Współczesna Ronja, córka zbójnika… albo okularnika
Skandynawski Czwartek #29


Wiecie, kim jest współczesna Ronja, córka zbójnika? Już nie mieszka w lesie, lecz w Sztokholmie. A jej ojciec-zbójnik raz na zawsze porzucił swój łupieżczy lajfstajl. Zamiast musztrować w mrocznym zamczysku swoich niedomytych kamratów, siedzi sobie beztrosko przed kominkiem, z gazetą, w kapciach, wełnianych skarpetach i zaparowanych okularach. Nie da się ukryć, że doszczętnie statusiał.

Współczesna Ronja nie straciła swej ułańskiej fantazji. Jest równie odważna, pomysłowa i zawsze gotowa nieść pomoc potrzebującym. W lesie spotykała Wietrzydła, Szaruchy i  Pupiszonki. W miejskiej dżungli ściga zombiaki, duchy, wilkołaki, wampiry, a nawet jednego Frankensteiniaka, który jest całkowicie bezduszny i ponoć uwielbia zjadać zwierzątka domowe.


Nelly Rapp


Współczesna Ronja ma leniwego psa Londyna, reprezentanta do bólu współczesnej rasy basset. To nie byle jaki pies, tylko pies z poczuciem humoru! A i dziewczynka swoim specyficznym humorem powoduje u Romka (i innych małych czytelników) nieposkromiony chichot. Z wiekiem wyostrzył jej się humor – do opowieści tu i ówdzie wkrada się smakowita ironia, którą zrozumieją tylko dorośli.

O duchu:

Chyba mojemu psu zrobiło się go żal, bo podszedł i polizał starego ducha po twarzy. Kiedy starła się mąka, jeden policzek zniknął! Przywołałam Londyna, żeby nie zlizał całego ducha.”

O psie Londynie:

Londyn pytająco wytrzeszczał na mnie oczy, kiedy wyglądałam zza drzewa. Ale był leniwy z natury, więc „Leżeć!” było jego ulubioną komendą. Dlatego nadal leżał przed domem.”

O wampirach:

Kiedy nadchodzi wieczór, dzwoni budzik. Wtedy wampir wstaje ze swojej trumny. Wampiry są bardzo dokładne w kwestii higieny jamy ustnej, ponieważ są całkowicie zależne od swoich mocnych i zdrowych zębów. Szczoteczka do zębów, nić dentystyczna i fluoryzacja co wieczór.” ♥

A definicję Frankensteiniaka chyba ukradnę i będę stosować w adekwatnych sytuacjach życia codziennego

Frankensteiniaki: Istoty wyglądające jak każdy przeciętny człowiek. Ale brakuje im połączenia między sercem a mózgiem i dlatego bywają całkowicie bezduszne.”


Współczesna Ronja to wciąż historia z morałem. Nie nachalnym, ale subtelnym. Między wierszami wyczytamy:

• jak wiele może zdziałać „zwykła ludzka dobroć”

• jak pokonywać swoje słabości i nabierać wiarę we własne siły

• oraz że każdy zasługuje na drugą szansę


Jesteście ciekawi kim jest współczesna Ronja?


Nelly Rapp


Współczesna Ronja to Nelly Rapp – upiorna agentka, bohaterka serii wydanej przez Wydawnictwo Mamania.

Cykl stworzył szwedzki autor książek dla dzieci, Karl Martin Widmark. Tak, dobrze kojarzycie, to ten sam, który powołał do życia kultowe biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Mega sympatyczny koleś, tylko popatrzcie jak się ładnie do Was uśmiecha i jak mu dobrze z oczu patrzy


nelly rapp


Humorystyczne, odrobinę przerysowane ilustracje autorstwa Christiny Alvner dopełniają całości. Ach, no i te fluorescencyjne okładki świecące w ciemności! Upiorrrne!


nelly rapp

nelly rapp


Jest tu wszystko to, co tygryski lubią najbardziej: odważna bohaterka, intrygująca historia, zaskakujące wydarzenia i dreszczyk emocji.

Czy ta lektura jest odpowiednia dla Romka? Czy jej wynikiem są nocne koszmary, w których prześladują go wampiry, upiory i Frankensteiniak? Wydawca informuje, że to książki „straszne w sam raz dla młodych czytelników”. W miarę lektury napięcie rośnie, bywa, że Romek jakoś tak mocniej się do nas przytula… a potem następuje happy end

Serwuję Romkowi od czasu do czasu takie chwile (kontrolowanej) grozy. W trakcie czytania robimy przerwy, omawiamy akcję, zachowania bohaterów i żartujemy – słowem: pomagam mu oswoić strach. To działa podobnie jak książki terapeutyczne, pomaga oswoić lęk serwowany w małych dawkach.

Zresztą w „Ronji” Astrid Lindgren wcale nie było sielankowo, pamiętacie? Jeszcze więcej tam grozy i problemów o wiele cięższego kalibru.


nelly rapp


Książki są przeznaczone dla dzieci w wieku 7+. Romek w kwietniu skończy 5 lat, ale już teraz przepada za Nelly. I nie, wcale nie uważam, że jest „nad wiek rozwinięty” Z naszego czytelniczego doświadczenia wynika, że przedziały wiekowe przypisane do większości książek są orientacyjne. Zauważyłam, że dzieci interesują się książkami około 1,5 roku do 2 lat wcześniej, niż proponują to wydawnictwa – tak było z „Ulicą Czereśniową” i mnóstwem innych pozycji.

Dzięki dużej czcionce seria o Nelly Rapp nadaje się dla dzieci, które od niedawna samodzielnie czytają. Romek oczywiście jeszcze tego nie potrafi i wcale mi się do tego nie spieszy – wspólne czytanie to nasze najfajniejsze chwile w ciągu dnia i nie oddam ich bez walki!


nelly rapp


Mamy 4 części Nelly:

• NELLY RAPP I UPIORNA AKADEMIA (Nelly Rapp och Monsterakademin)

• NELLY RAPP I FRANKENSTEINIAK (Nelly Rapp och Frankensteinaren)

• NELLY RAPP I WILKOŁAKI (Nelly Rapp och varulvarna)

• NELLY RAPP I NAWIEDZONY SKLEP (Nelly Rapp och spökaffären)


…a w październiku pojawiły się 2 kolejne części, które planuję dorzucić Romkowi do świątecznych paczek:

• NELLY RAPP I BIAŁE DAMY (Nelly Rapp och De vita fruarna på Lovlunda slott)

• NELLY RAPP I CZAROWNICY Z WITTENBERGI (Nelly Rapp och Trollkarlarna från Wittenberg)


Uwielbiam języki skandynawskie, więc sprawdzam zwykle tytuł oryginału. Zawsze coś tam zostanie w głowie

Książki możecie kupić na stronie Wydawnictwa Mamania oraz w księgarniach internetowych i stacjonarnych.


nelly rapp

nelly rappNiniejszym chciałabym rozpocząć serię wpisów „Skandynawska półka” na temat godnych polecenia skandynawskich książek dla dzieci. Jak podoba Wam się taki pomysł na cykl?
Znacie jeszcze jakąś „współczesną Ronję”? Nelly Rapp to jedna z dwóch moich ulubienic. Tę drugą przedstawię Wam wkrótce.

Do zobaczenia!
.Renia-podpis
.


Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline