SONY DSC
Skandynawski Czwartek #11
Jak fajnie i kreatywnie spędzić czas z dzieckiem? Zobaczcie jakie cudeńka można wyczarować z kawałka nitki i kilku słomek. Nawlekajcie razem z nami… na szczęście!


Uwielbiam ludowe dekoracje świąteczne, wykonane z naturalnych materiałów! Naszą choinkę co roku ubieramy bardzo minimalistycznie: białe lampki, kilka białych słomkowych gwiazdek i czerwonych ratanowych „bombek”.

Fot. grudzień 2013

choinka


Romek uwielbia zdejmować te delikatne ozdoby i ponownie je zakładać… i tak w nieskończoność przez kilka tygodni ;) Domyślacie się więc, że nasze ozdoby są już mocno nadwyrężone i przetrzebione. Dlatego w tym roku postanowiłam uzupełnić nasz zestaw ozdobami DIY, inspirowanymi fińskimi himmeli.


HIMMELI to tradycyjne fińskie dekoracje świąteczne, które zgodnie z tradycją zapewniały obfite plony, powodzenie i szczęście. To geometryczne, przestrzenne konstrukcje, które nieco przypominają nasze polskie pająki – tradycyjne ozdoby wykonywane ze słomy.


Ich wykonanie może wydawać się trudne, ale to tylko pierwsze wrażenie. Z ich nawlekaniem poradzi sobie nawet 3-latek!


himmeli

himmeli


W zależności od liczby użytych elementów himmeli mogą być proste lub rozbudowane. Zdecydowałam się na wersję najbardziej podstawową, przypominającą dwie piramidki połączone podstawami, ponieważ taka ozdoba jest najłatwiejsza do wykonania dla dzieci i początkujących. Kiedy już nabierzecie wprawy w nawlekaniu, możecie pokusić się o bardziej rozbudowane formy.


DIY


Materiały:
• paczka słomek naturalnych lub z plastiku
• igła z nitką
• nożyczki, linijka i coś do pisania

Do wykonania JEDNEJ ozdoby będziecie potrzebowali:
• 12 słomek x 3 cm
• grubej, tępej igły (możecie ułamać jej ostry koniec) – będzie bezpieczna dla dzieci i ułatwi im nawlekanie!
• nici – długość 100 cm będzie idealna, jednak jeśli nawlekacie himmeli po raz pierwszy warto dodać około 20 cm zapasu

himmeli


Tradycyjne fińskie himmeli wykonane są z żytniej słomy, więc również sięgnęłam po ten materiał. Słomki żytnie można kupić w sklepach dla plastyków lub sklepach z materiałami do DIY. Możecie również użyć kolorowych plastikowych słomek do napojów.

W tutorialu użyłam grubej zielonej nici, aby sposób nawlekania był dobrze widoczny na zdjęciach, a także aby ułatwić nawlekanie Synkowi. Poza tym ten kolor zleje się z gałązkami choinki, więc jest jak najbardziej w porządku.

Grubą nitkę możecie oczywiście zastąpić żyłką lub cieńszą nitką w mniej kontrastowym kolorze.


himmeli


Zaczynamy!

1) Potnijcie słomki na równe odcinki około 3 cm (lub dłuższe, jeśli chcecie uzyskać większą bryłę; najważniejsze, aby wszystkie były tej samej długości).


himmeli

himmeli


2) Na nitkę nawlekamy 3 słomki, tworzymy z nich trójkąt. Zamykamy go ponownie przewlekając nitkę przez pierwszą słomkę.


himmeli


3) Nawlekamy dwie kolejne słomki i tworzymy drugi trójkąt, po czym również go zamykamy.


himmeli


4) Nawlekamy słomki według poniższego schematu, aż otrzymamy 5 trójkątów i ostatnią wolną słomkę.

W trakcie nawlekania należy co jakiś czas naciągać nitkę.


himmeli-08


5) Składamy ozdobę formując 2 piramidki połączone podstawami. Łączymy piramidki nitką, a w wolne miejsce (zaznaczone linią przerywaną) nawlekamy dwunastą, ostatnią słomkę.


himmeli-09


6) Przyglądamy się naszej ozdobie. Luźne ścianki i połączenia można dodatkowo wzmocnić przewlekając przez nie nić. Kiedy już to zrobimy, przewlekamy nitkę ku górze, tak aby jej koniec znalazł się obok początku.

7) Dociągamy nitkę po raz ostatni i zawiązujemy jej końce na podwójny supeł, aby zachować kształt ozdoby. Końcówki przycinamy i robimy z nich pętelkę do powieszenia na choince.

Gratulacje, to już koniec!

Jak wspominałam na początku, nasza świąteczna choinka co roku utrzymana jest w prostym, ludowym stylu, więc najbardziej podoba mi się naturalna wersja himmeli.

Jednak Wy możecie zaszaleć i pomalować gotowe ozdoby na dowolny kolor! (rewelacyjnie wyglądają białe, czerwone, czarne i miedziane). A jeśli trudno Wam będzie kupić słomki żytnie, pamiętajcie, że do wykonania himmeli świetnie nadają się również kolorowe słomki plastikowe.


himmeli

himmeli


A oto filmik stop motion, który przygotowałam na blogowy profil Vine.
W tle możecie usłyszeć fiński akcent: tradycyjną muzykę mistrza kantele Eino Tulikari (fiński muzyk, 1905-1977). Uwielbiam kantele! ♥Dobrej zabawy!

xmas
Będzie mi miło, jeśli
udostępnisz ten tekst

Wpis powstał w ramach współpracy z Westwing Home & Living. Tutorial himmeli możecie znaleźć również tutaj:


prt-scr-westwing


W ramach kampanii świątecznej na stronie Westwing.pl znajdziecie wiele innych, ciekawych dekoracji DIY do wykonania z dziećmi. Bawcie się dobrze!


westwing_logo_reg@2x


Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline