Jeśli szukacie wciągającej, świetnie napisanej książki dla starszych dzieci i młodzieży, mam dla Was nową perełkę. Niedawno premierę miał „Ogród zagubionych tajemnic” A.M. Howell – powieść, którą z przyjemnością objęłam matronatem 🙂
„Ogród zagubionych tajemnic”
A.M. Howell
Wydawnictwo Akapit Press
304 strony
Wiek 8-14 lat
Tuż przed tą książką przeczytałam razem z dziećmi „Ikaboga” J.K.Rowling i powiem Wam, że według mnie „Ogród zagubionych tajemnic” pod względem językowym i fabularnym bije ten bestseller na głowę! Klimatem przypomina nieco „Tajemniczy ogród”, jednak historia tu opowiedziana jest zupełnie inna.
Akcja rozgrywa się w 1916 roku w hrabstwie Suffolk. Główną bohaterką jest dwunastoletnia Clara, która ze względu na chorobę ojca zostaje wysłana do wujostwa i zamieszkuje w domku ogrodnika w wielkiej, wiejskiej posiadłości Hrabiego.
Clara to inteligentna i dojrzała dwunastolatka o wrażliwej i refleksyjnej naturze. Wita się ze wszystkimi nowymi miejscami i przedmiotami, czym przypomina mi trochę Anię z Zielonego Wzgórza. Jest lojalna wobec najbliższych i wierna swoim wartościom. Nie uważa się za odważną, a jednak odnajduje w sobie pokłady odwagi chcąc bronić i uratować przyjaciela, a w końcu – zmierzyć się z prawdą, wojną i długo skrywanym sekretem, o którym wolałaby zapomnieć.
Przybywając do posiadłości, dziewczynka przechowuje w kieszeni fartuszka tajemniczą kopertę. Rozległe tereny majątku, domek ogrodnika, ogród i oranżerie również kryją wiele sekretów, które poznajemy stopniowo, wraz z rozwojem fabuły.
Jedną z nich jest Will, który ukrywa się w szklarni, pojawia się w ogrodzie tylko nocą i zachowuje dość nerwowo. Okazuje się, że to trzynastoletni osierocony chłopiec, a Hrabia i główny ogrodnik (wujek Clary) nie powinni dowiedzieć się o jego istnieniu. Dzieci zaprzyjaźniają się i odkrywają kolejne sekrety.
Podczas sprzątania Clara odkrywa niedostępny, zamknięty pokój, a potem ukryty klucz. Ma trzymać się z dala od lasu, w którym stacjonują żołnierze. Nie zbliżać się do żadnej szklarni ani letniego domku Hrabiego, nie rozmawiać z nim, ani nawet nie nawiązywać z nim kontaktu wzrokowego. A także nie zagadywać pokojówek i ogrodników pracujących w posiadłości.
Początkowo dziewczynka wiedzie życie pełne zakazów i nakazów, jednak – jak możemy się domyślić 😉 – z czasem zaczyna je łamać i odkrywać kolejne tajemnice.
W posiadłości znajduje się przepiękny, kipiący życiem ogród. Hrabia jest kolekcjonerem tropikalnych roślin, więc potrzebuje wielu wykwalifikowanych pracowników. Clara zaprzyjaźnia się z jednym z nich – młodszym ogrodnikiem Robertem. Ze względu na trwającą wojnę i brak rąk do pracy, dziewczynka zgłasza się, aby pomóc w pracach ogrodowych.
Przyjaźń i tęsknota, z wojną tle, to główne wątki tej powieści. Clara nosi w sercu wielki ciężar i rozpaczliwie stara się zapomnieć o trwającej wojnie. Dziewczynkę dręczą nocne koszmary, wyrzuty sumienia i poczucie winy.
Ciotka głównej bohaterki, pani Gilbert, wydaje się chłodna i surowa, ukrywa przed nią informacje o rodzinie, co jeszcze bardziej wzmaga jej niepokój. Ciotka również ma swoje tajemnice: za łóżkiem w jej pokoju Clara znajduje niewielki metalowy kluczyk, za goblinem wiszącym na ścianie kartkę z napisem maestro, a potem dziewczynka trafia na podejrzane listy. I tak oto podczas lektury podążamy od jednej zagadki do kolejnej… 🙂 Mogę Wam obiecać, że cała historia jest wciągająca, trzymająca w napięciu, z nietuzinkowym zakończeniem, którego oczywiście tu nie zdradzę, aby nie psuć Wam przyjemności.
Jednak mogę zdradzić, że gdyby główna bohaterka stawiła czoła swoim lękom, nie zmarnowałaby tyle czasu na paraliżujący strach, zamartwianie się i snucie domysłów – to jeden z morałów płynących z tej historii.
Powieść jest świetnie napisana i przetłumaczona, a tekst działa na wyobraźnię i wszystkie zmysły. Inspiracją dla autorki były prawdziwe ogrody otaczające Ickworth House w hrabstwie Suffolk we wschodniej części Wielkiej Brytanii, gdzie podczas porządków w jednym z pomieszczeń gospodarczych pracownicy znaleźli stuletni notatnik ogrodnika. Pracując nad książką, A.M. Howell zapoznała się również z archiwami, aby jak najlepiej poznać historię i życie mieszkańców tamtejszych terenów w czasie I Wojny Światowej. Dotarła nawet do informacji na temat ówczesnych brytyjskich upraw ananasów, które stanowią cichych bohaterów tej historii 😉 Pomimo, że opowieść przedstawiona w „Ogrodzie zagubionych tajemnic” jest fikcyjna, dobrze oddaje ówczesne realia oraz ogarnięty wojną świat, widziany oczami nastoletnich bohaterów.
Jeśli szukacie ciekawej lektury na wakacje dla Waszych nastolatków lub do wspólnego czytania razem z młodszymi dziećmi, sięgnijcie po „Ogród zagubionych tajemnic” 🙂 Ronja poleca!
Miłego dnia!
Ogród zagubionych tajemnic recenzja
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
Ogród zagubionych tajemnic recenzja
Wpis we współpracy z Wydawnictwem Akapit Press.
Partner nie miał wpływu na wyrażane przez nas opinie.
z akt FBI
2 komentarzy
super ksiazka
Sama okładka zachęca już do przeczytania tej książki. Wiem, że nie powinno się oceniać książki po okładce, ale musiałam o niej wspomnieć. Czuję, że będzie to kolejna książka, którą przeczytam razem z dzieciakami. Dzięki za propozycje i za recenzję 😉