Urodziny w kulkach to snobizm?

Urodziny dziecka? Oczywiście w sali zabaw z kulkami. To rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością wśród rodziców przedszkolaków, a nawet młodszych dzieci. Czy trend organizowania kilkulatkom urodzinowych kinderbali w lokalach to snobizm typowy dla klasy średniej? Dziś wspólnie odpowiemy sobie na to pytanie

Najpierw postaram się obiektywnie przedstawić plusy i minusy urodzin „w kulkach”.  A na końcu poznacie naszą subiektywną opinię oraz decyzję, którą podjęliśmy w sprawie urodzin Romka.

Czy wyprawiać dziecku urodziny w sali zabaw?


Argumenty ZA

Domówka? Piknik na kocu? Nie, dziękuję.


Domówka? Sprzątasz tydzień przed i trzy dni po. Domownicy już przywykli do przytulnego brudku, dzieci nawet nadały imiona kotom kurzu marcującym pod komodą, ale Ty jak zwykle głupio się uparłaś i chcesz poczęstować gości tortem i kremem ze szparagów, a nie pokładami kurzu błogo zalegającego pomiędzy żeberkami kaloryfera.

W dniu imprezy biegasz jak kot z pęcherzem, ewentualnie z obłędem w oczach. Jednym okiem zerkasz na czajnik, drugim na dzieciaki, a trzecim w lustro, aby sprawdzić, czy do twarzy ci z rozbieżnym zezem, i czy zostanie ci tak na zawsze… Na wszystkie poczynione przez ferajnę zniszczenia przymykasz zezujące oko. Przecież już od dawna planowaliście remont.

Masz nie więcej niż 5 minut dla każdego gościa. A dla niektórych – wstyd przyznać – ani minutki. Niesmak pozostaje. Matka-snobka. Miałaś nie robić nic „na pokaz”. Chciałaś jedynie zachować minimum przyzwoitości, ale i tak nie udało Ci się cieszyć tym dniem razem z gośćmi i jubilatem.

To może impreza w plenerze? Masz równie dużo przygotowań (jeśli nie więcej). Wprawdzie nie robisz wielkich porządków, ale i tak pocisz się nad garami, przeczesujesz Pinterest w poszukiwaniu dekoracji i atrakcji dla dzieci, pijesz litry meliski i liczysz barany w bezsenną noc. A te barany dziwnym trafem mają na rogach kotyliony w zygzak chevron i tęczowe race w tyłkach.

Rodzice dziecka mają z głowy lwią część organizacji imprezy. Odpada cały zachód związany z przygotowaniem imprezy w domu lub w plenerze.

Zamiast obsługiwać gości, można odetchnąć i przeżywać ten dzień razem z małym jubilatem. Dla gości to także ulga, gdyż nie muszą na każdym kroku pilnować, aby ich pociecha czegoś nie zniszczyła w mieszkaniu gospodarza, ani nie eksplorowała wstydliwych zakamarków jego posesji

Zresztą zazwyczaj w naszych mikro-mieszkankach i tak nie da rady pomieścić więcej niż czworo gości. Jesienią, zimą, wczesną wiosną urodziny pod dachem to tak naprawdę jedyna opcja. Zresztą w upalne lato też przyda się czasem klima


Dzieci kochają kulki


Jakkolwiek posępnie to nie zabrzmi, „kulki” to podążanie za zainteresowaniami i gustem dziecka. Fakt, sale zabaw często są kiczowate i przeładowane bodźcami (typu światła, muzyka, kolorowy plastik i fajerwerki), ale dzieciom się to podoba. Absolutny czad i zabawa po pachy. Dzieci wbiegają na salę z pełnym zachwytu westchnieniem: „Nigdy nie byłem na takich urodzinach!”

Nie ma co demonizować. Zakazać dziecku zabawy w kulkach, to trochę tak jak zakazać ulubionego różu lub plastikowych zabawek (klik: Zabawki drewniane czy plastikowe? Nie krytykujmy wyborów dzieci).

Po co wymyślać coś innego? Skoro dzieciom największą frajdę sprawiają właśnie kulki, zjeżdżalnie i trampoliny, nie ma sensu głowić się nad alternatywami. To ma być zabawa dla dzieci, a nie hipsterska pokazówka dla rodziców Grunt to radość dzieci i zabawa dostosowana do ich wieku, zainteresowań i potrzeby ruchu.


Rozwój motoryczny i fizyczne zmęczenie


„Kulki” to również odpowiedź na ogromną potrzebę ruchu dzieciaków i ogrom możliwości dla rozwoju ruchowego (podobnie jak niezastąpiony plac zabaw). Wiele z nich potrzebuje się wyszaleć i fizycznie zmęczyć, a sala zabaw z labiryntami, drabinkami, zjeżdżalniami, równoważniami (oraz nieszczęsnymi basenami z kulkami) doskonale realizuje te potrzeby.

Domówki i wszelkie alternatywne imprezy czasem uniemożliwiają dzieciom wybieganie się – nawet jeśli są doskonale animowane, po prostu brakuje przestrzeni.


Kwestie finansowe


Wstęp na salę zabaw do tanich nie należy. To atrakcja, której dzieci nie mają na co dzień, lecz od święta – na urodzinach swoich lub kolegów. Dobrze traktować ją właśnie w ten sposób.

Tego typu urodziny wcale nie wymagają super drogich prezentów. Mogą być one symboliczne (książka, gra, audiobook).

Postawę naszych dzieci kształtujemy codziennie, a nie przez ten jeden wyjątkowy dzień w roku. Tyle w kwestii materializm vs. minimalizm.

Zresztą koszty kosztami, ale dziecko również ma prawo do prowadzenia jakiegoś życia towarzyskiego. Czy w imię najszczytniejszych idei skazywać dziecko na towarzyską izolację?


± Animator? Nuuuda!


Nie wiedziałam, po której stronie dopisać ten argument, ponieważ animatorzy trafiają się zarówno na salach zabaw, jak i na imprezach „alternatywnych”.

Jedne dzieci chętnie angażują się w zabawy aranżowane przez animatorów, inne wolą robić co chcą – dla nich impreza domowa bez dorosłego „wodzireja” czy też nieszczęsne kulki są lepszym wyborem.


Argumenty PRZECIW


Klasa średnia bez wyobraźni


Urodziny „w kulkach” to snobizm i pójście na łatwiznę.

Fakt, że rodzice nie pocą się nad garami i nie organizują ukochanemu dziecięciu domowej imprezy, może być interpretowany jako pójście na łatwiznę. A co, jeśli ktoś lubi się pocić?


Hodowla rozpieszczonych materialistów i zachłannych konsumentów


Roczek w lokalu? Urodziny dwulatka z animatorką, klaunem i wodzirejem? Czy jest sens organizować zbiorowe imprezy tak małym dzieciom? Czy potem jest już tylko gorzej?

Kiedy rodzice raz zorganizują dziecku tego typu urodziny, to w kolejnych latach trudno się wycofać. Co będzie za rok? Czy każda kolejna impreza powinna przebić poprzednią albo przynajmniej jej dorównać? Czy to stąd biorą się przyjęcia komunijne z prezentami za grube tysiące, srebrną limuzyną i domem weselnym?

Tu również mam kontrargument: wiele zależy od dziecka. Jeśli wychowujemy rozsądnego małego człowieka, a nie zachłannego materialistę, to bez problemu zrozumie on, że kolejne urodziny będą w domu, z mniejszym rozmachem: mniejszą grupką kolegów i mniejszą liczbą prezentów.


Przestymulowanie dzieci i tortura dla rodziców


Niewinne dwuskrzydłowe czerwone drzwi z naklejką „Sala zabaw – czynne od 10 do 20”. A tak naprawdę? Wrota piekieł! Apage, Satanas!

Rodzice mogą czuć się umordowani po 2 godzinach spędzonych w tym piekle. ALE z mamy tu kolejne dwa kolejne kontrargumenty: po pierwsze to ma być impreza dla dziecka, po drugie często rodzice mają możliwość po prostu zostawić swoje dziecko, załatwić w tym czasie swoje sprawy i odebrać potomka po zakończeniu kinderbalu (na miejscu są tylko nieszczęśni organizatorzy – rodzice jubilata).


Hejt na kotyliony, pompony i słomki (sic!)


Kroplą przelewającą czarę goryczy w internetowych dyskusjach, jest coś tak niewinnego jak motyw przewodni imprezy. Chodzi o spójne dekoracje tematyczne odpowiadające zainteresowaniom dziecka, typu Kraina Lodu, Star Wars czy Lego – z jakiegoś powodu  tego typu detale spotykają się ze strasznym hejtem, pomimo, że nie jest to element zastrzeżony dla sali zabaw (tego typu tematyczne urodziny można zorganizować również w domu lub w plenerze).

A ja tam podziwiam Matki, którym się chce! Na zorganizowane, perfekcyjne (a często po prostu KREATYWNE mamy) leje się w sieci straszny hejt. Kompletnie tego nie rozumiem. Nie organizujesz urodzin z motywem przewodnim? Luzik! Tylko po co hejtować? Czy nie możesz przyznać, że tak jak mnie po prostu Ci się nie chce?

Sama nigdy nie robiłam urodzin z motywem przewodnim. Nie dlatego, że mam coś przeciwko – po prostu mi się nie chciało. Urodziny przygotowuję maksymalnie dzień-dwa przed, a znalezienie motywu przewodniego, wydrukowanie i zamówienie dekoracji wymaga co najmniej tygodniowego wyprzedzenia. No i najważniejsze: zgubiłam hasło do Pinterest


Sala zabaw co drugi weekend


Kiedy dziecko wkracza w wiek przedszkolny, tego typu imprezy organizowane są tyle razy w roku, ile jest dzieci w grupie. Zakładając, że grupa przedszkolna liczy 25 dzieciaków, a nasza pociecha zostanie zaproszona na wszystkie imprezy, to niemalże połowę weekendów w ciągu roku spędzi w sali zabaw (2 razy w miesiącu).


Kwestie finansowe


Organizacja własnej imprezy oraz 24 prezenty na pozostałe to niebagatelny koszt. Kontrargument znajdziecie na pierwszej liście w pkt 4).
Nie sugerujcie się liczbą argumentów ZA i PRZECIW, bo nie o liczby tu chodzi. Do każdego rodzica jeden argument przemówi mocniej niż inny, a jedne racje nie są gorsze od drugich.

Każdy ma inne warunki mieszkaniowe, sytuację rodzinną i finansową… w końcu: każde dziecko jest inne (choć nie znam takiego, które nienawidzi kulek ;)).


 

 

 

 

 

 


Bardzo długo broniłam się przed organizacją urodzin tego typu. Przez 4 lata poprzestawaliśmy na kameralnej uroczystości w domu (tylko moi rodzice, brat z żoną i my) oraz torcie do przedszkola.

Jednak z okazji 5 urodzin zdecydowaliśmy się na imprezę w sali zabaw.

Decydujący był argument, którego nie ma na żadnej z powyższych list: coraz poważniej myślimy o emigracji, więc nie wiemy, co będzie za rok. Być może to pierwsza i ostatnia okazja, aby świętować z przyjaciółmi, z którymi Syn zżył się przez 2 lata przedszkola.

Oczywiście można znaleźć złoty środek: klubokawiarnię lub mniejszą salę (zamiast ogromnej hali przy centrum handlowym), ciekawe zajęcia artystyczne lub seans w kinie. Jednak biorąc pod uwagę ogromną potrzebę ruchu Romka, jego kolegów i koleżanek, kolejne urodziny powinniśmy urządzić na ściance wspinaczkowej albo jakimś mega trudnym torze przeszkód dla dzieci.

Jestem przekonana, że każdy rodzic najlepiej zna potrzeby swojego dziecka i od tego powinien uzależnić decyzję. Dzieci obecne na imprezie Romka bardzo potrzebowały ogromnej dawki ruchu, natomiast niespecjalnie były zainteresowane atrakcjami oferowanymi przez Pana Animatora. I nie, nie chodziło o to, że owe „atrakcje” były nieciekawe czy też niedostosowane do wieku, ale po prostu dzieciaki musiały być w biegu i najbardziej zadowolone były, kiedy Pan Animator „na rozgrzewkę” zaproponował im zrobić 3 rundki wokół przeogromnej hali

Poza tym Romek był już na kilku takich imprezach i to było jego urodzinowe życzenie. Poszliśmy na kompromis: kupiliśmy Romkowi symboliczny prezent, a właściwym prezentem była właśnie impreza w sali zabaw.

Nie było idealnie. Nie udało nam się znaleźć kompromisu, uciec od kiczu kapiącego z każdej lśniącej ozdoby i każdego głośnika. Wróciliśmy umordowani, ale szczęśliwi, że spełniliśmy kolejne marzenie naszego syna. Bo że dzieciaki były wniebowzięte – co do tego nie mam wątpliwości.


Rozważaliście kiedykolwiek urządzenie dziecku urodzin w sali zabaw? Które argumenty ZA lub PRZECIW najmocniej do Was przemawiają?

Miłego dnia!

Renia-podpis

Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:


Spodobało Ci się?
Będzie mi miło, jeśli polubisz
ten tekst:


…albo zostawisz komentarz poniżej 
Dziękuję!To również może Cię zainteresować:


Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline