Uwielbiamy książki edukacyjne, zwłaszcza te pięknie zilustrowane i doskonale opracowane pod względem merytorycznym. Chcę Wam dziś polecić kolejną taką perełkę – to historia liczb w pigułce pt. „Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat w którym żyjemy”.
książka o liczbach
„Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat w którym żyjemy”
Tekst: Isabel Thomas, Robert Klanten, Maria-Elisabeth Niebius, Raphael Honigstein
Ilustracje: Daniela Olejníková
Przekład: Adam Pluszka
Wydawnictwo KROPKA
Liczba stron: 64
Wiek: 6-8 lat
Oprawa: twarda
Format: 24 x 28 cm
Rok wydania: 2021
Najniższa cena >> TUTAJ
(z kodem rabatowym RONJA)
Kod, który trzeba wpisać w koszyku: RONJA
Rabat działa do końca marca 2021 r.
Zniżka jest naliczana od cen okładkowych i nie łączy się z innymi promocjami w księgarni. Przy okazji możecie złożyć zamówienie w sklepie Wydawnictwa Marginesy i zapłacić za przesyłkę tylko raz 🙂
Książka „Potęga liczb” doskonale pokazuje, że liczby to nie tylko matematyka, lecz przede wszystkim natura i świat wokół nas:
- pierwszymi jednostkami miary były łokcie, dłonie i nasiona
- pierwszymi pieniędzmi były ziarna i muszle
- metr pochodzi od wymiarów Ziemi
- jednostki czasu również zależą od natury – pór roku, rytmu dobowego i ruchu Ziemi wokół Słońca
- zwierzęta też potrafią liczyć i mają tzw. zmysł liczbowy (na przykład ptaki liczą swoje jaja, a ryby i hieny podejmują decyzję na podstawie liczby członków stada)
Na uwagę zasługuje naprawdę przepiękna oprawa graficzna – kocham ilustracje utrzymane w zgaszonym barwach i w takim tym stylu! 🙂 Jestem pewna, że w znacznym stopniu kształtują one poczucie estetyki naszych dzieci i ich wrażliwość na sztukę. Książka jest pięknie wydana, nawet okładka ma wyjątkową, bardzo przyjemną fakturę tworzącą spójną całość ze stylem ilustracji.
Wszystkie pojęcia wyjaśnione zostały w wyjątkowo przystępny sposób – od prostych, takich jak kalendarz i jednostki miary, po trudniejsze, takie jak ciąg Fibonacciego, złoty podział, liczba phi oraz pi.
Książka wprowadza dzieci w fascynujący świat liczb i wyjaśnia, jak pomagają nam w codziennym życiu. Matematyka może początkowo wydawać się trudna, jednak jest nam bardzo potrzebna i to dzięki niej świat sprawnie funkcjonuje.
W „Potędze liczb” dzieci odkryją mało oczywiste i najbardziej zadziwiające, słowem: najciekawsze fakty o liczbach, ich potędze, historii i zastosowaniu na przestrzeni lat. Dowiedzą się:
- jak powstały cyfry, które znamy z dzisiejszych lekcji matematyki?
- dlaczego dawniej woda zamarzała przy 100°C, a wrzała w temperaturze 0°C?
- od jakiego owocu wywodzi się słowo „karat”?
- dlaczego w XIX wieku pasażerowie pociągów musieli przestawiać zegarki nawet podczas krótkiej podróży?
- skąd się bierze rok przestępny i dlaczego jest pomijany raz na kilka stuleci?
- co wspólnego z systemem metrycznym ma Rewolucja Francuska?
Książka pokazuje, że język liczb jest uniwersalny, ponieważ ludzie na całym świecie posługują się tymi samymi działaniami: dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem, nawet gdy zapisują liczby w inny sposób.
Młody Czytelnik pozna tu sylwetki pierwszych matematyków: Euklidesa, Archimedesa, Brahmagupta, Hypatii z Aleksandrii – pierwszej wybitnej matematyczki w historii, i to w czasach, gdy kobiety były odsuwane od nauki.
W książce pojawia się również Ada Lovelace (1815 – 1852), utalentowana matematyczka zafascynowana „maszynami obliczeniowymi”, uważana za jedną z pierwszych programistek komputerowych. Ada prognozowała jak będą działać współczesne komputery ponad sto lat przed ich powstaniem – mówiła o obsłudze wszelkich danych, które można kodować za pomocą liczb, w tym muzyki i zdjęć.
Dziecko dowie się czym jest alfabet Morse’a, Enigma, bomba Rejewskiego i Colossus i zostanie wprowadzone w fascynujący świat łamania kodów.
W „Potędze liczb” w bardzo ciekawy sposób wyjaśniono, że czas jest pojęciem względnym i w ciągu sekundy, „w mgnieniu oka” może zdarzyć się wiele rzeczy:
- najszybszy człowiek świata może przebiec aż 10,4 metra
- koliber uderza skrzydłami aż 70 razy
- ludzki mózg przetwarza aż 77 obrazów
- Ziemia pokonuje aż 30 km na orbicie wokół Słońca
- promień Słońca pokonuje aż 300 000 km
- a najszybszy komputer świata wykonuje aż 143 kwadryliony operacji
Takich ciekawostek znajdziecie tu mnóstwo! 🙂 Z doświadczenia wiem, że to właśnie dzięki takim ciekawostkom Romek i Irenka zaczynają się interesować różnymi dziedzinami.
Bardzo podoba mi się główny przekaz „Potęgi liczb”: liczby, matematyka i czas nie są naszymi wrogami. Dzięki odkrywaniu wzorów matematycznych ukrytych w naturze możemy wyjaśnić historię naszej planety i jej mieszkańców, do pewnego stopnia opisać sens świata i nadal się rozwijać. Ciekawość dzieci budzi fakt, że wciąż jeszcze nie wiemy wszystkiego, a na kolejne pokolenie czekają tajemnice wszechświata do odkodowania.
To książka popularnonaukowa, którą warto mieć na półce. Nie znajdziecie tu wskazówek jak rozwiązać skomplikowane zadania, tylko masę ciekawostek i dowodów, że liczby są wszędzie i tak naprawdę towarzyszą nam każdego dnia w każdej dziedzinie. Dlatego „Potęga liczb” nadaje się zarówno dla dzieci, które już są zafascynowane naukami ścisłymi, jak i dla tych, które podchodzą do matematyki z niechęcią i potrzebują się do niej przekonać 😉 Bardzo polecam!
książka o liczbach
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
książka o liczbach
Miłego dnia!
książka o liczbach
2 komentarzy
Mamy od niedawna, jest super i rzeczywiście pięknie wydana. Kupiłam w ciemno ze względu na temat i zdziwiłam się, że jeszcze nie ma jej na żadnym z blogów o książkach… teraz już jest 😊
Naprawdę ciekawa pozycja książkowa. W prawdzie nie mam dzieci ale polecę ten wpis znajomej. Pewnie zajrzy, bo widzę więcej ciekawych tematów.