Ronja.pl to najmniej moralizatorski i najbardziej skandynawski blog edukacyjny dla rodziców. Macierzyństwo bez spiny, lukru i rywalizacji.

Jeśli myślisz „aha, skandynawski, czyli biały i sterylny” to… nic bardziej mylnego! Tu skaczemy po kałużach, a z dzieci zdrapujemy błoto dopiero wtedy, gdy nie możemy ich poznać Nie znajdziesz tu sterylnych wnętrz i modnego designu. Fascynuje mnie przede wszystkim kultura i społeczeństwo Skandynawii oraz tamtejsze „dzikie dzieciństwo” (nie mylić z bezstresowym wychowaniem!).


Na blogu znajdziesz masę ciekawostek o rozwoju dziecka, wynikach najnowszych badań naukowych, edukacji Montessori, wartościowych książkach dla dzieci oraz kulturze i społeczeństwie Skandynawii.
Paliwo dla matek też się znajdzie! 

A jeśli Twoje pierwsze skojarzenie to „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren, to też słusznie ;) Jednak niech ta skandynawska otoczka Was nie zmyli – mieszkamy w Polsce i dobrze nam tutaj. Zapraszam do naszego nieidealnego świata! SONY DSC

Renia

Autorka bloga. Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę – głównie siebie i męża… a dzieci tylko od czasu do czasu Stoik w domu, hedonistka w kuchni, pedancik w pracy. Zawodowo koordynatorka projektów i ochroniarz środowiska Do mody na wszystko, co „eko” podchodzi z dystansem, lecz sprzeda duszę diabłu za komplet ślicznych eko-pieluch i wymarzoną chustę.

SONY DSC

Mąż

Najlepszy tata na świecie. Mój niezawodny głos rozsądku. Wprawdzie do bloga nie przyłożył ręki, ale na jego usprawiedliwienie działa fakt, że ma własne, bardzo angażujące hobby – jest artystą, wydawcą i organizatorem koncertów na scenie muzyki eksperymentalnej. Zawodowo redaktor portalu Culture.pl. Uwielbia grzyby, owoce leśne, saunę i białe noce. Urodzony w Karelii, ma fińsko-rosyjskie korzenie, ale od 2009 roku mieszka w Polsce i jakoś ze mną wytrzymuje


SONY DSC

Romek

Pierworodny, rocznik 2012. Całkiem zwyczajny trzylatek, choć dla nas oczywiście „wyjątkowy” Cechy szczególne: nieodłączne auto w dłoni, odwaga, zaraźliwy śmiech, basowy głosik, blond loki i wybite zęby. Fan motoryzacji, Edda China i Mike’a Brewera.

irka-o-mnie

Irka

Mała łobuziara, która przez kilka miesięcy udawała Pana Kijankę Tymczasowa mieszkanka brzucha matki, oczekiwana z niecierpliwością. Jak na płód przystało wierzga, kopie i wysysa z rodzicielki to, co najlepsze.Gdzie jeszcze jestem?

Do wyboru, do koloru – w zależności od tego, z jakich mediów społecznościowych korzystasz:

Facebook

Instagram

Google+

BloglovinKATEGORIE:


Skandynawskie Czwartki

Lekkie zabarwienie skandynawskie bloga w formie czwartkowych wpisów.
Kultura i przyroda krajów skandynawskich, a także tamtejsze spojrzenie na wychowanie dzieci – to moje koniki… z Dalarny :)


Mama + Ciąża

Nie pouczam, nie grożę paluszkiem, nie piszę jak żyć. Sama popełniam mnóstwo błędów i spowiadam Wam się tutaj z tych największych. Czasem przebąknę coś o rodzicielstwie bliskości i NVC, bo z nimi mi po drodze. Wyobraźnia, niezależność, otwartość na świat, w tym wszystko to, co inne i egzotyczne – to dobre nawyki, które chcę przekazać moim dzieciom Resztę przeczytacie na blogu.


Kobieta

O kobiecości, o zdrowych piersiach, o partnerstwie w związku, o małych przyjemnościach, o świecie dorosłych.
Wierzę, że rodzice mogą zapewnić dzieciom fajne dzieciństwo, nie wypruwając sobie żył i pozostając sobą… czy jakoś tak


Wege kuchnia

Przepisy kulinarne dla całej rodziny oraz teksty obalające mity na temat zdrowej i ekologicznej żywności. Większość przepisów pochodzi z mojego „starego” bloga DzikieZiemniaki.pl, który skończył swój krótki żywot w sierpniu 2015 roku.

Jesteśmy rodziną wegetariańską, ale publikuję przede wszystkim receptury na potrawy wegańskie. Kuchnia roślinna to dla mnie eksperymenty, wyzwanie i wyższy level kulinarny.

Jestem zwyczajną, zabieganą mamą, która lubi pysznie zjeść, ale nie ma zamiaru spędzić życia przy garach. Dlatego przedsta­wione tu prze­pisy są bardzo proste i z reguły szyb­kie w wyko­naniu.


Inline
Inline