jaki sposób zwierzęta w drodze ewolucji przystosowują się do różnych środowisk, a jednocześnie przemyca mnóstwo wiedzy z wspomnianych powyżej dziedzin.
Podobno smoki zamieszkują głębiny Rowu Mariańskiego i strzegą gigantycznych kamiennych posągów Rapa Nui na Wyspach Wielkanocnych 😉 Smoki lodowe uczą się latać na Lodowcu Beardmore’a na Antarktydzie, wielogłowe hydry mają gniazda w wulkanach na granicy Argentyny i Chile, a smoki pływające w Amazonce są odpowiedzialne za uwielbianą przez surferów falę pororoka.
Podobno smoki zamieszkują również Nowy Jork, w tym wpisany do Księgi rekordów Guinnessa najstarszy na świecie tunel metra Atlantic Avenue Tunnel. A pewien rzadki osobnik gromadzi skarby w jaskini znajdującej się za okiem jednej z powszechnie znanych gigantycznych rzeźb amerykańskich prezydentów w górze Rushmore.
W Europie wymarzonym środowiskiem życia dla smoków jest starożytny las Puzzlewood w Wielkiej Brytanii, a leśne smoki z łuskami w kształcie liści dębu można spotkać nawet w Puszczy Białowieskiej! 🙂 W Afryce można odnaleźć te mityczne gady między innymi na Saharze, w jaskiniach za Wodospadami Wiktorii oraz w Jaskini Smoczy Oddech.
Natomiast na kontynencie azjatyckim smoki strzegą grobowców i skarbców w Jordanii oraz terakotowej armii w prowincji Shaanxi, a popularny smok chiński zamieszkujący zakola rzeki Jangcy jest inspiracją wielu tradycji kultywowanych do dziś.
Tak jak widzicie, „Wyprawa po smoki” jest mocno osadzona w rzeczywistości 😉 dlatego oprócz treści o smokach, znajdziecie tu również mnóstwo elementów edukacyjnych.
Gatunki smoków pojawiające się w książce to między innymi: orm, głębinowy wąż morski taniwha, smok lodowy i smok mrozu, wielogłowa hydra, smok parvula, drakon, zielony gowrow, wywerna, meksykański dwuskrzydły, afrykański dwuskrzydły, smoki piaskowe, uroboros oraz smok chiński fucanglong. Każdy inny, każdy zamieszkujący inne środowisko, posiadający odmienny wygląd i tryb życia – ich różnorodność jest ogromna!
Co istotne, smoki różnią się nie tylko wyglądem, ale także usposobieniem: jedne gatunki są drażliwe i agresywne, a inne łagodne i przyjazne. Są nawet takie, które lubią słuchać opowieści, więc najlepszy sposób, aby je uspokoić, to poczytać im książkę. Brzmi znajomo! 😀
W „Wyprawie po smoki” znajdziecie też opowieści o tym, że na przestrzeni wieków ludzie wykorzystywali sproszkowane rogi smoków jako składniki lekarstw, a także walczyli ze nimi, wysyłając bohaterów lub składali im ofiary z ludzi i zwierząt. Również wtedy, gdy smoki nie stanowiły żadnego zagrożenia i były głęboko zasmucone postępowaniem, strachem i wrogością rodzaju ludzkiego.
Bardzo podoba mi się, że załoga Smoczej Arki nie poluje na smoki, tylko zajmuje się ich ochroną – pomaga im i pielęgnuje, prowadzi badania naukowe i podróżuje po świecie z edukacyjną misją, aby ludzie nie kierowali się strachem i zabobonami – aby nie zabijali smoków, tylko nauczyli się je lepiej rozumieć.
Według mnie to doskonała książka dla dzieci i młodszych nastolatków w wieku 5-12 lat.
Polecam Wam ją z całego serca <3 Już dawno żadna wydawnicza nowość tak nas nie zachwyciła. Wiecie, że co rok w grudniu opracowuję zestawienie najlepszych książek wydanych w danym roku (sprawdź najlepsze książki w roku 2018, 2019, 2020). Już teraz jestem przekonana, że „Wyprawa po smoki” na pewno się tam znajdzie!
Zapraszam Was też na fanpage bloga na Facebooku, gdzie w tym tygodniu będą do wygrania 3 egzemplarze „Wyprawy po smoki”. Powodzenia! 🙂
„WYPRAWA PO SMOKI”
Książka dostępna TUTAJ
Emma Roberts, Tomislav Tomić
Wydawnictwo Znak Emotikon
Data premiery: 19 maja 2021
Format: 27 x 37 cm
Liczba stron: 80
Wiek: 5-12 lat
książka o smokach
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
książka o smokach
Miłego dnia!
książka o smokach
Partnerem wpisu jest Wydawnictwo Znak.
Partner nie miał wpływu na wyrażane przez nas opinie.
książka o smokach