Kiedy warto kupić ekologiczne warzywa i owoce, a kiedy to zwykła strata kasy?
Czym jest „Parszywa Dwunastka” i „Czysta Piętnastka”?
Jak odżywiać się w miarę zdrowo i nie popaść w ortoreksję i eko-oszołomstwo?

Na zakupy

Zdrowa, ekologiczna żywność? Czy na sali jest ktoś, komu udaje się jeść w 100% eko? Fajnie byłoby kupować warzywa i owoce od znajomego, zaufanego rolnika, jednak nie mamy takowego, a z braku auta jakoś nie ułożyła nam się współpraca z żadną kooperatywą spożywczą.

Z kolei sklepy ze zdrową żywnością mają bardzo wysoką marżę na warzywa i owoce. Dlatego kupuję je po prostu na targu, a czasem (o zgrozo!) w supermarketach. W sklepach eko zaopatruję się tylko w produkty, których i tak nie zdobyłabym gdzie indziej: różne fikuśne kasze, strączki, superpokarmy, pestki, nasiona, orzechy itd.
Tak czy siak warto znać tzw. Parszywą Dwunastkę, czyli warzywa i owoce najbardziej skażone środkami ochrony roślin.

Parszywa Dwunastka (Dirty Dozen Plus™)

Lista najbardziej zanieczyszczonych warzyw i owoców publikowana jest co rok przez instytut badawczy Environmental Working Group (EWG).
Ranking tworzony jest na podstawie badań wykonanych w Stanach Zjednoczonych (gdzie obowiązują mniej restrykcyjne niż w Europie regulacje prawne dotyczące stosowania środków ochrony roślin), więc nie możemy traktować tych wyników jak jeden do jednego i przenosić ich na grunt polski. Jednak biorąc pod uwagę podatność poszczególnych warzyw i owoców na kumulowanie zanieczyszczeń, w związku z analogiczną budową tkanek konkretnych gatunków, można przypuszczać, że gdyby wykonano takie badania w Europie, ich wyniki byłyby zbliżone.
Poniżej tegoroczna, świeżutka lista najbardziej zapaskudzonych roślinek, opublikowana niedawno przez EWG (źródło: klik). No to lecimy:

 1. Jabłko
 2. Brzoskwinia
 3. Nektarynka
 4. Truskawka
 5. Winogrono
 6. Seler
 7. Szpinak
 8. Papryka
 9. Ogórek
 10. Pomidor koktajlowy
 11. Groszek cukrowy importowany
 12. Ziemniak

Dodatkowo lista została uzupełniona o „Plus”, czyli OSTRĄ PAPRYKĘ i JARMUŻ, które zawierają mniejsze ilości środków ochrony roślin, niż warzywa i owoce z „dwunastki”, jednak są podatne na zanieczyszczenie środkami o silnym negatywnym wpływie na układ nerwowy.

Kolejność na liście ma znaczenie, czyli jabłka są najbardziej zanieczyszczone, a ziemniaki – najmniej. Przeanalizowałam listy z lat poprzednich i tak naprawdę różnice są niewielkie: właściwie są to w kółko te same warzywa i owoce, z tym że co rok nieco zmienia się ich kolejność.


Jeśli Wam się uda, kupujcie wymienione powyżej warzywa i owoce w wersji eko.
Jednak gdy nie macie takiej możliwości – trudno. Korzyści dla zdrowia z ich spożycia i tak są większe, niż życie o chlebie i wodzie w obawie przed tymi strasznymi toksynami.


Czy warto kupować WSZYSTKIE produkty spożywcze w wersji eko?
TAK, jeśli chcemy w ten sposób po prostu wspierać rozwój rynku rolnictwa ekologicznego.
NIE, jeśli zależy nam tylko na tym, aby być super-hiper-obrzydliwie zdrowymi.Kiedy marnujemy kasę na eko-żarcie?
Czyli Czysta Piętnastka (Clean Fifteen™)

Okazuje się, że istnieją też warzywa i owoce o niewielkiej podatności na zanieczyszczenie środkami ochrony roślin. Kupowanie ich w wersji eko jest po prostu stratą pieniędzy. Oto tzw. Czysta Piętnastka – lista największych czyściochów wśród warzyw i owoców w 2015 roku
(Źródło: klik)

 1. Awokado
 2. Kukurydza
 3. Ananas
 4. Kapusta
 5. Groszek cukrowy mrożony (A to ciekawostka! Zerknijcie na miejsce 11 Parszywej Dwunastki)
 6. Cebula
 7. Szparagi
 8. Mango
 9. Papaja
 10. Kiwi
 11. Bakłażan
 12. Grejpfrut
 13. Kantalupa (melon cukrowy)
 14. Kalafior
 15. Batat

.

Jak jeść? Jak żyć?

Idea clean eating do mnie przemawia, ale na razie jest dla mnie zbyt wielkim wyzwaniem. Śmieciowe jedzenie jest przecież taaakie pyszne! Od czasu do czasu pozwalamy sobie pomaszkiecić żywność przetworzoną, zawierającą samo zuo, czyli biały cukier, syrop glukozowy, olej palmowy czy konserwanty. Być może to takie głupiutkie wishful thinking, ale wychodzę z założenia, że w miarę zdrowe odżywianie na co dzień zbilansuje ewentualne straty spowodowane śmieciowym jedzeniem


Wpis pochodzi z mojego „starego” bloga DzikieZiemniaki.pl

14388459965_6f1e1296b6_b

Fot. raumrot.com (CC)

Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline