25 ciekawostek, którymi zabłyśniesz w Dolinie Muminków (część II)
Skandynawski Czwartek #59Ciekawe fakty o Muminkach i Tove Jansson, których (prawdopodobnie) nie znałeś

Któregoś wczesnego ranka w Dolinie Muminków Włóczykij obudził się w swoim namiocie i poczuł, że nadeszła jesień i czas ruszać w drogę. Taki wymarsz zawsze jest nagły. W jednej chwili wszystko się zmienia, temu, kto odchodzi, zależy na każdej minucie, szybko wyciąga namiotowe śledzie i gasi żar, zanim ktokolwiek przyjdzie przeszkadzać i wypytywać, i zaczyna biec, w biegu zarzucając plecak, i wreszcie jest już w drodze, raptem spokojny niczym wędrujące drzewo, na którym nie rusza się ani jeden liść. Tam gdzie stał namiot, świeci pusty prostokąt trawy. Później, kiedy zrobi się dzień, zbudzą się przyjaciele i powiedzą: Odszedł, widać jesień się zbliża.

Tove Jansson „Dolina Muminków w listopadzie”Choć pogoda za oknem nas rozpieszcza, nie ma się co oszukiwać: jesień przyszła na dobre. Dlatego pora na kraciasty kocyk, korzenną herbatę z grubym plastrem pomarańczy oraz kolejną porcję ciekawostek o Muminkach. Pierwszą część przeczytacie >> TUTAJ (od tego wpisu minął prawie rok!).


1. Muminki zostały napisane w języku szwedzkim

Tove Jansson urodziła się w 1914 roku w Helsinkach i była obywatelką Finlandii, ale rodzina autorki należała do szwedzkojęzycznej mniejszości narodowej, a Muminki zostały napisane w języku szwedzkim.


2. Imiona Buki

Buka, będąca postrachem kilku pokoleń dzieciaków na całym świecie, nosi różne imiona w zależności od kraju:
Mörkö w języku fińskim
Mårran w języku szwedzkim
Morrinn w języku islandzkim
Hufsa w języku norweskim
Urr w języku estońskim
The Groke w języku angielskim
Морра (Morra) w języku rosyjskim

W języku szwedzkim imię Buki pochodzi od czasownika „morra”, a w języku angielskim od „growl”, czyli “warczeć, mruczeć”. Polska wersja wzięła się prawdopodobnie od czasownika „buczeć”.


3. Paszczak pracoholik

Paszczaki to pasjonaci i pracoholicy. Każdy z nich ma obsesję na punkcie wybranej profesji lub nauki i jest w tej dziedzinie mistrzem.4. Dom Muminków we Wrocławiu?

Ten budynek to wieża odpowietrzająca na ul. Starodworskiej we Wrocławiu. Czy czegoś Wam nie przypomina? Czekam, kiedy pod osłoną nocy ktoś pomaluje ją na niebiesko!5. Problemy Tove Jansson w szkole

Autorka „Muminków” czuła się w szkole źle, podawała w wątpliwość metody kształcenia, a następnie kilkukrotnie zaczynała i przerywała studia. Więcej na ten temat możecie przeczytać w biografii „Tove Jansson: Mama Muminków” autorstwa Boel Westin.


6. Tove Jansson miała własną wyspę

Pisarka spędzała większość czasu na wyspie Klovharu, należącej do archipelagu Pellinki w Zatoce Fińskiej, niedaleko miasta Porvoo. Wyspa stanowiła inspirację i tło książek Tove Janson. Polecam zwłaszcza „Lato” i „Uczciwą oszustkę”, o których pisałam TUTAJ i TUTAJ.7. Antyfaszystowska premiera Muminków

Zanim powstały „Muminki” Tove Jansson była już uznaną ilustratorką i rysowniczką karykatur politycznych. Pierwsze ilustracje Muminków autorstwa Tove ukazały się w druku w 1938 roku w antyfaszystowskim fińskim piśmie „Gram”.


8. Rozczarowanie japońskimi adaptacjami

Autorce nie podobały się pierwsze japońskie animacje o Muminkach. Według Tove „realizacja była przeokropna, a postaci zniekształcono nie do poznania”. Jansson wytoczyła proces producentom, dzięki któremu udało jej się powstrzymać emisję serialu w innych krajach. W wyniku uwag zgłoszonych przez Jansson, w Finlandii wstrzymano dystrybucję kilku odcinków ze względu na pojawiającą się w nich przemoc.


9. Bogobojne niemieckie Muminki

Z kolei w niemieckim wydaniu książki „Zima Muminków” tekst został ocenzurowany i zmodyfikowany – jedną z tych zmian było odmówienie przez Muminki modlitwy przed ułożeniem się do snu zimowego.


10. Skacowany Tatuś Muminka

W „Muminkach na Riwierze” (to fińsko-francuski pełnometrażowy film animowany z 2014 roku) Tatuś Muminka oddaje się hazardowi i pije whiskey, a potem leczy kaca. Wakacje pełną parą!11. Prace naukowe na temat Muminków

Muminki są tak popularne, że na poświecono im wiele prac naukowych – przede wszystkim na szwedzkich uniwersytetach. Pracę dyplomową na temat tłumaczenia nazw własnych w „Muminkach” napisała również autorka książki „I cóż, że o Szwecji”, a zarazem jedna z moich ulubionych blogerek – Natalia Kołaczek ze Szwecjobloga Polecam!


12. Najlepsze słuchowisko o Muminkach

Najlepsze polskie audiobooki z przygodami Muminków, to „Lato Muminków” i „Opowiadania z Doliny Muminków” wydane w roku 1978. Udział w nagraniach wzięli m.in. Tadeusz Woźniak, Krystyna Prońko oraz Gustaw Holoubek. Nadal mam dwie kasety magnetofonowe z tymi nagraniami Kto z Was słuchał ich w dzieciństwie?

A teraz przeczytaj TUTAJ pierwszą część ciekawostek o Muminkach: 12 + 13 = 25
Które z nich zaskoczyły Cię najbardziej? Daj znać w komentarzu!


Miłego dnia!
Renia-podpisPodobało się? Będzie mi przemiło, jeśli polubisz lub udostępnisz ten artykuł:Chcesz być na bieżąco?
Polub blog na Facebooku:

Prawa do zdjęć i grafik: Moomin Characters, moomin.com


To również może Cię zainteresować:
 20 rad od Pippi Pończoszanki dla współczesnych dziewczynek
DIY dla dzieci: skandynawski konik Dala
 15 skandynawskich filmów familijnych dla dzieci w wieku 4+
 30 skandynawskich filmów familijnych dla dzieci w wieku 6+
 Skandynawskie profile na Instagramie, które warto znać
 10 dowodów na to, że moda skandynawska to styl idealny dla matek
 Priorytetem w rozwoju noworodka i niemowlęcia NIE jest ruch – wywiad z fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim
 10 popularnych mitów na temat Rodzicielstwa Bliskości
Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline