Czy Finlandia to kraj skandynawski?
Norwegia, Szwecja, Dania… a Finlandia i Islandia? Czy to również Skandynawia?

Wspominałam o tym kiedyś tutaj (KLIK), ale postanowiłam uporządkować tę wiedzę w odrębnym poście. Niniejszy wpis to taki podręczny, asekuracyjny glosariusz, do którego będę odsyłać w razie wątpliwości Często będę poruszać na blogu tematykę krajów skandynawskich, więc wyjaśniam raz a dobrze:

pod względem geograficznym kraje skandynawskie to wyłącznie Norwegia, Szwecja, Dania, czyli kraje leżące na Półwyspie Skandynawskim, Półwyspie Jutlandzkim i archipelagu rozrzuconych pomiędzy nimi wysp.

pod względem etnograficznym z mieszkańcami Skandynawii spokrewnieni są również mieszkańcy Islandii. Języki używane w czterech ww. krajach należą do grupy skandynawskiej języków germańskich.

pod względem kulturowym i historycznym do krajów skandynawskich zaliczyć można również Finlandię. Jednak pod względem etnograficznym Finowie nie są spokrewnieni z pozostałymi mieszkańcami Skandynawii – język fiński należy do podrodziny języków ugrofińskich (tak jak język estoński, a także węgierski). 


Jeśli chcemy być super-hiper dokładni, warto wspomnieć jeszcze o Radzie Nordyckiej i przytoczyć definicję „krajów nordyckich”. Są to kraje należące do ww. Rady, w tym: Finlandia, Islandia, trzy kraje stricte skandynawskie (Norwegia, Szwecja, Dania), a także terytoria autonomiczne z nimi związane: Grenlandia, Wyspy Owcze i Wyspy Alandzkie.

Macie ochotę zgłębić temat? Jeśli tak, polecam książkę australijskiego historyka, Tony’ego Griffithsa, specjalizującego się krajach skandynawskich: „Skandynawia: wojna z trollami. Historia, kultura i artyści od czasów Napoleona do Stiega Larssona”.

podpis03_200px cut


Źródło mapy: Wikimedia Commons (CC)

Poprzedni wpis
Następny wpis

Miłośniczka drapania po pleckach. Matka, która odpuściła. Zamiast rodzicielskiej spiny i perfekcjonizmu woli święty spokój, puzzle, skakanie po kałużach i książki Astrid Lindgren. Mieszka w Warszawie, ale pisze o Skandynawii, którą kocha, lubi, szanuje... i odwiedza kiedy tylko ma okazję. Szczęśliwa żona mężczyzny z dalekiej północy. Rozpieszcza na potęgę - głównie siebie i męża... a dzieci tylko od czasu do czasu :)

Inline
Inline