Książki o ekologii dla dzieci to dobry punkt wyjścia do rozmowy o tym, czym właściwie jest ochrona środowiska i dlaczego w dzisiejszych czasach to konieczność (a nie tylko moda 😉 ).
Ekologia czy ochrona środowiska?
Boję się, że moi profesorowie z Uniwersytetu Wrocławskiego będą nawiedzać mnie w koszmarach! 😀 Dlatego muszę na początku zaznaczyć, że ekologia jako nauka to znacznie węższe pojęcie niż modny „ekologiczny lajfstajl”, szmaciane torby i segregacja odpadów.
Zgodnie z naukową definicją ekologia to „nauka, której przedmiotem zainteresowań jest całokształt oddziaływań między zwierzętami i ich środowiskiem, zarówno ożywionym, jak i nieożywionym” (Ernst Haeckel, 1869). Są to zatem rozmaite oddziaływania pomiędzy gatunkami a środowiskiem, na przykład symbioza, konkurencja itd., a nie ochrona środowiska jako takiego.
W języku potocznym ekologia jest mylona z ochroną środowiska, ale jak najbardziej rozumiem, że to pierwsze słowo jest krótsze, wygodniejsze i wpadające w ucho.
Jak rozmawiać z dzieckiem o ekologii?
Jak to wygląda u nas w domu? Razem z mężem odpowiadamy na dociekliwe pytania dzieci i przy każdej okazji wyjaśniamy, dlaczego segregujemy odpady, używamy toreb wielorazowych i nie jemy mięsa.
Jednak czasem mam z tym duży problem. Szewc bez butów chodzi! 😉 Jestem absolwentką ochrony środowiska, a mój mąż – biologii i geografii, ale to, co jest oczywiste dla nas, wcale nie musi być oczywiste dla naszych dzieci. Niektóre nawyki (jak to, że jeździmy wszędzie na rowerach, bierzemy prysznic zamiast kąpieli i mamy w domu 18 stopni) są u nas tak głęboko zakorzenione, że nawet nie zwracamy na nie uwagi i nie tłumaczymy dzieciom jak wpływają na środowisko.
Z jednej strony to dobrze, bo podobno najlepiej uczyć dzieci dając im dobry przykład 🙂 A z drugiej strony brakuje mi takich codziennych sytuacji, rozmów i kontekstu, w którym mogłabym opowiedzieć naszym dzieciom o ochronie środowiska.
Na polskim rynku jest mnóstwo świetnych, edukacyjnych książek o przyrodzie, natomiast takich stricte o ekologii czy też ochronie środowiska jest stosunkowo niewiele. Dlatego bardzo się cieszę, że w księgarniach właśnie pojawiły się dwie perełki: „Wielka księga zabaw: Ratujmy Ziemię” oraz „Basia i śmieci”.
RABAT -30% NA HASŁO RonjaEko
Udało mi się załatwić dla Was rabat -30% na książki „Ratujmy Ziemię” oraz całą serię o Basi w dniach 24-30.04.2019 r. w sklepie internetowym Egmont.pl na hasło: RonjaEko.
Gwoli formalności muszę jeszcze zaznaczyć, że jeśli macie inne kody rabatowe, to promocje się nie sumują.
Najlepsze książki
o ekologii dla dzieci
„Wielka księga zabaw. Ratujmy Ziemię”
Tekst: Gaelle Bouttier-Guerive
Ilustracje: Gwe
Wydawnictwo Egmont
Wiek 3+
Książka dostępna >> TUTAJ
To rewelacyjna książka z okienkami i ruchomymi elementami, w której oprócz masy ekologicznych ciekawostek znajdziecie:
- 9 zabaw, zgadywanek i quizów, dzięki którym dzieci łatwiej przyswoją wiedzę
- grę planszową z pionkami do wycięcia
- 5 znaczków, które można przykleić w domu, aby pamiętać o ekologicznych nawykach
Wszystkie zagadnienia z zakresu ochrony środowiska są tu wyjaśnione przystępnym językiem, dostosowanym do dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Każda zabawa jest inna, opracowana w pomysłowy i atrakcyjny sposób. Okienka i ruchome elementy sprawiają, że Romek i Irenka bardzo chętnie rozwiązują zagadki (każde na miarę swojej wiedzy i możliwości 😉 ), angażują się i wszystko błyskawicznie zapamiętują – encyklopedyczny przykład nauki przez zabawę 🙂 Ogromną zaletą tej książki są też ładne ilustracje w czystych barwach (pamiętam z mojego dzieciństwa mój pierwszy atlas „Świat i człowiek” z podobnymi ilustracjami).
To naprawdę jedna z najciekawszych książek dla dzieci wydanych w tym roku. Warto mieć ją na półce!
„Basia i śmieci”
Tekst: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo Egmont
Wiek 3+
Książka dostępna >> TUTAJ
Numer dwa to klasyk – znana i lubiana bohaterka książek dla dzieci, Basia, powraca z proekologiczną tematyką. Podoba mi się sposób, w jaki ta książka pokazuje dziecięcą wrażliwość i doskonale oddaje mentalność przedszkolaka 🙂 Basia wraca z przedszkola zamyślona i do nikogo się nie odzywa. Rozmyśla o wielorybach i martwi się śmieciami, które pływają w oceanach. Rozmawia o tym z rodzicami i wspólnie ustalają jakie codzienne nawyki mogą zmienić. Książka podpowiada, jak w prosty i ciekawy sposób każda rodzina może zadbać o środowisko. Bez moralizatorstwa! Zupełnie jak u mnie na blogu 😉
Tradycyjnie znajdziecie tu humor charakterystyczny dla serii o Basi i dziecięce „dramaty”, które są codziennością każdego rodzica. Lubimy i polecamy!
Basia szyje ze swoją mamą wielorazowe torby na zakupy i wymienia makulaturę na sadzonki drzew podczas Dnia Ziemi. W tym roku Dzień Ziemi niefortunnie pokrył się z Lanym Poniedziałkiem – co nie zmienia faktu, że to fajna okazja, aby porozmawiać z dziećmi o ochronie środowiska. Macie z dziećmi jakieś zabawy lub aktywności, które służą środowisku? Rozmawiacie z dziećmi o ekologii? A może to one Was pilnują? 😉 Dajcie znać w komentarzu (tutaj↓ lub na Facebooku).
RABAT -30% NA HASŁO RonjaEko
Na koniec przypominam jeszcze o rabacie: w dniach 24-30 kwietnia 2019 r. macie zniżkę -30% na książki „Ratujmy Ziemię” oraz całą serię o Basi w sklepie internetowym Egmont.pl na hasło: RonjaEko.
Udostępnij ten artykuł,
jeśli znasz Mamę, której może się przydać:
Miłego dnia!
Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na NEWSLETTER
lub obserwuj blog na Facebooku:
Przeczytaj również:
3 komentarzy
O, na pewno zobaczę, zwłaszcza tę Wielką księgę zabaw!
My raczej skupiamy się na przyrodniczych po prostu, podejście ekologiczne dzieciaki po prostu przejmują od nas, wydaje mi się że tutaj najwięcej działamy przykładem, choć fakt, że dobre książki które uświadamiają pewne rzeczy na pewno są idealnym uzupełnieniem:)
te książeczki robią świetną robotę. Uczą i bawią. Również polecam je wszystkim mamom. Moja Zosia je uwielbia 🙂
Bardzo fajne tytuły ! Z doświadczenia wiem, żenajlepiej sprawdzają się gry, zabawki oraz puzzle. W naszym domu sprawdziła się książeczka od Kapitana Nauki „Ada i Romek. Ekomisja”