Lubicie książki dla dzieci skandynawskich autorów? Ja uwielbiam! 🙂 Wiele razy pisałam na blogu o fenomenie skandynawskiej literatury dla dzieci i regularnie polecam Wam najciekawsze tytuły dostępne na polskim rynku. Dzisiaj też pokażę Wam świetne nowości wydawnicze dla dzieci w wieku 0-13 lat, a także dla dorosłych 🙂 To książki skandynawskie, a właściwie nordyckie (bo jak już pewnie wiecie, tak należy określać Finlandię i Islandię – wyjaśniłam to w tym artykule). Książki ułożyłam w kolejności dostosowanej do wieku.
Wiem, wiem 😉 Czasem narzekacie, że grozi Wam bankructwo przez moje książkowe polecenia. Ja też wydaję na książki mnóstwo kasy i nie żałuję! 😀 Cztery książki z dzisiejszego zestawienia to egzemplarze recenzenckie, które dostałam od wydawnictw, a całą resztę kupiłam z własnej kieszeni. W artykule zamieściłam linki afiliacyjne do Ceneo, dzięki którym możecie znaleźć książki w najniższych cenach, a jeśli kupicie coś z mojego polecenia, otrzymam drobną kwotę od każdej transakcji, około 30 groszy. Te linki afiliacyjne nie mają wpływu na cenę książek, które kupujecie, jednak dla mnie to sygnał, że doceniacie moją pracę 🙂 Dziękuję!
książki dla dzieci skandynawskich autorów
„Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka”
Na podstawie opowiadań Tove Jansson
Wydawnictwo HarperKids
4 książeczki x 10 stron
wiek 0-4 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Jeśli zastanawiacie się jak wprowadzić malucha w świat Muminków, to wydanie będzie idealne. To 4 małe kartonowe książeczki z bezpiecznymi zaokrąglonymi rogami. Zapakowane są w trwałe kartonowe etui. Każda część to inny temat: kolory, rodzina i przyjaciele, emocje oraz pory roku. To takie książeczki, które maluchy z przyjemnością samodzielnie „czytają”, kartkują i oglądają bez końca! 😉 Pudełko ma taki rozmiar, że bez problemu możecie zabrać je na spacer albo w podróż.
Muminki nigdy się nie starzeją i nie wychodzą z mody 🙂 Uwielbiam oryginalne opowiadania napisane przez Tove Jansson, ale jednocześnie bardzo cieszę się, że powstają kolejne uproszczone wydania dla maluchów i przedszkolaków, dzięki którym możemy znacznie wcześniej zapoznać dzieci z mieszkańcami Doliny Muminków. Oryginalne opowiadania Tove Jansson nadają się raczej dla dużo starszych dzieci, nastolatków i dorosłych. My zaczęliśmy czytać je z Irką w wieku 5 lat, ale to i tak trochę za wcześnie – po prostu dzięki starszemu bratu córka lubi książki z przewagą tekstu nad ilustracjami, poza tym jest nieustraszona 😀
Więcej zdjęć ze środka książek:
„Muminki. 3 bajeczki przed snem”
Na podstawie opowiadań Tove Jansson
Wydawnictwo HarperKids
72 strony
wiek 2-5 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Kolejne nowe wydanie Muminków dla najmłodszych, tym razem dla przedszkolaków, stworzone z myślą o czytaniu na dobranoc. Dodatkową atrakcją jest okładka, która świeci w ciemności – czad! 😀
Książka ma 72 strony, więc można czytać ją na raty. Znajdziecie tu trzy krótkie opowiadania, o idealnej długości, aby czytać je przed snem. Wszystkie trzy to proste zagadki detektywistyczne, które możecie rozwiązać razem z dzieckiem: „Tajemnica słoika z dżemem”, „Tajemnica walizki” i „Tajemnica perłowego naszyjnika”.
Tekst powstał na podstawie opowiadań Tove Jansson, więc to również uproszczona wersja dla przedszkolaków. Ilustracje są proste i bardzo podobne do kartonowej serii dla maluchów 0-6 lat „Muminki. Szukaj i znajdź”, którą już polecałam Wam na blogu (klik).
Więcej zdjęć książki:
SERIA „Pola mówi”
Tekst i ilustracje: Irene Marienborg
Wydawnictwo Media Rodzina
36 stron
Wiek 2-5 lat
Już kilka razy polecałam Wam tę norweską serię. Właśnie pojawiły się cztery nowe części:
„Pola mówi: Pada!”
„Pola mówi: Dzidziuś!”
„Pola mówi: Au!”
„Pola mówi: Dobranoc!”
Na razie mamy dwie pierwsze z nich.
W części „Pada!” Pola bawi się w ogrodzie w strugach deszczu, nie przejmuje się, że zmoknie i urządza orkiestrę w błotnej kuchni. To książka bardzo w stylu „dzikiego dzieciństwa”, które uwielbiam i od lat polecam na blogu oraz w grupie.
W książce o dzidziusiu zostaje starszą siostrą – początkowo wyobraża sobie malucha jako miniaturkę siebie i trochę się niepokoi „po co rodzicom kolejna córeczka”, lecz ta historia dobrze się kończy. Duży plus za ilustrację z karmieniem piersią!
To na wskroś skandynawska seria dla dzieci, w której dorośli mają do siebie dystans i potrafią przyznać się do błędu – nam takie podejście bardzo odpowiada. A jednocześnie zdaję sobie sprawę, że ta seria może budzić sprzeczne uczucia i nie każdemu się spodoba 😉
Więcej zdjęć ze środka książek:
SERIA „KTO…”
Tekst i ilustracje: Stina Wirsén
Wydawnictwo Zakamarki
28 stron
Wiek 2-5 lat
Stina Wirsén to szwedzka autorka i ilustratorka książek dla dzieci. W zestawieniu najlepszych książek wydanych w 2020 roku poleciłam Wam inną, głęboko poruszającą książkę tej autorki – „Małe”.
Seria „Kto…” w lekki, pełen humoru sposób pokazuje, że emocje oraz relacje z rodziną i przyjaciółmi czasem bywają trudne, ale taka już ich natura.
- „Kto decyduje?” – jest tu maluch, który nie chce spać, tylko czytać w nieskończoność, jest rodzic, który zasypia razem z dzieckiem, a rano spieszy się, negocjuje, aż w końcu traci cierpliwość. Samo życie.
- „Kto się złości?” – o konfliktach, złości, zazdrości i godzeniu się maluchów w czasie zabawy klockami.
- „Komu leci krew?” – o współpracy, empatii i trosce o przyjaciół.
- „Czyje spodnie?” – książka dla najmłodszych z prostymi, zabawnymi zagadkami: mały Czytelnik ma za zadanie dopasować spodnie, buty i czapki do trójki bohaterów.
Więcej zdjęć ze środka książek:
„Zamek”
Tekst i ilustracje: Emma Adbåge
Wydawnictwo Zakamarki
28 stron
Wiek 3-6 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Uwielbiam książki Emmy Adbåge, więc kupuję wszystkie 🙂 A jednocześnie uważam, że jeszcze długo żadna z nich nie pobije mojej ukochanej książki o dzikim dzieciństwie o niepozornym tytule „Dołek”. Autorka ma niezwykły dar obserwacji dziecięcych emocji i przekazywania ich w oryginalny, poruszający i dający do myślenia sposób.
„Zamek” to prosta historia o tym, że trawa u sąsiada jest zawsze bardziej zielona. Dotyczy to również dzieci i zabawek – szybko się nudzą i zaczynają marzyć o nowej zabawce, nawet gdy od starej różni się ona tylko kolorem 😉 To krótkie, zabawne i pouczające opowiadanie, stwarzające okazję do rozmowy z dzieckiem.
Więcej zdjęć ze środka książki:
SERIA „MUMINEK I…”
Na podstawie opowiadań Tove Jansson
Wydawnictwo Harper Kids
32 stron
Wiek 3-6 lat
>> najniższe ceny tutaj:
„Muminek i złoty liść”
„Muminek i wiosenna niespodzianka”
„Muminek i święto lodu”
„Muminek i gwiazdka z nieba”
„Muminek i księżycowa przygoda”
Tym razem mieszkańcy Doliny Muminków szukają złotego drzewa, przygotowują spektakl teatralny i organizują jesienny bal. Pokonują strach przed Buką i obchodzą Święto Lodu. Zimą Muminki budzi tajemnicze skrzypienie, a wiosną dźwięk katarynki Too-tiki…
To pięknie wydane i ilustrowane, krótkie i proste, uproszczone wersje na podstawie opowiadań Tove Jansson – będą idealne dla przedszkolaków w wieku 3-6 lat. Duża czcionka pomoże również starszym dzieciom, które uczą się czytać samodzielnie.
„Gwiazdka z nieba” i „Księżycowa przygoda” to dodruk (być może już znacie te książki z dostępnych pojedynczo części serii lub „Wielkiej kolekcji” wydanej w 2018 roku), a pozostałe trzy części to nowości, które miały premierę 14 kwietnia tego roku.
„Ivar i zagubiony diplodok”
Tekst: Lisa Bjärbo
Ilustracje: Emma Gothner
Wydawnictwo Czarna Owca
28 stron
Wiek 4-8 lat
>> najniższa cena TUTAJ
Lisa Bjärbo to szwedzka autorka książek dla dzieci, których do tej pory nie znałam. Dopiero niedawno odkryłam serię o przedszkolaku Ivarze, która będzie idealna dla fanów dinozaurów!
Ivar to mistrz w tej dziedzinie: zna wszystkie gatunki dinozaurów, ma mnóstwo figurek tych jaszczurów oraz makietę – Krainę Dinozaurów, dzięki której przenosi się do ich świata, gdy jego Tata chrapie w najlepsze 😉 W książce „Ivar i zagubiony diplodok” chłopiec pomaga samicy diplodoka o imieniu Doris, która zgubiła swoją rodzinę po wybuchu wulkanu.
Kilkuletni bohater w każdej części serii zabiera nas w niezwykłą podróż – każda taka wyprawa to nowa przygoda, nowe gatunki dinozaurów i ciekawostki na ich temat. Historie są pełne ciepła, bezpieczne, ze szczęśliwym zakończeniem. Na końcu jest ramka z podstawowymi informacjami na temat gatunku, będącym bohaterem danej części.
To pierwsza nasza książka z tej serii i planujemy kupić kolejne:
„Ivar i zagubiony diplodok”
„Ivar ratuje małego stegozaura”
„Ivar ratuje głodne triceratopsy”
„Ivar zaprzyjaźnia się z tyranozaurem”
Więcej zdjęć ze środka książki:
Seria „Tata Oli”
Tekst: Thomas Brunstrøm
Ilustracje: Thorbjørn Christoffersen
Wydawnictwo Dwukropek
32 strony
Wiek 5-10 lat
Poszczególne tomy nie są ze sobą powiązane, więc można czytać je w dowolnej kolejności.
Ta duńska seria to nasze najnowsze odkrycie! Na rynku książek dla dzieci jest stosunkowo niewiele pozycji pokazujących relację taty z córką. Dlatego bardzo się cieszę, że w tej serii pierwsze skrzypce gra tata oraz jego córka Ola, a ich relacja jest cudowna i pełna ciepła.
Tata Oli to barwna postać, który w dorosłym Czytelniku może wzbudzić sympatię… lub antypatię 😉 My go polubiliśmy – jak przystało na wyluzowanych rodziców, z dystansem do świata i rodzicielstwa. Tata Oli to takie duże dziecko, przedstawione w nieco pobłażliwy sposób. Choruje na męską grypę, udaje, że nie jest dorosły, a na wakacjach co chwilę zalicza rozmaite wpadki.
W każdej części znajdziecie nienachalne aspekty edukacyjne, lecz przede wszystkim każda historia to potężna dawka humoru – śmiało mogę powiedzieć, że to najbardziej jajcarska skandynawska seria dla dzieci! Ilustracje też bardzo różnią się od tych „grzecznych”, które oglądamy w polskich książkach – musicie to sami zobaczyć 😉
Mamy prawie wszystkie tomy, brakuje nam tylko „Gwiazdki”.
Wszystkie części serii i najniższe ceny znajdziecie tutaj:
„Tata Oli już nie chce być dorosły”
Więcej zdjęć ze środka książek:
„Jestem Życie” i „Jestem Śmierć”
Tekst: Elisabeth Helland Larsen
Ilustracje: Marine Schneider
Wydawnictwo Kultura Gniewu / Krótkie Gatki
44 strony
Wiek 5-12 lat
>> najniższa cena tutaj:
„Jestem Życie”
„Jestem Śmierć”
Dwie norweskie książki, przepiękne pod każdym względem! Poetycki, głęboko poruszający tekst (w przekładzie Katarzyny Tunkiel) oraz delikatne, wspaniałe ilustracje w zgaszonych barwach. A także sam temat życia i śmierci – trudny nie tylko dla dzieci, ale również dla wielu dorosłych.
Elisabeth Helland Larsen to norweska pisarka, a także aktorka od lat współpracująca z organizacją Sykehusklovnene, czyli „Szpitalni klowni”, którzy poprawiają humor chorym dzieciom. Marine Schneider to przezdolna belgijska ilustratorka, mieszkająca w Norwegii.
Bardzo podoba mi się, że Śmierć przedstawiona jest tu jako młoda dziewczyna, która jeździ na różowym rowerze i nosi kwiaty we włosach. Taki wizerunek różni się znacznie od tradycyjnego kulturowego wyobrażenia budzącej lęk postaci kościotrupa, w czarnej pelerynie i z kosą w dłoniach. Tak naprawdę Śmierć jest tu siostrą i przyjaciółką Życia, które jest przedstawione bardzo podobnie.
To dwie przepiękne książki, które się uzupełniają i oswajają trudne tematy. Znałam je od dawna w oryginalnej, norweskiej wersji i nawet nie wiecie, jak cieszę się, że w końcu ukazały się po polsku!
Od kilku lat regularnie publikuję naszą subiektywną i niezależną listę najlepszych książek dla dzieci wydanych w danym roku (tu możecie sprawdzić rok 2018, 2019 i 2020), a te dwa tytuły na bank znajdą się w tegorocznym zestawieniu 🙂
Więcej zdjęć ze środka książek:
„Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)”
Tekst: Siri Spont
Ilustracje: Jonna Björnstjerna
Wydawnictwo Widnokrąg
148 stron
Wiek 8-12 lat
>> najniższa cena TUTAJ
„Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)” to pełen humoru, prawdziwy i bezpośredni obraz szkolnej codzienności widziany oczami dziecka. Znajdziecie tu cały wachlarz zawiłości relacji rówieśniczych i problemów współczesnych uczniów. Polecam tę książkę wszystkim dzieciom, które chodzą do szkoły i zderzają się z nową rzeczywistością.
Na końcu każdego rozdziału główny bohater robi krótkie podsumowania i wskazówki jak zdobyć przyjaciół… albo narobić sobie wrogów 😉 Nie musimy się zgadzać ze wszystkimi, ale każda taka wskazówka daje do myślenia i stwarza okazję do rozmowy z dzieckiem o stawianiu granic, poczuciu własnej wartości, wyrażaniu siebie i budowaniu relacji. Rozdziały są wyjątkowo dynamiczne, krótkie i treściwe – nawet nasze dzieci zwróciły na to uwagę podczas lektury.
To szwedzka książka wydana w Polsce przez Wydawnictwo Widnokrąg w ramach projektu „Bliskie dalekie sąsiedztwo”, dzięki któremu na polski rynek trafiają przekłady najciekawszych i najbardziej wartościowych książek z krajów nordyckich oraz Estonii.
Więcej zdjęć ze środka książki:
Seria „Kepler62”
Tekst i ilustracje: Timo Parvela, Bjørn Sortland, Pasi Pitkänen
Wydawnictwo Widnokrąg
160 stron
Wiek 9-13 lat
>> najniższe ceny TUTAJ:
Tom 1 „Zaproszenie”
Tom 2 „Odliczanie”
Tom 3 „Podróż”
Tom 4 „Pionierzy”
Tom 5 „Wirus”
Tom 6 „Tajemnica”
Fińska młodzieżowa seria science-fiction, którą już kilka razy polecałam na blogu. Właśnie ukazały się dwie ostatnie części: tom 5 i 6.
Zbieram te książki na zapas dla naszych dzieci 🙂 Główni bohaterowie serii to bracia Ari i Joni, a w każdej części dołączają do nich kolejni bohaterowie. Ta seria to niezwykłe przygody, kosmiczne tajemnice, inne wymiary oraz problemy współczesnych dzieci i nastolatków. Jest tu suspens, wartka akcja i klimatyczne, nieco mroczne ilustracje.
Więcej zdjęć ze środka książek:
„Muminki zebrane”
Tekst i ilustracje: Tove Jansson
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
464 stron w każdym tomie
Wiek 5-100 lat 🙂
>> najniższe ceny tutaj:
Tom I „Muminki zebrane”
Tom II „Muminki zebrane”
Przepiękny, elegancki dwutomowy zbiór wydany z okazji stulecia Wydawnictwa Nasza Księgarnia, zawierający wszystkie dziewięć książek cyklu o Muminkach. W środku znajdziecie klasyczne czarno-białe ilustracje spod ręki Tove Jansson oraz następujące części w przekładzie Ireny Szuch-Wyszomirskiej i Teresy Chłapowskiej:
Tom I
- Małe trolle i duża powódź (1945)
- Kometa nad Doliną Muminków (1946)
- W Dolinie Muminków (1948)
- Pamiętniki Tatusia Muminka (1950)
- Lato Muminków (1954)
Tom II
- Zima Muminków (1957)
- Opowiadania z Doliny Muminków (1962)
- Tatuś Muminka i morze (1965)
- Dolina Muminków w listopadzie (1970)
To ulubione wydanie Irki i Romka. Wewnątrz jest bardzo podobne do pastelowej serii Muminków wydanej w 2020 roku, jednak format i ilustracje są tu dużo większe. Poza tym na naszych dzieciach nadal robią wrażenie takie potężne, grube i ciężkie knigi – codziennie przed snem czytamy po kilka rozdziałów, a Romek i Irka cieszą się, że za nami na przykład już 358 stron 🙂
Więcej zdjęć ze środka książek:
„Żadnej przemocy!”
Tekst: Astrid Lindgren
Ilustracje: Stina Wirsén
Wydawnictwo Zakamarki
48 stron
Wiek: dla dorosłych
>> najniższa cena TUTAJ
Astrid Lindgren (1907–2002) to wyjątkowa postać, która zdecydowanie wyprzedzała swoje czasy. W tej niewielkiej książeczce znajdziecie Jej płomienną i poruszającą przemowę przeciwko przemocy – zwłaszcza wobec dzieci – którą Astrid wygłosiła odbierając w 1978 roku we Frankfurcie Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich. Autorka wyraża głęboką tęsknotę ludzi za pokojem na świecie i wyjaśnia między innymi mechanizmy powstawania przemocy, którym każdy z nas może przeciwdziałać.
Książka została zilustrowana przez Stinę Wirsén, której prace poznaliście na samym początku tego zestawienia w serii „Kto…” oraz „Małe” (klik: najlepsze książki 2020 roku). Obydwie kobiety były głęboko zaangażowane w czynną ochronę praw dziecka, więc taka oprawa graficzna pasuje tu idealnie.
Więcej zdjęć ze środka książki:
książki dla dzieci skandynawskich autorów
To tyle 🙂 Jak podoba Wam się dzisiejsze zestawienie książkowe?
Znaleźliście coś dla siebie?
Dajcie znać w komentarzu ↓
książki dla dzieci skandynawskich autorów
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
książki dla dzieci skandynawskich autorów
Miłego dnia!
książki dla dzieci skandynawskich autorów
Poprzednie skandynawskie książkowe nowości dla dzieci znajdziecie tutaj:
Polecam też bardzo najlepsze książki 2020 roku – ten wpis jakoś przepadł w czeluściach Facebooka i niewiele osób go przeczytało 😉
książki dla dzieci skandynawskich autorów
9 komentarz
Pracuję w Bibliotece Publicznej, robię zakupy książkowe i korzystam z Twoich poleceń! Dzięki Tobie mogę zobaczyć książkę w środku – trochę treści , trochę tekstu i nie kupuję już tak w ciemno w księgarni internetowej. A prywatnie – obserwuję od lat. Jesteś piękna i mądra.
Cudowne zestawienie:) Jak i poprzednie:) W natłoku nowości wydawniczych takie wpisy to nieoceniona pomoc – dziękujemy z rodzinką po stokroć:) Korzystamy i czekamy ma więcej!
Na instagramie ogldam mase ksiazkowych kont, ale blogi czytam tylko dwa, w tym Twoj. 🙂
Dziękujemy!
Przekonaliśmy się ostatecznie, ze zamawiamy wszystkie części o Tacie Oli 😄
Dziękuję. Właśnie zamówiłem Emrego. 🙂
Dziękuję za kolejne wspaniałe zestawienie 🙂 „Poradnik Emrego” ląduje w koszyku 🙂
Mam pytanie odnoscie sprzetu/ boomboxa? jaki uzywacie …widze na zdjeciu po lewej stronie..mozna poznac co to jest ?:)
Oj, to stary odtwarzacz z mojego domu rodzinnego, kupiony jeszcze w czasach, gdy byłam nastolatką, więc ten sprzęt ma już pewnie z 23 lata (teraz mam 38 🙂 ). Ale nadal działa! Ma odtwarzacz CD (ale nie odczytuje płyt mp3, bo wtedy ich jeszcze nie było) i 2 kieszenie na kasety megentofonowe, więc puszczam na nim dzieciom bajki z mojego dzieciństwa 🙂
Uwielbiam ten blog za wiedzę!