„Zastanawiało cię kiedyś, jak to jest, kiedy wszystko dookoła chce cię pożreć? Na każdym kroku śledzi cię przebiegły myśliwy i tylko czeka na moment twojej nieuwagi… Oj, niełatwo być małym i przepysznym!” 😀 – tak zaczyna się ta niezwykła książka, którą z przyjemnością objęłam patronatem medialnym. książka o zwierzętach
Jestem pewna, że pokochają ją wszystkie dzikie dzieci i ich nie mniej dzicy rodzice.
„Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach” to nie jest zwykły zbiór przypadkowych ciekawostek o zwierzętach, tylko merytoryczna, doskonale opracowana, obszerna (aż 304 strony!) i spójna opowieść o ich kreatywności w wymyślaniu sposobów na przetrwanie. O strategiach, które bywają bezczelne i przebiegłe, a czasem zabawne, zaskakujące i nieprawdopodobne – tak jak u zwierząt, które udają czyjąś stopę, pupę lub język albo bronią się włosami, klejem i własną kupą 😉
Autorką książki jest Agnieszka Graclik – zoolożka, popularyzatorka nauki i edukatorka. To imponujące, jak ogromną ma wiedzę i jak wiele ciekawostek udało jej się zebrać w tej książce i ułożyć w spójną całość.
W każdym rozdziale rzuca się w oczy cudowne poczucie humoru Autorki, jej entuzjazm i niekłamany zachwyt nad przyrodą – a to udziela się dużym i małym Czytelnikom.
„Dziki poradnik przetrwania” jest podzielony na 6 „lekcji” – to rozdziały o kamuflażu, ucieczkach, udawaniu, współpracy, obronie i różnych strategiach na bycie niejadalnym 🙂 Na końcu każdego rozdziału jest też krótki komentarz, jak dana strategia rozwinęła się u ludzi i jakie ma u nas zastosowanie.
Poznacie tu między innymi:
- Leniwce, które ruszają się tak wolno, że nie muszą zamierać. Dowiecie się, z czego wynika ich wyjątkowy „slow life” 😉
- Straszyki, które składają jajeczka o niezwykłych kształtach – każde inne!
- Gatunki, które do złudzenia przypominają liście, kwiaty, korę lub rafę koralową i całkowicie zlewają się z otoczeniem.
- Wiewiórkę ziemną, która „produkuje” specjalne perfumy, aby ukryć się przed wężami grzechotnikami.
- Zwierzęta, które dosłownie mają oczy dookoła głowy.
- Koczkodany zielone, które wykształciły trzy różne sygnały ostrzegawcze i drogi ucieczki w zależności od tego, jaki drapieżnik je atakuje.
- Mrówki, pszczoły, osy i termity komunikujące się zapachem.
- Długowieczne i odporne na ból oraz niedobór tlenu golce – jedne z najbardziej niezwykłych gryzoni na świecie.
- Mrówki ogniowe, które potrafią zbudować ze swoich ciał pływającą tratwę.
- Bazyliszka, który potrafi biegać po wodzie.
- Aksolotle, czyli najsłodsze płazy świata, posiadające kozackie zdolności do regeneracji (to ulubione zwierzaki naszego syna 🙂 ).
- Agamę kołnierzastą znaną z bajeranckich metod straszenia.
- Modliszkę diabelską, która jest tak ekscentryczna, że nikt nie chce jej zjeść 😉
- Uroczego nocolota szarego, który wygląda jak żywcem wyjęty z kreskówki (to ten gościu po lewej):
- Całkowicie niegroźne owady sprytnie podszywające się pod pszczoły i osy.
- Gąsienice motyli nocnych, których odwłoki do złudzenia przypominają głowy różnych gatunków węży.
- Molocha straszliwego – najbardziej odlotową jaszczurkę świata, ze sztuczną głową i zbroją z kanalikami, w których gromadzi wodę.
- Wyglądające niewinnie ptaki, kwiczoły, które broniąc swoich gniazd wydają dźwięk jak wystrzał z karabinu maszynowego, a potem… strzelają kupą.
- Niezwykłe pająki amblypygi, które są wyjątkowo opiekuńczymi mamusiami.
- Gliniarze, które lepią charakterystyczne dzbanuszki z błota i przechowują w nich martwe pająki:
- Dziobaki, które pod każdym względem są wyjątkowe w królestwie zwierząt…
…i wiele, wiele innych!
Powyższe przykłady to tylko kilkanaście gatunków z kilkuset, które odkryjecie w tej książce.
Treść jest wzbogacona o mnóstwo pięknych zdjęć, a każdy gatunek jest dodatkowo zaznaczony w tekście na kolorowo – dzięki temu łatwiej znaleźć konkretną ciekawostkę.
Można czytać wszystkie rozdziały po kolei lub na wyrywki. Nasze dzieciaki kartkują tę książkę, co chwilę znajdują jakiś super-ciekawy gatunek i każą mi czytać na głos 🙂
To książka, która w fascynującym, zabawnym stylu pokazuje, że pomysłowość natury nie zna granic!
Ronja poleca 🙂
Trzymajcie się! <3
Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Wilga.
książka o zwierzętach
Polub go lub udostępnij:
.
Napisz komentarz poniżej ↓
Dziękuję!
książka o zwierzętach
SPRAWDŹ, CZY POTRZEBNY CI
PLASTEREK DLA RODZICA:
książka o zwierzętach
3 komentarzy
zakupiona!!!!
Reniu, mam prośbopytanie – poleć (albo przekop internety i poleć:P) rozsądną książkę o historii Europy dla 9-latka. Dwoję się i troję i gimnastykuję, żeby wytłumaczyć „100 pytań do” o przyczyny, przebieg i upadek Związku Radzieckiego… Daję radę, bo kiedyś inna 9-latka „przeciągnęła” mnie przez maoizm w Chinach (podołałam!), ale o ile łatwiej byłoby z książką
Co prawda to książka przeznaczona dla dzieci i zamierzam kupić ją jako prezent, ale… Najpierw sama przeczytam ją od deski do deski 😀 Po opisie widzę, że jest niezwykle ciekawa i sama nie spodziewałam się, że te strategie przetrwania mogą być aż tak interesujące oraz niezwykłe. Po przeczytaniu Twojego opisu po prostu muszę sprawdzić czym są te golce, czy też jak ten bazyliszek może biegać po wodzie! Widzę, że czeka mnie naprawdę ciekawa lektura, znaczy to mój chrześniak naprawdę ucieszy się ze swojego prezentu 😉
Reniu nie na temat ale zakładka o Tobie juz jest nieaktualna! Mieszkanie w Norwegii! :))