Ta niezwykła historia zaczęła się, gdy…
Skandynawski Czwartek #34

Ta niezwykła historia zaczęła się, gdy… odkryliśmy grę Story Cubes z Muminkami w roli głównej
To genialna gra, która rozwija u dziecka wyobraźnię i umiejętność opowiadania historii.Nie zliczę ile godzin spędziłam grając z synem w przeróżne gry dla przedszkolaków. Jak wiecie, wybieram je bardzo starannie.
Każdą z nich lubimy i cenimy za coś innego.


story cubes muminki


story cubes muminki


Dla dorosłego układanie opowiadań jest czymś prostym i oczywistym. Ileż razy przerobiliśmy to w szkole? Może nie zawsze były to porywające dzieła, ale jakoś to szło

Jednak kiedy jesteś przedszkolakiem i wymyślasz swoje pierwsze w życiu historie – to duże wyzwanie. Poza tym gra, w której nikt nie wygrywa, w której nie ma złych odpowiedzi, i którą można kontynuować bez końca, to również duża nowość dla takiego przedszkolaka. Gry tego typu rozwijają u dziecka umiejętności, których inne zabawki nie są w stanie aktywować.

Podczas pierwszej rozgrywki niemalże widziałam jak w głowie Romka pracują trybiki! Ułożył historię o Buce, która mieszka w jaskini za wodospadem, żywi się dżemem, kolekcjonuje diamenty, a wieczorami grzeje cielsko przy piecyku


story cubes muminki


Story Cubes okazała się grą trudną, zwłaszcza na początku. Jednak to wysiłek, który warto podjąć, aby uruchomić wyobraźnię dziecka. Możemy układać pasjonujące opowiadania pełne niespodziewanych zwrotów akcji, z poczuciem humoru lub z dreszczykiem (jak za chwilę się przekonacie).

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 5 lat, ale nieco młodsze dzieci też mogą śmiało próbować.

Jest starannie wykonana, zapakowana w poręczne pudełeczko. Na 9 kostkach znajdują się 54 ilustracje inspirujące do układania historii. Kostki są ciężkie i przyjemnie leżą w dłoni. A poza tym są na tyle duże, że nie połknie ich wszędobylska Irka, co stanowi dla nas dodatkowy plus Pudełko z kostkami to ostatnio jej ulubiona zabawka!


story cubes muminki


story cubes muminki


story cubes muminki


Dziewięć kostek umożliwia wiele wariantów rozgrywki. My graliśmy we 3 osoby, więc każde z nas rzucało 3 kostkami, ale gracze mogą również przekazywać sobie kostki, podzielić je między siebie w dowolny sposób lub rzucać wszystkimi naraz.

Story Cubes stworzył Rory O’Connor – irlandzki trener kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów. Gra była wielokrotnie nagradzana na całym świecie.


Wersje gry Story Cubes

Gra Story Cubes dostępna jest w wielu wariantach. Nasze serca oczywiście skradła wersja z Muminkami
Najtaniej kupicie ją tutaj: STORY CUBES MUMINKI.


Pozostałe wersje:
Zestaw startowy Story Cubes
Story Cubes Podróże
Story Cubes Akcje
Story Cubes Batman
Story Cubes Scooby-Doo
Story Cubes 
Looney-Tunes

Można również dokupić trzykostkowe dodatki i połączyć wybraną tematykę z zestawem podstawowym. Do wyboru macie aż 12 dodatków: Zwierzęta, Baśnie, Mity, Medycyna, Średniowiecze, Prehistoria, Galaktyka, Supermoce, Strachy, Poszlaki, Na ratunek oraz Sport.


story cubes muminki

ŹródłoWiek: 5+ (lecz czterolatki też dadzą radę)
Liczba graczy: bez ograniczeń
Czas gry: około 20 minut, lecz tak naprawdę wszystko zależy od Was :)
Wydawca: Rebel.pl
Zawartość: 9 kostek, pudełko, polska instrukcjaJak grać?

A jak to wygląda w praktyce? Rzucacie kostkami i na podstawie symboli opowiadacie historię. Może ona brzmieć na przykład tak:


story cubes muminki


Do Doliny Muminków zawitało lato. Rodzina Muminków postanowiła nocować w domku na plaży. Nocą rozszalała się potężna burza.

Mamusia Muminka, od lat cierpiąca na bezsenność, leży i nasłuchuje. Jutro rano usmaży naleśniki. Pierwszy oczywiście pójdzie do kosza. A może nie? Mamusia wypróbuje tę nową patelnię, którą dostała od Panny Migotki. A swoją drogą – potrafi się dziewczyna znaleźć. Dobra będzie z niej synowa. Ciekawe tylko, czy patelnia zmieści się do kultowej torebki…?


story cubes muminki


Potem praca, spotkania biznesowe, rozmowy z wydawcami… Może w końcu uda się załatwić publikację Pamiętników Tatusia Muminka. Oby tylko Tatuś zgodził się wykreślić ten rozdział o burzliwej młodości Paszczaka, który może przecież wnieść pozew o zniesławienie.


story cubes muminki


Nagle Mamusia Muminka COŚ słyszy. Coś się dzieje piętro wyżej. Szuranie kapci? Kto tak hałasuje na strychu, skoro reszta rodziny śpi na dole? O, znowu ten dźwięk! Ciężkie kroki, człapanie i głośne szuranie.

Mamusia Muminka nadal nie może zasnąć. Leży i nasłuchuje. W wyobraźni stworzyła obraz Stwora ze strychu. Płeć męska. Kawaler. Schorowany, z lekką nadwagą. Nosi za duże kapcie. Hobby: wystrój wnętrz i renowacja starych mebli. Nocami podziwia metamorfozy na Pinterest, ale dziś widocznie wysiadł mu internet. To na pewno ta burza. Zabrał się więc za przemeblowanie. Przesuwa ciężkie meble, których najwyraźniej zapomniał podbić filcem. Czy Stwory ze strychu wiedzą co to filc? I czy noszą kapcie? Jeśli tak, to na pewno są to kapcie filcowe. Dlaczego w takim razie szura? I dlaczego robi przemeblowanie nocą, podczas burzy, kiedy na dole śpi cała rodzina Muminków?

Może Stwór potrzebuje pomocy? Wszak Mamusia Muminka ma całkiem niezły gust wnętrzarski oraz pragmatyczny szósty zmysł. Może mogłaby mu coś doradzić? Po pierwsze: podbicie mebli filcem. Obowiązkowo. Może nowe zasłonki? Najlepiej czerwone, pasiaste, jak fartuch Mamusi – będzie przytulnie. Zresztą jak takiemu Stworowi żyje się na strychu? Na pewno marznie, biedaczek. Może Mamusia Muminka wydzierga mu nowe, ciepłe kapcie? I zaprosi rano na naleśniki? Koniecznie! A zresztą… po co czekać do rana?


story cubes muminki


Wiedziona niepohamowanym instynktem macierzyńsko-opiekuńczym Mamusia Muminka wstaje i wybiera się na strych. Do jednej łapki bierze lampę naftową, do drugiej nieodłączną torebkę. Zawraca jeszcze po słoik dżemu. Zawsze to bardziej uprzejmie, nie wypada przecież wtargnąć na strych z pustymi rękami. Stwór mógłby poczuć się urażony. Zwłaszcza, że Mamusia chce przeforsować ten filc. 

Mamusia Muminka ciągle słyszy człapanie i szuranie Stwora. Dużo ma tych mebli. Na pewno potrzebuje pomocy. Jak to dobrze, że go usłyszała! Mamusia wchodzi cichutko po schodach, żeby go nie przestraszyć. Pewnie biedaczek i tak boi się burzy.


story cubes muminki


Balansując lampą i nieodłączną torebką, Mamusia Muminka delikatnie puka do drzwi wiodących na strych. Dźwięki ustały, nikt nie odpowiada. „Pewnie Pan Stwór jest bardzo nieśmiały” – stwierdza pełna empatii Mamusia. Ostrożnie uchyla drzwi i dostrzega oczy w ciemnościach…


Pozostawiam Was w niepewności – ciąg dalszy tej historii z dreszczykiem dopowiedzcie sobie sami


Podobało się? Dajcie znać w komentarzach!

Dobrej zabawy!
.Renia-podpis
.

Polub blog na Facebooku, wrzucam tam fajne rzeczy
i informuję o nowych wpisach ↓

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Rebel.pl


Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline