Kino dla matek z dziećmi – sprawdź repertuar w 15 kinach w Polsce

Cześć i czołem! Chyba nie muszę tu nikogo namawiać na aktywne spędzanie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, hm?

Popularny gatunek zwany Miejską Matką (Mater Urbis) ma do dyspozycji sporo ciekawych wydarzeń. Wystarczy tylko poszukać: warsztaty, fitness dla mam, kawiarnie, sale zabaw, zajęcia muzyczne. Jedną z najfajniejszych inicjatyw tego typu są seanse filmowe dla mam z dziećmi, o których dziś Wam opowiem.


kino dla matek z dziećmi

kino dla matek z dziećmi


Uparłam się, że pokażę Wam fotorelację z takiego seansu. Lekko nie było, bo żeby zrobić zdjęcia po ciemku, po raz pierwszy w swym długim życiu ustawiłam w aparacie jakieś kosmiczne ISO: 12 800! Ziarno daje po oczach, więc nagimnastykowałam się w fotoszopie co nie miara, ale w końcu jako tako się udało. Zapraszam na fotorelację i nasze wrażenia, a na koniec wpisu – listę 15 kin organizujących seanse dla rodziców z dziećmi.


Organizacja i wyposażenie

Choć najczęściej korzystają z nich matki, seanse są przeznaczone dla również dla ojców, babć, dziadków i opiekunek z małymi dziećmi. W każdej placówce są nieco inne warunki, jednak zazwyczaj podczas seansu możecie liczyć na:

• przewijaki – często z chusteczkami i pieluchami w różnych rozmiarach, dostarczanymi przez sponsora

• maty edukacyjne, leżaczki i zabawki

• trafiają się również podgrzewacze do mleka, ale lepiej wcześniej upewnić się u obsługi kina

• dźwięk nieco cichszy niż podczas zwykłych seansów, stonowane światło (półmrok zamiast całkowitej ciemności) oraz lekko podwyższona temperatura (podczas upałów klima działa, ale nie zamrozi Wam dzieci)

• fotelik samochodowy starego typu, z 3-punktowymi pasami, do którego należy przełożyć dziecko, a wózek zostawić u obsługi (zazwyczaj pracownik kina wydaje numerek).

Warto zwrócić uwagę, że nawet gdy dziecko śpi w wózku, pracownicy kina prawdopodobnie nie pozwolą Wam wjechać nim na salę, ze względu na przepisy PPOŻ. Aby uniknąć takiego zamieszania, kiedy idziemy do kina rezygnuję z wózka i pakuję Irkę do chusty, a od niedawna do nosidła.

W Krakowie obok sali kinowej urządzono również osobne, spokojne pomieszczenie przeznaczone do karmienia i wyposażone w góralską kołyskę

kino dla matek z dziećmi

kino dla matek z dziećmi


Jak zachowuje się dziecko?

• dziecko w wieku 0-6 miesięcy prawdopodobnie zaśnie i będziecie mogły w spokoju obejrzeć co najmniej połowę filmu

• dziecko w wieku 6-12 miesięcy będzie turlać się i raczkować na matach, które są rozłożone pomiędzy ekranem a pierwszym rzędem siedzeń. Jeśli siądziesz wygodnie, obłożysz szkraba zabawkami (ewentualnie – trafi mu się rówieśnik do zabawy) i zadrzesz głowę w kierunku ekranu, nadal będziesz mniej więcej nadążać za fabułą.

• dziecko w wieku 12-24 miesięcy prawdopodobnie będzie już biegać po całej sali, wciskać się pomiędzy rzędy siedzeń, spadać na łeb na szyję ze schodów, grzebać w torbach innych mam, zabierać dzieciom zabawki (a co gorsza – porywać smoczki!), wyławiać z kosza na śmieci najbardziej aromatyczne pieluchy, a szarpaniem za klamkę wyjścia awaryjnego przyprawiać pracowników kina o szczękościsk i nerwowo pulsującą skroń. Słowem: klapa. To taki wiek, kiedy wyprawa do kina przysparza więcej stresu niż przyjemności. To mniej więcej wtedy przestaliśmy chodzić z Romkiem do Multibabykina.

To jest ten wiek, kiedy seans z dzieckiem przestaje być przyjemny, a zaczyna być stresujący. Jednak wcześniej naprawdę można się jako tako zrelaksować i nadrobić filmowe zaległości. Matki mają okazję nawiązać kontakt z innymi matkami, a dzieci przekonać się, że nie są jedynymi dzidziusiami na świecie


kino dla matek z dziećmi


Zasady odnośnie wieku bywają różne: Multibabykino zaprasza kobiety w ciąży i matki z dziećmi w wieku 0-2 lat, natomiast w kinie warszawskim Kinie Muranów i poznańskim Kinie Muza mile widziane są dzieci 0-6 lat. Co istotne, dla dzieci w wieku 3-6 lat przygotowano tam kąciki z kredkami, grami itp. oraz zapewniono opiekę animatorów (szczegóły poniżej).


Od kiedy?

Ze strony kina nie ma tu formalnych ograniczeń, na seansach widziałam mamy z naprawdę maleńkimi dziećmi. Decyzję podejmijcie więc na podstawie Waszego samopoczucia po połogu, Waszego rytmu dnia i rodzicielskiej intuicji Zarówno z Romkiem, jak i z Irenką zaczęłam chodzić na takie seanse, gdy dzieci miały około 3 miesięcy.

Tu możecie przeczytać mój archiwalny wpis na temat wypraw do kina z Romkiem: Z maluchem do kina


Nadmiar bodźców

Jak radzić sobie, gdy obawiasz się przestymulowania dziecka nadmiarem bodźców?


kino dla matek z dziećmi


Niektóre mamy radzą sobie z tym stawiając foteliki z dziećmi na podłodze, pomiędzy rzędami lub na siedzeniu, tyłem do ekranu.

Noszenie w chuście lub nosidle również pomaga ograniczyć bodźce, a dodatkowo zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka i pomaga się wyciszyć – na każdym seansie spotykam kilka zamotanych mam ♥


Repertuar dla dzieci czy dla dorosłych?

Aby rozwiać Wasze wątpliwości podkreślam, że seanse, o których mowa to NIE filmy dla dzieci. Owszem, w weekendy kina często organizują rodzinne seanse z repertuarem dziecięcym. Jednak wydarzenia, o których dziś piszę, obejmują repertuar dla dorosłych – seanse, które pozwalają rodzicom, dziadkom i opiekunkom obejrzeć kinowe nowości lub nadrobić ewentualne zaległości.


kino dla matek z dziećmi


Znalazłam dla Was 15 kin, które organizują takie seanse. Według danych demograficznych z fanpage’a Ronji i Google Analytics aż 95% z Was mieszka w jednym z poniższych miast, więc mam nadzieję, że skorzystacie i znajdziecie seans dla siebie.

A jeśli wiecie o kinie, którego nie uwzględniłam na poniższej liście, koniecznie dajcie znać i pomóżcie mi stworzyć długaśną listę kin dla mam z całej Polski :) ♥15 kin dla mam z dziećmi + repertuar

Klikajcie w nazwę kina, żeby przejść do aktualnego repertuaru
(kolejność alfabetyczna wg miast).
Gdańsk

Multikino Gdańsk – cykl „Multibabykino” (środy o godz. 12:00)


Kraków

Kinokawiarnia KiKa – cykl „Kino Bambino” (wtorki o godz. 11:00)
Kino Pod Baranami – cykl „Baranki w pieluchach” (czwartki o godz. 11:00)


Poznań

Kino Muza – cykl „Z dzieckiem w kinie” (niedziele)
Multikino Malta – cykl „Multibabykino” (środy o godz. 12:00)

 


Szczecin

Multikino Szczecin – cykl „Multibabykino” (środy o godz. 12:00)


Warszawa

Kino Muranów – cykl „Z dzieckiem w kinie” (niedziele o godz. 11:00) zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ seanse przeznaczone są dla rodziców dzieci w wieku od 0 aż do 6 lat. Dzieci w wieku 3-6 lat można przekazać pod opiekę animatorek Ponadto w holu kina dla starszych dzieci przygotowano „Kącik PlayDoh”, a w nim gry, zabawki, kredki i książki. Trafiłam również na informację o dziecięcym menu w barku kina. Ta propozycja spodobała mi się najbardziej – wkrótce na pewno wybierzemy się do Kina Muranów całą rodziną, bo z takimi atrakcjami nawet towarzystwo Romka nam nie straszne
Nove Kino Wisła – cykl „Rodzic w kinie” (wtorki)
Kino Praha – cykl „Mama w kinie Praha” (środy o godz. 12:00) – tu również można przyjść z dziećmi 0-6 lat, a na sali znajduje się kącik, w którym animatorzy bawią się z dziećmi
Multikino Targówek – cykl „Multibabykino” (środy o godz. 12:00)
Multikino Ursynów cykl „Multibabykino” (środy o godz. 12:00)
Multikino Wola Park – cykl „Multibabykino” (środy o godz. 12:00)
Multikino Złote Tarasy – cykl „Multibabykino” (środy o godz. 12:00)


Wrocław

Kino Nowe Horyzonty – cykl „Wózkownia” (czwartki o godz. 11:00)
Multikino Arkady – cykl „Multibabykino” (środy o godz. 12:00)


Znalazłaś coś dla siebie?
Miłego seansu!
.Renia-podpis
.

Polub blog na Facebooku, wrzucam tam fajne rzeczy
i informuję o nowych wpisach ↓


Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz
lub udostępnisz ten tekstPoprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline