Jak oddać włosy na perukę – poradnik krok po kroku
„A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu!” – jak mówił król Julian Zapuszczać włosy tylko po to, aby je obciąć? To ma sens! Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się nad oddaniem włosów jednej z fundacji, która przekazuje peruki kobietom i dzieciom walczącym z nowotworem, zapraszam na kolejny wpis z cyklu #RóżowyPaździernik.


Od kilku lat mam takie małe marzenie: ściąć włosy i oddać je na perukę dla dzieci lub kobiet walczących z rakiem. W 2002 roku miałam usunięty guz z piersi (na szczęście niegroźny!), ale podczas wizyt i pobytu w szpitalu spotkałam wiele kobiet po mastektomii i otrzymałam mnóstwo wsparcia od cudownej właścicielki sklepu dla Amazonek. Od tamtej pory ten temat jest mi bliski.

Czy nie żal mi włosów? Nie, nie boję się radykalnych zmian. Kilka razy ścięłam włosy „na chłopaka” i czułam się bardzo dobrze. Chętnie oddałabym fundacji część czupryny, jednak mam bardzo liche włosy, które pomimo starannej pielęgnacji rosną bardzo wolno (co może wynikać z moich ostatnich problemów z tarczycą). Poza tym zaliczyłam po drodze rozjaśnianie, ciążę, wypadanie oraz mniej lub bardziej radykalne podcinanie, więc nigdy nie udało mi się zapuścić włosów na odpowiednią długość. Jednak wierzę, że kiedyś się uda!

Minimalna długość pasm, jaką można przekazać na peruki to 25 cm. Z tej długości perukarz jest w stanie utkać perukę o długości 15 cm. Ze względu na proces tkania nie ma możliwości wykorzystać krótszych włosów.

Jeśli chcesz oddać Twoje włosy i zastanawiasz się czy spełniasz wszystkie warunki, przeczytaj poniższy poradnik. Trzymam kciuki!


Dlaczego to ważne?

 NFZ tylko częściowo refunduje peruki z naturalnych włosów, a są one wyjątkowo drogie – kosztują kilka tysięcy złotych i niewiele pacjentów na nie stać.

 Na jedną perukę potrzeba włosów aż 5-10 osób! Włosy są segregowane pod względem jakości, typu, koloru i długości i dopiero wtedy perukarz przystępuje do tkania.

 Gotowe peruki są przekazywane za darmo kobietom i dzieciom, które walczą z rakiem.

 Chore kobiety i dzieci mogą poczuć się choć odrobinę lepiej i mieć więcej siły na walkę o zdrowie.


Poradnik krok po kroku:
Jakie warunki muszą spełniać włosy?


DŁUGOŚĆ

W akcji może wziąć udział każda osoba (niezależnie od płci i wieku), która planuje ścięcie minimum 25 cm włosów.


FARBOWANIE

Włosy MOGĄ być farbowane na ciemniejsze kolory, ale NIE MOGĄ być rozjaśniane, ombre ani farbowane henną. Włosy, które były rozjaśnione, a następnie pofarbowane na ciemniejszy kolor, również nie nadają się na perukę.


WŁOSY KRĘCONE

Na perukę nie nadają się:
• 
Włosy po trwałej ondulacji
• 
Włosy po keratynowym prostowaniu
Można oddać włosy kręcone naturalnie, ale przed obcięciem należy je wyprostować.


CIENIOWANIE

Włosy mogą być cieniowane, ale większość z nich powinna mieć minimum 25 cm.


WŁOSY SIWE

Na peruki przyjmowane są również siwe włosy.


INNE WARUNKI

 Przed ścięciem włosów należy je umyć bez stosowania odżywki i dokładnie wysuszyć (nawet lekko wilgotne włosy pleśnieją podczas przesyłki).

 Włosy należy podzielić na pasma równej długości, zapleść w warkocze, związać gumką (lub dla bezpieczeństwa kilkoma gumkami) i ściąć ok. 2 cm nad górną gumką.

 Po ścięciu nie można pomieszać pasm włosów (końcówek z nasadą). Należy oznaczyć nasadę włosów, np. wkładając pod gumkę kartkę z napisem „nasada”.


Jak oddać włosy i wziąć udział w akcji „Daj włos”?

Włosy można ściąć w salonie współpracującym z Fundacją Rak’n’Roll, w innym salonie (którego nie ma na liście) lub samodzielnie. Najważniejsze, aby zrobić to zgodnie z instrukcją, a do przesyłki załączyć specjalne oświadczenie – o tym poniżej.

Ważne dokumenty do pobrania:
INSTRUKCJA ŚCINANIA WŁOSÓW
OŚWIADCZENIE O RODO

Po ścięciu włosów według powyższej instrukcji należy przesłać je na adres fundacji Rak’n’Roll: ul. Wiśniowa 59 lok. 6, 02-520 Warszawa (z dopiskiem „Daj Włos!”) koniecznie razem wypełnionym OŚWIADCZENIEM O RODO!


Jak przekazać włosy na peruki dla dzieci?

W ramach akcji „Daj włos!” Fundacji Rak’n’Roll powstają peruki dla kobiet walczących z rakiem. Istnieje również możliwość przekazania włosów na peruki dla dzieci chorujących na nowotwór. Zajmuje się tym Fundacja Przyjaźni WeGirls. Na stronie tej fundacji warunki nie są opisane tak szczegółowo jak w przypadku akcji „Daj włos!”, ale produkcją peruk zajmuje się ta sama firma (pracownia Rokoko), więc można przypuszczać, że włosy muszą spełniać te same warunki.Październik to miesiąc świadomości raka piersi, a ten artykuł, to kolejny odcinek serii #RóżowyPaździernik – to mój autorski cykl artykułów edukacyjnych, w których bez straszenia i moralizowania pokazuję jak my-kobiety możemy o siebie zadbać oraz jak ważne są regularne badania i profilaktyka. Wszystkie odcinki cyklu przeczytasz tutaj:
#1: Dla siebie i dla tych, których kochasz

#2: Jak oddać włosy na perukę – poradnik krok po kroku
#3: Fakty i mity: antyperspirant bez aluminium, naturalne dezodoranty, najlepszy składMiłego dnia!
Renia-podpisPodobało się? Będzie mi przemiło, jeśli polubisz lub udostępnisz ten artykuł:Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:

To również może Cię zainteresować:
 20 rad od Pippi Pończoszanki dla współczesnych dziewczynek
DIY dla dzieci: skandynawski konik Dala
 15 skandynawskich filmów familijnych dla dzieci w wieku 4+
 30 skandynawskich filmów familijnych dla dzieci w wieku 6+
 Skandynawskie profile na Instagramie, które warto znać
 10 dowodów na to, że moda skandynawska to styl idealny dla matek
 Priorytetem w rozwoju noworodka i niemowlęcia NIE jest ruch – wywiad z fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim
 10 popularnych mitów na temat Rodzicielstwa Bliskości

Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline