Woom czy KUbikes – czym różnią się te lekkie rowery dla dzieci i czy KUbikes to dobra alternatywa dla Woom?
W ostatnim wpisie rowerowym polecałam Wam lekkie rowery dla dzieci Woom. Nasz syn (8 lat) od zeszłego roku trenuje w Warszawskim Klubie Kolarskim, gdzie wywija niesamowite sztuczki na lekkim i zwinnym Woom 5. Córka (4 lata) uczy się jeździć na pierwszym rowerze z pedałami Woom 3.
Jednak w tym sezonie – prawdopodobnie w związku z epidemią – bardzo trudno kupić rowery Woom. Na nowe, niewielkie dostawy są bardzo długie zapisy, a ceny używanych rowerów tej marki w aukcjach internetowych bywają wyższe, niż ceny nowych.
Co robić? 🙂 Czekać na Woom czy szukać innego, równie lekkiego i solidnego roweru dla dziecka?
W tym roku mam dla Was stały rabat 5% na cały asortyment sklepu Rowery Stylowe (online i stacjonarnie – wystarczy przy zakupie podać hasło RONJA5) i dzięki tej współpracy miałam okazję przetestować inny lekki rower dla dziecka, który również nadaje się na pierwszy rower z pedałami – KUbikes 14”.
Różnica w wadze jest minimalna:
- Woom 2 z kołami 14” waży 5,1 kg
- KUbikes z kołami 14” waży 5,5 kg
Wagę pozostałych modeli znajdziecie w tabelce poniżej.
Czym jeszcze różnią się te rowery? Czy KUbikes to dobra alternatywa dla Woom?
Nie zamierzam udawać, że jestem blogerką, co to zna się na wszystkim 😉 Dlatego napisałam ten wpis razem z Mężem, który jest zapalonym kolarzem, czyta branżowe czasopisma i znacznie lepiej orientuje się w technicznych rozwiązaniach dostępnych na rynku (nie tylko Woom i KUbikes, ale również w innych markach rowerów dla dzieci i dorosłych).
Poniżej znajdziecie dokładne porównanie rowerów Woom i KUbikes pod względem następujących cech:
- waga
- rozmiar kół i ramy
- kolory 🙂
- kierownica
- hamulce
- siodełko
- napęd
- opony
- cena
- podsumowanie
Oddaję głos mojemu Mężowi 🙂 Od dawna namawiałam go, żeby napisał coś na blogu. Mąż pracuje w portalu Culture.pl, a jego język polski, jak na obcokrajowca, jest na świetnym poziomie (państwowy egzamin zdał na 96%!). Pomimo to biedak się stresował, więc na zachętę dajcie znać, czy dał radę 😉 Może jeszcze kiedyś coś napisze?
WOOM CZY KUBIKES?
Branża rowerowa nie ma w tym roku lekko: najpierw lockdown, widmo kryzysu gospodarczego, zwolnienia w fabrykach, problemy z logistyką i spadek sprzedaży, a chwilę później wielki boom na rowery, które zniknęły ze sklepów z dnia na dzień. Nagle okazało się, że popyt na nie przypomina ten na papier toaletowy i makaron w chwili ogłoszenia pandemii 😉 Nic dziwnego, ludzie nie chcą jeździć komunikacją zbiorową, a wiele źródeł potwierdziło, że rower to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu i rekreacji w czasie epidemii. Sklepy próbują sobie radzić z dostawami, ale popyt jest nadal wysoki, a dostawy ograniczone, dlatego nie jest łatwo kupić wymarzony rower.
Rowery Stylowe wprowadziły do swojej oferty niemiecką markę KUbikes – to porządne, lekkie dziecięce rowerki, które mogą być dobrą alternatywą dla kultowego austriackiego Woom.
W sklepie dostępne są także ciekawe i lekkie rowery z paskiem zębatym: czeskie Rascal oraz brytyjskie Early Rider.
W tym artykule porównamy Woom i KUbikes. Obydwa modele zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach – nie chodzi tylko o wagę, ale również o geometrię ramy, pozycję pedałów i kierownicy oraz klamki hamulców i inne detale. Te elementy wpływają na prawidłową pozycję dziecka i łatwość nauki jazdy. Dlatego większość zalet Woom jako lekkiego roweru, które opisaliśmy w poprzednim artykule dotyczą również KUbikes. W tym tekście skupimy się na różnicach.
Woom 3 (16″)
KUbikes 14″ Tour
WAGA
(waga ze stron producentów)
KUbikes są minimalnie cięższe od Woom, jednak nadal jest to bardzo lekka aluminiowa konstrukcja, więc dziecko nie powinno odczuć tej różnicy.
ROZMIAR KÓŁ I RAMY
Woom oferuje 6 rozmiarów ram i kół: od 12” (biegówka) do 26” (pedały). Geometria ramy zmienia się wraz z rozmiarem kół, tak aby dziecko cały czas zachowywało prawidłową pozycję. Jednak nie ma kilku ram do wyboru – tutaj KUbikes ma niewątpliwą przewagę.
Rowery KUbikes z kołami 20”, 24” oraz 26” produkowane w różnych rozmiarach – rama może mieć rozmiar S lub L. Dzięki temu można lepiej dopasować rower do proporcji dziecka. Szczegóły wyjaśnia tabela na stronie producenta, gdzie w prosty sposób pokazano jak prawidłowo mierzyć wewnętrzną długość nogi. KUbikes z rozmiarami kół 12” (biegówka), 14” i 16” występują w jednym rozmiarze ramy.
JAK WYBRAĆ ROZMIAR ROWERU?
NIE WZROST, TYLKO NOGA! 🙂
Dostajemy od Was wiele pytań o to, ile wzrostu mają Romek i Irenka i jaki rozmiar rowerów wybraliśmy. Jednak lepiej mierzyć długość nogi od wewnętrznej strony i dopasować ją do wysokości siodełka. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku maluchów, które uczą się jeździć i powinny opierać całą stopę na ziemi, siedząc na siodełku.
Nasza Irenka jest dość wysoka – ma 108 cm wzrostu, ale nadal ma dziecięce proporcje i dość krótkie nóżki. Dlatego początkowo Woom 3 był dla niej na styk i nie czuła się na nim pewnie.
W przypadku starszych dzieci i dorosłych siodełko powinno być na takiej wysokości, aby noga oparta na pedale była prosta w kolanie.
KOLORY
Wprawdzie kolor to nie jest najważniejsze kryterium wyboru roweru 😉 Jednak warto o tym wspomnieć, a już na pewno warto – w miarę możliwości – dać wybór dziecku.
Woom proponuje klasyczne kolory oraz błyszczący lakier, a rowery wyglądają jak landrynki 🙂 KUbikes oferuje lakier matowy oraz matowy metalic, kolorów jest więcej, a odcienie bardziej stonowane.
WOOM
KUBIKES
(zdjęcia rowerów w rozmiarze kół 16″)
KIEROWNICA
Rowery Woom 14” i 16” mają wyprofilowaną kierownicę, tak aby dziecko siedziało w wyprostowanej pozycji. Można regulować jej kąt nachylenia do przodu lub do tyłu. Modele z kołami 20”, 24” i 26” wyposażone są dodatkowo w oryginalny mostek, który pozwala na regulację położenia kierownicy w zakresie przód-tył oraz góra-dół.
Dodatkowo modele Woom 12”, 14” oraz 16” posiadają elastyczną blokadę skrętu – dzięki niej maluch lepiej panuje nad kierownicą (przednie koło nie może przekręcić się o 180 stopni).
KUbikes stosuje dopasowanie wysokości kierownicy za pomocą podkładek – to sprawdzone rozwiązanie, znane z rowerów dla dorosłych. Kierownica jest prosta, bez profilowania i regulacji nachylenia – a tego powodu dziecko ma bardziej pochyloną, sportową pozycję. Kwestia gustu co będzie dla dziecka wygodniejsze. Regulacja przód-tył byłaby możliwa po ewentualnej wymianie mostka na inny, choć raczej mało prawdopodobne, że będzie to potrzebne.
Rowery KUbikes nie posiadają wspomnianej powyżej blokady skrętu.
Uchwyty kierownicy Woom i KUbikes są równie solidne, wygodne i przyjemne w dotyku, jednak te woomowskie są lepiej wyprofilowane i wygodniejsze.
- W obydwu rowerach klamki hamulców mają rozmiar i położenie dostosowane do małej rączki.
- Woom ma kolorowe klamki hamulca z tworzywa w modelach 14” i 16”. W modelach 20”-26” klamki są metalowe.
- KUbikes ma metalowe klamki hamulca we wszystkich modelach, ale bez kolorystycznego oznaczenia tylnego hamulca (wyjaśnienie w kolejnym punkcie).
Woom
KUbikes
HAMULCE
Woom i KUbikes stosują hamulce typu V-brake.
W przypadku Woom modele dla mniejszych dzieci posiadają kolorowe klamki oraz klocki tylnego hamulca, co ma służyć szybszej nauce który hamulec zaciska się jako pierwszy. W rowerach KUbikes nie ma takiego kolorystycznego oznaczenia.
SIODEŁKO
Rowery KUbikes mają proste siodełko. Do jego regulacji potrzebny jest klucz.
Siodełko Woom – tak jak uchwyty kierownicy – jest bardziej estetyczne 😉 Ma wzmocnione brzegi, co przydaje się przy wywrotkach, oparciu roweru o ścianę lub codziennym użytkowaniu – siodełko tak się nie niszczy. Regulacja jego wysokości bardzo sprawna i bez użycia klucza, ponieważ zastosowano szybkozamykacz.
NAPĘD
Woom w modelach 14” i 16” zastosował pełną osłonę łańcucha – to rozwiązanie chroni przed brudem i wydłuża żywotność napędu. W większych modelach osłonięta jest tylko duża zębatka przy korbie.
W rowerach KUbikes wszystkie modele posiadają osłonę tylko przedniej zębatki. Woom czy Kubikes
Zmiany przełożenia (przerzutki) występują w Woom i KUbikes w rowerach z kołami 20”, 24” oraz 26”. Woom ma na wyposażeniu 8-biegowy napęd Sram X4, a KUbikes posiada 8-biegowy napęd Mezzo od Microshift – obydwa napędy są porównywalne pod względem jakości. Woom czy Kubikes
OPONY
W nowych modelach Woom są opony Schwalbe Little Joe, które doskonale sprawdzają się w terenie, świetnie tłumią nierówności, ale jednocześnie mają małe opory toczenia na asfalcie. Mimo dosyć konkretnego bieżnika, nie sprawiają wrażenia topornej opony od traktora 😉 Wręcz przeciwnie – są bardzo miękkie, co poprawia komfort jazdy i osiągi, ale też się zużywają szybciej. Dodatkowo mają odblaskowy pasek, który poprawia widoczność roweru dla pozostałych uczestników ruchu.
KUbikes (wersja Tour, która obecnie jest dostępna w sklepie Rowery Stylowe) ma opony Kenda Kwest z gładkim bieżnikiem i twardszą mieszanką gumy. Ponadto nie posiadają odblasku. Nie jest to zła guma na rower dziecięcy, ale też nic wyjątkowego, zwłaszcza jeśli zestawimy obok siebie te dwie opony. Z plusów – prawdopodobnie nieprędko się zużyje, bo sprawia wrażenie bardzo twardej 🙂
Wybór zależy od tego, gdzie planujecie jeździć – w przypadku polnych i szutrowych dróg i ścieżek opony Woom powinny sprawdzić się lepiej. W mieście prawdopodobnie szybciej się zużyją, ale zapewniają bardziej komfortową jazdę. Romek w swoim Woom 5 już dwa razy złapał gumę i mocno zdarł tylną oponę, ale trzeba wziąć poprawkę na to, że trenuje, jeździ codziennie przez parę godzin, a przede wszystkim robi dużo sztuczek, w tym ostrych hamowań i driftów 🙂
CENA
Ceny Woom i KUbikes są dość zbliżone.
Przypominam, że mam dla Was stały rabat, dzięki któremu możecie zaoszczędzić nawet 115 zł.
KOD RABATOWY
Zniżka działa w sklepie online oraz stacjonarnym – Wrocław, ul. Świdnicka 49.
Rabat dotyczy nie tylko rowerów Woom i KUbikes, lecz całego asortymentu – sklep posiada ogromny wybór rowerów dla dzieci i dorosłych oraz akcesoriów, w tym:
- dziecięce rowerki biegowe od 189 zł
- dziecięce rowery z pedałami od 219 zł
- rowery dla dorosłych: miejskie, trekkingowe, elektryczne i wiele innych
- hulajnogi od 309 zł
- przednie i tylne foteliki dla dzieci od 149 zł
- hole i przyczepki rowerowe dla dzieci od 1199 zł
- koszyki, torby i sakwy na rower
- kaski, odzież oraz wszystkie części i akcesoria
Szczerze polecamy Rowery Stylowe! Sprawdziłam niedawno w mailu historię naszych zamówień – pierwszy raz zrobiliśmy tam zakupy w 2013 roku i od tamtej pory jesteśmy stałymi i zadowolonymi klientami 🙂
PODSUMOWANIE
Rowery KUbikes są dobrą alternatywą dla Woom, zwłaszcza gdy Woom są niedostępne 🙂 To równie lekkie i solidnie wykonane rowery w podobnej cenie. Dużą zaletą są również metalowe klamki hamulców we wszystkich modelach KUbikes.
Brakuje im jednak kilku detali i rozwiązań charakterystycznych dla Woom, zwłaszcza mniejszych modeli (oznaczenie kolorystyczne hamulców, osłona łańcucha, blokada skrętu, szybkozamykacz, charakterystyczne siodełko i uchwyty, miękkie opony z bieżnikiem i odblaskami).
Warto też zwrócić uwagę, że KUbikes nie jest jeszcze tak „kultową” marką jak Woom, więc trudniej będzie sprzedać używany rower w dobrej cenie (używane Woom tracą na wartości tylko ok. 200 zł).
Mam nadzieję, że nasze porównanie pomoże Wam podjąć decyzję 🙂
Kliknij „Lubię to” lub podziel się tym wpisem
ze znajomymi na Facebooku:
Miłego dnia!
Woom czy Kubikes
Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:
Woom czy Kubikes
4 komentarzy
Woom od 2020 też nie mają szybkozacisku w siodełku. A osłona łańcucha akurat więcej przeszkadza, bo bardzo szumi, trze o wolnobieg i dodatkowo utrudnia czyszczenie łańcucha 🙁 – bo woom to taki miejski rower.
Poza tym bardzo fajne porównanie!
Ronjo,
Dziękuję za ten wpis. Może uda Ci się powalczyć o rabat i dobrą cenę i w tym roku? Ceny poszybowały w górę jak rakieta wystrzelona w kosmos…
Pozdrawiam
Cześć Asiu, rabat RONJA5 nadal działa.
Niestety na ceny nie mam wpływu – ich wzrost wynika z epidemii i dotyczy wszystkich części rowerowych, nie tylko rowerów dla dzieci.
Mój mąż, który jest kolarzem i bardzo często wymienia części mówi, że wszystko podrożało na maksa, produkcja stanęła, a niektóre części są w ogóle nieosiągalne – ten kryzys odbija się na całej rowerowej branży.
Pozdrawiam serdecznie i oby wszystko jak najszybciej wróciło do normy!
Trudno mi się odnieść do cen sprzed roku, ale obecnie kubikes (16 cali) kosztuje około 1900 PLN, a woom w tym samym rozmiarze około 1600 pln. Początkowo zamierzałem kupić woom, ale jest rzeczywiście trudno dostępny.
W związku z tym, zdecydowałem się na kubibikes i jestem bardzo zadowolony.
Trudno mi się odnieść merytorycznie do porównania przedstawionego w artykule, ale moje osobiste wrażenie jest takie, że kubikes jest solidniejszym produktem niż woom, który wydaje się nieco „plastikowy”. To trochę potwierdza opinie z dwóch czy trzech sklepów rowerowych, zgodnie z którymi woom jest najbardziej popularny ze względu na dobry marketing, a po drugie jest najtańszy w segmencie lekkich rowerów dziecięcych (mam tu na myśli takie marki jak kubikes, bungi bungi czy rascal bikes).
Wydaje mi się też, kubikes lepiej sprawd,a się w terenie (co jest trochę na kontrze w stosunku do tego co napisano tutaj).
Tak czy inaczej, jeżeli ktoś się waha, sugerowałbym kupić kubikes bo jest to naprawdę porządny produkt.